tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

majes    5

Jak będzie lepiej, kurzak w ilości 10t + 70kg soli potasowej przed siewem czy tą sól dać na wiosnę? Gleba piach na glinie IV klasa, zawartość potasu niska.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

lubofos na sciernie po scierniskowcu lepiej dużo wysiać niż po skibach, wieczorna/nocna orka i rano zaraz siew bo nie ma ostatnimi latami na tyle wilgoci żeby zaorać i czekać aż ziemia osiądzie. Przy dzisiejszych zestawach uprawowo siewnych nawet po świeżej orce np wał packera zapewnia dobre zagęszczenie ziemi w połączeniu z aktywnym agregatem.

 

U mnie tyle wilgoci że ziemia może sobie osiadać i 2 tygodnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

Ile wysiać nawozu pod siew rzepaku pod plon między 3t a 4t/ha . Myślałem nad amofoska 5:10:25 albo jakaś yara mila  tylko że droższa jest . Jeszcze ta lubofoska ale nie wiem . Niech ktoś mi doradzi będę wdzięczny . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

ja siałem kiedys na połowie polifoske i lubofos pod rzepak plon był taki sam z tym że lubofosu więcej trzeba wysiać bo mam nie składnika w sobie ale za to masz mikroelementy  wapn magnez siarke i coś tam jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

już posiane? ja jako jeden z nielicznych w okolicy mam gotowe pole do orki, tzn nawóz posiany i przerobiona ściernia, miał padać deszcz, niechby popadało to bym atakował albo jeszcze w sobotę albo po niedzieli kawałek bym zasiał.. jakoś też chciałbym posiać wcześniej niż zwykle po 20.08... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanoB    1

Panowie mam zamiar rozsypać siarczan magnezu {posypowy siarkopol} około 100-150kg+ 100kg na wiosne robie to pierwszy raz zawsze szedł na wiosne saletrosan  i lepiej to zrobić na ścierń czy po orce razem z polifoską 6? a i jeszcze jedno na ściernisko poszło 5t. wapna z morawicy.

Edytowano przez JanoB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Witam

co sadzicie o nawozach z Lubonia, lubofosce ?

 

 

Nawóz jak nawóz, trzeba go sporo dać, żeby był efekt. Jak przeliczałem cene jednego kg czystego składnika to po cenach w mojej okolicy to fosfor wychodzi dwa razy droższy niż w polifosce, potas tanszy o 1 zł, a azot też droższy o ponad 3 zł.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

10 ha posiane, wczoraj pięknie popadało, a pole było już gotowe, jutro rano pryskam

Nie za wcześnie , tym bardziej że gleba jest wilgotna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

już posiane? ja jako jeden z nielicznych w okolicy mam gotowe pole do orki, tzn nawóz posiany i przerobiona ściernia, miał padać deszcz, niechby popadało to bym atakował albo jeszcze w sobotę albo po niedzieli kawałek bym zasiał.. jakoś też chciałbym posiać wcześniej niż zwykle po 20.08... 

 

Zależy jaki rejon kraju... U nas na Mazurach siewy wg zaleceń max do 15.08.

Mamy już również gotowe pola ale czekamy z siewem do 20.08. - robimy tak w związku z brakiem zapraw na robactwo... śmietka przy późniejszym siewie mniej zaszkodzi (teraz najmocniej się rozwijają tj początek sierpnia).

Pozdrawiam.

Nawóz jak nawóz, trzeba go sporo dać, żeby był efekt. Jak przeliczałem cene jednego kg czystego składnika to po cenach w mojej okolicy to fosfor wychodzi dwa razy droższy niż w polifosce, potas tanszy o 1 zł, a azot też droższy o ponad 3 zł.

 

Dokładnie. Cena za tonę jest stosunkowo bardzo niska ale efektywność bardzo słaba. Mówimy o tym "inwestycja we wnuki", bo kiedyś może to się rozłoży...

Polecam nasze blendy - świetna efektywność w korzystnej cenie - przykładowo NPK(CaO-SO3) 6-15-25-(4-15) już od 1190 zł netto. Polecam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

a na tą śmietkę nie ma jakiegoś sposobu ? czy dodanie do oprysku na chwasty jakiegoś dursbanu by coś pomogło? a próbował ktoś może 'doprawienia' tych nowych gotowych nasion? nie wiem jaki to miałoby wpływ na to otoczkowanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiu3512    10

Koledzy takie pytanie.Czy moge wysiać wapno węglanowe na orke przed siewem rzepaku bo okazalo się że niskie ph a pole już zaorane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Panowie u mnie orki pod rzepak już dwa tygodnie temu zrobione i teraz czekam z siewem, niestety dziś się zorientowałem że sym mi rozsiał npk omyłkowo na jakies 10ha gdzie o szło też wapno wszystko na ściernie- teraz pytanie bo ponoć fosfor się w tym wypadku uwsteczni wiec rozsiać ze 150kg polidapu, czy olac to i dac sobie spokój- zawartość fosforu w glebie średnia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

opryskane, command + metazanex, Lubelskie optymalny termin to 5-15 sierpień, na odmianę liniową


co do śmietki to nie wypowiadam się, bo dopiero 2 rok uprawiam rzepak

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

W stosunku do zaleceń siewu odmiany populacyjnej się nie przyspiesza , jedynie można nieco opóznić sianie odmiany mieszańcowej i to nie każdej odmiany .

W podpisie masz lubelskie , a to jeden z cieplejszych rejonów i jeśli tam jest zasiany to 5 sierpień jest nieporozumieniem . 

Tym bardziej że  zaprawami krucho a wilgoć w ziemi .

Wybujały rzepak klęknie od byle mrozu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

A coś jeszcze innego . Chodzi mi o taki nawóz który nie jest bardzo drogi ale dobry, taki który jest warty swojej ceny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

10 ha posiane, wczoraj pięknie popadało, a pole było już gotowe, jutro rano pryskam

Coś mi się zdaje że do grudnia to Twój rzepak po kolana będzie ).

 

Ja też z lubelskiego ale siję około 25.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

A jak początkiem listopada będzie zatrzymanie wegetacji dla rapsu? 

W poniedziałek będę siać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Rzepak potzrebuje ok 75 , 80 dni jesiennej wegetacji . W początku listopada , ten siany w początku sierpnia będzie miał tych dni nieco więcej .

Ale każdy robi jak uważa .

Dzisiaj niszczyłem chemicznie samosiewy rzepaku , wyrosłe po talerzowaniu w połowie lipca. Liście były pogryzione jak  durszlak .

 

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ponieważ w całej Polsce był masowy nalot tantnisia, u mnie samosiewy w buraku zniszczył także jestem mu wdzięczny, ale rapsu niech już nie rusza. ja też z lubelskiego i będę siać około 20 dla mnie to optymalny termin, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj