Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11293 odpowiedzi na ten temat

#8341 Share TheBociek1996

TheBociek1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 06 październik 2015 - 18:17

@warchest
jak rzepak nie jest wybujały to nie ma sensu go skracać Toprexem czy Caryxem, bo po pierwsze koszt duży, po drugie jak ma dopiero 1-3 liście to na pewno stożek nie poleci w górę i dobrze przezimuje - mniejszy rzepak lepiej zimuje niż duży. I nie ma się co łamać że jest tragedia i nie równy, bo rzepak to chyba jedna z nielicznych roślin która potrafi się tak dobrze regenerować i się wyrówna.Jeśli obsada jest ok, nawet 15 sztuk na m2 to nie ma źle bo w końcu to mieszaniec. nawet jeśli dopiero teraz wyszedł i ma 1-2 liście to można z tego zbudować super plon, tym bardziej, że w ostatnich latach mamy bardzo sprzyjające warunki - ciepła i długa jesień. Nawet do książkowych terminów zasiewów i faz rozwojowych w danym okresie trzeba przechodzić sceptycznie bo to już jest stara szkoła dawno i nieprawda.  

Moja propozycja oszczędnościowa a skuteczna, która pomoże mu wybrnąć z tego: Tebukonazol 0,45l/ha + mocznik 10-15kg/ha + siarczan magnezu 15kg/ha + bor i leć tak w fazie 5-8 liści z tym i nie przejmuj się że niektóre rośliny mają więcej czy mniej liści. Potem ewentualnie możesz polecieć mikroelementami ale najlepiej bez azotu lub ze znikomą ilością.

Edytowany przez TheBociek1996, 06 październik 2015 - 18:21.

Wiem, że nic nie wiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 21:29
  •  

#8342 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów

Napisany 06 październik 2015 - 18:28

Ja dzisiaj przesiałem tak ok. 0.2ha rzepaku jeszcze raz bo nie było go wcale. Ciekawy jestem co z niego będzie i czy wgl będzie  :D.

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#8343 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1227 postów

Napisany 06 październik 2015 - 18:42

Przesadziłeś kolego w pażdzierniku ,będzie ciekawe doświadczenie ,pisz póżniej co z nim

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8344 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów

Napisany 06 październik 2015 - 18:48

No akurat musiałem spróbować bo to środek pola i nie bardzo jest jak wsiewać tam inną roślinę a tak albo będzie albo będzie pusty plac w ty miejscu. Z niewiadomych przyczyn nie zeszedł po prostu w tym miejscu bo na całej działce rzepak jest dość ładny tylko ten plac pusty więc jak to mówią "kto nie ryzykuje ten nie pije szampana"  :)

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#8345 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 06 październik 2015 - 18:57

witam

u mnie w okolicy rzepaki też w tym roku słabawe , kto się nie ociągał i zasiał przed 25 sierpnia to trafił bo wtedy kapnęło trochę  i jest super na tych polach , sam można powiedzieć że zrąbałem bo siałem tak od niechcenia nie wierząc że  powschodzi w taką susze , ale wsiałem 1 września , i jeśli chodzi o wschody to nie wygląda to tak najgorzej jak się patrzy na pole jest taki plac gdzie jest słabawy , coś jeszcze wzeszło po ostatnich deszczach ,tyle że nie posiałem nawozu nic i blado to wygląda , i nie wiem czy posiać coś teraz  czy na wiosnę dać nawóz z PK , mikroelementami i od robaka już prysnąłem , a może saletrzaku posypać mu trochę

#8346 Share olkosio

olkosio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 06 październik 2015 - 19:15

Witam Panowie co to moze sie dziac z rzepakiem?

Atak ze strony chorób grzybowych, chyba sucha zgnilizna. Pryskaj od grzyba albo jeśli nie skracałeś jeszcze to np Toprex( skraca i działa od grzybów)

#8347 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 471 postów

Napisany 06 październik 2015 - 19:35

parę lat temu przesiewałem rzepak ok 1 października ,nawet ładnie powschodził i przezimował ale to było w tym roku co tak dokuczyły wiatry zimowe i wiosenne bez śniegu i nic z rzepaku nie zostało

#8348 Share PanPawel

PanPawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 06 październik 2015 - 21:58

Atak ze strony chorób grzybowych, chyba sucha zgnilizna. Pryskaj od grzyba albo jeśli nie skracałeś jeszcze to np Toprex( skraca i działa od grzybów)

Dzisiaj pojechalem Tebu, siarczan magnezu, bormax, mocznik i cos dolistnie jeszcze mam nadzieje ze ruszy ten rzepak jakos :)

#8349 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 07 październik 2015 - 08:16

@warchest
jak rzepak nie jest wybujały to nie ma sensu go skracać Toprexem czy Caryxem, bo po pierwsze koszt duży, po drugie jak ma dopiero 1-3 liście to na pewno stożek nie poleci w górę i dobrze przezimuje - mniejszy rzepak lepiej zimuje niż duży. I nie ma się co łamać że jest tragedia i nie równy, bo rzepak to chyba jedna z nielicznych roślin która potrafi się tak dobrze regenerować i się wyrówna.Jeśli obsada jest ok, nawet 15 sztuk na m2 to nie ma źle bo w końcu to mieszaniec. nawet jeśli dopiero teraz wyszedł i ma 1-2 liście to można z tego zbudować super plon, tym bardziej, że w ostatnich latach mamy bardzo sprzyjające warunki - ciepła i długa jesień. Nawet do książkowych terminów zasiewów i faz rozwojowych w danym okresie trzeba przechodzić sceptycznie bo to już jest stara szkoła dawno i nieprawda.

Moja propozycja oszczędnościowa a skuteczna, która pomoże mu wybrnąć z tego: Tebukonazol 0,45l/ha + mocznik 10-15kg/ha + siarczan magnezu 15kg/ha + bor i leć tak w fazie 5-8 liści z tym i nie przejmuj się że niektóre rośliny mają więcej czy mniej liści. Potem ewentualnie możesz polecieć mikroelementami ale najlepiej bez azotu lub ze znikomą ilością.

5-8 liście powinien być już skrócony, a twoja dawka stanowczo za mała no chyba ze większość to 5 liści.

#8350 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1227 postów

Napisany 07 październik 2015 - 18:53

tebukonazol tani więc nie warto zaniżac daeki ,ja bym dał 0,75 l

Edytowany przez miwigos, 07 październik 2015 - 18:54.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8351 Share szymon91

szymon91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 08 październik 2015 - 12:03

witam można jeszcze stosować siarczan magnezu na rzepak ? pytam bo dziś w nocy był przymrozek i nie wiem czy mu nie zaszkodzi jak bym prysnoł tym siarczanem

#8352 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1227 postów

Napisany 08 październik 2015 - 18:42

Najlepiej to w polowie pażdziernika ,żeby go przgotować do zimy,zależności od rejonu kraju

#8353 Share Maniek101

Maniek101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 08 październik 2015 - 18:57

można pryskać mocznikiem jak w nocy mają być przymrozki ?

#8354 Share Zbigniew3003

Zbigniew3003

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 09 październik 2015 - 07:01

ja dwa lata temu przesiałem rzepak 5 X (ślimaki) i nie było dużej różnicy ale co prawda ten siany 26 VIII powschodził dopiero ok.20 IX a w tym roku też przesiew 1 ha   zobaczymy czy znów się uda

#8355 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów

Napisany 13 październik 2015 - 20:51

i jak sypał ten siany 5.10? W jakiej fazie wchodził w zimę ? jaka obsada była roślin na jesieni i na wiosnę?

My siejemy, a Bóg daje plony.

#8356 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3735 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 13 październik 2015 - 21:11

U mnie przesiany 21.09 to dopiero liscienie rozkłada a te mrozy -6  mogły go załtwic ? Narazie zimno i dosc sucho cienko to wszytko wyglada. Siany 03.09 łapie 4 lisc niedługo bede pryskał tebu+ bor+ mikrokompleks+ mocznik. Rzepakom to w tym roku trzeba 2 rzeczy ciepła i wody ale na ciepło sie nie zanosi przynajmnij na 2 tygodnei do przodu. :(

#8357 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów

Napisany 13 październik 2015 - 21:52

myślę że nie powinno mu zaszkodzić choć w tak wczesnej fazie wszystko jest możliwe, tylko ani ciepła ani solidnego deszczu nie widać tylko chłód i susza.

#8358 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 14 październik 2015 - 09:28

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie większy załatwiło.

#8359 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów

Napisany 14 październik 2015 - 14:09

zmarzł? jakie objawy? ile miał liści?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8360 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 14 październik 2015 - 18:45

Rzepak i nawożenie [połączone] Czy zmarzł nie wiem jeszcze, ale napewno dostał mocno po d*pie. Gdzie większy pożółkł gdzie mniejszy padł plackiem. Liści? Od 8 do liścieni nawet. Ogólnie 20ha raczej do likwidacji, nie ma co walczyć.