Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11293 odpowiedzi na ten temat

#8021 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1248 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 26 sierpień 2015 - 21:34

wczoraj u nas spadło ok. 1 litra a nie pada od maja, burze co przechodziły ze cztery dały w sumie z 20l/m2 (mowa o deszczach od maja do dziś) rzepak zasiany w poniedziałek, nie opryskany bo sucho jak diabli, zasiany w popiół na glebie klasy IVb, V i VI, siałem z myślą o deszczu wczorajszym, to przyszło 1l ! Jak tak dalej będzie to nawet zbożem ozimym go nie przesieję, oby jednak powschodził w co wątpię coraz bardziej, siewy ozimin prawdopodobnie się nie odbędą chyba że nasiona w glebie będą czekały na deszcz o ile ktoś da radę naorać. Makabra :(

My siejemy, a Bóg daje plony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 10:10
  •  

#8022 Share Roxer

Roxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 26 sierpień 2015 - 22:51

Rzepak i nawożenie [połączone] Zaryzykowałem 2ha z planowanych 5. Popiół jak nigdy... Po deszczu tak jak piszecie nie ma sladu już nawet. Ciekawe czy coś z tego będzie :/

Powiat lubelski i kraśnicki

Edytowany przez Roxer, 26 sierpień 2015 - 22:51.

#8023 Share NewVario

NewVario

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Zainteresowania:Medycyna ,rolnictwo , muzyka ;)

Napisany 27 sierpień 2015 - 09:42

Rzepak i nawożenie [połączone] Stary zaryzykowales dwa hektary :) a co ja mam powiedziec ? 20 ha w popiół :)?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8024 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 09:55

@NewVario jak się nie uda to będziesz miał spektakularną klęskę

#8025 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 10:05

Nie marudzcie i siejcie pomimo tego zejest sucho. U mnie tez sucho na orke i uprawe 15 ha poszlo 800l ropy oczywiscie z siewem wczoraj skonczylem ostatni. Kawalek tuz przed deszczem kropilo cala noc. Ziemia przemoczona na okolo 8 cm wiec mozebwystarczy na poczatkowy rozwoj a plus taki ze ziemia nie bedzie juz ruszana a tym samym przesuszana wilgoci wiecej zostanie w ziemi. Dzisaij widzialem jak towarzystwo co czekalo na deszcz ruszylo z siewem i nie wiem czy to dobtandecyzja bo wilgoci bedzie ubywac. Ziarno rzepaku zasiane bedzie lezec w ziemi i czekac na wilgoc do skielkowania. Kazdy dzien zwloki odbije sie na plonie no chyba ze siane beda moeszance bo dla liniowek to juz raczej pozno na siew. Wiec pozdrawiam i zycze wszystkim deszczu.

To grubo jak 800l poszło na 15ha, mi na 14ha na orkę z wałem poszło 210l i na siew z agregatem dużym ciągnikiem posżło pewnie ze 100l i to wszystko. Orałem przed deszczem niemal w betonie, gleba średnia więc nie wiem jak może pójść aż 800l paliwa na 15ha. Co do siewu to też już zasiałem przed ostatnim deszczykiem i od razu zapryskałem na wilgotną glebę, troszkę grudek było ale nie powinno być źle. U mnie sporo ludzi dopiero orze bo czekało na deszcz.

#8026 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 10:42

800 l na 15 ha to duża przesada :o może masz nieszczelności w ciągniku bo to wręcz niemożliwe żeby tyle spalił :o

#8027 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 10:57

Ja dziś siałem do 4 rano, zasiałem po raz pierwszy repak.

zaorałem przed deszczem a spadło moze 5/6 lirów.

W zmoczoną wierzchnią warstwę siałem do upadłego i zasiałem 15 ha.

Na talerzówkę, orke i siew agregatem aktywnym poszło mi 400 litrów paliwa, ale ziemie lekkie V klasa., ale bryły przy orce straszne

Odmiana Monolit, ok 3 kg na ha.

Niestety jest juz za sucho na oprysk doglebowy, będziemy walczyć z chwastami później.

#8028 Share waldeko016

waldeko016

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 10:58

Rzepak i nawożenie [połączone] Kuilem odmiane Monolit i mam dylemat ile kg wysiac?

#8029 Share bamberool

bamberool

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 11:01

proszę o opinie

sieje pod rzepak 150 polidap 46P/18N/5S i korn kali (40% K2O) magnez (6% MgO), siarkę (12,5% SO3) oraz sód (4% Na2O)

100kg jesień/100kg wiosna

czyli wychodzi w czystym składniku 31,5kg siarki w czystym składniku.

Nie stosuje saletrosanu tylko 2 razy saletra, jest to wystarczająca ilość siarki na plon około 4ton.nie stosuje siarczanu magnezu

#8030 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 27 sierpień 2015 - 11:53

Rzepak i nawożenie [połączone] Kto zaryzykował ten zaryzykował,jak się nie uda to na wiosnę qq bedzie tylko zobaczymy jak w tym roku cena sie ukształtuje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8031 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 27 sierpień 2015 - 12:37

Kuilem odmiane Monolit i mam dylemat ile kg wysiac?

wczoraj zasiałem 3,1kg/ha co dało mi ok 60 roślin/m2

obniżyłem ilość roślin z sugerowanych 75szt 

#8032 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 13:08

Panczo, czemu obniżyłeś ilość???

Bo ja przez własna głupotę podzieliłem 12 na 3 i wyszło mi 3 zamiast 4 i tak ostawiłem siewnik i po co te studia skoro 12 na 3 to 3.

Ale może na suszę 50 roślin na słabej glebie wyjdzie lepiej??? czy się tylko pocieszam

#8033 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 13:58

To grubo jak 800l poszło na 15ha, mi na 14ha na orkę z wałem poszło 210l i na siew z agregatem dużym ciągnikiem posżło pewnie ze 100l i to wszystko. Orałem przed deszczem niemal w betonie, gleba średnia więc nie wiem jak może pójść aż 800l paliwa na 15ha. Co do siewu to też już zasiałem przed ostatnim deszczykiem i od razu zapryskałem na wilgotną glebę, troszkę grudek było ale nie powinno być źle. U mnie sporo ludzi dopiero orze bo czekało na deszcz.

800 l na 15 ha to duża przesada :o może masz nieszczelności w ciągniku bo to wręcz niemożliwe żeby tyle spalił :o

przesadzilem troche! sam po napisaniu postu zastanowiłem sie czy to nie zadużo? podczas gdy ja orałem ojciec talerzował ściernisko w sumie 20ha i zasiał efa 6ha i talerzował raz jjeszcze . poza tym 15ha orki + walowanie po orce + uprawa agregatem 2x to minimum aby rozbic bryły +siew z agregatem+ wałowanie po siewie. jeden kawałek 3.2ha orałem 6godzin z minutami powoli bo scinało sruby jak zapałki meka. nie orka ale taki los. ogółem wyszło 600l bo w bakach zostało jeszcze. działałem na dwa ciągniki. chyba że stary handluje ropą na boku trzeba przylukac.

#8034 Share Maniek101

Maniek101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 19:15

u mnie na kawałkach zasianych w sobotę to choć po wierzchu przeschło to tak jak poruszam w spód z 3cm jest ciemna ziemia i czuć wilgoć, a rano przeważnie jest mocna rosa to na pewno coś daje bo widać różnice rano w wieczorem 

i mam pytanie czy bryły i resztki słomy mogą utrudniać wschody i zaszkodzic?

#8035 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7789 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 20:10

wczoraj zasiałem 3,1kg/ha co dało mi ok 60 roślin/m2

obniżyłem ilość roślin z sugerowanych 75szt 

Myślę  że  i  tak posiałeś minimum 75 sztuk. Ja siałem siewnikiem punktowym miał ustawione 27 sztuk i wychodziło 1 kg/ha mi przestawił na 37 sztuk, jeszcze nie zwazyłem, ale lekko powyżej 1 kg/ha pewnie wyszło.
 W tamtym roku Szerloka  tym siewnikiem 27 sztuk wychodziło nie całe 0,5 kg/ha, tylko tej odmiany. Myśleli że siewnik się popsuł, ale znajomeme 3 siewniki też tak siały, więc to nie możliwe żeby 4 siewniki  tylko przy tej odmianie się popsuły.

Podstawowe pytanie, czy ktoś pokusił się policzyć te nasiona naprawdę, bo tylko wierzymy tylko w to co napisane, a nasion naprawdę jest 2,5 miliona zamiast 1,5 napisanego.

W takim przypadku siewnik punkotowy  wysiewa naprawdę to co jest, a  nie co jest napisane na opakowaniu.

JA wysiałem Striip Tilem 1, 1 może, a zwykłym 2,4 max, mieszańce i hybrydy.

#8036 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 22:43

W ubiegłym roku wysiewałem znajomemu 2,2kg/ha. Plon z jednego (lepsza gleba) kawałka przekroczył 5t, z drugiego 3,5t (na 1 ha). Odmiana populacyjna, siew około 25 sierpnia. Zwykłym siewnikiem, rozstaw rzędów 26cm.

#8037 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 28 sierpień 2015 - 17:28

Co polecicie Panowie na zabieg przeciwko pchełkom, śmietce, gnatarzowi i chowaczu? I w jakiej fazie wykonać ten zabieg, chciałbym żeby ten zabieg był zapobiegawczy a nie interwencyjny. Rzepak nie zaprawny zaprawiony od insektów.  Może Decis Mega 50 w dawce 0,2l/ha ? 

#8038 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 28 sierpień 2015 - 19:07

Panczo, czemu obniżyłeś ilość???

Bo ja przez własna głupotę podzieliłem 12 na 3 i wyszło mi 3 zamiast 4 i tak ostawiłem siewnik i po co te studia skoro 12 na 3 to 3.

Ale może na suszę 50 roślin na słabej glebie wyjdzie lepiej??? czy się tylko pocieszam

Po prostu uważam że 75 roślin to za dużo dla tej odmiany bo lubi się położyć... Korcilo mnie zasiac jeszcze mniej ale przez tą suszę nie chciałem ryzykować...
Zobacz w mojej galerii jak zasialem rzepak chagall w zeszłym roku... Tak kiepsko powschodzil że w sciernisku po kombajnie rośliny były dosłownie co krok a mimo to oddał prawie 3t...

Myślę  że  i  tak posiałeś minimum 75 sztuk. Ja siałem siewnikiem punktowym miał ustawione 27 sztuk i wychodziło 1 kg/ha mi przestawił na 37 sztuk, jeszcze nie zwazyłem, ale lekko powyżej 1 kg/ha pewnie wyszło.
 W tamtym roku Szerloka  tym siewnikiem 27 sztuk wychodziło nie całe 0,5 kg/ha, tylko tej odmiany. Myśleli że siewnik się popsuł, ale znajomeme 3 siewniki też tak siały, więc to nie możliwe żeby 4 siewniki  tylko przy tej odmianie się popsuły.
Podstawowe pytanie, czy ktoś pokusił się policzyć te nasiona naprawdę, bo tylko wierzymy tylko w to co napisane, a nasion naprawdę jest 2,5 miliona zamiast 1,5 napisanego.
W takim przypadku siewnik punkotowy  wysiewa naprawdę to co jest, a  nie co jest napisane na opakowaniu.
 JA wysiałem Striip Tilem 1, 1 może, a zwykłym 2,4 max, mieszańce i hybrydy.

Tomek masz jakiś sposób liczenia? Chociaż do zimy coraz bliżej wiec czasu powinno być dużo :-):-) :-)

#8039 Share waldeko016

waldeko016

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 29 sierpień 2015 - 04:30

Rzepak i nawożenie [połączone] Monolit wczoraj posiany 4 kg. Panowie kiedy pryskacie przed czy po wscho?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8040 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów

Napisany 29 sierpień 2015 - 06:27

Też wczoraj posiałem Monolita. Zobaczymy czy coś z tego będzie bo w niektórych miejscach to ciągnik normalnie się topił w tym pyle  :D
Ja w tym roku pryskam po wschodach bo jest za sucho żeby pryskać zaraz po siewie. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!