Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11304 odpowiedzi na ten temat

#61 Share black08

black08

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 15 marzec 2009 - 20:22

Rzepak i nawożenie [połączone]

U mnie śniegu nie ma, tylko trochę deszcz przepaduje ;). Co do przymrozku to dziś zeszła temp. do 0st. Aby spokojnie wjechac to tak do -5 musiałoby przymrozic aby traktor nie tonął. Zastanawiam się i chyba wjadę jak najszybciej się da, a te kawałki co mam mokro i traktor zawsze wpaduje to zostawię na później.

Dziś byłem na polu samym ciągnikiem i ledwo wyjechałem więc lipa. Raczej zaczekam z tym prędkim sianiem nawozu. A dlaczego? Bo dziś gadałem z sąsiadem i mają jeszcze u nas byc niezłe przymrozki ;). Więc jeśli ktoś już posiał azot na rzepak, to życze powodzenia, bo jak mrozik zadziała na taki podjarany przez azocik rzepak to dobrej przyszłości mu nie wróże...

jak bedzie konkretny mroz to ja nawet temu co nic nie dostal przyszłości dobrej nie wroże. pozatym nie pamietesz jak było 2 lata temu u nas kiedy był ostatni mroz ???????. ja juz poleciałem na rzepaki co bedzie to bedzie jak ma stać jak tirówka w zimny dzien i dac 3 tony to lepiej wogole go nie siać. pozyjemy zobaczymy odrazu nie zakwitnie. ;)
kujawy to jes to!!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 22:03
  •  

#62 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
  • Zainteresowania:Motocykle- choppery,
    radiokomunikacja cb i kf,
    broń palna

Napisany 15 marzec 2009 - 22:08

Rzepak i nawożenie [połączone] Też masz racje, bo to już czekać i tak nie ma co, najwyżej jak potem mróz go zetnie trochę to będzie trzeba dokupić azotowego i go podratować. Z resztą planowałem jutro wjazd, ale nic z tego- dziś ładnie deszcz pada ;).

#63 Share Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 16 marzec 2009 - 08:01

Rzepak i nawożenie [połączone] Też planowałem wysiać dziś pod rzepak ale niestety sobota i niedziela popadało i na naszych nizinach można zapomnieć o wjazd
na pole .Najgorsze jest to że zapowiadają cały tydzień opady deszcz i śnieg na zmiane ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 16 marzec 2009 - 21:09

Rzepak i nawożenie [połączone] u mnie nie dośc że mokro jak .... to jeszcze od czwartku śnieg zapowiadają

#65 Share qaz1

qaz1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 16 marzec 2009 - 21:17

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie taka sama sytuacja, mokro, wczoraj był deszcz, jutro tez będzie i jeszcze jakieś tam śniegi zapowiadają w tygodniu ;)

#66 Share tomek15h

tomek15h

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,
    motoryzacja ,
    mechanika,
    budowa maszyn

Napisany 18 marzec 2009 - 15:56

Rzepak i nawożenie [połączone] A ja wczoraj wykorzystując słoneczną pogodę do południa, rozlałem rsm na rzepak zamiast U-3512 zapiołem opryskiwacz 600 l do U-1224 i bez problemu zastosowałem azot.

#67 Share szynszyl

szynszyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 25 marzec 2009 - 09:43

Rzepak i nawożenie [połączone] Rozlałeś wężem czy dyszami?

#68 Share tomek15h

tomek15h

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów
    motoryzacja ,
    mechanika,
    budowa maszyn

Napisany 26 marzec 2009 - 10:11

Rzepak i nawożenie [połączone] Rozlewam tylko dyszami nie stosuję węży.

#69 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 26 marzec 2009 - 18:04

Rzepak i nawożenie [połączone] ja dziś pojechałem z rsm na rzepak noi klapa ciągnik jedzie po polu gładko ALE rsm z opryskiwacz sie nie leje.Powód?Zapomniałem jesienia przedmuchać weżów iniestety dziś -7 no i woda w przewodach zamarzła Może jutro.
Tomek15h aile dałeś litrów na rzepak, 32% rsm?

#70 Share tomek15h

tomek15h

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów
    motoryzacja ,
    mechanika,
    budowa maszyn

Napisany 27 marzec 2009 - 10:39

Rzepak i nawożenie [połączone] Dałem 200 l / h w drugiej dawce mam zamiar dać jeszcze 100l i na tym koniec jeśli chodzi o azot.Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 28 marzec 2009 - 19:19

Rzepak i nawożenie [połączone] no to ja troszke wiencej bo teraz daje 280 l a drugi raz 220l tak by min 200N dać

#72 Share tomek15h

tomek15h

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów
    motoryzacja ,
    mechanika,
    budowa maszyn

Napisany 29 marzec 2009 - 09:13

Rzepak i nawożenie [połączone] Farmermf a jaki uzyskujesz średni plon przy tym poziomie nawożenia azotem?

#73 Share avant98

avant98

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 29 marzec 2009 - 12:11

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie ten rok to trzeci sezon kiedy uprawiam rzepak. W pierwszym roku zawaliłem sprawe z braku wiedzy i doświadczenia. Siewy nawozu nie były wczesne i dawka aotu około 130 kg. Odziwo plon jaki uzyskałem to 3,3 t . W ubiegłym roku było juz lepiej pierwsza dawka azotu około 27 marca w ilości 60 kg N a druga 90 kg N. Plony okazały sie lepsze nawet powiedziałbym ze dobre bo 3,9 t z ha (rzepaku technologicznego). Gleby na jakich sieję to od 3a do 4b. Nie wim jak to sie ma do literatury gdzie podaja ze można uzyskać do 5t z ha. W tym roku postanowiłem zastosować 200kg N. Pierwsza dawka to 80kg N/ha (saletra). Siewy rozpocząłem od 7 marca a 25 marca skończyłem najmokszejsze pola, niestety musiałem sie uśmiechnąć do miski. Około 10 kwietnia mocznik dolistnie 10kg N/ha plus Asahi 0,5l /ha i w okresie od 10 do 15 kwietnia ostatnia dawka 92kg N/ha mocznik który ze wzgledu na powolne dzialanie powinien długo zasilać rzepak. Oprócz tego ochrona i zobaczymy. Mój areał to 16 ha rzepaku wiekszość to 3 i 4 klasa.

W tym roku zrobiłem doświadczenie i posiałem 2 ha rzepaku na 5 i 6 klasie. Zastosuje tom samą technologię i będę wiedział czy warto coś takiego robić. Może ktoś z was próbował uprawiać rzepak na słabej ziemi?? Chetnie zapoznam się ze spostrzerzeniami aby uniknąć jakichś błedów.

Wegetacja już ruszyła na całego tam gdzie siałem pierwsze azoty juz pola sie robią zielone.

#74 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 29 marzec 2009 - 18:16

Rzepak i nawożenie [połączone] wtamtym roku to srednia z 25h to 4.5t ale to mój rekord i niewiem czy dam rady powtórzyć wtym bo jeszcze niemoge wleżć na pole
Awant dobrze myślisz ale niedawaj na drógą dawke mocznika bo za długo działa i rośliny będą długo dojżewać ajeszcze jak będzie zimno to wogóle .Daj saletre i pryśnij Carambą 1i/h to pare kwintali wiencej nakosisz i nie wylegnie

#75 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9687 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 06 kwiecień 2009 - 16:55

Rzepak i nawożenie [połączone] raz tylko daliśmy na 2. dawke mocznik - nigdy wiecej takiego błędu nie popełnie - za długo był zielony.
Dostał wtedy 2 razy antywylegacz: carambe i horizon a na kwiat dałem jeszcze alertu. Plon był 4.5 tony a ok 1/3 poszła przez kombajn bo kosiliśmy zielony :P niestety był to ostatni kombajn w okolicy który był uzbrojony na rzepak i nastepnego dnia wjezdzał w swoje areały pszenicy

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#76 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 07 kwiecień 2009 - 07:25

Rzepak i nawożenie [połączone] i dlatego warto mieć swój kombajn choćby bizona,fakt ma to swoje plusy i minusy,ale kosisz kiedy chcesz.ja kupiłem bizona jak miałem 24ha.

#77 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9687 postów

Napisany 07 kwiecień 2009 - 08:02

Rzepak i nawożenie [połączone] dalej uwazam ze jest mi nie potrzebny
jak czesto kosisz rzepak po pszenicy?
mi sie to zdarzyło tylko raz i to po wyraznym błędzie jakim było sypniecie mocnej drugiej dawki w moczniku

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#78 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 08 kwiecień 2009 - 19:33

Rzepak i nawożenie [połączone] A kiedy dawałeś 2 dawkę? I ile?
Kiedy spadł deszcz po zastosowaniu mocznika?
Jakiś amistar przypadkiem tam nie poszedł?

#79 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9687 postów

Napisany 09 kwiecień 2009 - 07:43

Rzepak i nawożenie [połączone] nie potrafie ci odpowiedzieć na to pytanie
musiałbym zapytać ojca - to było w 2003 albo 4 roku a watpie ze on robił wtedy kalendarz prac polowych, tak więc nie chce opowiadać bajek
amistaru nie było, jak pisałem caramba/horizon/alert - nie pamietam dokładnie co było na jesieni czy caramba czy horizon, na wiosne drugi z dwójki a na kwiat alert

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Daniel215

Daniel215

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 09 kwiecień 2009 - 20:45

Rzepak i nawożenie [połączone] Yacent@ nawożenie rzepaku mocznikiem nie jest wcale błędem jeśli zrobi sie to z głową, mocznik ma zawartość 46% azotu i nie można go dużo "sypnąć" na rzepak... dawka 150kg mocznika/ha jest odpowiednia... to tak samo jeśli przesadzimy z siarcznem amonu, rzepak będzie kwitł "bez końca", przyjdzie pora koszenia i co do czego, przyjdzie kosić zielony :P
Wszystko jest jak najbardziej wskazane, ale w odpowiednich dawkach, ty pewnie tamtego razu zraziłeś się do mocznika (prawdopodobnie za dużo mu daliście lub w nieodpowiednim momencie) i już wiecej go nie stosujesz :)
Pozdrawiam :)