Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#7901 Share TheBociek1996

TheBociek1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 15 sierpień 2015 - 13:42

Rzepak i nawożenie [połączone] Straty to sa ale jak sie daje na orke. Wtedy azot ucieka. W dodatku rozsiane po sciernisku jest potem lepiej wymieszane podczas orki.

Wiem, że nic nie wiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 09:10
  •  

#7902 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 15 sierpień 2015 - 16:51

dzis w radio slyszalem ze deszcze moga przyjsc dopiero od wrzesnia.... my z orka pod rzepak sie narazie wstrzymamy....

po tym co widziałem w ostatnie lata to mimo że ostatni termin siewu rzepaku to u nas 25 sierpnia to nie wiem czy nie przeciągnę go właśnie do 5-10 września. Ostatnie dwa lata ludzie siali we wrześniu i nie był taki zły.

Inna bajka - co wziąć na tegoroczną jesienną ochronę rzepaku od chwastów?

W żniwa było ciut chabra i perzu (dołączona 2 lata temu działka i trochę się borykam z chwastami).  No i miejscami wyłazi taka trawka - zapomniałem teraz nazwy.

Rundup przed żniwami odpada.

Obstawiam 2,5-3litra chizalofop-P-etylu ale to późną jesienią. Pozostaje pytanie co dać zaraz po siewie?

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#7903 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 15 sierpień 2015 - 16:51

Nie wiem jakie masz ceny nawozów ale w tym roku sypanie polidapu i soli się nie kalkuluje lepie dać polifoskę albo npk czy coś

u nas polifoske 6 mozna kupic za 1700 zł tone

natomiast polidap NP 18 46  a polidap 2230

sol potasowa 60% 1510

ale jak dam 3 metry polifoski 6 to dostarcze 18 azotu 60 fosforu i 90 potasu i to koszt 510 zł na ha

a jak 150 kg soli to 90 kg potasu i 150 kg polidapu to 27 azotu i 69 fosforu a koszt 561 ale wiecej skladnikow wiec co bedzie lepsze i w jakich skladnikach ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7904 Share Lewy410

Lewy410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo muzyka

Napisany 15 sierpień 2015 - 17:45

jak zamierzacie zaorac suszy ciąg dalszy do konca sierpnia deszczu nie widac.

#7905 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 15 sierpień 2015 - 17:58

u nas polifoske 6 mozna kupic za 1700 zł tone

natomiast polidap NP 18 46  a polidap 2230

sol potasowa 60% 1510

ale jak dam 3 metry polifoski 6 to dostarcze 18 azotu 60 fosforu i 90 potasu i to koszt 510 zł na ha

a jak 150 kg soli to 90 kg potasu i 150 kg polidapu to 27 azotu i 69 fosforu a koszt 561 ale wiecej skladnikow wiec co bedzie lepsze i w jakich skladnikach ?

ja planuję 500kg lubofosu pod rzepak u nas 1010zł/t koszt 550zł i masz : N 17,5 P 50 K 92,5 Ca 30 Mg 12.5 S03 85 i B 1 + mikroelementy ;)

Edytowany przez Renault9514, 15 sierpień 2015 - 18:02.

ZETOR Team !!!

#7906 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 15 sierpień 2015 - 18:13

stanowczo za mało potasu chyba że z wyników glebowych wychodzi że macie jego bardzo wysoką zawartość.

lubofos;

• 12% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w kwasach mineralnych, w tym co najmniej 55% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w 2% roztworze kwasu mrówkowego; 
  •  
  • polifoska 6:
  • 20% fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie, czyli przyswajalnego w formie fosforanu jedno i dwuamonowego, a 17% rozpuszczalnego w wodzie. 

formy fosforu pozostawiam do analizy , ale jak zasialiście lubowos 3 lata temu to może  w tym roku rzepak skorzysta z fosforu , pamiętajmy że fosfor to najdroższy składnik nawozu a cena polidapu czy polifoski głównie ze wględu na fosfor jest jaka jest

Edytowany przez piotr30piotr, 15 sierpień 2015 - 18:14.

#7907 Share andrzej78

andrzej78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja

Napisany 15 sierpień 2015 - 21:25

Witam ,zaczynam przygodę z rzepakiem i mam zamiar wysiać Polifoskę 4 NPK(MgS) 4-12-32(2-9).

#7908 Share woytek

woytek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 15 sierpień 2015 - 21:39

jak zamierzacie zaorac suszy ciąg dalszy do konca sierpnia deszczu nie widac.

Ja orałem w tym tygodniu i powiem Ci, że mimo suszy nie miałem problemu z wbiciem pługa.

#7909 Share miki83

miki83

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 15 sierpień 2015 - 22:02

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja też nie mam problemu z orka gorzej z siewem bo opadami nie cieszą

#7910 Share AdamZetor12145

AdamZetor12145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 489 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 17:12

ja będe siać nawóz po ściernisku jednak jutro sieje i zaczynam orać i u d*py wałować - może tak byś panowie ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7911 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 18:43

stanowczo za mało potasu chyba że z wyników glebowych wychodzi że macie jego bardzo wysoką zawartość.

lubofos;

• 12% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w kwasach mineralnych, w tym co najmniej 55% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w 2% roztworze kwasu mrówkowego; 
  •  
  • polifoska 6:
  • 20% fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie, czyli przyswajalnego w formie fosforanu jedno i dwuamonowego, a 17% rozpuszczalnego w wodzie. 

formy fosforu pozostawiam do analizy , ale jak zasialiście lubowos 3 lata temu to może  w tym roku rzepak skorzysta z fosforu , pamiętajmy że fosfor to najdroższy składnik nawozu a cena polidapu czy polifoski głównie ze wględu na fosfor jest jaka jest

Racja, tak jak kolega napisał patrzeć się głównie na fosfor bo on jest najdroższy. U mnie akurat jest słabo z fosforem w glebie i kilka razy stosowałem Lubofos efekt to małe fioletowe rośliny jesienią. W tamtym roku dałem Polifoskę 8 i jak ręką odjął. Mi z badań wynika, że potasu mam wysoką zawartość więc ograniczam jego nawożenie pozatym ze ściętej słomy można uzyskać do 100kg Potasu  (pewnie dlatego jest go tak dużo u mnie w glebie bo zawsze ścinam). W tym roku daje Polifoskę 6 bo wychodzi mi korzystniej cenowo u nas 6 1790, 8 1850, a 6 udało mi się kupić po 1710.

Jutro założę nowe dłuta i próbuje dalej orać w piątek miejscami pług jedynie skrobał słomę, a siew cóż nawet nasion jeszcze nie kupuje bo jak solidnie nie popada to szkoda siać. Trzeba będzie czekać nawet do końca września, u nas sieją nawet do 5

#7912 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 16 sierpień 2015 - 21:22

lubofos;

•  
  • polifoska 6:

a przy tych cenach polifoski i  polidapu co podalem to co lepiej dac mi polifoske 6 czy ten polidap i sol rozniaca nie duza jest w cenie a mi zalezy zeby w polu bylo jak najlepiej bo malo ziemi jest to trzeba ostro dbac by sie rodzilo

#7913 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 06:57

jak różnica nie wielka to po co dwa razy jeździć dawaj polifoskę i z głowy.

#7914 Share rolnik1986

rolnik1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 19:40

a superfosfatu wzbogaconego nie można dać?

#7915 Share Lewy410

Lewy410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo muzyka

Napisany 17 sierpień 2015 - 21:13

jak wam idzie orka bo mi kiepsko jak tu zasiac rzepak w taki popiół a deszczu nie zapowiadają

#7916 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 21:59

mi tam jakoś idzie bo ciągnik ma spoory zapas mocy ale ziemia jest dosyć zbrylona szczególnie na ścieżkach, a miejscami pług ma problem z wejściem w ziemie ale tylko gdzie były mokre miejsca. Trochę to ubijam wałem za pługiem i pozastaje tylko czekać na jakiś mocniejszy deszcz ponoć na weekend ma coś padać... Myślałem orać tuż przed sianiem ale to sensu też chyba nie ma bo i tak jest sachara

#7917 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 18 sierpień 2015 - 07:22

a odnośnie nawożenia jeśli dam Polifoskę przed orką to czy konieczne będzie dodatkowe nawożenie azotem? Fosfor i potas to rozumie może sobie być głęboko nawet lepiej, ale jeśli azot pójdzie tak głęboko to czy nie ubędzie go szybciej w głąb gleby bo wiadomo lubi się przemieszczać?

#7918 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 18 sierpień 2015 - 08:39

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja orałem w te największe upały nocą do 12 w południe i o 18powrót na pole, za plugiem był jeden popiół a dluta starczaly na 10ha i zmiana ale teraz przeszly 2 czy 3 burze i orka chwyciła wilgoć, we wtorek pewnie będę siać

#7919 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 18 sierpień 2015 - 16:57

jak różnica nie wielka to po co dwa razy jeździć dawaj polifoskę i z głowy.

ale polifoska ma mniej skladu tak jak wyliczałem bo planowane bylo dac polifoski 300 kg ale to jest juz kupione i bedzie lepiej w tamtym roku rzepak na polu co nigdy nie sypalo dk exstorm oddal 4,100 rzeaku to jest dobrze bo susza zalatwila na gorce ta 5 klase a tak to jest dobrze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7920 Share kuba24nh

kuba24nh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 18 sierpień 2015 - 18:01

Rzepak i nawożenie [połączone] my dawalismy tylko 200kg polifoski 4 na sciernisko,plug i teraz lezy powalowane...