Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#701 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 16:31

Rzepak i nawożenie [połączone] Silva, jesli chodzi o rzepak to nasze te wszystkie zabiegi to 50% plonu, reszta to pogoda. Jak masz takiego znajomego co ze 100N co roku ma 3t, to tylko pozazdrościć takich znajomych. :o Sam miałem plony nawet do 5t, ale to zasługa pogody była i w jakimś stopniu 190N.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 05:19
  •  

#702 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 17:13

Rzepak i nawożenie [połączone] Masz rację dużo azotu glebowego uwalnia się dopiero w maju i czerwcu gdy jest cieplo i wilgotno a pochodzi on z mineralizacji słomy i nitryfikacji tylko nikt tego niechce sobie uzmyslowić i wliczać do bilansu być może to zatrudne.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nietylko od nawożenia zależy wysoki plon pierwsze to dobrze posiać w dobrze uprawioną ziemię potem nawozić, następnie odpowiedznio chronić to co urosło od robactwa i chorób. Nie pomoże azot jak zabraknie opieki insektycydowej i fungicydowej a później zbioru w optymalnym momencie i sprzętem.
A tak nawiasem WESOŁYCH, RADOSNYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. BÓG Z NAMI I NIECH MA NAS I NASZE UPRAWY W OPIECE.

Edytowany przez Siwy7406, 22 grudzień 2011 - 16:50.

Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#703 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 17:15

Rzepak i nawożenie [połączone] No i zapomniałem dodać że w płodozmianie ma strączkowe :P Bo w sumie to bardzo ważne. Bo normalnie rok czy dwa przy dobrej kulturze można oszukać i dać mniej. Ale na dłuższą mete to sie nie sprawdzi.Zresztą tak samo jak PK ale niektórzy maj taką zawartość ze kilka lat można spokojnnie nie dawać.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#704 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 18:08

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja bym chciał miec taką zawartość PK.

#705 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 20:13

Rzepak i nawożenie [połączone] Za bardzo się napinacie, przekonując jeden drugiego do swoich racji. Nie ma szablonu dla całej Polski, dawka w przedziale 150-220 kgN/ha jest prawidłowa i pozwala uzyskać niezły wynik. Dlatego są te widełki żeby wybrać optymalną ilość w stosunku do warunków na konkretnym polu.
Ja u siebie mam zazwyczaj rzepak przynajmniej w trzech kawałkach i przeważnie na każdym inna odmiana, nieraz dla porównania robie pasek kontrolny ze sprawdzonej odmiany. I dlatego nawet w swoim gospodarstwie nie stosuje szblonu tylko dostosowuje nawożenie pod konkretne pola i nieraz bywało że mimo że jakieś pole dostało 20-30kg mniej azotu to na nim rzepak najlepiej plonował, bo był lepszy przedplon, albo było zasiane w optymalnym terminie lub dobrze była dobrana odmiana itp.
Azot to nie wszystko, jest ważny ale nie ma prostej zależności dałem 250kg/ha otrzymam 5t rzepaku bo na jedną tonę nasion rzepak pobiera 50kgN.

#706 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 20:54

Rzepak i nawożenie [połączone] No oczywiście że sie zgadzam z Tobą west ale wg mnie trzeba caly czas starać się by ograniczać nawożennie oraz różne koszty, jedne koszty można zastępować substytucyjnie bez zmiany plonu ale czasami też warto dać ten nawóz bo drożej wyniesie np dodatkowa uprawka czy zasianie poplonu niż danie 20 cy 50kg N. całe koszty w ciągu roku trzeba policzyć, robić symulacje co wyjdzie najtaniej przy oczywiście stałym plonie, mało tego, trzeba również liczyć na przełomie lat bo nadmiernym nawozeniem i nie tylko można wyjaławiać glebe itp. Tylko nigdy niczego do końca nie wyliczymy bo pogody nie odgadniemy. No i oczywiście wszystko dostosować do gleby.

#707 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 21:58

Rzepak i nawożenie [połączone] Można dac nawet i 300kg N, ale można nie osiagnac nawet 3t/ha. Sam azot nie wystarczy, zeby pobrał azot to musi mieć fosfor i siarke, a żeby to pobrac to musi mieć potas, magnez, bor i miedź oraz cynk mangan i molibden. Jak chce sie mieć ponad 4 tony to trzeba dokarmiać i to nie tak jak leci tylko dawać to co jest w odpowiedniej fazie potrzebne. Do osiagnięcia max plonu trzeba zastosować "PRAWO MINIMUM LIEBIEGA"

#708 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 22:31

Rzepak i nawożenie [połączone] to opisz cale te Prawo

#709 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 22:39

Rzepak i nawożenie [połączone] No właśnie prawda. A niestety najważniejsza jest pogoda i żeby dobrze wykosić. Mi dwa lata temu delikatny grad przeleciał i 2,8 t wyszło. A rzepak był super. Ja przeważnie 200-300kg koszę więcej niż sąsiady, ale bywa że i to samo ukoszę.

#710 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 22 grudzień 2011 - 23:05

Rzepak i nawożenie [połączone] Panie poosa21@ pięknie powiedziane.
W tym prawie jest opisane coś w stylu: Którego składnika mikro czy makro jest największy niedobór ten składnik warunkuje plon. Bo może być wszystko super ale jeśli nie ma np magnezu to nic nie będzie mimo że reszta będzie w porządku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#711 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 23 grudzień 2011 - 00:00

Rzepak i nawożenie [połączone] Wiadomo że oprócz tego co sie da to najważniejsza jest pogoda, w jednym roku bedziesz miał 5t/ha a w drugim tylko 3t/ha, albo i miej przy takim samym nawożeniu. Przykład ten rok w uprawie ziemniaka, w zeszłym roku na lepszym stanowisku mialem 30t/ha a w tym przekroczyłem 50t/ha jadalnego i przy mniejszym nawożeniu azotem o 15kg dałem tylko 105kg.

#712 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 26 grudzień 2011 - 21:07

Rzepak i nawożenie [połączone] nawozicie swoje rzepaki nawozami typu K+S+Mg np. PatentKali -drogi ten wynalazek ale może warto by spróbować,na niektórych kawałkach mam nisko magnez i myślę żeby tam udeżyć z nawozem zawierającym łatwo przysfajalny magnez w formie siarczanu magnezu (kizeryt).

#713 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 27 grudzień 2011 - 01:32

Rzepak i nawożenie [połączone] Szczerze mówiąc też sie zastanawiałem nad PatentKali, wiele osób mi go odradzało mówiąc że to typowy nawóz na ważywa, głównie ziemniaki ale wg mnie skład bardzo dobry i za jednym przejazdem załatwiasz wszystkie trzy składniki. Ale zbyt tanio to nie wychodzi. U mnie miało to wyglądać wcześniej tak: Patentkali+ Saletrzak na wiosne ale zastąpiłem to siarczan magnezu + NK- 21:21 i na jesien troche wapmagu i taniej mi to wyszło a dodatkowo wprowadziłem troche wapnia. Ale za to Patentkali to nawóz bezchlorkowy dzięki czemu potas sporo szybciej jest dostępny dla roślin i jest praktycznie pewność ze roślina pobierze go na wiosne i nie zabraknie go. Z drugiej strony jednak chlorek nie jest byle czym, tylko kolejnym skadnikiem potrzebnym do rozwoju rośliny więc przy nawożeniu potasem nie powinno sie uzywać nawozów wyłącznie bezchlorkowych choć podobno gleba jest zasobna ten składnik z tego co szukałem na ten temat informacji.
Policz sobie co i jak Ci wyjdzie cenowo i oczywiście policz paliwo które jest zależne od ilości wjazdów w pole.

#714 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 27 grudzień 2011 - 18:20

Rzepak i nawożenie [połączone] Ciekawi mnie ile dajecie potasu pod rzepak? Niby na 4 tony plonu z hektara potrzeba ok 200 kg K, sypać tyle to drogo wychodzi bo można policzyć, że to ok 700 kg/ha Polifoski 6.
Ja wprowadziłem 140 kg potasu na wiosnę i nie mam zamiaru jesienią podawać jeszcze raz. No chyba, że na jednym z pól gdzie jest trochę lżejsza ziemia i wystąpi możliwość wymywania K. Co o tym sądzicie, za mało K?

Na wiosnę będę dawał kizeryt granulowany i azot. Do tego dokarmianie dolistne Yara rzepak, Nutribor, siarczan magnezu.
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#715 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 27 grudzień 2011 - 19:06

Rzepak i nawożenie [połączone] W zależności od zawarości potasu w glebie dawka kształtuje się od 120-200 kgK/ha zakładany plon 4t/ha, na lżejszych glebach ze względu na możliwość wymywania tego składnika bardziej efektywne jest podzielenie dawki na jesienną i wiosenną. Jesienią w postaci polifoski przedsiewnie np. polifoska 6 300kg/ha wnosisz 90kgK/ha a wiosną 100-200kg soli potasowej 60% kolejne 60-120kgK/ha.
Powtarzam może do znudzenia ale warto znać zasobność swoich gleb w składniki przy obecnych cenach nawozów jest to bardzo potrzebne.
Tona soli potasowej 1800-2000zł w zależności od producenta i rodzaju opakowania wysiać 100kg a 200kg na ha to różnica. Bo za zaoszczędzone 200zł na ha mamy całą chemię wiosenną czyli zabieg grzybowy plus 3x szkodnik i jeszcze na jakiś nawóz dolistny zostanie.

#716 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 27 grudzień 2011 - 20:37

Rzepak i nawożenie [połączone] Znajomość choć przybliżona zawartości potasu musi być znana. Bo nadmiar potasu również źle wpływa m. in. na przezimowanie. No i zgadzam sie z poprzednikiem we wszystkim jak najbardziej.

poosa21@ myśle jeszcze żeby do prawa minimum liebiega dodać to że plon nie tylko jet zależny od ilości składnika którego jest największy niedobór, bo właśnie nadmiar niektórych skladników też może bardzo obniżać plony, czyż nie?

#717 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 09:43

Rzepak i nawożenie [połączone] Nadmiar niektórych składników moze wpływac ze roslina nie bedzie pobierała innych, choć bedzie miała do nich dostęp i w rezultacie bedzie spadek plonów. Pozatym każde pole jest inne, dlatego warto bedać glebe.

#718 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 19:30

Rzepak i nawożenie [połączone] witam,istnieje jakis temat o doplatach bezposrednixh????

#719 Share WujekWaa

WujekWaa

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 21:23

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam, mam problem z moim rzepakiem, zrobił on się cały fiooletowy i nie wiem z czym to jest zwiazane czy z choroba czy z brakiem nawożenie (w co wątpię). Czy ma ktoś podobny problem ? Czy zaszkodzi to plonom, i ogólnie rzepakowi?
Proszę o pomoc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#720 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 21:28

Rzepak i nawożenie [połączone] Było o tym milion razy. ;[ Fioletowy kolor o objaw niedoboru fosforu. Nie oznacza to że jest go za mało w glebie tylko że przy niskich temperaturach jest jego pobieranie zahamowane i tym samym objawy niedoboru. Niema to wpływu na plon, a objawy same znikną jak tylko zrobi się ciepło.