Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11309 odpowiedzi na ten temat

#7121 Share alex170491

alex170491

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 13 marzec 2015 - 20:52

Witam, mam problem. Na polu gdzie posiałem rzepak pojawiły się dziury (takie nory) a rzepak jest wyjedzony. Co to może być? I jak to ewentualnie zwalczyć?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 11:30
  •  

#7122 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 13 marzec 2015 - 21:28

nornice zapodaj trutkę

Thug

#7123 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7802 postów

Napisany 13 marzec 2015 - 21:44

Myszy, u mnie na 5 ha zużyłem dzisiaj 20 kg zatrutej pszenicy, i czekam na nową dostawę, następne 20 na kolejne 5 ha. 1 kg pszenicy  25 zł.

Tragedia  w  polu, zostają tylko środki z liści, łodygi. Atakują tylko ten najładniejszy rzepak, co ma jakieś 15 cm, ten przesiewany nie ruszają.

W pszenicy dużo lepiej, mało ich jest.

Ale to wystempuję w promieniu 3 km od mojego domu, dalej nie mam .

Edytowany przez tomek73, 13 marzec 2015 - 21:52.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7124 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 13 marzec 2015 - 21:56

ano po to że nie każdy może sobie czekać kolego rzepak to pierwszy pieniądz

Lub ostatni :)  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, tak samo mogę stwierdzić że pieniądz z qq mokrej w październiku lub z pszenicy w styczniu jest pierwszy. Z taką mentalnością raczej najwięcej na rzepaku nie zarobisz.

Dalej ktoś napisał że kredyty trzeba spłacać, a ja zadam pytanie "trzeba brać?" Nie zazdroszczę nikomu ani kredytów, ani gadżetów kupowanym za nie, tylko denerwuje mnie późniejsze biadolenie że ceny niskie, a kredyty trzeba spłacać. 

Ps. Zdanie powyżej kieruje głównie do osób z kredytami typu "zastaw się a postaw się" 

A tak poza tym to jakie nawożenie azotowe trzeba zastosować pod 5t rzepaku 170N wystarczy?

#7125 Share Slomek

Slomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 13 marzec 2015 - 22:33

Lub ostatni :)  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, tak samo mogę stwierdzić że pieniądz z qq mokrej w październiku lub z pszenicy w styczniu jest pierwszy. Z taką mentalnością raczej najwięcej na rzepaku nie zarobisz.

Dalej ktoś napisał że kredyty trzeba spłacać, a ja zadam pytanie "trzeba brać?" Nie zazdroszczę nikomu ani kredytów, ani gadżetów kupowanym za nie, tylko denerwuje mnie późniejsze biadolenie że ceny niskie, a kredyty trzeba spłacać. 

Ps. Zdanie powyżej kieruje głównie do osób z kredytami typu "zastaw się a postaw się" 

A tak poza tym to jakie nawożenie azotowe trzeba zastosować pod 5t rzepaku 170N wystarczy?

200kg N to minimum, ja celuję w 5t i daję 220-240N

#7126 Share xyz88

xyz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Zainteresowania:Części samochodowe.

Napisany 13 marzec 2015 - 22:34

Czasami trzeba brać. Przyczyny losowe (wypadki i inne)... Bądź tez np na budowe gdy skończą się swoje a trzeba dach przykryć na zimę.

A co do rzepaku to tez chętnie się dowiem :)

#7127 Share maniekmaniek

maniekmaniek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 13 marzec 2015 - 23:01

Panowie pryskałem rzepak rsm 32 % lekko go chyba przypaliłem bo zrobił sie biały czy odbije on ,czy będzie chorował itp ? pytałem sie wcześniej o to ale nikt nie odp .

#7128 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 00:15

chcesz mnie uczyć jak zarobić na rzepaku a pytasz czy starczy 170 kg azotu na taki plon

220 w czystym i reszta składników pogoda itd musi przypasować

Thug

#7129 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 00:15

Myszy, u mnie na 5 ha zużyłem dzisiaj 20 kg zatrutej pszenicy, i czekam na nową dostawę, następne 20 na kolejne 5 ha. 1 kg pszenicy  25 zł.

Tragedia  w  polu, zostają tylko środki z liści, łodygi. Atakują tylko ten najładniejszy rzepak, co ma jakieś 15 cm, ten przesiewany nie ruszają.

W pszenicy dużo lepiej, mało ich jest.

Ale to wystempuję w promieniu 3 km od mojego domu, dalej nie mam .

U mnie to raczej nornice bo tylko korzenie są zjedzone, takich miejsc po 4m2 na działce 4ha jest kilkanaście.

Trzeba truć bo będą sie rozprzestrzeniać ?

#7130 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 00:31

chcesz mnie uczyć jak zarobić na rzepaku a pytasz czy starczy 170 kg azotu na taki plon

220 w czystym i reszta składników pogoda itd musi przypasować

A nie dopytasz o zasobność przedplon i nawożenie organiczne?

Pytam bo nie chcę przenawozić, a poza tym przy mniejszym nawożeniu rok temu na jednej odmianie  miałem ok 4,6 t/ha, a na drugiej ok 3,8 t/ha więc wydaje mi się że zwiększanie N nie koniecznie przyniesie pożądany rezultat, tylko trzeba szukać alternatywnych rozwiązań?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7131 Share Badi23

Badi23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 08:07

Rzepak i nawożenie [połączone] prosiłbym o opinie. wczoraj tj 13 marca rozsiałem salerę amonową po 300 kg /ha. za jakies 2 tygodnie chcę rozsiać saletrę kędzieżyńską (Zak) pomiędzy tym nawozem będę chciał prysnąć na :grzyba - toprex,robaka chowacza- nie wiem czym, dolistnie Npk + siarczan magnezu +bor, czy w jednym zabiegu moge to wykonac?

#7132 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 08:13

Lub ostatni :) Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, tak samo mogę stwierdzić że pieniądz z qq mokrej w październiku lub z pszenicy w styczniu jest pierwszy. Z taką mentalnością raczej najwięcej na rzepaku nie zarobisz.

Chcąc iść do przodu i się rozwijać, a nie stać w miejscu i się cofać trzeba brać niestety.

@tomek73 sam juz nie wiem czy wiesz co dobre w hamowaniu rzepaku. Raz piszesz 0.5 caryx + 0,4 sarfun teraz 0.8 caryx i 0.5 tebu :S

#7133 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1911 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 08:28

prosiłbym o opinie. wczoraj tj 13 marca rozsiałem salerę amonową po 300 kg /ha. za jakies 2 tygodnie chcę rozsiać saletrę kędzieżyńską (Zak) pomiędzy tym nawozem będę chciał prysnąć na :grzyba - toprex,robaka chowacza- nie wiem czym, dolistnie Npk + siarczan magnezu +bor, czy w jednym zabiegu moge to wykonac?

Ja tam zawsze wszystko mieszam i jadę w jednym zabiegu, ale coś mi się zdaje, że najpierw pójdzie nawóz, a dopiero potem oprysk jak zacznie wybijać w pęd. Tylko w tym terminie musisz zastosować na chowacza środki systemiczne typu Nurelle (taniej wyjdzie samemu ją zrobić), które zniszczą jaja i larwy.

#7134 Share Badi23

Badi23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 08:32

Rzepak i nawożenie [połączone] kiedys pryskałem dursbanem i cyperkilem ale teraz chyba nie wolno?

#7135 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 08:42

Ja tam zawsze wszystko mieszam i jadę w jednym zabiegu, ale coś mi się zdaje, że najpierw pójdzie nawóz, a dopiero potem oprysk jak zacznie wybijać w pęd. Tylko w tym terminie musisz zastosować na chowacza środki systemiczne typu Nurelle (taniej wyjdzie samemu ją zrobić), które zniszczą jaja i larwy.

czywiście nurelle  ok ale chloropiryfos potrzebuje sporo wyższej temp. niż pyretroid więc pierwszy zabieg  raczej samym pyretroidem wszystko zależy od temperatury

Thug

#7136 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 14 marzec 2015 - 08:44

Rzepak i nawożenie [połączone] Dlaczego nie wolno?

#7137 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 08:47

A nie dopytasz o zasobność przedplon i nawożenie organiczne?

Pytam bo nie chcę przenawozić, a poza tym przy mniejszym nawożeniu rok temu na jednej odmianie  miałem ok 4,6 t/ha, a na drugiej ok 3,8 t/ha więc wydaje mi się że zwiększanie N nie koniecznie przyniesie pożądany rezultat, tylko trzeba szukać alternatywnych rozwiązań?

wszystko spoko tylko radziłbym nie porównywać  do zeszłego roku gdzie weegetacja ruszyła pełną parą końcem lutego nie byo niespodzianek typu p[rzymrozki itd zeszły rok był wyjątkowy u sąsiadów co dają raz azot raz fungi nic więcej pszenica plon 7.5 tony

jak dajesz saletrę daj minimum 600 kg/ha

wolno wolno tylko nie wolno do czterech dni do kwitnienie bardzo długa prewencja  96godz no i pewnie koledze chodziło o rejestrację

Thug

#7138 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7802 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 08:47

Tomek90 bo jak piszesz o 1 litrze to stanowcza za dużo jak dla mnie. Ale dawkę uzależniam od odmiany. W tamtym roku na część odmian  wcale nie skracałem  wiosną, a na jedną dałem 0,5 i ładnie podziałał. To była odmiana alegria, na Poznaniaka nic nie dawałem.

Pytanie jaki rzepak jest po zimie, bo w tamtym sezonie spryskałem w jesieni 0,3 toprex i Rout, to rzepak za  mocno skróciło i wiosną nie chciał ruszyć, dlatego wiosną tylko jedną odmianę skracałem.

W tym sezonie stosowałem ,0,2 toprexu z Routem i widzę że będę skracał też tylko część odmian.

Dawkę  stosuję od 0,4 do 0,8 i myślę że więcej nie ma sensu.

tym roku na wysokie rzepaki spróbuję Caryx 0,3 z 0,6 Routem.

#7139 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 08:49

Poznaniaka nie skracałeś ta odmiana jest z natury bardzo wysoka jak to wyglądało u Ciebie

Thug

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7140 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7802 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 08:56

Wiosną Poznaniaka wcale nie skracałem, a nawet bałem się że nie wystartuję mi. Nawet kelpak stosowałem żeby ją pobudzić. Miała z 40-50 cm i zaczynała kwitnąć. Nawet zastanawiałem się nad likwidacją.

Aleegra urosła po 0,5  caryxie z 170 cm i ładnie stała potężna gruba, ale nie przełożyło się to na plon, Poznaniak miał z 150 cm bez skracania wiosennego, przy koszeniu.