tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

knoro93 dokładnie osobiście chyba już nie znam kto stosuję siarczan amonu ale jeżeli kolega wyżej już kupił siarczan amonu to musi to już wykorzystać chyba ze dopiero planuje zakup to saletrosan. W mojej okolicy zauważyłem że wielu rolników w tym roku będzie stosować polifoske 21 na rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

WITAM. jestem tu nowy czytam wasze wypowiedzi i zawsze cos  można  sie  dowiedzieć.Co powiedzie na;

jesień - ok 300 kg/h polisfoski6 + ok 150 kg/h polfoski 21(dla mnie  nowość i super składniki) 1 zabieg na robaka, mikroelementami (Super 5 , Super 3, bor i magnez)   i           i choroby+ regulator wzrostu (Caryx)

wiosna - 1 dawka ok 350kg/h saletry i 150 kg/h kizeryt. 2 dawka 250 kg/h saletry. do tego 2-3 zabiegi mikroelementami jak na  jesień. 2 zabiegi grzyb  i robak.

dawki ulegaja małym  zmianom w zależności do pogody  itp. plon zawsze zawsze od 3,8 d0 4,3 od  kilku lat odkąd  przejełem gospodarstwo po ojcach.

odnośnie  powyższych wpisów nie  stosuje siarczanu azotów i saletrosanu (ponoc zakwaszaja ziemie) idealny kizeryt i saletra jak ktos  to nawet   ładnie  opisał wyżej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrozon07    10

Nie podałeś jakie masz PH i zawartość makroelementów w glebie, poza tym dałbym jeszcze sól potasową na wiosnę no i przy plonie powyżej 4,5 ważną rolę odgrywają mikroelementy, moim zdaniem najlepsze odżywki ma Yara i DR Green.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patfilmax    7

Panowie wiem że to może trochę abstrakcyjnie zabrzmi, bo jest dopiero początek lutego, ale czy ktoś z was zastanawiał się już nad podaniem azotu pod rzepak. Pytam bo mój rzepak był w miarę wcześnie zasiany, do tego długa jesień i mimo to ze dostał 100kg saletry na jesień jeszcze przed zimą wykazywał niedobory azotu. Teraz u nas(południe Opolszczyzny) pogoda jak na wiosnę ( w nocy dzisiaj było 10 stopni), a prognozy pokazują cały czas taką pogodę, z delikatnymi ochłodzeniami i ewentualnie z lekkimi przymrozkami (-1 do -2). Wszystko zaczyna się zielenić i co tu robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215
Napisano (edytowany)

Siedź i czekaj na wiosne jak Ci wróci zima pod koniec lutego to dopiero będziesz miał problem jak rozhartujesz rzepak azotem jeszcze jest czas.

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Panowie wiem że to może trochę abstrakcyjnie zabrzmi, bo jest dopiero początek lutego, ale czy ktoś z was zastanawiał się już nad podaniem azotu pod rzepak. Pytam bo mój rzepak był w miarę wcześnie zasiany, do tego długa jesień i mimo to ze dostał 100kg saletry na jesień jeszcze przed zimą wykazywał niedobory azotu. Teraz u nas(południe Opolszczyzny) pogoda jak na wiosnę ( w nocy dzisiaj było 10 stopni), a prognozy pokazują cały czas taką pogodę, z delikatnymi ochłodzeniami i ewentualnie z lekkimi przymrozkami (-1 do -2). Wszystko zaczyna się zielenić i co tu robić?

 

ja z azotem czekam na rozwój sytuacji końcem lutego teraz będę podawał sól jak ziemia zaciągnie bo narazie mokro


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Pod koniec lutego to już blisko dość wiosny szczególnie tam u was na śląsku gdzie temp są wyższe ale początek lutego to lekka przesada na azot. U mnie na podlasiu w nocy są przymrozki obecnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Do tych co stosują RSM 32 % 

 

Panowie na ile razy rozlewacie rsm 1, 2 może 3? Rsm 32% planuje  w 1 dawce zrobić

 

jesienią dałem 100 kg saletry puławskej 34% = 34 N

 

wczesną wiosna 250 kg saletrosanu 26 N 13 S = 65 N 32 S

 

i resztę N w 1 dawce RSM 32 

 

Co o tym myślicie ?

to zależy ile chcesz dać tego rsm. ja bym dał wiecej azotu na start ok 50%N który chcę dać...ja np zastosuje 300 saletry 34N czyli 3*34=102N na ha na pierwszy rzut później za ok 2 tyg saletrzak z borem 200 kg czyli 2*27=54N i pod koniec fazy wydłużania pędu 100 kg saletry czyli 34N, tj. 102+54+34=190N na ha nie licząc zabiegów dolistnie mocznikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor03    4

Rzepak potrzebuje 200-250 kg N na ha
I ja chcę N załatwić w 1 dawce

34kg n juz dałem jesienią
65 kg N wczesną wiosną w postaci saletrosanu (koniec lutego)
I tylko jak będę umiał wjechać w pole to 1 dawce rsm 32% 315 l = 415 kg = 133 N kg

Reasumując :

34+65+133 = 232 N kg na ha

Ktoś tak już robił ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

A ile dostarczyłeś czy dostarczysz potasu i innych składników, Jakie masz ph i zasobność gleby? Bo chyba od tego trzeba zaczac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kiedy ruszacie z azotem w rzepak bo byłem dziś na szkoleniu i zalecają koło 10 jak da się wjechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

po 20 lutego teraz sól będzie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dociekliwa    1

Czytam te Wasze posty i oczom nie wierzę.Myślicie już o podsiewaniu rzepaków,a ja zastanawiam się nad tym czym go się będzie przesiewać.Na Mazowszu rzepaki,to katastrofa,małe siane po terminie zmarzły,a te,co zostały ,

siane w optymalnym terminie,to katastrofa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

u mnie rzepaki narazie pięknie się zachowały i jesienią wszystko nadgoniły więc trzeba myśleć o sianiu


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jestem z płocka  i u nas ładnie wygląda nawet nie wiem czy już serduszko się nie zazielenia więcej ale nie widać młodych korzonków 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

okolice częstochowy. gołym okiem widać że już się rzepaki po mału zbierają ale jeszcze nie czas, niech siedzą jeszcze.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor03    4

Do tych co stosują rsm....

 

Na ile dawek dzielicie ? w jakich ilościach rozlewacie ? i mniej więcej w jakich odstępach czasowych ?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2243

Ile chcesz dostarczyć N? Chyba normalne że 180-220kgN nie wylejesz odrazu. 

Pierwsza przed ruszeniem wegetacji, druga +- 2 tyg po pierwszej, ale wiadomo 2 tyg ciepła to nie 2 tyg zimna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor03    4

 

Do tych co stosują RSM 32 % 

 

Panowie na ile razy rozlewacie rsm 1, 2 może 3? Rsm 32% planuje  w 1 dawce zrobić

 

jesienią dałem 100 kg saletry puławskej 34% = 34 N

 

wczesną wiosna 250 kg saletrosanu 26 N 13 S = 65 N 32 S

 

i resztę N w 1 dawce RSM 32 

 

Co o tym myślicie ?

 

No kolego jestem tego świadomy ,że 230 kg N nie wyleje na raz ;) 

 

Chodzi mi o to, jak ktoś stosuje rsm przez xx lat to już jakieś patent ma wypracowany. Ja chcę spróbować w tym roku pierwszy raz i dlatego chcę zasięgnąć podpowiedzi forumowiczów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2243

Także będę pierwszy raz na raps i jeśli żyje to 300-400kg saletrosan potem 200-300l rsm 32.

 

250kg saletrosanu to chyba mrozu nie miałeś i większość liści jest bo tyle dawałem na taką plantacje w tamtym roku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor03    4

Ja jestem z woj. opolskiego powiat Głubczycki mrozy były ale był też śnieg. We wrześniu rzepak wyglądał tragicznie, dobrze ,że jesień była długa i ciepła to go podratowało. Na dzień dzisiejszy oceniam ok 9 ha na bardzo dobry , 3 ha dobry i 2 ha na średni .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

To w końcu lepsze na 1 dawke saletrosan czy saletra + kizeryt (w koncu to ma jeszcze  magnez).

350 saletrosanu 26azot i 13 siarka    a

300 saletry (34) i kizeryt 150 (25mgo +20 siarka).

oczywiście  kizeryt wysiany tak po 20 luty  jak pozwoli. w zacodniopomorskim rzepaki w miare ok. normalna pora  siewu i jesien tez dobra mrozy  nie  zaszkodziły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2243

Na raps saletrosan 26 bez zabawy na 1 dawkę bo siary potrzebuje konkretnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor03    4

Tomek90 i co po saletrosanie jedziesz na raz z całym N w rsm ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj