tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
thug    236

zauważyłem w niektórych roslinach że liść na samym dole rośliny żółknie. Co to może być? korzeń zdrowy,

najlepiej jakbyś wrzucił zdjęcie  jeśli chodzi o żółknięcie to nie jest to typowy objaw braku azotu kiedy rzepakowi brakuje N staje się intensywnie czerwony 

nastomiast żółte lieście mogą świadczyć o barku potasu lub trudnościami z pobraniem 

ale może to być magnez lub mangan trzebaby było zobaczyć jak to wygląda

azot powoduje że w roślinie jest więcej wody i jest wrażliwszy na wymarzanie, ja spotkałem sie z ludzmi że i w paździeniku saletrę sypali i rzepak przezimował, tylko efektu tej saletry nie zauwazyłem, przed siewem lub zaraz o wschodach na stanowiskach po zbożach bez 3 dawki azotu, dokarmianie azotem wskazane 30-40 kgN.  Jak ktoś sypie na pszenicę na kłos te 100-120 saletry to wedle mojej opini roślina nie wykorzysta wszystkiego (choćby tej formy amonowej) i rzepak sobie to skonsumuje :) Na mazurach rzepaki średnie i ładne :) podobno w reszcie kraju nie jest jeszcze tak wesoło.

pamiętaj o mineralizacji słomy do tego też potrzeba azotu i to nie tak mało jakby się wydawało


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

prawda thug, lubie obserwowac sąsiadów i mozna sie wiele nauczyć na błędach bądź sukcesach innych :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

chyba że ktoś zbiera słomę z pola :D i obserwacja nie jest tak dobra jak po prost rozmowa z innymi chociaż z moich obserwacji wynika że nawet jak kiepsko sypie to i tak twierdzą że w nawożeniu wszystko było wporządku i rok udany....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

mój dziadek i pewnie nie tylko mój zawsze powtarzał ziemii chłopie nie oszukasz


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

Teraz sypanie azotu ,to napewno już nie pomoże ,ani pryskanie odżywkami,to nie ta pora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

panowie co byście zastosowali na chwasty w obecnej sytuacji? mam najwięcej fiołka, maruny, rdesty się trafiają, mam 1,9ha nieodchwaszczonego z tym że na 1 ha mam nawigatora lecz temp. nie może spadać <5st przy tym specyfiku a spada do ok 1-2st. nie wiem czy lecie nawigatorem a co dokupić, myślałem tez na foxem właśnie, na 1ha potrzebuję aby nie zostało też na drugi rok.

 

Rzepak posiada od 3-7 liści miejscami gleba zakryta przez masę liściową w 95%. Więc metazachloru chyba już nie warto.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja w ubiegłym tygodniu pryskałem jeszcze butisanem star. Miał być Navigator + Metananez ale nie dostałem Navigatora. Fakt faktem Butisan trochę drogo wychodzi, temperatury nie rozpieszczają ale co zrobić.. Wolę taki zabieg niż odchwaszczanie wiosenne

 

Teraz sypanie azotu ,to napewno już nie pomoże ,ani pryskanie odżywkami,to nie ta pora

Co do odżywek to bym się nie zgodził. Nie wiadomo jaki będzie listopad


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

U mnie po zabiegu doglebowym na jednej działce pojawiła się gorczyca polna (ognicha) jaki środek mogę zastosować aby ja usunąć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

co do tego czy sypac nawóz czy nie i czy pryskać jeszcze odżywkami powiem tyle że należy patrzeć na pogode....

ona ostatnio "trochę" się zmieniła więc należy odpowienio reagować....

 

co do oprysków na chwasty jest od tego inny dział :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

U mnie po zabiegu doglebowym na jednej działce pojawiła się gorczyca polna (ognicha) jaki środek mogę zastosować aby ja usunąć ?

 

teraz bym już z nią nic nie robił tylko poczekał na przymrozek.

 

losktos butisan star można stosować przy temp nocnych w okolicach 0 st C? Navigatora chyba się nie odważę bo już w październiku mi wyrządził szkodę po przymrozku, tzn. go podejrzewam

 


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

Teraz sypanie azotu ,to napewno już nie pomoże ,ani pryskanie odżywkami,to nie ta pora

 

 

http://www.agrofoto.pl/articles/top-uprawa/rzepakom-moze-brakowac-azotu/

Kolego wszystko zależy od sytuacji, wystarczy spojrzeć na rozbieżność temperatur w Polsce i stan rzepaków. Jeśli temp. korzystne a rzepak albo za mały albo wykazuje niedobory składników to trzeba lecieć z odżywkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Troche chyba z tym przesadziłeś. Ja słyszałem że jeden dzien września to 3 dni listopada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

no nie wiem czy aż tak bardzo jest to przesadzone  , teraz rzepak powoli zaczyna się hartować temp spada poniżej zera, oczywiście rozmawiamy o typowym roku bo w tym jeden dzień listopada na moim terenie dał więcej rzepakowi niż tydzień sierpnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ja w ubiegłym tygodniu pryskałem jeszcze butisanem star. Miał być Navigator + Metananez ale nie dostałem Navigatora. Fakt faktem Butisan trochę drogo wychodzi, temperatury nie rozpieszczają ale co zrobić.. Wolę taki zabieg niż odchwaszczanie wiosenne

 

Co do odżywek to bym się nie zgodził. Nie wiadomo jaki będzie listopad

 

spokojnie do butisanu star mogleś dołożyć  navi 

U mnie po zabiegu doglebowym na jednej działce pojawiła się gorczyca polna (ognicha) jaki środek mogę zastosować aby ja usunąć ?

z tego co pamiętam salsa zwalcza gorczycę polną w dobrym stopniu i jest tania  25 g /ha

http://www.agrofoto.pl/articles/top-uprawa/rzepakom-moze-brakowac-azotu/

Kolego wszystko zależy od sytuacji, wystarczy spojrzeć na rozbieżność temperatur w Polsce i stan rzepaków. Jeśli temp. korzystne a rzepak albo za mały albo wykazuje niedobory składników to trzeba lecieć z odżywkami.

100% racji kolego już pisałem kilka postów wcześniej ile duże gosp  potrafią dawać azotu już jesienią 


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

wiem że mogłem ale nie dostałem go..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

Rzepak silnie raaguje na długość dnia więc wszystkie mikstury teraz tyle pomogą co umarłemu kadzidło.

Mam rzepaki silne 10-13 liści jeden przesiewany 9 września  6- 7 liści i nic już nie cuduje co będzie to będzie,opryskiwacz przygotowany w garażu na zime

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

a to już zboża opędziłeś że opryskiwacz już na zimę ?


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinus    2

Witam a jak liscie rzepaku robią sie miejscami fioletowo czerwone przebarwienia co to może być niedobór fosforu? opryskać to czymś teraz (przymrozki) czy dopiero na wiosne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro2    4

A czy można jeszcze czymś prysnąć od grzyba, bo rzepak był słaby i nie był pryskany żadnym fungicydem? A może dać spokuj do wiosny?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Ja mam 7ha przesiewane 9wrzesnia i od dwulisciennych nie jest odchwaszczony ma po 6-8liści i czekam z zabiegiem do wiosny nie chce go dodatkowo hamować i tak już ostro ma pod górkę,presji nie ma wielkiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

THUG tak opryskane expertem 10 do 17 dni temu ,dodałem danadim + perytroid na mszyce ale naszczęście jej nie widze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

u nas się dopiero przymierzamy jak miną przymrozki


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

wracając do ognichy czyli gorczycy polnej, jaki to jest zadowalający stopień zwalczania :D ?  no i zapewne zwalcza się ją jak chwast mały ? Mam placki na polu znią i wkur... bo rzepak troszkę zagłusza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

Witam,

Mój rzepak ma 4-8 liści, ziemie zakrywa w 70%, oprócz przed wschodowego oprysku na chwasty nic nie dawałem, zastanawiam się czy zastosować tebukonazol + metkonazol żeby go przyhamować i chronić przed grzybem, dodatkowo dałbym B, Mn, Mo, Cu, no i deltametryne bo spotkałem mszycę i pchełkę rzepakową.

Czy mogę wykonać jeszcze ten zabieg? Nie za późno ?

Dodam że rzepak siany 09.09 zaraz po deszczach. gleba 3,4,5 klasa.

Edytowano przez rudinho11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj