Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11308 odpowiedzi na ten temat

#661 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, prod. roślinna

Napisany 19 grudzień 2011 - 20:19

Rzepak i nawożenie [połączone] Kolego Silva a jak nawoziłeś swoją plantację na jesień i po czym siałeś rzepak...?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 20:15
  •  

#662 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 20:35

Rzepak i nawożenie [połączone] Polifoska 8 w ilości 3-3,5dt/ha. Siany głównie po zbożach, słoma zebrana

#663 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 19 grudzień 2011 - 20:36

Widzisz ja swój rzepak kosiłem ok. 20 lipca, dokładnie ci teraz nie powiem, wcześniej zdesykowałem go Roundapem Trans Energy i dodałem NU FILM, przeciwko osypywaniu się nasion, i to tyle w mojej plantacji i wierz mi to nie był sierpień.

A co do jesiennego nawożenia to kolego marekgizio słusznie powiedział, że się go nie liczy do wiosennego, i jesienią wystarczy spokojnie ok. 30kg/N..

Ja na następny rok chcę zastosować emy chociaż na kawałku, zobaczymy jaki będzie efekt...

te 30kg N to słoma zeżre na rozkład, a rzepak będzie głodował, chyba że posiany po motylkowych lub okopowych roślinach, czemu się nie liczy jesiennego nawożenia N?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#664 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 20:38

Rzepak i nawożenie [połączone] W ubiegłym roku stosowałem Prosan w rzepaku na próbę dałem 200kg/ha dość nieźle wychodził cenowo w przeliczeniu na składniki ciekawe jaka będzie jego cena w tym roku.
Efekt stosowania trudny do oceny bo ten rok był wyjątkowo niekrzystny dla rzepaków w moim regionie ale ten kawałek gdzie stosowałem wydawał się lepszy.
Nie będe w tym roku stosował tylko z tego powodu że nie nadaje się on do rozsiewania na duże szerokości ja mam 24 metry ścieżki, trochę jest pyłu i wiatr znosi, plus miły zapach melasy ;) .

#665 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 20:48

Rzepak i nawożenie [połączone] Mikrostar to zupełnie co innego. Nawozy z FCA zawierają odpowiednie bakterie wspomgające uprawę inne dla rzepaku (Microsol C ) i inne dla Zbóż (Microsol T) to są nawozy do stosowania na jesień a Prosan pogłównie na wiosnę w pierwszym terminie jak siarczan amonu. W celu zapoznania się ze składem odsyłam do strony http://procam.pl/index.php zakładka nawozy
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#666 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 20:50

Rzepak i nawożenie [połączone] Ciekawa rzecz którą przeczytałem niedawno to to że nadmiar nawożenia potasem na jesień wpływa niekorzystnie na zimowanie gdyż w zbyt dużym stopniu kumuluje sie ten skladnik w roślinach i na kawałkach gdzie jest bardzo duża zasobność myśle żeby za roczek jeszcze ograniczyć nawożenie K

#667 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 20:53

Rzepak i nawożenie [połączone] Cena Microsol C na jesieni 2200zł, Prosanu grudzień 2011 1630zł. Ja z rozsiewem nie miałem problemu.
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#668 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 20:59

Polifoska 8 w ilości 3-3,5dt/ha. Siany głównie po zbożach, słoma zebrana

Ja stosuje Polifoskę 6 pod korzeń, w tym roku 4,5dt/ha i coś dołożę Kizerytu jak mam... A szóstkę dla tego że ma trochę więcej potasu...
W tym roku rzepak mam po pszenicy, a w ubiegłym był w monokulturze i po jęczmieniu jarym... Na następny rok pójdzie obornik to na pewno coś ujmę na jesień...

#669 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 21:00

Rzepak i nawożenie [połączone] Jeśli to cena brutto to nie jest źle, w porównaniu do np Timaca.
Też rozsiałem ale trzeba uważać na wiatr a wiosną każdy dzień się liczy dlatego raczej preferuje nawozy z dużą granulą które można rozsiewać w każdych warunkach

#670 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 21:04

Ciekawa rzecz którą przeczytałem niedawno to to że nadmiar nawożenia potasem na jesień wpływa niekorzystnie na zimowanie gdyż w zbyt dużym stopniu kumuluje sie ten skladnik w roślinach i na kawałkach gdzie jest bardzo duża zasobność myśle żeby za roczek jeszcze ograniczyć nawożenie K

Ja też czytałem o potasie że hamuje wzrost dlatego np. zalecano stosowac go dolistnie w tym roku by rośliny nadmiernie się nie wybujły... A co myślicie o zastosowani potasu w formie soli potasowej pod skibę....?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#671 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 21:06

Jeśli to cena brutto to nie jest źle, w porównaniu do np Timaca.
Też rozsiałem ale trzeba uważać na wiatr a wiosną każdy dzień się liczy dlatego raczej preferuje nawozy z dużą granulą które można rozsiewać w każdych warunkach

Niepamiętam brutto czy netto jestem na vat i nie bardzo mnie to interesuje, od Timaca jest sporo tańsze ale odbiegamy od tematu.

#672 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 21:12

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie na wiosne jeszcze 50kg będzie potasu.

#673 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 21:20

Rzepak i nawożenie [połączone] Jak tak czytam te posty ile to nawozow dajecie to mnie aż głowa boli. Znając zasoby swojej ziemi stosowałem połowę NPK co wy N 200KG wiosna + jesień w (saletrze+ zasoby glebowe+ dolistnie) a plony min. 4,2t a max. jaki osiągnołem to 5,4t odmiana nelson.

#674 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 22:09

A co myślicie o zastosowani potasu w formie soli potasowej pod skibę....?

My w tym roku tak daliśmy.

#675 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 22:13

My w tym roku tak daliśmy.

Sporo daliście tej soli...??? Jak wyglądają rośliny..???

#676 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 20 grudzień 2011 - 08:19

Jak tak czytam te posty ile to nawozow dajecie to mnie aż głowa boli. Znając zasoby swojej ziemi stosowałem połowę NPK co wy N 200KG wiosna + jesień w (saletrze+ zasoby glebowe+ dolistnie) a plony min. 4,2t a max. jaki osiągnołem to 5,4t odmiana nelson.

A jakie masz gleby ?? bo jak są lekkie gleby to raczej bez takiego nawożenia to plonu za dużego nie będzie, i dodatkowo ryzyko braku wody

#677 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 09:58

Rzepak i nawożenie [połączone] Jestem z północy gleby od II do IVb ale przewaga ok 75% to III. Wysokie wody gruntowe, u nas są plony jak jest sucho pamiętam sezon 2007 lub 8 kiedy było bardzo ciepło i sucho pszenica i pszenżyto dawało z niektórych kawałków 12t/ha, wbiło mi się to w pamięć bo miałem w tedy nowy kombajn i myślałem że nieumiem go ustawić tak czujniki strat wariowały.

#678 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 14:50

Sporo daliście tej soli...??? Jak wyglądają rośliny..???

Mało, bo całe 150kg/ha :) Rzepak jak rzepak, aż za duży, jak zresztą wszędzie w okolicy.

#679 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 19:45

Rzepak i nawożenie [połączone] ja dalem wtym roku 150kg wapana (tego w big bag) plus 250kg zawozu tarno grunt chyba z borem jakos tak i do tego na hektar 15Nkg i na wiosne dostanie w dwoch dawkach raz 300 kg saletry 32 i potem 200kg i mysle ze styka co wy na to?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#680 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 769 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 20 grudzień 2011 - 19:56

Rzepak i nawożenie [połączone] gomez 181 wiesz myśle że masz złe proporcje 300kg na raz to strata nawozu i pieniędzy przy obecnych cenach ja myśle że dwa razy po 200kg i do tego 100kg kizeryt ja tak myśle posiać