Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#641 Share roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 03:52

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie zamierzam siać na całym areale, tylko pasek po przekątnej pola w ramach doświadczenia. Jak wpadłem na pomysł zastąpienia saletrzaku tym wapnem to już wszystko było posiane, dlatego myślę o zastosowaniu pogłównym.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 01:53
  •  

#642 Share crimer

crimer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 15 grudzień 2011 - 15:26

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie a co myślicie o pierwszej dawce azotu w postaci 300kg saletrosanu a następnie w drugiej 200kg saletry a dodatkowo póżniej mocznik+mikroelementy dolistnie?

#643 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 15 grudzień 2011 - 15:44

Rzepak i nawożenie [połączone] myślę ze wystarczające jest nawożenie bo azot powyżej pewnej granicy nie zwiększa plonów ja daję podobnie plus fortestim beta plus osd

Thug

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#644 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 15 grudzień 2011 - 19:19

Rzepak i nawożenie [połączone] tylko zastosuj najwcześniej jak się tylko da i powinno być git

#645 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, prod. roślinna

Napisany 16 grudzień 2011 - 19:03

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam... Ja w tym roku w pierwszej dawce wiosennej jadąc po grudzie stosowałem saletrę amonową w ilości 350 kg/ha, zaraz po tych samych śladach pojechałem z Kizerytem 170 kg/ha, później w drugiej dawce dałem saletrzak gruboziarnisty 300 kg/ha, a na kwiat poszedł mocznik ok. 120kg/ha, poza tym dokarmiałem dolistnie kompletnymi odżywkami ,zawsze dodając bor...
Odmiana DK Casper plonowała mi 3,2 t/ha, a Tassillo F1 z KWS 4,4 t/ha... Nawożenie tych odmian było identyczne... Pozdrawiam... :)

#646 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 17 grudzień 2011 - 09:30

Rzepak i nawożenie [połączone] Jeszcze dołóż co dałeś na jesień i przelicz ile azotu dałeś i przelicz ile to kosztuje wszystko. Bo mi azot już wyszedł prawie 250kg/ha. Tnij troche koszty bo kiedyś Ci je zniszczą.

#647 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 18 grudzień 2011 - 16:16

Witam... Ja w tym roku w pierwszej dawce wiosennej jadąc po grudzie stosowałem saletrę amonową w ilości 350 kg/ha, zaraz po tych samych śladach pojechałem z Kizerytem 170 kg/ha, później w drugiej dawce dałem saletrzak gruboziarnisty 300 kg/ha, a na kwiat poszedł mocznik ok. 120kg/ha, poza tym dokarmiałem dolistnie kompletnymi odżywkami ,zawsze dodając bor...
Odmiana DK Casper plonowała mi 3,2 t/ha, a Tassillo F1 z KWS 4,4 t/ha... Nawożenie tych odmian było identyczne... Pozdrawiam... :)

mocznik na kwiat? :blink:

#648 Share roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 18 grudzień 2011 - 22:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Coś jeszcze w temacie siarki http://www.farmer.pl/srodki-produkcji/nawozy/artykuly/wesprzyj-azot-siarka,33056,0.html

#649 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 08:28

Rzepak i nawożenie [połączone] [quote name='silva' timestamp='1324110609' post='831930']
Jeszcze dołóż co dałeś na jesień i przelicz ile azotu dałeś i przelicz ile to kosztuje wszystko. Bo mi azot już wyszedł prawie 250kg/ha. Tnij troche koszty bo kiedyś Ci je zniszczą.

Kolego silva zakładając że rzepak pobierze dostarczony mu azot w 80%, a wierz mi iż to jest górna granica przyswajalności, i wiedząc, że przy zakładanym plonie na poziomie 30dt/ha zapotrzebowanie rzepaku wynosi 165kg/N.... Wiec pomyśl sobie skąd się bierze wydajność ponad ponad 4t.... Zaraz mi pewnie powiesz że Casper plonował mi tylko trochę powyżej 3, ale biorąc pod uwagę wiosenne przymrozki, brak opadów w czasie kształtowania kwiatostanu i łuszczyny bo tu u nas tj. okolice Koła tak było, sądzę, że nawet to jest super wynik patrząc na innych.... ;) Ja nie piszę tego ażeby coś komuś narzucać ale tylko by się podzielić swoim doświadczeniem.... A co do mocznika zastosowanego w końcowej fazie kwitnienia, popatrzcie, że nawet przy takiej suszy widziałem pozytywne efekty, zresztą nie robię tego pierwszy raz ... Sprzedałem rzepak po 2030zł/t miał 8% wilgotności i reasumując te wyniki sądzę że jeszcze trochę pożyje zanim mnie zniszczą te koszty.... :rolleyes:

#650 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 08:48

Rzepak i nawożenie [połączone] ja slyszlamem ze rzepak nie pobierze wiecej niz 500kg saletry,tak mi nawed gadal byly wlasciciel duzego PEGEERU.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 19 grudzień 2011 - 08:57

Rzepak i nawożenie [połączone] Rzepak to azotożerna roślina, także nic mu się nie stanie, tylko trzeba racjonalnie dawkować...

#652 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 14:27

Rzepak i nawożenie [połączone] 200-220N rzepak z miłą chęcią przyjmie, z tym mocznikiem na kwitnienie to w mym klimacie bym go kosił pod koniec sierpnia , a nie lipca. Po za tym nie spotkałem się z żadnymi zaleceniami by w rzepaku dawkę dzialić na 3. Pierwsza jak najwcześniej, druga 2 do 3tyg po pierwszej i to tyle w nawozeniu N.

Edytowany przez farmermf, 19 grudzień 2011 - 14:27.

#653 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 19:05

Rzepak i nawożenie [połączone] No ale 250kg plus to co pod korzeń (powiedzmy nawet 3dt poli 6) wychodzi prawie 270kg. Czy to aby nie za dużo? Znam ludzi majacych 4t przy 140kg/ha azotu na ziemiach 3 i 4 klasy

#654 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 19:14

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie sumuje się jesiennego nawożenia N z wiosennym. Rozumiem że te 4 tony przy takim nawożeniu to mają rok w rok?

#655 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 19:44

Rzepak i nawożenie [połączone] Trzeba pamiętać o azocie mineralnym zawartym w glebie którego zazwyczaj nikt nie bada a który na średnim stanowisku (gleba utrzymana w dobrej kulturze)jest w wysokości 40-70kg jeśli przedplonem były motylkowe to jeszcze bonus 40kgN/ha.
Dlatego dawka azotu dostarczona w postaci nawozu wiosną wydaje mi się wystarczająca w przedziale 160-200 kgN/ha powyżej to raczej rozrzutność nie uzasadniona ekonomicznie.
Ale każdy robi jak chce jak kogoś stać niech sypie nawet 300kg czystego składnika szkoda tylko zanieczyszczonego środowiska, wód skażonych azotanami bo rośliny tego nie wykorzystają. Szwedzi mają rację oskarżając nasze rolnictwo o zanieczyszczenie Bałtyku.

#656 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 20:01

Rzepak i nawożenie [połączone] Mam pytanie z innej beczki : Czy ktoś z Was stosuje nawozy FCA Microsol C i Prosanan w uprawie rzepaku? Może jakieś doświadczenia w tym kierunku? Bo mam zamiar użyć tej niby dobroczynnej technologi bakteryjnej.
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#657 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 20:03

200-220N rzepak z miłą chęcią przyjmie, z tym mocznikiem na kwitnienie to w mym klimacie bym go kosił pod koniec sierpnia , a nie lipca. Po za tym nie spotkałem się z żadnymi zaleceniami by w rzepaku dawkę dzialić na 3. Pierwsza jak najwcześniej, druga 2 do 3tyg po pierwszej i to tyle w nawozeniu N.

Widzisz ja swój rzepak kosiłem ok. 20 lipca, dokładnie ci teraz nie powiem, wcześniej zdesykowałem go Roundapem Trans Energy i dodałem NU FILM, przeciwko osypywaniu się nasion, i to tyle w mojej plantacji i wierz mi to nie był sierpień.

A co do jesiennego nawożenia to kolego marekgizio słusznie powiedział, że się go nie liczy do wiosennego, i jesienią wystarczy spokojnie ok. 30kg/N..

Ja na następny rok chcę zastosować emy chociaż na kawałku, zobaczymy jaki będzie efekt...

#658 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 20:06

Rzepak i nawożenie [połączone] Rok rokowi nie równy. Ale nie pamiętm by jeden z nich miał poniżej 3,5 przy podobnym nawożeniu. U mnie razem z jesiennym będzie 200 i uwazam że to dużo. Marku mówisz że nie sumuje sie nawożenia to i kosztów moge nie sumować?

#659 Share gospodarz92

gospodarz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 19 grudzień 2011 - 20:08

Mam pytanie z innej beczki : Czy ktoś z Was stosuje nawozy FCA Microsol C i Prosanan w uprawie rzepaku? Może jakieś doświadczenia w tym kierunku? Bo mam zamiar użyć tej niby dobroczynnej technologi bakteryjnej.

Ja słyszałem o stosowaniu Mikrostar PZ ale to jesienią....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 768 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 19 grudzień 2011 - 20:12

Rzepak i nawożenie [połączone] najważniejsze jest kompleksowe nowożenie wiecie sam azot nie czyni cudów jak wcześniej nie dasz innych składników to nie trzeba tyle azotu wysiewać