Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11308 odpowiedzi na ten temat

#6481 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 29 styczeń 2015 - 22:47

Aha to czyli te cyferki to mi nie zbyt potrzebne tak? Sugerować się stwierdzeniami że zasobność duża, mała i na tej podstawie dostosowywać nawożenie?

Wapno sypałem bo byłem pewny że jest kwaśnawo, ale po zrobieniu prób okazało się że jednak jest odwrotnie. Wapno sypałem wszędzie węglanowo magnezowe więc nie ma strachu o szybkość działania, ale po tym wapnie myślałem że Mg powinno być wyższe. Nawozy już kupiłem i obiecałem sobie i żonie że już więcej nie kupie, ale po tych wynikach chyba skuszę się i kupie ze 2 tony korn-kali i posypie po rzepakach, co wy na to?

c710e6c9401a7ba1gen.png

681, 683, 675 było wapno przed jęczmieniem z myślą o rzepaku teraz zasianym, ale efektu Mg brak? dlaczego?

cyferki to poprostu wynik próby, a z ich przedziałów utworzono klasy zasobności. Z jednej strony dla rolnika bardziej ważna jest klasa, bo wystarczy Ci wiedzieć czy masz niską średnią czy wysoką zawartość składnika, ALE... na cyferki warto spojrzeć bo np. możesz mieć klase zasobności średnią ale przy jej najniższej wartości z próby a wtedy to już powód do interwencji. I właśnie układając bilans warto zerknąc na te cyferki. Ogólnie powinno się dążyć do stanu utrzymania zasobności składników przynajmniej na średnim poziomie (w górnym zakresie)

co do magnezu jednym wapnowaniem nie załatwisz odrazu magnezu. Poza tym skąd wiesz ile było tego magnezu w tym wapnie?

po tych wynikach które przedstawiłeś powiem ze tragedii nie masz.

Ze stosowaniem potasu pogłównie bywa róznie - nie wiadomo ile roslina z tego skorzysta. Potas nie jest zbyt ruchliwy, jedynie na lżejszych przepuszczalnych glebach trochę się przemieszcza. Ja na Twoim miejscu pozostałbym już na nawożeniu azotem i siarką a potas możesz częsciowo uzupełnić dolistnie. A regulacje zasobności zacząć od następnego sezonu pod przyszłą roslinę

Witam.co myślicie o salamgu 27.5 w stosowaniu w rzepaku czy tez w zbozach. Duzo tanszy a azotu nie wiele mniej. Ktos stosujej go dużo? ?

poza sprawą cenową jest inna kwestia. Nawóz ten gorzej się rozpuszcza więc przy suszy stosowanie mija się z celem. Jak już stosować pogłównie to tylko na pierwszą dawkę - kiedy zwykle wody nie brakuje

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 02:02
  •  

#6482 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 29 styczeń 2015 - 23:24

Mi sprzwdawca powiedział, że saletrosan wysiać tydz. przed ruszeniem wegetacji. Tylko jak to ugadnąć..

Najlepiej wyjechać jak będą przymrozki, ja siałem w zeszłym roku saletrę 22-23 lutego od 5 rano i ładnie się leciało na zamarzniętej ziemi, a w tym roku zdecydowałem się na saletrosan, ale wam szczerze powiem że już nie mogę się połapać która ta forma azotu działa najszybciej :/

a tak z innej beczki bo nie odpowiadają mi w innych tematach, ile można rzucić gnojowicy świńskiej na rzepak? bo wylałem pogłównie na jesieni 22 m3 i chcę wiosna lać jeszcze raz 22m3 (wjeżdżam w ścieżki) i saletrosanu rzucam 250-300kg i nie wiem ile można schodzić z dawkami N bo pierwszy rok stosuję, :D

Edytowany przez dawid3p, 29 styczeń 2015 - 23:30.

#6483 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 10:29

W z tych wyników próbek widzę, większość ma duże zawartości fosforu i niskie potasu, u mnie znowu jest zupełnie odwrotnie fosforu jest w granicach 6-7, a potasu od 17 do ponad 20 i to badane były rzepaczyska, ale słomę od lat zostawiam. Na jesieni dałem 60kgP i 60kgK + to co ze słomy. Starczy tyle potasu przy wysokiej zawartości w glebie. Od lat miałem problem, bo rzepak robił sie niebieski więc głównie nim nawoziłem i musze powiedzieć, że nie ma już tych objawów. Ale też poszła Polifoska bo przedtem Lubofos pod rzepak dawałem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6484 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 11:39

dobre zawartości potasu masz, bo zostawiałeś słome czy po rzepaku czy pszenicy + uzupełnianie i to zrobiło swoje. kilka lat regularnych dawek powinno dać jakiś efekt, a rzepak robił się kolorowy bo brakowało mu fosforu a nie potasu.. 

#6485 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 630 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 11:53

Tez mam bardzo duzo fosforu i malo potasu wszedzie ale to przez burak cukrowy :D ale teraz sie przestawilem na polifoske 5 :D

Edytowany przez mds212, 30 styczeń 2015 - 11:54.

#6486 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 12:09

@skywalker89, w sumie trochę źle sprecyzowałem wypowiedź, to że rzepak był kolorowy to wiem, że od braku fosforu i go jesienią uzupełniłem nieco kosztem Potasu (bo w takich samych proporcjach Polifoska 8). Fosforu raczej nie będzie brakować zastanawiam się tylko czy wiosną nie dać soli ale z tego co piszecie to raczej sobie daruje. Z tego co kalkulowałem to ~70K w nawożeniu + 50K ze słomy + wysoka zawartość w glebie powinna teoretycznie wystarczyć. Celuje w plon 3,5 -4t.

Rzepak sieje dość często nawet za często ale mimo, że jest on wymagający względem Potasu to na moich polach i tak nie jest w stanie wykorzystać zasobności gleby przynajmniej jeśli chodzi o potas

Edytowany przez grego, 30 styczeń 2015 - 12:20.

#6487 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 14:18

a dlaczego nie jest w stanie wykorzystać? Ja w tym roku zadbam bardziej o bor i cynk, co najlepiej stosować? 

#6488 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 14:57

bo jak skosiłem rzepak to zrobiłem zaraz badania gleby i zawartość potasu była nadal wysoka na polach, więc wnioskuje że tego składnika mu nie brakuje, a wychodzi że nawet go pozostawia w glebie. Ale jak mówię tak jest na moich polach gdzie słoma zostaje już od wielu lat, a do tego dostawał Lubofos pod rzepak gdzie jest duża zawartość potasu względem fosforu czyli ni jak sie to miało do moich pól, bo widać było niedobory fosforu. Zobaczymy w tym roku co wyjdzie

Edytowany przez grego, 30 styczeń 2015 - 15:00.

#6489 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 15:24

Rzepak i nawożenie [połączone] Dlatego ja juz sie nie bawię w żadne lubofosy amofoski tarnograny etc tylko daje po rzepak po 200kg soli potasowej i superfosfatu wzbogaconego i efekty widać zero przebarwień liści

#6490 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 17:46

ja również sieję sól potasową i superfosfat, ponieważ są różne zapotrzebowania na różnych polach, i jak tu siać wieloskładniki  a siarkę dostarczy się wiosną i tyle, a w tym roku zrobiłem próby i będe robił co roku bo wiadomo jakie składniki dostarczyć optymalnie a nie walić te drogie nawozy na ślepo :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6491 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 18:44

Czy superfosfat ma podobną przysfajalność do fosforanu amonu albo polifoski?

#6492 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 30 styczeń 2015 - 19:11

Rzepak i nawożenie [połączone] Dziśaj rozsiane 100kg soli + 100kg kizerytu...
Jechało się bardzo dobrze...
Za 3 tyg jeśli z pogodą się nic nie zmieni ruszam z saletrosanem...

#6493 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 19:15

ja też już skończyłem z tymi "tanimi" nawozami, ale z wieloskładników to jeszcze stosuję polifoskę bo ją jeszcze idzie dopasować do zasobności gleby przeciez mamy bodaj 4,5,6,8 ale to tylko ze względu na to, że nie bardzo widzi mi się jezdzić dwa razy po polu  z solą o fosforanem (rozsiewacz 600l, a sieje czasem 20ha rzepaku). W tym roku planuje spróbować jakiegoś importu 8-20-30 jeśli różnica w cenie będzie tak duża jak w tamtym roku względem Polifoski bo widzę, że sporo osób je stosuje

#6494 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 19:30

Rzepak i nawożenie [połączone] panczo1922

również ruszam 22-23 luty jak w zeszłym roku chyba że pogoda na to nie pozwoli, 

a co do siania soli potasowej lub kizerytu pogłównie ok 1 marca na lekkie ziemie pogłównie warto jeszcze czy już niekoniecznie? Bo słyszy się włanie ze dużo gospodarzy właśnie sieją na piaskach potas o tej porze, ale ja nie wjade  :unsure:

#6495 Share kpiotr

kpiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 22:17

a co powiecie jakby polecieć po rzepakach i pszenicy na początku lutego z kizerytem?? oczywiście jak pogoda będzie się nadal taka utrzymywać. Jest zagrożenie wymywania Mg i S??

jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

#6496 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 01 luty 2015 - 11:52

Czy zastosowanie Caryx 0.4l/ha + Tebu 0.6l/ha + Dursban 0.6l/ha na pierwszy wiosenny zabieg w rzepaku (15-20 cm wysokości)  sprawdzi się dobrze ? Bo słyszałem opinie że tebukonazol na pierwszy zabieg to zły wybór. 

#6497 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 01 luty 2015 - 12:31

Nie wiem kolego czy zły, ja już 2 lata po kolei jade tebu 1L + dursban i wydaje mi się że jest ok.

#6498 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 01 luty 2015 - 12:39

Dzięki kolego za informacje , mógłbyś powiedzieć co stosujesz na drugi zabieg fungicydowy? I jak ogóle sprawdza się Twoja ochrona w rzepaku. 

#6499 Share Daros

Daros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 01 luty 2015 - 13:41

Witam jak wyglądają wasze rzepaki ? Są jakoś bardzo pobudzone już ? U siebie zauważyłem dość wysunięty stożek wzrostu .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6500 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1230 postów

Napisany 01 luty 2015 - 17:31