tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

BARABUS    6

mój nakład na 1ha rzepaku

Nasiona (Visby) 250zł/ha

Polifoska 4 550 zł (350kg/ha przy cenie zakupu 1580zł brutto tona)

Oprysk chwasty 120 zł

Odżywki 60 zł

Saletrosan 500 zł (400kg/ha przy cenie zakupu 1280zł/t)

RSM32 240 zł (250kg/ha przy cenie zakupu 970zł/t)

Sól Potasowa 150 zł (100kg/ha przy cenie zakupu 1520zł/t)

Paliwo 400 zł/ha (myślę że więcej nie wyjdzie: talerzowanie, orka, siew nawozów, siew rzepaku, opryski, kombajn)

 

 

RAZEM 2.270 zł

 

ceny brutto ( niestety jeszcze nie jestem na Vacie)

do tych cen będzie trzeba doliczyć opryski wiosenne, czyli robaczki, desykacja itp

 

do 2500zł/ha pewnie dojdzie, także nie jest mało ale coś zostanie o ile będzie plon :rolleyes:

Edytowano przez BARABUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Hmmm.. to ja całkiem oszczedny jestem, u mnie koszta poniesione na 1ha rzepaku co roku są mniejsze niż 2000zł. Jestem na Vacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No jak masz kupe kupy lub gnojowicy to napewno możesz w dużym stopniu obniżyć nawożenie.

 

 

 

http://imageshack.us/photo/my-images/407/beztytuuhnn.png/ nawożenie 1578zł jak w linku

 

 

dolistne 50zł

 

opryski w 500zł sie zmieszcze (wiosną galera+graman, szkodniki: dursban, patriot, proteus grzyb: orius koło kwitnienia)

 

paliwo: (podorywka 15l, orka 20l, siew 15l, 5 x nawóz 15l, 4 x oprysk 10l, kombajn plus przyczepy hmmm ok 40?) 115l = 620zł ?

 

powiedzmy wapno co 4 lata ok 1,5 kredy 180zł + rozsiew 30zł = 210zł / 4 = 53zł

 

głęboszowanie co 4 lata = ok 30zł na rok

 

Nie wiem co jeszcze, podliczając: 2781zł na części troszke więcej dolistnych więc 2800 max

 

 

 

Od następnego roku orke, siew i głęboszowanie zastępujemy zestawem uprawowo siewnym zagregowanym z głęboszem dzięki czemu zaoszczędzimy ok 100zł na ha.

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@silva zobacz kiedy przypada największe zapotrzebowanie na K u rzepaku.

 

A po drugie za bardze wierzycie w swoje siły i możliwości, a za mało w siły i możliwości natury ;).

 

Mój rekord to prawie 5t/ha rzepaku na IIIkl, był przy zerowym nawożeniu P i S, K ok 90kg/ha i N 180kg/ha, odczyn prawidłowy, bez prp i innych cudów, odźywka jedna jesienią z dużą zawartością boru, grzybowy jesienią orius i na płatka alert. Jesieną najtańszy oprysk na dwuliścienne i graminicydem. Insektycyd jesienią i wiosną 3 razy. Nie dosyć tego przed samym kwitnieniem przyszedł przymrozek -5 http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/134118-rzepak/ i na dodatek zasiany bez orki tylko talerzówka i gruber, siew.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

deer to dales tyle nawzxou co prawie w cale? i tak za kazdym razem dajesz?kiedys tego skladnika braknie w glepie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

K sól potasowa.

 

Nawożę oczywiście i P i K i S, No alke ilości jakie tu nie którzy wypisują na ha starczyło by mi na 2 ha.

 

W glepie nie braknie nigdy ;). W glebie kiedyś może braknąć, a kiedy to weź se swoje badania glebowe, weż swoją zawartośc glebową i pomnóz przez masę warstwy ornej i się zdziwisz, bo ilościjakie my wnosimy to cos jak przelecenie solniczką po stole.

 

@Farmermf 3 lata nie starczą nawet przy mało zasobnej glebie, a lasy 100 letnie nikt nie nawozi, zazwyczaj posadowione na piachach i jakoś rosną. Cud ??


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

To dlaczego jak dałem 300 polifoski 8 i przy brzegu przejechałem przy brzegu 2 razy to kolor całkiem inny i ładniej sie wybujał. Albo gadałem o tym z ojcem to mówił że kiedyś nie starczyło mu nawozu pod jęczmień a że to na pasze to już nie dawał wcale na kawałku i tam gdzie były dane nawozy fosforowo potasowe wyszło ponad 6t a tam gdzie nie były wyszło 2,5t. Mimo że bardzo podobnie uprawa wyglądała bo nawożenie azotem było takie same tylko plonu nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Heh @silva książek się naczytałeś, masz wiedzę i to się chwali :). No ale praktyka szwankuje :).

 

Udowodnisz mi po żniwach że tam gdzie różne kolory rózne plony będą ?? A może to cecha odmianowa, a może specyficzna reakcja danego kawałka pola, a może sucho i pierwiastki nie mają sie z czym przemieszczać ?

 

Powtórzę po raz n-ty, za dużo wiary we własne możliwości a za mało w natury.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Nie no to akurat z jęczmieniem to z opowieści ojca a nie z książek. A co do doświadczenia to napewno masz racje bo układać różne plany nawozowe itp zacząlem nie tak dawno. I od razu zmieniłem rozsiewacz :P

A inna barwa rzepaku po wiekszym nawożeniu to w tym roku z mojej praktyki. No czy będzie różnica później w plonie to pewni eniewielka ale czasami przy gorszej pogodzie te kilkadziesiąt kilo nawozu PK może również zrobić dużą różnice bo dzięki temu w krótkim czasie szybciej i łatwiej pobierze składniki i np podczas suszy może to sie zwrócić. Bo przy sprzyjających warunkach kto wie może masz i racje :P:P

 

Tylko kiedy są takie warunki. Bo dużo zależy od regionu i ziemi.

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

coś w stylu wapna z magnezem i może jakimiś mikro tylko o wiele droższe :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Tak sobie dziś siedziałem i czytałem ten temat i taka konkluzja mi się nasuneła: ciekawie się ma nawożenie @marekgizio do średniej polskie

 

 

@mareggizio 570 kg NPK/ha Polska 114 kg NPK/ha :).

 

Tak ku pokrzepieniu serc ;) .


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Deer wytłumacz mi co tak się trzęsiesz ile ja stosuję nawozu? Ja tam mam gdzieś ile dają sąsiedzi i ile ty, a ty nie możesz tego przeżyć. Pilnuj swojego podwórka i nie wpieprzaj się to tego co robią inni.

Nie dajesz nawozów bo może masz kredyt albo dopłaty nie przyszły, mnie to wali jak gospodarzysz i jakie sobie teorie snujesz.

 

Według ciebie jak milion much wpierdala gówno to nie mogą się mylić i trzeba robić jak oni?

Statystycznie jaka jest średnia wielkość gospodarstwa albo poziom dochodu? Są małe gospodarstwa niemające płynności finansowej i prowadzące gospodarkę ekstensywna nastawioną na to aby wziąść dopłaty to nie dają nawozów. I skoro taka grupa kształtuje średnie statystyczne to dla ciebie św wyrocznia z którą należy się porównywać to buhahah nieźle cię pogieło.

 

90% rolników czeka z zakupem nawozów aż przyjdą dopłaty, tak samo z paliwem czy innymi zakupami. To nie dziwne że na wszystko nie starczy ten 1000zł.

Ja tam nie czekam na dopłaty żeby cokolwiek kupić i jak by ich nie było to wcale bym nie przestał siać nawozów. Utrzymuję i rozwijam się z produkcji a nie dopłat, więc gospodarzę tak jak chcę a nie tak jak na to mnie stać. A skoro to się sprawdza to po co wzorować się na tych co sobie rady nie dają z samej uprawy.

 

Myślałem że jesteś inteligentny i wiesz jak wygląda sytuacja większości polskich rolników i jak wygląda poziom agrotechniki czy wiedzy na temat śor, czy nawozów, ale jednak nie bo skoro średnia krajowa jest taka to ci wszyscy ludzie nie mogą się mylić i trzeba iść razem z tłumem.

 

Tak ku pokrzepieniu serc: to co ty pleciesz i jakie teorie sobie wymyślasz na temat agrotechniki czy jak to argumentujesz średnimi statystycznymi, nie mając pojęcia jaka grupa kształtuje te średnie.

Oraz to jak bardzo nie możesz przeżyć i się czepiasz tego że ktoś robi i myśli inaczej jak ty. To od dziś mam cię za największego tępaka i kmiota na tym forum.

 

Teraz to już przesadziłeś, szczególnie w ostatnim zdaniu

Edytowano przez milanreal1
wyzwiska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tyle złości o zestawienie liczb. :)

 

Marek rozumiem, że połowę kosztów pokrywa Ci Yara i Pioner ża reklamę i nadzwyczaj ponad przeciętne zużycie. biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

 

Masz platynową kartę stałego klienta? cool.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@marekgizio przykro mi że to zestawienie liczb tak Ci humor w nowy rok popsuło. Akurat o co innego mi chodziło :).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratgarka    2

platynową to ma ale płyte w mózgu do tego z napisem lemken . Oj maruś maruś ty i to Twoje naj. największe nawożenie najlepszy sprzęt rezta kolegów z forum to idioci aż się prosi o to żeby dopisac do tego twojego naj stwierdzenie "najmniejszy ptak" :). Do tego za obrażanie kolegi deera wyzywam Ciebie na udeptaną ziemię, pieszo alibo konno, na miecze albo na topory ino na śmierć nie na niewole ( pięściami po ryju tez może być )

Edytowano przez milanreal1
prowokowanie do kłótni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil41    29

heh no nie moge...słabo sie po wczorajszym czuje i sie przewróce:P

nie rozumiem zbytnio co cie tak @marekgizio zdenerwowało...a że nawozy pomimo ich ceny warto siać to wiekszość wie tylko sytuacja sie odmieni jak za pszenice nam zapłacą po 40zł a za rzepak po 90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja to od dawna mówiłem, że on jest Dealerem Pionera i Yara :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    1003

Przecież to Marka gospodarstwo i jego problem ile nawozu sypie, nie podoba mi się jego styl wypowiedzi, ale niektórzy też mogliby udowodnić swoje tezy na jego temat (może jakaś lista dealerów z jego nazwiskiem, co?) łatwo kogoś oczernić ale udowodnić to jakoś ciężko przychodzi, a może inni tak bardzo mu zazdroszczą? Idąc tym tokiem myślenia to jeszcze jest dealerem JD, Lemkena i innych...

Może warto zakończyć OT i powrócić do tematu?

Edytowano przez jaco512

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Po to jest forum aby wymieniać swoje poglądy i dyskutować jak ktoś nie chce się czegoś nauczyć bo uważa że wszystko wie najlepiej to nie powinien zabierać tu głosu.

Marek wpadł w szpony koncernów chemicznych które wyspecjalizowały się w skutecznym praniu mózgów, aby później swoich klientów doić, każą sypać i pryskać to sypie i pryska bez zastanowienia komu to ostatecznie służy. Ma wprawdzie może wyższe plony i satysfakcję że więcej nakosił od sąsiada ale nie widzi że na tym zyskują te firmy a nie jego gospodarstwo. Spokojnie bez nerwów minie mu to prędzej czy później.

Ja też na początku mojego gospodarowania nie słuchałem nikogo naczytałem się broszurek tych cudownych nawozów Timaca, Yary czy Kemiry z wyższością patrzyłem na sąsiada który na podwórku miał nawóz Polic. Byłem dumny że ja leje do opryskiwacza preparaty Bayera itp., ale pewnego razu przy % usiedliśmy i on do mnie tak rzekł ,, ganiasz i ganiasz jak nie rozsiewaczem to z opryskiwaczem i masz tyle samo co ja" aż mnie zatrzęsło ( to było w roku klęskowym) mało sobie nie daliśmy po ryju. Od tego czasu zaczełem się bacznie temu wszystkiemu przyglądać i wniosek do jakiego doszedłem że miał rację postawiłem mu litra bo otworzył mi oczy.

Dlatego radzę Ci Marku nie obrażać innych na forum bo nie wykluczone że za rok lub dwa dojdziesz do wniosku że jednak Deer czy Hubert mieli racię i będzie Ci łyso.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj