Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#6321 Share Michal225

Michal225

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo , off road:)

Napisany 14 grudzień 2014 - 16:16

ok 10kg N na tone słomy ....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 13:44
  •  

#6322 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3537 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 17:34

to zawsze jak sie zetnie slome np po zbozu i chce sie rzepak siac to powinno sie dac na ta scieta slome azot ? i w jakiej  formie i ile czy moze byc np opryskane mocznikiem i ile kg mocznika na ha >?

Nie ma znaczenia czy checz siać rzepak czy zboże czy cokolwiek innego, zawsze powinno się ściętą słomę posypać (lub polać rsm jak kto woli) azotem żeby przyspieszyć jej rozkład.

#6323 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 14 grudzień 2014 - 17:39

Saletrosan zadziała wystarczająco szybko tak jak saletra?Taki miałem plan go dać ale boje sie że wolniej działa..Mocznik w 2 dawce sobie odpuścić?

Co do odżywek to postaram sie w miare możliwości dać wcześnie jak będe mógł wiechać.Nie liczyłem roślin ale jest w miare ok,liście małe ok 6 może,w niektórych miejscach jest lepiej,wniektórych gorzej.

saletrosan nie zadziała tak szybko jak saletra, ale podany stosunkowo wcześnie też dobrze działa. W tym terminie raczej wody nie brakuje także nie powinno być problemu z rozpuszczalnością. Ale jako że pisałeś o słabym rzepaku to wspomniałem o opryskach dolistnych azotem.

Można by jeszcze zrobić w ten sposób że najpierw zastosować saletrosan w ilości np. 300 kg a za ok. 5 dni podać 100 kg saletry i za ok. 1,5-2 tyg ostatnia dawka ok. 250 kg saletry. Wybór należy do Ciebie

Dałem polifoske ponad 200kg +krede gran polcalc-700kg/ha może to wapno zaszkodziło na te susze(kuj-pom)

wapno mogło zaszkodzić w ten sposób że zablokowało fosfor.

dałeś to wszystko razem?

Ja też dawałem nawozy PK i wapno pod rzepak w niewielkim odstępie czasowym ale wapno dawałem na ścierń pod agregat podorywkowy a nawozy PK dopiero po orce przed uprawą przedsiewną i jest ok.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6324 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 19:24

Tak zrobie.Dam ok 250kg saletrosanu+100-150 saletry.

Co do wapna to zawsze sypałem na ścierń właśnie przed orką ateraz jak przeczytałem ulotke tego Polcalcu to zdecydowałem sie dostosowac do zasad i źle na tym wyszedłem:

Stosowanie: Produkt należy wysiewać podobnie jak inne nawozy granulowane przy pomocy standardowych rozsiewaczy rolniczych. Produkt ten idealnie nadaje się także do wapnowania pogłównego. Produkt ma właściwości odkwaszające skoncentrowane w małej dawce  pod konkretną uprawę. Produkt należy wysiewać pogłównie, posiewnie lub przedsiewnie pod agregat. Nie należy wysiewać granulatu pod orkę – mieszanie z glebą jest niewskazane – lepiej zastosować na wierzch na wyrównane pole i pozostawić granulat by się rozłożył i przesączył wgłąb humusu wraz z wodą opadową

Mieszanie z innymi nawozami:Produkt granulowany można bez obaw mieszać z innymi nawozami granulowanymi oraz innymi nawozami (pylistymi, płynnymi itp.) za wyjątkiem:saletry amonowej, obornika, fosforanu amonu (granulowanym), siarczanem amonu (pylistym) i Super Fosfatem (pylistym). Aplikację wapna granulowanego z wyżej wymienionymi nawozami sztucznymi należy poprzedzić odstępem czasowym minimum dwóch tygodni a z obornikiem minimum 4 tygodnie.

#6325 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 21:57

Nie wiem ile w tym prawdy ale w internecie spotkałem sie również z tabelami gdzie pisza ze wapno weglanowe mozna mieszac z polifoska a z polidapem juz nie. Nie wiem czy chodzi o skład czy może jest to kwestia ze granulat to mieszanina wielu makroelementów ale niby mozna z polifoska węglan mieszać. Nie wiem jak jest w rzeczywistości.

#6326 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 12:33

Rzepak i nawożenie [połączone] Czy przy takiej pogodzie jak dzisiaj 8 stopni rzepak się wybudza i rośnie jak na jesieni?

#6327 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 13:23

rzepak nie zatrzymuje wegetacji na zime a jedynie spowolnia procesy życiowe więc można twierdzić ze przy obecnej pogodzie rośnie

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#6328 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 15 grudzień 2014 - 18:46

Z powodu suszy na części plantacji rzepak ma bardzo niska obsadę. Planując sobie wiosnę, zastanawiam sie nad przesianiem tych łat. Jaka jest minimalna obsada hybrydy? 

#6329 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 20:07

dołaczam sie do pytania ile minimalnie roslin rzepaku mieszancowego moze byc na 1 m kwadratowym by byl w miare plon

#6330 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 20:12

Minimum 20 ale i 15 wyda dobry plon, tylko trza bardzo dbać wiosną.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6331 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 824 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 15 grudzień 2014 - 21:50

U mnie w ubiegłym sezonie z powodu suszy miałem tak słabe wschody, że byłem bliski likwidacji plantacji. Wschody były bardzo nierówne i słabe tak że wahały mi się dosłownie od zera (pasy o szerokości od metra do dwóch długie w ogóle bez obsady) do maksymalnie 20-24 szt na metrze w najlepszych miejscach. Srednio szacowałem 10-12 szt na metrze. Jednak plantację zachowałem i rzepak dostał wszystko co potrzeba. Później wszyscy co go widzieli wiosną czy jesienią przed zbiorem czy podczas kwitnienia nie mogli się nadziwić skąd "to" się wzięło. Plon średni wyszedł 4,45T/ha. Niesamowicie Krzewi się ten Dk Equiste. 

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#6332 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 16 grudzień 2014 - 13:00

czym rzepak ma wiecej miejsca do rozwoju tym wiecej z siebie da , na słabej ziemi koncówka siewu troche mi zbrakło i zasiałem rzadziej rozgałezień miał około 14 na dość słabej ziemi odmiana avenir niestety już jej nie ma

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#6333 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 18:50

U mnie w ubiegłym sezonie z powodu suszy miałem tak słabe wschody, że byłem bliski likwidacji plantacji. Wschody były bardzo nierówne i słabe tak że wahały mi się dosłownie od zera (pasy o szerokości od metra do dwóch długie w ogóle bez obsady) do maksymalnie 20-24 szt na metrze w najlepszych miejscach. Srednio szacowałem 10-12 szt na metrze. Jednak plantację zachowałem i rzepak dostał wszystko co potrzeba. Później wszyscy co go widzieli wiosną czy jesienią przed zbiorem czy podczas kwitnienia nie mogli się nadziwić skąd "to" się wzięło. Plon średni wyszedł 4,45T/ha. Niesamowicie Krzewi się ten Dk Equiste. 

no ja mam dk exstorm a ten dk equiste to na ziemie takie lepsze czy i takie i takie

#6334 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 16 grudzień 2014 - 20:02

Bo nie można oceniac stany plantacji tylko na podstawie obsady. Pamiętajcie że wszystkie elementy struktury plony w rzepaku (poza MTN) kształtuje się już jesienią! Może obsada być mała ale ile liści jesienią, tyle pędów bocznych, a duże liście bez oznak braku składników są gwarantem odpowiedniej ilości łuszczyn.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#6335 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 16:57

Rzepak i nawożenie [połączone] Mój ma 4-6 niewielkie liście w kolorze zielono czerwono żółtym tzn że plon będzie bardzo mizerny czy tylko mizerny?

Polećcie mi jakiś sprawdzony skuteczny dolistny nawóz fosforowy,po którym na prawde będzie widac efekt.Lepszy bedzie w płynie czy proszku?Co sądzicie o MAXIMUS extra PKMg (0-25-20-10+mikro) czy lepiej jakis tańszy,zasobniejszy w P.

nie piszemy posta pod postem

#6336 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 18:37

A jaką masz obsane? Z tego co piszesz to raczej szału nie będzie :(

#6337 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 18:45

Polećcie mi jakiś sprawdzony skuteczny dolistny nawóz fosforowy,po którym na prawde będzie widac efekt.Lepszy bedzie w płynie czy proszku?Co sądzicie o MAXIMUS extra PKMg (0-25-20-10+mikro) czy lepiej jakis tańszy,zasobniejszy w P.

Polcecam PHOS 60

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#6338 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 17 grudzień 2014 - 19:39

Mój ma 4-6 niewielkie liście w kolorze zielono czerwono żółtym tzn że plon będzie bardzo mizerny czy tylko mizerny?

nie piszemy posta pod postem

Nie wygląda to najlepiej. Trzeba czekać do wiosny, wtedy nawet dać I dawkę N i jak nieciekawie będzie dalej to kasować.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#6339 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 23:24

Dzięki losktos za propozycje,kojarzysz cene?

milanreal-to mnie pocieszyłeś,nie chce juz siac qq nq lepszej ziemi..sprawdze jutro obsade,może zrobie kilka zdjęć i zobaczycie jak to wygląda.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6340 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów