Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11296 odpowiedzi na ten temat

#6301 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 09 grudzień 2014 - 09:35

Skoro sądzicie że samo dokarmianie dolistne siarką nie wystarczy to co powiecie na to żeby na początku wegetacji sypnąć 70 kg/ha  ESTA Kieserit do tego jeszcze 50kg/ha dolistnie EPSO Top, dodam że przedsiewnie rzepak dostał ok. 10 kg/ha siarki razem z NPK. Myślicie że to wystarczy czy może kombinować z Saletrosanem lub Salmagiem? Plon jaki oczekuje to powyżej 4 t/ha :) 

Jak już to daj 100 kizerytu i bez tego dolistnego, bo zeby bezpiecznie podac taką ilość nawozu musisz jechać przynajmniej 2-3 razy.

A jeszcze prościej. Daj Saletrosan a później ze 2 zabiegi siarczanem magnezu i sprawa załatwiona

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 23:58
  •  

#6302 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 11:10

a zastanawiam sie czy np. bedzie dobrze dac wczesną wiosną saletrosan i tak za jakieś 5 dni dac drugą dawkę ale mocznika, tak ze 250 kg, chodzi o to ze tak szybko od pierwszej bo mocznik działa po dłuższym czasie i tak żeby druga dawka wyszła w porę co wy na to?

#6303 Share Pestka5465

Pestka5465

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 13:12

a co powiedzie o nawozie YaraBela Sulfan ? będzie lepszy niż saletrosan  na pierwszą dawkę ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6304 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 13:41

jak dla mnie lepszy saletrosan ze względu na inny stosunek N : S i mniejszy udział azotu azotanowego

a zastanawiam sie czy np. bedzie dobrze dac wczesną wiosną saletrosan i tak za jakieś 5 dni dac drugą dawkę ale mocznika, tak ze 250 kg, chodzi o to ze tak szybko od pierwszej bo mocznik działa po dłuższym czasie i tak żeby druga dawka wyszła w porę co wy na to?

teoretycznie może być, ale chyba lepiej druga dawkę zrobić mimo wszystko saletrą po ok. 2 tyg od pierwszej. Mocznik w niskich temperaturach potrafi na prawdę długo "leżeć" w glebie zanim zacznie działać

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#6305 Share Pestka5465

Pestka5465

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 14:34

Chyba zostanę przy saletrosanie w zeszłym roku zastosowałem pierwszy raz i dosyć pozytywne zuważyłem jego działanie. A poza tym tak jak mówisz @losktos yara sulfan ma mniej siarki i ma granule otoczkowane wapniem co może spowolnić rozpuszczalność i działanie azotu.

#6306 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 14:49

Kolega @Slomek chyba w tym roku stosował Yara sulfan i jak dobrze kojarze to miał problemy z rozpuszczalnością. A co powiecie na RSM albo RSM+S? RSM+S nadałby się na pierwszą dawkę? W tym roku na pierwszą (troche spóźnioną) dawkę dałem 200l RSM i wydawało mi się to troche zamało więc po tygodniu dałem 150kg saletry i znowu po tygodniu na II dawke dałem 200 kg saletry, plon wyszedł około 4,5t. W tym roku na pierwszą dawkę dam chyba saletrosan a na drugą RSM. Co o tym myślicie :) 

#6307 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 09 grudzień 2014 - 17:38

Ja od 3 lat stosuję na 1 dawkę RSM z kilku powodów. Po pierwsze cena. Już mam kupione na przyszły sezon i RSM i saletrę i kilogram azotu w saletrze wychodzi ok 3.60 zł a w RSM 2.90 zł. To przy dawce 100 kg azotu na ha daje już oszczędność 70 zł/ha. Niby niewiele ale ziarnko do ziarnka...

Po drugie dokładnośc aplikacji. Wydajność pracy na pewno mniejsza ale przy 24M opryskiwaczu nie jest żle. 

I po trzecie Skład RSM czyli 3 formy azotu co nam daje zarówno natychmiastowe działanie formy saletrzanowej jak i długie działanie dwóch pozostałych. 

Brak prolemów z rozkładaniem bo nawóz natychmiast wsiąka w glebę. Moim zdaniem same zalety. Na drugą dawkę jadę saletrą bo boję się poparzeń, choć znajomi też próbowali i nie było większych problemów. A w thym roku miałem okazję porównać rzepak po rsm i saletrze bo mi troszkę zabrakło rsm i na 1 kawałku miałem połowę po rsm a połowe po saletrze i na moje oko zdecydowanie po rsm ładniejszy. Plolny osiągam 4.5 -5T z ha przy glebach 3b-4a.

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#6308 Share kramer

kramer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 17:58

Rzepak i nawożenie [połączone] W jaki sposób dajcie Rsm na rzepak ? Macie węże rozlewowe do opryskiwacza ? U mnie dopiero w tym roku jest blisko możliwość zakupu tego nawozu i dodatkowo z możliwością dzierżawy zbiornika i stąd moje zainteresowanie tematem.

#6309 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 18:02

A ile litrów/kilogramów RSM dajesz na pierwszą dawkę? 

#6310 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 09 grudzień 2014 - 18:59

Staram się trafić ok 100 Kg N czyli ok 310 kg RSM32.

Co do sposobu rozlewania to ja kupiłem takie specjalne końcówki do rozlewania RSM (coś koło 6 zł szt) ale znajomy z powodzeniem stosuje zwykłe płaskie końcówki do oprysków. Stosuje czerwone dla wydajności i w miarę niskie ciśnienie dla grubej kropli.

Węże rozlewowe to na późniejsze dawki, ale są kłopotliwe w użyciu i drogie. Ja osobiście z tych względów RSM tylko na 1 dawkę stosuję a potem saletra. POdobnie w zbożach.

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6311 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 09 grudzień 2014 - 20:21

Rzepak i nawożenie [połączone] Kolego dopiero mam zamiar lać RSM i to wlasnie na druga dawke i tak samo w rzepaku jak i zbozach mozna stosowac w 2 dawce wez weży rozlewowych. Weze potrzebne na 3 dawke w zbozu lub qq.

#6312 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 13 grudzień 2014 - 18:00

Panowie u mnie rzepak kiepski tzn mały przebarwiony.Ratowałem go odżywkami fosforowymi,mocznik +siarczan mg_bor-ekekt nijaki.Ścięta słoma po pszenicy,nie dałem wogóle azotu.

Jakie nawożenie zastosować na wiosne aby pobudzić go ostro?Nie mam dużego doświadczenia,to mój 2 rzepak w życiu będzie jeśli nie wymarznie bez śniegu później.

W 2013 roku pierwsza dawka 15.04: 250kg saletry+100kg soli potasowej+50kg siarczanu mg(razem) 5 dni póżniej 200kg mocznika co dało ponad 3,9 t/ha.Wilgotność w normie ok 9% chyba.

#6313 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 13 grudzień 2014 - 18:18

daj na 1 strzal 300kg saletry lub z 400kg saletrosanu to go przebudzi dobrze

#6314 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 13 grudzień 2014 - 18:25

Jaka jest obsada, ile ma liści?

Nawożenie azotowe może być w postaci saletrosanu -(I dawka) i saletry (II dawka) -odpowiednio 350 kg i 300 kg/ha

I proponowałbym wykonać kilka zabiegów dolistnych, a mianowicie

mocznik(10-12%) + siarczan 5 kg + mikroelementy - jakieś 3 zabiegi

do tego oczywiście bor (ok.500-600 g/ha), możesz też spróbować jakiś stymulator wzrostu zaraz po ruszeniu wegetacji kiedy tylko temperatury w miare się unormują

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#6315 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 13 grudzień 2014 - 18:33

Saletrosan zadziała wystarczająco szybko tak jak saletra?Taki miałem plan go dać ale boje sie że wolniej działa..Mocznik w 2 dawce sobie odpuścić?

Co do odżywek to postaram sie w miare możliwości dać wcześnie jak będe mógł wiechać.Nie liczyłem roślin ale jest w miare ok,liście małe ok 6 może,w niektórych miejscach jest lepiej,wniektórych gorzej.

#6316 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 13 grudzień 2014 - 19:25

Panowie u mnie rzepak kiepski tzn mały przebarwiony.Ratowałem go odżywkami fosforowymi,mocznik +siarczan mg_bor-ekekt nijaki.Ścięta słoma po pszenicy,nie dałem wogóle azotu.

jak scieta sloma po pszenicy i nie dales azotu wogole tzn ze na slome scieta konieczine trzeba dawac azot i w jakiej formie ? a azot dales przeciez na jesieni sie nawozi np polifoska czy inne tez maja cos azotu

#6317 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 11:29

Dałem polifoske ponad 200kg +krede gran polcalc-700kg/ha może to wapno zaszkodziło na te susze(kuj-pom)

#6318 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3534 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 11:43

Wapno razem z PK ? kiepski pomysł. Powinno być co najmniej 2-3 tygodnie odstępu.

Wg. mnie pierwszy błąd to brak azotu na ścięta słomę, drugi błąd to podanie fosforu i potasu razem z wapnem.

Temu rzepakowi wszystkiego brakuje.

#6319 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 11:47

Azotu to napewno i deszczu bo od siewu tylko troche pokropiło.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6320 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1405 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 14:39

Wapno razem z PK ? kiepski pomysł. Powinno być co najmniej 2-3 tygodnie odstępu.

Wg. mnie pierwszy błąd to brak azotu na ścięta słomę, drugi błąd to podanie fosforu i potasu razem z wapnem.

Temu rzepakowi wszystkiego brakuje.

to zawsze jak sie zetnie slome np po zbozu i chce sie rzepak siac to powinno sie dac na ta scieta slome azot ? i w jakiej  formie i ile czy moze byc np opryskane mocznikiem i ile kg mocznika na ha >?