tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
grego    385

2 lata temu robiłem badania gleby i P wyszedł coś koło 8mg/100mg, a K wyszedł między 15-20mg/100mg i na przedplon poszła polifoska 8. I co tu teraz dać pod rzepak dodam, że słoma jak co roku została ścięta więc dojdzie dodatkowy potas (jakieś 70-80kg na ha). Czy standardowo zostać przy Polifosce 6 powiedzmy 300kg czy dać jednak 8 aby zwiększyć zawartośc fosforu kosztem potasu? Rok temu na innych polach pod rzepak dałem 8 no ale na przedplon dawałem 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

dzisiaj rano opryskałem słomę mocznikiem tam gdzie ma być rzepak i mam zamiar już orać, tylko zastanawiam się czy jest sens przy obecnej suszy, jak nie będzie deszczu to rzepak nie powschodzi i aby ziemie wysuszę z drugiej strony pasowałoby tą słomę wymieszać, próbowałem talerzówką ale bez żadnego efektu, lepiej to zostawić i czekać na deszcz czy orać?


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

nie tylko ty masz ten dylemat według mnie jak dobrze nie popada to z rzepaku i tak nic nie będzie bo jak wcześnie zaorzesz to całkowicie wysuszysz glebę pozatym ciężko będzie ją doprawić bo się zbryli i wschody jesli jakiekolwiek będą to słabe. Czekać no ale ile można czekać , można orać przed samym siewem i siać za pługiem ale ja nie popada to rzepak może i wzejdzie ale momentalnie uschnie i pozamiatane będzie. W okolicy duże gospodarstwa zaczęły już orki i to bez żadnych wałów widać liczą tylko na to, że popada. Ja chciałem wcześnie orać po to aby ziemia usiadła, a także po to aby samosiewy rzepaku skiełkowały ale teraz i tak nie ma na to szans. Więc jeszcze się parę dni wstrzymam może coś popada tylko jeden czy dwa deszcze i tak nic nie zmienią musiało by sporo wody spać aby coś z tego było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

a jak to jest z obornikiem przykrytym gruberem i przed orka npk mozna tak łaczyć czy nie bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Co sądzicie o takich dawkach nawozu pod rzepak Jimmy:

- 200kg/ha soli potasowej 60%K2O

- 400kg/ha superfosfat prosty P(CaS) 19-(25-32)

- 50kg/ha mocznik 46N

dodam  że w glebie niska zawartość PK

może tak być czy coś zmienić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jaki jest Wasz najskuteczniejszy środek na odchwaszczenie rzepaku jesienią? Wydaje mi się osobiście że połączenie Metazanex 2l + Navigator 0,25-0,3l na hektar to chyba rozsądny wybór. ;)

a nie starczy 1,25 metazanexu i 0,25 navigatora?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Właśnie coś za dużo napisałem że aż 2 l/ha, 1,25l/ha łącząc z Navigatorem to właściwa dawka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Ja stosując NPK na skibę nie raz zauważyłem że od razu jak się jedzie uprawowo siewnym nawóz niby jest wymieszany z glebą ale na płytkiej głębokości bo po kilku dniach jak się rozpuści widać gdzie leżał po ziemi. Najlepszy teraz to byłby Mzuri do siewu. Stosowałem zawsze ok 350 kg NPK ( 6,20, 30 ) i na wiosnę ok 150 kg soli. Teraz się zastanawiam się czy wrzucić wszystko pod orkę czy dalej tak dzielić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24nh    79

dzis w radio slyszalem ze deszcze moga przyjsc dopiero od wrzesnia.... my z orka pod rzepak sie narazie wstrzymamy....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

ja co roku czy pod zboża czy pod rzepak sieję pod orkę i nie zauważam żadnych negatywnych skutków, a wręcz same pozytywy: nie tłukę się po nierównościach, nie ugniatam świeżej ziemi nadaremnie no i oczywiście czas, bo wyorać i rozsiać a rozsiać i wyorać to dwie różne rzeczy jak dla mnie.

 

jeśli chodzi o siew rzepaku, to ja pewnie ruszę w przyszłym tygodniu, wieczorna orka, poranny siew - po kawałku. tylko zastanawiam się czy jest sens w taką susze pakować się w jakieś kupowane nasiona, i czy będzie sens oprysku na chwasty zaraz po siewie jak nie będzie pewności czy to w ogóle powschodzi... 

zobaczy się jakie jeszcze będą prognozy, ściernisk jeszcze nic nie ruszałem.. 

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Ja chciałem bezorkowo na grubera po przejeździe na 20-25cm siać ale to też może nie wyjść :(  jest za sucho na glinie nie wiadomo czy gruber wejdzie, a druga sprawa to resztki pożniwne teraz wogóle się nie rozkładają. Azotu chyba nie ma co sypać na rozkład bo bez wilgoci nic nie zdziała, nie przejmowałbym się tym zbytnio bo rzepak powinien powschodzić między słomą ale mam normalne redlice stopkowe w siewniku i nie wiem czy się nie będą zapychać. Trzecia sprawa to norma wysiewu chciałem zaniżyć do 30 szt/m2 no ale znowu nie wiadomo jak będą wschody wyglądać i tu też można wtopić w tym roku <_<  

Mi i chyba sporej części użytkowników pozostało chyba tylko liczyć na deszcz :rolleyes:

 

PS. NPK siać przed gruberowaniem na 20-25 cm czy po gruberze bo i tak potem zostanie wymieszane broną wirnikową?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

jak dla mnie to ja bym siał przed gruberowaniem jeśli niedługo po tym będziesz siał. ja również się zastanawiam czy częściowo nie siać bezorkowo bo tez mam glinę i to na górach, siewnik mam na redlicach talerzowych także problemu z resztkami by nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141

W tamtym roku u nas też byłą susza na zasiewy. Robiłem 2 razy Carrierem i siew Amazonką z redlicami talerzowymi i rzepak "d*py" nie urywał. Uprawiło się elegancko, wilgoć jako taka była ale późniejsza susza dała mu trochę po d*pie i wschody były co najmniej średnie. Także czy bez orania czy po orce jak nie będzie deszczu to się nie ma co śpieszyć z siewem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kali828    15

co myślicie o takim nawozeniu w ciemno bez analizy 170 K w postaci Soli i 220 Polidapu liczę na 4 tony stanowisko po łubinie ziemia 3 klasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Co sądzicie o takich dawkach nawozu pod rzepak Jimmy:

- 200kg/ha soli potasowej 60%K2O

- 400kg/ha superfosfat prosty P(CaS) 19-(25-32)

- 50kg/ha mocznik 46N

dodam  że w glebie niska zawartość PK

może tak być czy coś zmienić?

 

Podpowie ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

                   n     p     k     so3  mg            

plon 5t/ha 230 123 260 173,5 39

 

policz sobie, tyle musi wyjść jak zsumujesz zawartość w glebie+przedplon (resztki pożniwne)+nawożenie mineralne

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

A już na jesień trzeba zapewnić te składniki? Azotu na pewno nie ale PK jakby na wiosnę dać resztę czyli 200 soli + 100 polidapu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24nh    79

celem stosowania przedsiewnie p i k w rzepaku jest dobre przezimowanie roslin, gdy roslina pobierze odpowiednie ilosci tych mineralow, wytworzy silna rozete zdolnosc przezimowania zwieksza sie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Nie ma co oszczędzać w nawożeniu pod korzeń szczególnie jeśli chodzi o pk i jeśli chodzi o rzepak.Pszenica jakoś sobie poradzi choć skutkuje to zmniejszeniem plonu a rzepak,system korzeniowy bedzie za mały,rośliny mizerne i na wiosnę nie wiem czy bedziesz miał na co dawać sól i polidap

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a na srednie i slabsze ziemie wmiare uregulowane wszystkie skladniki sa to bym chcial zasiac rzepak z kws na lepszej ziemi hybrirock i pod korzen chcemy dac 150 kg polidapu NP i 150 kg soli potasowej 60 % to wystarczy w tamtym roku oddal nam rzepak po takim nawozeniu 4100 z slabszej ziemi a teraz odmiane biore lepsza na dobrych ziemiach u kolegi bylo ponad 5 ton czy takei nawozenie jest dobre ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

U nas pogoda długo terminowa pokazuje brak opadów aż do 28 sierpnia. Termin siewu rzepaku u nas jest do 25 sierpnia a więc nasiona poczekają sobie chyba na kolejny rok. Na polu jest skała, a gdzie ścieżka od opryskiwacza to beton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj