Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11296 odpowiedzi na ten temat

#601 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 21:22

Rzepak i nawożenie [połączone] Zamiast zadawać takie pytania może rusz tyłek i pobierz próbę gleby do analizy, wówczas otrzymasz konkretną odpowiedź. Myślisz że na tym forum jest jakaś wróżka? Napisze klase gleby i zadowolony. Tylko systematyczne badanie gleby daje efekty 12-50 zł za podstawowe badanie próby z 3 ha, pomyśl ile bez sensu czasami wydajesz pieniędzy na zbędne nawożenie lub przynajmniej nie właściwe np. walisz potas którego masz może zawartość b.wysoką. Albo najgorszy scenariusz stosujesz nawozy z których roślina czerpie w niewielkim stopniu przez złe ph.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 01:47
  •  

#602 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 06:53

Rzepak i nawożenie [połączone] No dobra, czy ktoś może przedstawić jakieś badania, że bez zastosowania siarki w rzepaku będzie spadek plonu? Ja nigdy nie stosowałem, a uprawiam od 7 lat po 30ha. Plony od 2 do 5t(rekordowy rok to średnia 4.5t/ha), a tak normalnie w okolicy 3,5t. Uprawiam tylko populacyjne odmiany.

#603 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 15:56

Rzepak i nawożenie [połączone] Są rejony w kraju gdzie zasobność gleby w siarkę jest wystarczająca, z różnych przyczyn z samej właściwości ziemi, bogate stosowanie obornika lub teren uprzemysłowiony gdzie siarka trafia z zanieczyszczeń powietrza itp. U mnie gleby są w ten składnik wybitnie ubogie i niestety muszę go wnosić z nawozem. Zazwyczaj jest to od 50-70 kg/ha w formie kizerytu plus nawożenie dolistne. Inaczej mogę zapomnieć o plonie kiedyś zeszłem poniżej tego poziomu bo nie mogłem dostać nigdzie kizerytu i rzepak zareagował spadkiem plonu o jakieś 30% i miał typowe objawy niedoboru łudeczkowate liście, blade kwiatki miejscami prawie białe, łuszczyny skrócone i zczerwieniałe żadnym opryskiem dolistnym nie mogłem go uratować.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#604 Share FisKars

FisKars

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 18:20

Rzepak i nawożenie [połączone] nie mam czasu na jakies tam badania,
co lepiej dać pierwsze na wiosne siarczan czy saletre , czy można razem zastosować??

#605 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 19:38

Rzepak i nawożenie [połączone] najlepiej nic nie stosuj bo skoro nie masz czasu by zrobić badania i być może oszczędzić trochę pieniędzy to skąd znajdziesz czas na zastosowanie nawozu na wiosnę????? a może masz tyle kasy że możesz sobie pozwolić na wysiew nawozów w niezliczonej ilości...

#606 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 08:34

Rzepak i nawożenie [połączone] U nas przynajmniej kiedyś nie siało sie tyle rzepaku to i niedoborów nie było bo rzepak bardzo wyciąga siarke z ziemi. W tym roku rróżnice nie miałem na rzepaku bo wszędzie poszła siarka, ale na pszenicy gdzie na większości szła saletra a na jednym kawałku (świeża dzierżawa, nie w kulturze) zastosowany został saletrosan i piękna byłą

#607 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 11:18

Rzepak i nawożenie [połączone] @farmermf
Dodany obrazek

Uploaded with ImageShack.us

My zawsze staramy się dać rzepakowi trochę tej siarki.

Edytowany przez Senator, 10 grudzień 2011 - 11:24.

#608 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 14:32

Rzepak i nawożenie [połączone] No niby tak, kwestia w jakim regionie kraju i zasobu naturalnego w glebie. Powiedzcie jaki skład ma kizeryt i w jakiej to jest formie, granulat, sypkie coś, da się to wysiać zwykłym rozsiewaczem do nawozów? Jaka cena i opakowania? Ile tego trzeba dać?
@west bardzo chętnie robiłbym badania co roku, ale;

Wiecie gdzie badania można wsadzić?
Przykład, po wymieszaniu próbki podzieliłem ją na 2, A i B.
Oto wyniki;
-A,PH 5.2, FOSFÓR 5.6, POTAS 11, MAGNEZ 6,7
-B,PH 6.8, FOSFÓR 27.1, POTAS 15.9, MAGNEZ 7.5
Teraz pytanie, którą próbkę mam brać pod uwagę?

Edytowany przez farmermf, 10 grudzień 2011 - 14:43.

#609 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 15:39

Oto wyniki;
-A,PH 5.2, FOSFÓR 5.6, POTAS 11, MAGNEZ 6,7
-B,PH 6.8, FOSFÓR 27.1, POTAS 15.9, MAGNEZ 7.5
Teraz pytanie, którą próbkę mam brać pod uwagę?

Wszystko zależy od tego ile chcesz wydać na nawożenie :D

#610 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 15:41

Rzepak i nawożenie [połączone] A to wolę wynik B. :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#611 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 17:35

Rzepak i nawożenie [połączone] W rzepaku na wiosnę wystarczy dawka 150-200kg/ha cena zależy od dostawcy ja kupowałem we wrześniu po 1140 zł/t w bigach teraz z tego co słyszałem zdrożał. Rozsiewa się dobrze bo jest granulowany.
Co do badań gleby to miałeś pecha, u mnie było ok. wyniki były takie jak się spodziewałem, czyli potwierdziły moje działania tam gdzie wapno było rozsiewane lub nawożenie obornikiem itp. dla pewności tak jak Ty zdublowałem trzy próby i nie było takich rozbierzności pomiędzy nimi dodatkowo dwie próby zrobiłem w prywatnym laboratorium Biochemik w Śmiłowie i tam też nie było istotnych różnic ze SCHR. Tyle że w Biochemiku za jedną próbę płaci się 80zł + 30zł za określenie zawartości próchnicy i 15zł za azot.
Ale warto badać glebę bo przynajmniej wiesz co potrzeba i w jakiej ilości, od 5 lat co roku na badanie gleb wydaje ok 1500-2000 zł ale dzięki temu rocznie oszczędzam ok. 15000zł, niestety jeszcze nie dorobiłem się systemu nawożenia precyzyjnego ale może w przyszłym roku w to wejdę jak zmienie rozsiewacz, to da kolejne kilkanaście tysięcy oszczędności.

#612 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 20:26

@farmermf
Dodany obrazek

Uploaded with ImageShack.us

My zawsze staramy się dać rzepakowi trochę tej siarki.

W przypadku odmiany mieszańcowej wzrost plonu pomiędzy brakiem nawożenia siarką a dawką 90kg S to przyrost całych 30kg rzepaku. Nie ma co wynik robi wrażenie.
Co ciekawe przy wzroście nawożenia z 30 do 60kg następuje spadek plonu.

Jak już kiedyś pisałem ja całkowicie olewam siarkę i daję jej tyle ile gratisowo jest w nawozach. W tym roku będzie 30kg S + dolistnie.

#613 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 20:35

Rzepak i nawożenie [połączone] no i ja tak robiłem, ale jakaś moda na tą siarke się robi, a ja tylko 2 razy dolistnie i więcej nic nie daje.
@west, płacą te 12zeta za próbkę nie ma co się spodziewać fachowej o prawdziwej oceny. Taka prawda. Nie ja jeden sprawdziłem to na dzieleniu prób.

Edytowany przez farmermf, 10 grudzień 2011 - 20:37.

#614 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 20:42

Rzepak i nawożenie [połączone] Daj spokój z modą. Jeden rzuci hasło siarka i nagle wszyscy zaczynają siać.
W tamtym roku dałem na jesieni 10kg i 12na wiosnę gdzie niby była mokra jesień i wiosna i żadnych objaw nie doboru siarki nie widziałem po roślinach.
Dolistnie o obowiązkowo dwa razy siarczanem magnezu po 5kg i styka.

#615 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 21:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Dlatego warto zapłacić trochę więcej i zrobić rzetelne badania, jest wiele firm które to robią profesjonalnie wraz z mapowaniem pól z użyciem GPS.
Co do stosowania siarki to jak mówiłem jeśli nie obserwuje się niedoboru to po co wydawać pieniądze, każdy sam musi oceniać co w nawożeniu na jego polu jest priorytetem.
Nie ma schematu to nie pieczenie ciasta że dam szklankę mąki, dwa jajka, margarynę i wyjdzie, gleba to żywy organizm, trzeba go znać i obserwować zachodzące w niej procesy aby wnosić tylko to co jest jej w danym momencie najbardziej potrzebne.
Sypiąc w nadmiarze jeden tylko składnik można jej zaszkodzić poprzez zachwianie równowagi. Dlatego jak pokazuję wykres przesadzona dawka siarki może skutkować nawet spadkiem plonu powodując zakwaszenie gleby i pośrednio uruchamiając fitotoksyczne związki glinu, oraz wpływa na obniżenie zawartości przysfajalnego potasu.
Więc macie rację nie ulegając ślepo jakimś trendom jeśli nie występują u was objawy niedoboru to profilaktyczne jej stosowanie wyłącznie w formie nawozu dolistnego jest w zupełności wystarczające.
Szkoda że ja nie mam tak dobrze i muszę wydawać kasę na tą cholerną siarke.

#616 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 08:52

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja bym dał tą siarkę, jakby była w formie płynnej. Stosuję tylko rsm i nie bardzo mam ochotę przeczepiac się na wiosne na zmianę opryskiwacz i rozsiewacz i walić po 2 razy po jednej ścieżce praktycznie tego samego dnia. Jak ktoś sieje granulat to fakt, może coś kupić siarka=azot i gra gitara. Jak na razie nie ma czegos takiego by dolać do rsmu i zapodać jednocześnie siarkę i azot. Pójdzie dolistnie 3 razy po 7.5siarczanu magnezu i wsio.
@west mi się marzy by przyjechała firma na qadzie i pobrała solidne i uczciwe próbki abym wiedział co i jak i na tej podstawie opierać dalsze nawożenie. Nie stety za małe gospodarstwo, i za dużo to kosztuje. ;[

#617 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 11:16

Rzepak i nawożenie [połączone] A wiecie że właśnie ta brak siarki ogranicza pobieranie azotu? I takie są właśnie jej objawy. Ale nie każdy ma niedobory. Zależy od rejonu czy ziemi również

#618 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 13:17

Rzepak i nawożenie [połączone] Kolego Silva przedstaw nam swoje wiosenne plany nawożenia rzepaku?? Nawozy oraz dawki i terminy ;) pozdrawiam

#619 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 11 grudzień 2011 - 13:54

Rzepak i nawożenie [połączone] siarka i bor, to jak amen w pacierzu, nie wszyscy mają tak zasobne pola jak ty Marku, z roku na rok zaczynają się dziać cuda z powodu niedoboru różnych pierwiastków, siarka to przede wszystkim zdrowotność roślin i lepsze wykorzystanie azotu o którym wspomniał @Silva,kilkanaście lat wstecz siarka leciała z nieba w postaci kwaśnego deszczu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#620 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 11 grudzień 2011 - 15:34

Rzepak i nawożenie [połączone] Siarczan amonu 250kg + Nawóz azotowo-potasowy NK-21:21 250kg, później saletrzak zależnie jak będzie wyglądał rzepak 200-250kg. Myśle żeby jak już będzie wystarczająca temperatura to kopnąć rzepak z wiosny roztworem mocznika również zależnie od wyglądu. Do tego dolistnie jeszcze napewno bormax w 2 dawkach najpierw 1l później 2, może z wiosny molibdenit ale niedużo. I może tytaNIT.