Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11295 odpowiedzi na ten temat

#6101 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 23 sierpień 2014 - 21:31

własnie dałem 600kg tarnogronu r i myśle ze bedzie dobrze własnie polifoski 6 ma tylko npk i trocha siarki a te mają jeszcze wapno bor siarka i magnes 600kg tarnogronu wyszo mi taniej niz 400kg polifoski 6

To teraz policz czysty składnik w tych nawozach i przy tych dawkach to zobaczysz ile mniej dałeś np fosforu w tym tarnogramie według polifoski i dopiero mów ze wyszło ci taniej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 16:01
  •  

#6102 Share kserkses

kserkses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 652 postów

Napisany 23 sierpień 2014 - 21:33

Rzepak i nawożenie [połączone] nie wiem czy ktoś zauważył czym są zaprawiane nasiona w tym roku, otóż jest to zaprawa nasienna T (bądź coś podobnego ) znana już lat wieledziesiąt i kosztująca grosze. Jest zakaz stosowania zapraw insektycydowych ze względu na pszczoły, ale pokrewne substancje np. Mospilan można stosować nawet w czasie kwitnienia, w dodatku były to zaprawy drogie a nasiona siewne jakoś przez to nie staniały.
Jak zwykle jesteśmy po prostu jesteśmy okradani bo w ochronę środowiska to może wierzą człekokształtne bezmózgi !
<b>"Do biznesu idzie się dla pieniędzy, a do polityki dla naprawdę dużych pieniędzy" </b> G.Schetyna

#6103 Share Mikua

Mikua

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 23 sierpień 2014 - 21:41

Rzepak i nawożenie [połączone] To w końcu co dać w ziemie pod rzepak? sieje 2 ha ,na jednym będzie po jęczmieniu a na drugim po rzepaku,niestety inaczej się nie da, Juz pogubiłem sie z tym wszystkim,każdy pisze co innego :(

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6104 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 sierpień 2014 - 13:37

Rzepak i nawożenie [połączone] pod rzepak testowałem różne nawozy i najlepsza jest Polifoska M ja daje 450 kg / ha i rzepak jest nawet do 6 ton mój rekord to 6280kg / ha wiem co mówię

#6105 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 14:36

Rzepak i nawożenie [połączone] mikua co bysnie dał bedzie dobrze bo lepsze to niż nic nie dac. dajesz to na co cie stac i masz dostepne w okolicy. dobry wybór to oprócz NPK jeszcze siarka i wapń z magnezem. szczególnie siarka jest ważna dla rzepaku a rzepak łyka jej do 15kg na 1tone nasion. siarka zaastosowana w npk wychodzi taniej niż w nawozach azotowych na wiosne.

#6106 Share Mikua

Mikua

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 16:22

Rzepak i nawożenie [połączone] A NPK 7-20- 30 będzie dobry? czy lepiej posiać fosforan amonu i sól?

#6107 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 sierpień 2014 - 16:37

Rzepak i nawożenie [połączone] Będzie bardzo dobry a jaki nawóz masz na myśli o tym składzie bo ja ci polecam Polifoske M bo ten nawóz co napisałeś to ma magnez i siarkę czy nie ??? jak nie to troche cienko

#6108 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 24 sierpień 2014 - 21:22

Rzepak i nawożenie [połączone] co powiecie na zbyt rzadki siew bo odwaliłem numer i nie zrobiłem próby kreconej na druga odmiane pierwszy siałem VISBY i było ok a drugiej odmiany wyszło mi 35 roslin na m2 :( Teraz juz nie dosieje jest to hybryda LG ARTOGA optymalna obsada to 45-50. Posżło mi o około 0,5kg za mało na hektar.

#6109 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 21:42

Rzepak i nawożenie [połączone] polifoska M kosztuje około 1600zł/t
Lubofoska rzepak około 1000zł gdzie mogę wyliczyć ile kosztuje np azot w kazdym z tych nawozów?

#6110 Share rk1

rk1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 23:07

co powiecie na zbyt rzadki siew bo odwaliłem numer i nie zrobiłem próby kreconej na druga odmiane pierwszy siałem VISBY i było ok a drugiej odmiany wyszło mi 35 roslin na m2 :( Teraz juz nie dosieje jest to hybryda LG ARTOGA optymalna obsada to 45-50. Posżło mi o około 0,5kg za mało na hektar.

Nic mu nie będzie ja w tamtym roku zasiałem jedną odmianę też o około 0,5 kg/ha za mało i posypała lepiej niż na pozostałych polach (o tym plonie to jeszcze może zadecydowało to że było to najlepsze stanowisko na tym polu jakie miałem w zeszłym roku). Z innej beczki hodowcy z dekalab sieją rzepak hybrydowy w trzech gęstościach 25 45 i 55 roślin na m kwadratowy mimo że zalecane jest np 35-45 roślin i plony są porównywalne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6111 Share Mikua

Mikua

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 05:18

Rzepak i nawożenie [połączone] Lubofos pod rzepak:

azot ( N ) 3,5% ( forma amonowa)
fosfor ( P ) 10 %
potas ( K ) 18,5 %
wapń ( CaO ) 6 %
siarka ( SO3 ) 17 %
tlenek magnezu ( MgO )2,5 %
bor ( B ) 0,02 %
cynk ( Zn ) 0,24 %
mikroelementy ( miedź, mangan, cynk )

Polifoska M

azot ( N ) 5 %
fosfor ( P ) 16 %
potas ( K ) 24 %
magnez ( MgO ) 4%
siarka ( SO3) 7 %

Co lepsze?

Edytowany przez Mikua, 25 sierpień 2014 - 05:18.

#6112 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 08:06

Rzepak i nawożenie [połączone] lubofos pod rzepak tylko minimum 400 kg na ha. a na wiosne jeszcze ze 100-150 kg soli potasowej i bedzie git

biały 2005 taka obsada jest ok . rzepak bedzie miał wiecej miejsca i nie bedzie ze soba konkurował skrócony odwdzieczy sie liczbą rozgałezien. ja tak sieje w rozstawie co jeden lejek i na plony nie narzekam siejąc populacyjne odmiany nie zeszłem poniżej 3,3t/ha

Edytowany przez BENNY82, 25 sierpień 2014 - 08:11.

#6113 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 08:23

Rzepak i nawożenie [połączone] Po Lubofosie jeszcze solą sypać ? Przecież ten nawóz akurat potasu w stosunku do fosforu i azotu ma bardzo dużo nawet za dużo, jeśli już to bym właśnie na jesień dodał fosforu bo tego ma jak na lekarstwo zresztą dlatego taka cena. Jeśli ktoś chce solą sypać na wiosnę to jesienią trzeba wybrać nawóz o podobnym stosunku P i K np Polifoska 8

Wszyscy zbieracie słomę, że nikt w zasadzie nie uwzględnia jej w nawożeniu przecież tam mamy dobre 100kg soli potasowej albo i więcej?

Edytowany przez grego, 25 sierpień 2014 - 08:46.

#6114 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 10:59

Rzepak i nawożenie [połączone] A ja dałem 3 tony bialfoski na 7 ha npk 5 20 30 i 600 kg mocznika na słome po jęczmieniu jarym plon ok 7,5 tony ziarna, wszystko na ścierńisko i poszła talerzówka. Myśle że starczy, rok temu dałem 5 t/ha wapna caomg 36-16 a na wiosne przed jęczmieniem 20m3 gnojowicy, co wy na to nawożenie? Siać hybryde czy populacje? mam chęć na visby dobra odmiana?

#6115 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 11:13

Po Lubofosie jeszcze solą sypać ? Przecież ten nawóz akurat potasu w stosunku do fosforu i azotu ma bardzo dużo nawet za dużo, jeśli już to bym właśnie na jesień dodał fosforu bo tego ma jak na lekarstwo zresztą dlatego taka cena. Jeśli ktoś chce solą sypać na wiosnę to jesienią trzeba wybrać nawóz o podobnym stosunku P i K np Polifoska 8

Wszyscy zbieracie słomę, że nikt w zasadzie nie uwzględnia jej w nawożeniu przecież tam mamy dobre 100kg soli potasowej albo i więcej?

pomyliłem sie patrzałem na skład m -minimum 600kg lubofoski a co do soli to znasz zapotrzebowanie rzepaku na ten pierwiastek? że piszesz w sposób taki jakby to było swiętokradztwo jakies. ja sypie sól od trzech lat na wiosne 2 dawke. zalecane jest to nawet na lżejsze gleby żeby uniknąc wymycia . a polifoska 8 to jeden wielki pomyłek z tkimi proporcjami i ceną 6 o wiele lepsza.

#6116 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 11:51

Rzepak i nawożenie [połączone] A myslisz że Police dla jaj robią sobie takie proporcje? Po to są różne rodzaje Polifosek aby można było odpowiednio dopasować nawóz do zasobności gleby jaką posiadamy, a nie sypać np. 200kg K przy wysokiej zasobności gleby i przy pociętej słomie ale do tego trzeba mieć zrobione badania. Mówisz, że polifoska 6 jest dużo tańsza pod jakim względem? Fosfor jest najdroższym składnikiem więc się nie dziw, że nawozy z dużą jego zawartością są drogie, potas jest dość tanim składnikiem. Polifoska 8 jest typowym nawozem na glebę o niskiej zawartości fosforu i dużej potasu tak jak np u mnie jest i w takim wypadku sypanie nawozu 10P i 18K jest bezsensem bo będzie jeszcze większy niedobór fosforu i jeszcze większa zawartość potasu która może pójść w rów. Pozatym co innego sypac drugi raz potas, a co innego podzielić dawkę tą dawkę na wiosnę

Edytowany przez grego, 25 sierpień 2014 - 12:06.

#6117 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 14:21

Rzepak i nawożenie [połączone] tylko nie każdy mam glebę zasobną w potas i zostawia słomę na polu. u mnie jest odwrotnie z zasobnością i dlatego też sypnę sól późną jesienią. i kolega z tego co wyczytałem twierdzi ze 6 jest dużo LEPSZA a nie tańsza
zapewne chodziło mu o stosunek poszczególnych składników który bardziej odpowiada zapotrzebowaniu np rzepaku...

#6118 Share admm

admm

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 20:22

Rzepak i nawożenie [połączone] Zapraszam fajny portal o rolnictwie http://rolniku.pl/

#6119 Share rolniczek098

rolniczek098

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 22:50

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam , kolega wcześniej pisał że posiał za rzadko a co w przypadku kiedy jest za gęsto ? chciałem część posiać monolita z centrali i część swojego próba kręcona była wyszło idealnie po zasypaniu swoim materiałem również zrobiłem próbe niby wagowo się zgadzało ale po kilku przejazdach zorientowałem się , że coś za szybko go ubywało widać mój był nieco drobniejszy i wysiewało go znacznie więcej co prawda z 6h gdzieś na 1h mam lub będę miał( bo siałem w sobote)duzo gęstrzy bronować go tylko kiedy na wiosnę czy jeszcze jesienią ? czy może inny sposób ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6120 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 06:47

tylko nie każdy mam glebę zasobną w potas i zostawia słomę na polu. u mnie jest odwrotnie z zasobnością i dlatego też sypnę sól późną jesienią. i kolega z tego co wyczytałem twierdzi ze 6 jest dużo LEPSZA a nie tańsza
zapewne chodziło mu o stosunek poszczególnych składników który bardziej odpowiada zapotrzebowaniu np rzepaku...

Ja jakoś o cenie też wyczytałem, ale nie o to chodzi. Ogólnie dobrze piszesz wszystko zależy od zasobności gleby jaką mamy, ale nie można odrazu stwierdzić że jeden czy drugi nawóz jest gorszy. Jeśli z potasem jest słabo względem fosforu to i Polifoska 6 nie będzie odpowiednia bo rzepak potrzebuje około 2 razy tyle potasu niż fosforu i odpowiedniejsza będzie np Polifoska 4, która przecież jest sporo tańsza od 6 czy 8.
Ja zaraz po zebraniu rzepaku zrobiłem badania gleby i mimo iż rzepak ma tak duże wymagania co do potasu to jego zasobność była nadal wysoka mimo iż jesienią dostał tylko 60kg K ale fosforu były za to śladowe ilości