tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
matyziak    6

Co rok na tym forum są kłótnie między wschodem a zachodem o termin pierwszej dawki azotu. Prawda jest tak ze jest naprawdę duża różnica w wegetacji między tymi regionami, myślę że dwa tygodnie sspokojnie, i nie ma co się kłócić.ja w swojej okolicy rozsialem jako jeden z pierwszych. U nas dopiero w tym tygodniu można było zaobserwować pobudzenie roślin, i na to trzeba patrzeć a nie na datę w kalendarzu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3438

Ja też planuje po niedzieli reszte azotu wysiać, susza jak diabli nie ma co czekać

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Jestem ze wschodu i u nas mokro  rzepaki i zboża juz ruszyly. Najlepiej to widac po pszenicy która była az fioletowa i poskrecana od wiatrów i mrozu teraz ładnie zaczyna nabierac koloru. A pszenica nie nalezy do szybko startujacych roslin. U mnie jako jedyny w okolicy cos rozsiewałem ale to juz od kilku lat normalka :) Rzepak tydzien temu dostał papu 400kg/ha saltrosanu, a dzis łaki  NPK w postaci soli i fosforanu choc przyznaje ze po oststnich opadach jest duzo gorzej niz tydzien temu :( Po weekendzie jak bedzie chwilka i warunki jade na zyta i psznice bo biedne trzeba je gonic a pszenżyta ładnie pokrzewione moga troszke poczekac.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Biały święte słowa,

również w tamtą sobotę posypałem saletrosan na rzepak, a dzisiaj saletra na żyto i pszenicę - gorzej się jeździło jak tydzień temu ale tragedii nie było.

U mnie również wegetacja ruszyła, rzepak wypuścił nowe korzonki, pszenica i żyto zmieniły kolor - standardowo pierwszy we wsi (reszta ruszy może za 1-2 tygodnie), rozmawiałem dziś z sąsiadem i mówię że w przyszłym tygodniu biorę urlop i sieję owies, groch to oczy zrobił jak 5 złoty - przyzwyczaiłem się już do tego i nie tłumaczę, każdy robi jak uważa.

w linii prostej to mam do Ciebie pewnie około 50km?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja też z Lubelskiego, ale raczej zachodnia część. Troszkę się zagapiłem z Azotem w tym roku ale sprzęt już dziś wyszykowany i w Poniedziałek pójdzie Azot już na wszystko czyli rzepak i pszenicę. Daję RSM więc liczę że będzie niemal natychmiast dostępny. Na polach raczej nie najgorsze warunki do jazdy. Też widzę, że będę pierwszy w okolicy ale pewnie po mnie jak co roku ruszą inni.

 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

W lini prostej to 40 :) jesli to ta Bezwola koło Wohynia a droga 45km :) Ja z okolic Wojcieszkowa. NIe wiem czy u mnie za tydzin da sie juz cos siac ale po przyszlym weekendzie mysle ze spokojnie jesli nie bedzie mocnych opadów. Na jare w tym roku mam sporo działek podmokłych wiec nie pogonie za szybko roboty :(  


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacekrol    32

tak to juz sie utarło że agrofotowicze to wyznacznik w terminie 1 dawki N, najpierw my później reszta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

tak to ta Bezwola :)

 

A ja po środku około 20km do jednego i 20km do drugiego ;) A byłem dziś na polu i w poniedz jedziemy z bratem na rzepaki z rsm. Zastanawiam się czy dać już rsm na pszenżyto(juz ruszyło, młode białe korzenie się pojawiły max 1cm). U mnie na wiosce jeszcze nikt z żadnym nawozem nie wyjechał. Będziemy pierwsi na polach :D Tzn byliśmy bo zrobiliśmy poplon z owsa pod ziemniaki jakieś 8arów ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

Powiedzcie czy na start 250 kg saletry i 250 kg mocznika to dobry kop na rzepak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Kolego taki kop, że rzepak tego nie wytrzyma! :) A tak na poważnie to ile tego azotu chcesz dać w czystym składniku? Choć z drugiej strony mocznik zadziała później. Lepiej daj saletry 300-350 a np za 2 tyg mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacekrol    32

znam ludzi którzy azot podają na raz, czyli saletra i mocznik tego samego dnia. Nie ma znaczenia data wysiewu a tylko data dostepnosci! Co z tego ze ja posiałem azot 2 tyg temu jak popadało wczoraj. Wysyałbym przed samym deszczem 2dni temu i lepiejbym na tym wyszedł. "Roslina nie jest w stanie ugryźć nawozu, musi go wypic"
Prognozy opadów czesto niestety chybione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/nawozy/ktory-nawoz-wybrac,55624.html


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Powiedzcie czy na start 250 kg saletry i 250 kg mocznika to dobry kop na rzepak ?

 

najpierw saletra a za 2 tygodnie mocznik


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a przed druga dawka trzeba na skrocenie jeszcze pryskac ? a co jesli sie nie opryska na skrocenie bo na jesieni na skrocenie byl pryskany caryxem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

ja tam akurat wielkiej róznicy nie widzę między skracanym, a nie skracanym jeśli chodzi o wysokość tyle, że skracamy fungicydem więc jest też ochrona na grzyba i podobno skracanie stymuluje pędy boczne więc w sumie warto czymś pojechać ja akurat nic droższego jak Tebu nie stosuje głównie chodzi o ochroną grzybową . Od kilku lat łącze to z zabiegiem na chowacza bo pryskam Nurellą jakies 10-14 dni po sygnalizacji (licze ciepłe dni).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
javorskyp    8

Trzeba nie trzeba. Jeśli na wiosnę nie skrócisz to będziesz miał mniej pędów bocznych i długą łodygę główną. Różnica jest zauważalna. Stosuj w fazie wzrostu pędu głównego  ;)

Ja stosuję toprex.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

na jesieni dałem 350 kg 8-20-30 z 50 ton obornika a teraz jeszcze jednego dnia po 250 kg mocznika i saletry i mysle jeszcze dac ze 100 kg saletry no lae zobacze , mam pierwszy raz rzepak i chce zeby był prima odniana qartz kws

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poznaniak    6

Mam visbiego ,zadko powschodził

przedsiewnie 400kg npk 0-10-30 i 120 saletry

27 luty 270 kg saletry

ile i kiedy dac jeszcze N czy może byc to znowu saleta czy lepiej cos z siaka typu saletrosan?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
javorskyp    8

Jak będziesz miał te 180kg N w sumie to powinno wystarczyć na te 4,5 t z hektara plonu, saletrosan na drugą dawkę to trochę nie bardzo, daj znów saletrę albo mocznik, ja dałem rok temu mocznik co prawda rok był sprzyjający i plony tam gdzie był dany mocznik większe o 0,5t/ha ziemia ta sama ph to samo.

To zależy od wielu czynników...

 

Możesz opryskać czymś z siarką jak nie dałeś saletrosanu i bor też jest ważny, patrz na liście jaki mają kolor  i w ogóle. 

 

 

 

A i rok temu na polu gdzie rzepak był najrzadszy miałem najlepszy plon ponad 4,6t z hektara a spodziewałem się 3 więc nie ma co narzekać, za gęsto też rzepak nie lubi. Byłem pewien, że będzie bardzo słabo a tu proszę super się rozkrzewił. 

Edytowano przez javorskyp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    250

Mam visbiego ,zadko powschodził

przedsiewnie 400kg npk 0-10-30 i 120 saletry

27 luty 270 kg saletry

ile i kiedy dac jeszcze N czy może byc to znowu saleta czy lepiej cos z siaka typu saletrosan?

 

nie ryzykowalbym nie podania rzepakowi siarki....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

dzisiaj upływają 2 tygodnie od 1 dawki saletrosanu i zastanawiam sie powoli na podaniem 2 dawki w postaci mocznika. co myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Mocznik można dać teraz. Ale nie lepiej dać saletrę + mocznik wtedy cały czas będzie dostęp do N 

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj