tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

xyz88    7

Panowie a skracać to powinno się teraz jak rzepak ma te 10-15cm czy po strzeleniu w pęd główny tz jak pęd główny ma 10-15cm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

chodzi o długosc pędu tzn jak zacznie rosnąc w góre czyli do10-15 cm optymalnie i maksymalnie zarazem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Tez dzis rozsialem 400kg/ha saltrosanu na nizinach jeszcze  mokro, 2,5 ha najmokrzejsze zostawilem na przymrozki w przyszlym tygoniu bo szkoda kolein narobic. I tak sialem duzym ciagnikiem zeby zminimalizowac ryzyko. 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

A jeśli pęd główny będzie dłuższy niż 15cm to oprysk może go zablokować z rośnięciem? Zaszkodzić w jakiś sposób? Dopytuję  tak bo drugi rok sieję rzepak a w poprzednim nie skracałem w ogóle. I nie mam pojęcia kiedy to stosować.

Najpierw lepiej dać saletrosan (ewentualnie polifoskę 21) czy RSM 26 z siarką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Panowie a skracać to powinno się teraz jak rzepak ma te 10-15cm czy po strzeleniu w pęd główny tz jak pęd główny ma 10-15cm?

 

w rzepaku to sie nie powinno mówić pisać skracanie tylko korygowanie regulacja wzrostu

pierwszy taki zabieg powinieneś wykonać już jesienią w jakim celu to wiadomo nie będę sie rozpisywał

wiosną powinno się to zrobić w miarę wczesnej fazie rozwoju pędu głównego ( 10-15 cm), kiedy mamy jeszcze możliwość ograniczenia intensywnej produkcji fitohormonów w stożku wzrostu.a p0reparatów jest bez liku


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Racja w sumie to w żadnym zbożu nie jest to skracanie tylko regulacja wzrostu. Przecież roślina nie maleje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Co prawda w tym roku nie ma  rzepaku ale podziele sie spostrzeżeniami z poprzedniego roku odnośnie regulacji wzrostu wiosną i jesienią. Może powtórze co już było mówione ale to cenne info. Na jesieni testowałem caryx i toprex 2 lata temu i caryx solo jest troche za mocny mocno wciąga w ziemie stożek aż przybij rośline do gleby wiec należy stosować go tebukonazolem oczywiscie mowa tu o optymalnym terminie oprysku. Toprex natomiast według moich obserwcji spisuje sie idealnie. Nie próbowałem jeszcze na jesien tebukonazolu solo. Na wiosne próbowałem toprex solo oraz tebukonazol+ccc. Musze przyznać że jeżeli są optymalne warunki do oprysku i nie spóźnimy się z opryskiem to tebukonazol+ccc też zrobi robote. Nie widziałem żadnej różnicy między tymi opryskami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ja na pierwszy strzał zawsze jadę tebukonazol i ccc i jest bardzo dobrze i przede wszystkim tanio w tym roku na drugi zabieg poleci amistar xtra  bo już go mam(strobi plus cyprokonazol)


Jakie dawki stosowałeś tebukonozalu z CCC?

 

jak tebukonazol 250 to wal śmaiło litr bo jak wiemy są jeszce tebu sporo mocniejsze


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

CCC wtedy ile dać? Tym amistarem pojedziesz odrazu na początku kwitnienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

zobaczę jak będzie pewnie opadanie pierwszych płatków accc 0..8l


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dirk41    63

panowie nawożenie wiosenne 220kg polifoski 21 i 500kg saletry amonowej to dobrze czy coś zmienić? na innym kawałku ok.350kg saletrosanu a potem 400saletry amonowej, dobrze?na wszystko do tego 150kg soli potasowej i nawożenie dolistne mikro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

dirk41 a na jesieni dawałes cos pod korzeń? bo to nawożenie na wiosne to mnie przeraża ja bym dał sól jak najwczesniej na 1 dawke 400kg saletrosanu wieksze dawki mijają sie z celem a na 2 300kg saletry to max nawet 250kg bedzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3471

Jak dasz dobrą ochrone to to nawożenie jest OK na dobre 5 ton ,a na jesieni P i K dałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikipost    2

panowie nawożenie wiosenne 220kg polifoski 21 i 500kg saletry amonowej to dobrze czy coś zmienić? na innym kawałku ok.350kg saletrosanu a potem 400saletry amonowej, dobrze?na wszystko do tego 150kg soli potasowej i nawożenie dolistne mikro

 

Za mało siarki w porównaniu do azotu, a co z P mysle że poszedł pod pług. Pamietaj że o plonie decyduje to czego masz najmniej w glebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a saletrosan dlugo sie bedzie rozkladal bo na mazowszu narazie nie mozna wjechac na pole tzn wjechalby ale porznie strasznie wiec troche trzeba poczekac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dirk41    63

pod korzeń poszło prawie 300kg polifoski 4. Mam zakupiony saletronan i polifoskę 21, więc muszę zasiać i jedno i drugie tylko kwestia jakie dawki żeby było dobrze, nie mogę tylko jednego nawozu urzyć bo nie starczy na całość. ochrona będzie toprex na początek i na płatka coś dobrego. odmiana mieszańcowa.


warchest

a saletrosan dlugo sie bedzie rozkladal bo na mazowszu narazie nie mozna wjechac na pole tzn wjechalby ale porznie strasznie wiec troche trzeba poczekac

 

dzisiaj patrzyłem i na jedno pole wjadę bez mrozu a na resztę po mrozie, zapowiadają w tym tygodniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

czyli w tym tyg beda przymrozki to dobrze trzeba bedzie rano wjechac i tyle


bo u mnie w okolicy narazie nei widac by na rzepaki siali taki jeden tylko obszarnik co ma 300 ha to i pryskał i siał nawozy ale ludzie po sasiedzku mowia ze za wczesnie a ze on tyle kasy ma to nawet jak nawozy pojda w bloto to go nie zaboli bo on juz dawno to sial i pryskal i teraz to juz trzeba bedzie wjechac ale jak da sie nawoz rzepak ruszy a jak przyjda mrozy to nie zaszkodza mu jak ruszy rzepak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3471

Zasiej na cześci polifoske a na części saletrosan ,będziesz widział różnice oba sie rozpuszczają wolno ,saletrosan troche lepiej,według mnie to 250do 300 kg na ha,ochrona dobra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

A jeśli pęd główny będzie dłuższy niż 15cm to oprysk może go zablokować z rośnięciem? Zaszkodzić w jakiś sposób? Dopytuję  tak bo drugi rok sieję rzepak a w poprzednim nie skracałem w ogóle. I nie mam pojęcia kiedy to stosować.

Najpierw lepiej dać saletrosan (ewentualnie polifoskę 21) czy RSM 26 z siarką?

 

stosując na dzień dzisiejszy lepiej dać saletrosan. Co do skracanie - stosowanie środka po przekroceniu np. 15 cm wysokości roslin zmniejsza jego działanie skracające

 

Co prawda w tym roku nie ma  rzepaku ale podziele sie spostrzeżeniami z poprzedniego roku odnośnie regulacji wzrostu wiosną i jesienią. Może powtórze co już było mówione ale to cenne info. Na jesieni testowałem caryx i toprex 2 lata temu i caryx solo jest troche za mocny mocno wciąga w ziemie stożek aż przybij rośline do gleby wiec należy stosować go tebukonazolem oczywiscie mowa tu o optymalnym terminie oprysku. Toprex natomiast według moich obserwcji spisuje sie idealnie. Nie próbowałem jeszcze na jesien tebukonazolu solo. Na wiosne próbowałem toprex solo oraz tebukonazol+ccc. Musze przyznać że jeżeli są optymalne warunki do oprysku i nie spóźnimy się z opryskiem to tebukonazol+ccc też zrobi robote. Nie widziałem żadnej różnicy między tymi opryskami.

 

co do oprysku jesiennego. Znajomy miał kiedyś rzepak po sąsiedzku ze mną. Odmiana ta sama, termin siewu również. Efekt skracający uzyskłał taki sam po 2 dawkach tebu (po 1l/ha) co ja po toprexie 0,3 l - oczywiście w odpowiednim terminie

 

panowie nawożenie wiosenne 220kg polifoski 21 i 500kg saletry amonowej to dobrze czy coś zmienić? na innym kawałku ok.350kg saletrosanu a potem 400saletry amonowej, dobrze?na wszystko do tego 150kg soli potasowej i nawożenie dolistne mikro

nawożenie może być z tym ze zbyt mały udział siarki w stosunku do azotu. Wariant z saletrosanem nieco lepszy


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rycho30    0

jesli nie skracałem na jesień a chcę dać caryx +fungicyd to jakądawkę dać


dodam że caryx chce połączyć z tebu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Mieszanina caryx 0,6 + 0,6 tebu zawiodła mnie w tamtym roku. Sucha Zgnilizna się pojawiła lecz gdzie szedł solo tebukonozalu w dawce 1,2 l/ha było czysto, na moje powinno być odwrotnie. Dodam że odmiana ta sama rzepaku była lecz działki inne i jeszcze jedno na wiosnę szedł toprex w pełnej dawce na obu działkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

a czemu tu się dziwić , wiadomo nie od dziś że caryx na grzyba mocny nie jest <bo to tylko pół dawki caramby>. Jest dobry na skracanie . Jak się z plonem wysoko celuje to po caryxie dobrze poprawić tebukonazolem w fazie zwartego pąka.

 

A kto wie ile Niemcy dają Moddusa na rzepak i z czym wtedy mieszają na grzyba?

Edytowano przez strzechu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj