tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

BENNY82    242

Witam. U mnie rzepak ruszył widac po kolorze znikneły purpura i brunatny kolor pole zrobiło sie zielone wizualnie zamierzam skorzystac z przymrozków nocnych i rozsiac nad ranem saletrosan. szukałem tez robactwa ale jeszcze sie nie pokazało a jesienią było tego sporo ale oprysk zadziałał bo szyjki zregenerowały sie po żerowaniu. pobierałem tez próbki gleby do analizy i ziemia jest rozmrożona wiec można sypnąc azot poza tym czeka nas susza o ile nie bedzie to przekropna wiosna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Z pogody wynikło że pora azot rzucić wiec to zrobiłem rzepak dostał już około 125 kg w czystym składniku .. wegetacja juz ruszyła nie ma co czekać


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ja w lubelskim wczoraj zasilałem ponad 300kg/ha saletrosanu + miejscami saletra gdzie gorszy rzepak. też myślałem, że nie da się wjechać teren przyłąkowy zawsze mokro, a tu miła niespodzianka na wąskim ogumieniu rozsiane bez kolein.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

coraz ciekawiej się robi, dzisiaj w prognozie długoterminowej na początku marca ochłodzenie z temp do -8 w nocy, ogólnie ochłodzenie za opadami śniegu zapowiadają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Ta pogoda długoterminowa to już mnie denerwuje! Rano patrzyłem to raczej wszystko na plusie miało być, ładnie pięknie,  przed chwilą patrzę jak kolega wyżej pisze przymrozki w okolicach 10 marca po -6, -7! I weź coś tu ustal!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

No i dobrze że przymrozki po zbożu saletre bedzie dobrze siać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Ale sypiecie, aż się człowiekowi wstyd robi że tak mało daje. Ja dzisiaj 290 kg/ha saletrosanu rozsiałem. Na drugą dawkę daje mocznik w ilości 210 kg/ha, i nawożenie to będzie większe od zeszłorocznego o jakieś 15 N i myślę że na 4 tony wystarczy(w zeszłym roku 4,5 t/ha).

Kiedy rozsiać więc mocznik, jakoś kilka dni przed opryskiem caryx+tebu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Noo ja wczoraj tak samo patrzylem to maks -3 zapowiadali a dzis patrze po 5 marca snieg i do -8 :o saletra poszla na rzepaki kurde ciekawe co to bedzie heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

przymrozki nie mają znaczenia do tego czy ktoś posiał nawóz czy nie bo rzepak i tak już ruszył i z i bez nawozu tak jest bynajmniej u mnie w okolicy


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Jeśli nawet gdzie nie gdzie ruszył to ledwo to widać u mnie wygląda gorzej jak w styczniu, a szybko działający nawóz może dać mu lekkiego kopa przy odpowiedniej temp, a przy przymrozkach to gorzej.  Jeśli temp będzie niska to pobieranie składników będzie małe i nie wierze, że część azotu w formie saletrzanej się nie zmarnuje przez dłuższy czas. Tam gdzie poszedł saletrosan bym sie nie martwił gorzej z saletrą. We wsi mam takiego jednego nadgorliwego  co saletrosan wysiał w pierwszym tygodniu lutego, więc za kilka dni powinien jechać z drugą dawką azotu... heh.

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

A cos ty chlopie wtedy jak zima wrocila to bylo 2 czy tam 3 lata temu wysialem saletre przed sniegiem 300kg/ha watpie zeby cos sie zmarnowalo no moze tam zmarnowalo sie troche % wiadomo ale to ilosci sladowe , dalem pozniej na 2 dawke nie pamietam albo 250 albo 300 saletry rzepak 4 tony ;) , No wiadomo jak wymarznie to nawozony i nie nawozony , ale nawozony bardziej podatny bedzie bo u mnie troche kiepsko wyglada heh ale zoabczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

dokładnie ja też się cieszę z przymrozków będzie ciężka praca całą noc ;) ale nic się nie stanie, że niby nawozy rozsiane i się roślin rozhartowywały dziś było dość ciepło ale nie na tyle by tak dobrze ruszyła wegetacja pomału się wszytko zaczyna kulać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

Losktos jak tam u Ciebie sypaleś już saletrosan w rzepak? Też jestem z lubelskiego i się zastanawiam czy już siać, bo jiż da rade w pole wjechać.
A od niedzieli jakieś podobno przymrozki mają być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a w nastepnym tyg mozna saletrosna na rzepak sypac ? a co jesli sie posypie i np snieg by poszedl albo deszcz to nie zmyje ? i co jak rzuci sie saletrosna i mrozki przyjda a rzepak po tym ruszy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3510

Prognoze pogody to jeszcze zmienią nie raz,ja dwie dawki już dałem jak przyjdzie wiosna na dobre to reszte wysieje ,kto nie ryzykuje ten nie ma,KOCZAS a nie lepiej sypnąc na plon 5 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Nie ma opcji żeby coś się wymyło, a co do przebiegu wegetacji w zeszłym tygodniu musiałem dobrze się przyglądać żeby nowe korzenie dostrzec a dzisiaj jest ich mnóstwo.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Prognoze pogody to jeszcze zmienią nie raz,ja dwie dawki już dałem jak przyjdzie wiosna na dobre to reszte wysieje ,kto nie ryzykuje ten nie ma,KOCZAS a nie lepiej sypnąc na plon 5 ton

 

Kolego miwigos, odmiana monolit bo taką kupiłem 2 lata temu żeby mieć zaprawione na robaka a nie było wtedy kasy na np. visby. Jak bym miał lepszą odmianę to atakowałbym na 5 ton, ale monolit jak mi odda powyżej 4 to już wyjdzie się na swoje. Kwestia druga u mnie same bizony, więc taki rzepak z plonem 5 ton to akurat dłuższa praca kombajnu i koszt nawozu, powoduje że wyjdzie na to samo, a będe musiał 2 raz jechać jakieś 35 kilometrów ciągnikiem. Co do pszenicy np. do której uprawy mam warunki to zawsze idę na maksa, ale tegoroczny rzepak 4 tony z hektara to byłoby ok.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

W podlaskim to jeszcze siedzimy i piwo pijemy, do marca daleko i sraczki nie ma  :lol:

 

Jakieś propozycję na skracanie/ochoronę rapsu?? 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja standardowo pojadę Toprexem, na jesieni poszedł Caryx + Tebu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

0.6 Caramba + 0.5 tebukonazol

0.5 tebukonazol + caryx 0.3

1l tebukonazol

 

Toprexy i Tilmory drooogie  :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

to zależy co jest Twoim priorytetem. Jeżeli chcesz koniecznie skrócić to pierwszy wariant a jeżeli nie jest potrzebne Ci duże skrócenie to Toprex. Jako fungicyd jest super srodkiem a zastosowany w pore tez sprawdza się jako regulator

 

0.6 Caramba + 0.5 tebukonazol

0.5 tebukonazol + caryx 0.3

1l tebukonazol

 

Toprexy i Tilmory drooogie  :(

chcesz coś wybrac z tych 3 wariantów?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

No skrócenie by sie przydało bo to monolit, toprex poszedł na jesieni i fakt ładnie zadziałał jako fungicyd i jako regulator.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj