Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11309 odpowiedzi na ten temat

#5381 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 28 luty 2014 - 13:03

masz rację kolego, mam koło domu pszenicę po fasoli, to każdego dnia patrząc przez okno wydaje się coraz zieleńsza.. :)
Z tą dawką to (i ja tak robię) daj najpierw tego saletrosanu, a później więcej saletry 200-300kg. Może i szkoda czasu i paliwa żeby dzielić dawki na nie wiadomo ile, ale myślę, że jeśli nie ma się kilkuset ha, to można się w to bawić na tych kilkudziesięciu hektarowych grajdołkach :)
Jeżeli masz dobre zawartości potasu i fosforu to ok, ale jeśli jest inaczej to później nie dziw się, że mimo takiej i takiej dawki azotu plon nie jest zadawalający..

Ja wczoraj zaaplikowałem na równych kawałkach saletrosan 250-300kg, żadnego błota czy kolein - no może jedynie tam gdzie troszkę śnieg jeszcze zalega, ale z przymrozkiem byłoby super... Teraz właśnie muszę czekać albo na przymrozek żeby posiać na górach (jeszcze sporo śniegu tam zalega;/) albo jak już wszystko podeschnie, jeżeli ta druga opcja to zamiast saletrosanu na te góry na pierwszy rzut pewnie pójdzie rsm..

Zrobie tak jak mówisz rzuce koło domu na rzepak i pszenice saletrosan, a na dalsze działki to się zastanowie czy się opłaci 2 razy jeździć, czy pojechać raz za 2 tyg. byłem przed chwilą na rzepaku to na glinie buty się nie kleją, a na scieżkach jak na betonie.
Zasobność u mnie nie wiem jaka jest, ale po tegorocznym sezonie porównałem w jęczmieniu jarym azit z centrali na jednej działce gnojowica na gorszej połowie, a na lepszej polifoska 6 200kg na ha, azot przed siewem 200 saletrzak i potem 100 saletra nie trzeba było plonu ważyć naocznie było widać jak kosiłem efekt gnojowicy. A tego towaru mam sporo, średnio prawie co roku na wszystkie działki idzie gnój i gnojowica, tylko tam gdzie mi braknie przed siewem, lub na nowych dzierżawach daje NPK, no i oczywiście pod rzepak i kuku na ccm.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 13:14
  •  

#5382 Share oskars

oskars

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 28 luty 2014 - 16:53

Z tych co siali lub sieją na dniach.. dawał ktoś saletrę???

Siałem 300 kg/ha

#5383 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 28 luty 2014 - 17:08

Rzepak i nawożenie [połączone] Jak zaplanowane tak zrobione, saletra na rzepak, pszenżyto i pszenicę poszła.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5384 Share luki17

luki17

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 28 luty 2014 - 17:37

Rzepak i nawożenie [połączone] Dziś rozlane 200 l rsm 32 reszta z tydzien

#5385 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 735 postów

Napisany 28 luty 2014 - 18:05

Rzepak i nawożenie [połączone] a to kolego @jacek472 spoczko, bo jak napisałeś że nie dawałeś NPK, to myślałem, że nic nie dawałeś.. :) Udanego rozsiewu saletrosanu życzę :)

#5386 Share Dagmarka

Dagmarka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 28 luty 2014 - 18:22

Rzepak i nawożenie [połączone] http://www.sadistic....zy-vt274038.htm uważajta żeby się nie skończyło tak :(

#5387 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2011 postów

Napisany 28 luty 2014 - 18:53

Rzepak i nawożenie [połączone] dzisiaj rozsiane 300kg/ha saletrosanu, za 2-3tyg pójdzie 300kg/ha saletry.

strasznie wygląda ten wypadek

Edytowany przez aro1975, 28 luty 2014 - 19:00.

#5388 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 28 luty 2014 - 18:55

Rzepak i nawożenie [połączone] @Dagmarka własnie to widziałem, masakra. Trzepło tym New Hollandem jak szmatą. Od dziś inaczej będę patrzeć na wyprzedzające mnie pojazdy ;)

Dziś wysypane 320kg Saletrosanu. Miało być więcej ale jakoś nie mogłem wyczuć tego nawozu. Niby rozsiewacz ustawiony wg tabel a wysiał inaczej. Tydzień wcześniej poszło 250kg Polifoski6 wiec azotu troche sie nazbiera.

Ile proponujecie teraz sypnąc CANu Yary na druga dawkę za 2tyg? (Nie mam saletry niestety)

#5389 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 735 postów

Napisany 28 luty 2014 - 19:04

Rzepak i nawożenie [połączone] @Dagmarka, mam nadzieję, że kierowcy traktora nic poważnego się nie stało...:/ lipa straszna, jak walnął z taką siłą kabiną o ziemię to myślałem, że nic z tego nie zostało.. ale ciągnik tak czy siak pewnie do kasacji.. :/ trzeba uważać na takich wyprzedzających debili :/

#5390 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 28 luty 2014 - 19:41

Rzepak i nawożenie [połączone] troche nie przesadzacie z tą druga dawką ? za 2 tygodnie bedzie 14 marzec dopiero a wy już bedziecie po nawożeniu azotowym? Nie wiem czy to dobra strategia no chyba ze jeszcze 3 dawke planujecie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5391 Share buczek

buczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 28 luty 2014 - 19:46

Rzepak i nawożenie [połączone] panowie pytanie po jakim czasie dać saletrę na rzepak po wysianiu polifoski 21 przy obecnych warunkach (temp. około 8 stopni w dzień)??

#5392 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 28 luty 2014 - 19:51

Rzepak i nawożenie [połączone] zależy ile planujesz dawek. Ogólnie po sianiu Polifoski za ok tydzień (jezeli nie będzie przymrozków) pasuje poprawić saletrą no i później jeszcze jedna dawka
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#5393 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 28 luty 2014 - 19:57

Rzepak i nawożenie [połączone] @knoro93 jak zauważyłeś nie stosuje azotów szybko działających więc jeśli wysieję drugą dawkę do 20 marca to na na przełomie kwietnia i maja gdy akurat rzepak będzie kwitł wykorzysta cały azot a o to chodzi bo pobieranie azotu z gleby od kwitnienia jest niewielkie bo rzepak od tej pory żyje ze zgromadzonych zapasów w zielonej masie.

#5394 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 28 luty 2014 - 19:57

@Dagmarka własnie to widziałem, masakra. Trzepło tym New Hollandem jak szmatą. Od dziś inaczej będę patrzeć na wyprzedzające mnie pojazdy ;)

Dziś wysypane 320kg Saletrosanu. Miało być więcej ale jakoś nie mogłem wyczuć tego nawozu. Niby rozsiewacz ustawiony wg tabel a wysiał inaczej. Tydzień wcześniej poszło 250kg Polifoski6 wiec azotu troche sie nazbiera.

Ile proponujecie teraz sypnąc CANu Yary na druga dawkę za 2tyg? (Nie mam saletry niestety)

A polifoska 6 w jakim to celu??

#5395 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 28 luty 2014 - 20:00

Rzepak i nawożenie [połączone] bo jesienią była dana jedynie dawka 'głodowa'

#5396 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 28 luty 2014 - 20:41

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie taniej było sól potasowa i saletrosan?

#5397 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 28 luty 2014 - 20:50

Rzepak i nawożenie [połączone] Taniej pewnie tak ale czy lepiej? Działka o niskiej zawartości fosforu więc jeśli jeszcze dodatkowo nie podam w nawozie mineralnym moga wystąpić spore niedobory.

#5398 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2011 postów

Napisany 28 luty 2014 - 20:58

Rzepak i nawożenie [połączone] tak tylko fosfor podany teraz zadziała na roślinę następną - mała ruchliwość w glebie

#5399 Share beret1990

beret1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 28 luty 2014 - 21:25

Rzepak i nawożenie [połączone] azot powinien być wysiany jak najszybciej, nie później niż 6 tygodni przed kwitnieniem...dlaczego? żeby nie było przerostów i odnowień-potwierdzone badaniami naukowymi i obserwacją na swoich i sąsiadów polach...do 15 marca wysieje 500-600kg saletry i koniec nawożenia azotowego
OCHOTNICZA STAŻ POŻARNA MIELESZYN KRS 0000079471
Mnichowo 62-200 Gniezno NIP: 784-21-28-827 REGON: 634278428 Z DOPISKIEM OSP MIELESZYN(tylko wtedy Twoja pomoc trafi do OSP Mieleszyn)PODARUJ SWÓJ 1% PODATKU Pomóż nam ratować ludzkie życie.
BS 0/G 96 9065 0006 0000 0000 6725 0001

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5400 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 28 luty 2014 - 21:34

Rzepak i nawożenie [połączone] Wiesz że 2 tygodnie zimne i suche nie jest równe ciepłym i przekropnym?? Taka gadka że dawka za 2 tyg jest bez sensu. Co do kwitnienia to ostatnia dawka miesiąc przed i to róznie z tym bywa.