Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11296 odpowiedzi na ten temat

#5221 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 22 luty 2014 - 11:15

@Milanreal1 dzieki za wskazowki. Wlasnie mam zamiar dac tebu z borem i odzywkami i moze cos na chowacza. Pozniej pewnie bedzie cos na slodyszka. A na opadanie mam zamiar dac yamato z proteusem. W tamtym roku yamato wyszlo korzystnie cenowo i z efektu bylem zadowolony. W jakich fazach powinno sie prawidlowo podac bor. Czy to prawda ze nie mozna mieszac boru z siarczanem??

bor wolno przemieszcza się w roślinie.najlepiej dawke podzielić na dwie cześci.pierwsza w zabiegu skracania lub zwalczaniu chowacza.druga w zabiegu zwalczana słodyszka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 21:30
  •  

#5222 Share seba87

seba87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnicto nowinki tchniczne

Napisany 22 luty 2014 - 11:22

nie ma sensu dzielenie dawki na 3. Na 1 zabieg polecam saletrosan lub saletrosan + saletra, a na 2 według uznania: saletra, mocznik. Zwykle 1 dawka pokrywa znaczną część zapotrzebowania na azot rzepaku.

hmm...czyli lepiej bedzie np. dac 300 kg saletrosanu a za ok. 2tygodnie poleciec z ta sama iloscia saletry??
co moge potem dac dolistnie i kiedy? poradzisz cos?

#5223 Share rolnikbizonz056

rolnikbizonz056

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 22 luty 2014 - 12:49

Rzepak i nawożenie [połączone] Co jest gorsze chowacz czy słodyszek bo chciałbym w tym roku coś opryskać na te gady bo jestem początkującym jeszcze w uprawie rzepaku . Acha no i jak duże są efekty pryskania na te owady np.czy plon jest chociaż troszke większy a rzepak napewno ładniejszy to ja wiem a plon chyba też . No i kiedy wy pryskacie .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5224 Share September16

September16

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 22 luty 2014 - 13:49

Rzepak i nawożenie [połączone] Kolego, radzę Ci zwalczać wszystkie szkodniki, opierając się na progach zagrożenia i terminach występowania.. Straty przy braku ochrony insektycydowej mogą sięgać 20% a w skrajnych przypadkach (dużym nasileniu szkodnika) nawet utratę plonu. Pamiętaj o przemiennym stosowaniu środków chemicznych..

#5225 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 22 luty 2014 - 15:14

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja już dylemat mam za sobą. Rozsiane po 400kg saletrosanu i 110kg soli

#5226 Share rolnikbizonz056

rolnikbizonz056

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 22 luty 2014 - 15:35

Kolego, radzę Ci zwalczać wszystkie szkodniki, opierając się na progach zagrożenia i terminach występowania.. Straty przy braku ochrony insektycydowej mogą sięgać 20% a w skrajnych przypadkach (dużym nasileniu szkodnika) nawet utratę plonu. Pamiętaj o przemiennym stosowaniu środków chemicznych..

No a ile by tak wynosiły koszty ochrony przed owadami wszystkie opryski . Tak orientacyjnie pytam bo musze sobie pieniądze przygotować a zależy mi na plonie bo zeszłym roku to katastrofa była ale zle nie było .

#5227 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 22 luty 2014 - 15:54

Rzepak i nawożenie [połączone] dzisiaj rozsiany kizeryt (100kg/ha) i sól potasowa (100kg/ha) - miejscami robiły się koleiny. Jak utrzyma się taka aura to za tydzień będzie można przejechać bez problemu i pewnie pojadę z saletrosanem w przyszłą sobotę. Wykopałem kilka roślin i widać że wegetacja jeszcze nie ruszyła (brak nowych korzonków).
Co do siewu owsa to myślę, że za 2 tygodnie śmiało będze można wjeżdzać w pole - chyba że będzie nawrót zimy

#5228 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1331 postów

Napisany 22 luty 2014 - 17:13

Rzepak i nawożenie [połączone] ja chyba w poniedziałek rozsieje sól na słabszą glebę i kizeryt tylko nie wiem czy w każdym miejscu przejadę.

#5229 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 22 luty 2014 - 17:16

Rzepak i nawożenie [połączone] Wczoraj sialem kizeryt i sól (po 80kg/ha) za tydz jadę z azotem

#5230 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 22 luty 2014 - 17:31

Co jest gorsze chowacz czy słodyszek bo chciałbym w tym roku coś opryskać na te gady bo jestem początkującym jeszcze w uprawie rzepaku . Acha no i jak duże są efekty pryskania na te owady np.czy plon jest chociaż troszke większy a rzepak napewno ładniejszy to ja wiem a plon chyba też . No i kiedy wy pryskacie .

Oba szkodniki są groźne. Rośliny może nie będą ładniejsze le nie będzie zniżki plonu jeżeli opryskasz, a te 2 zabiegi to minimum konieczne. Koszt różny zaleznie od srodka 20-50 zł/ha jeden zabieg
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5231 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 22 luty 2014 - 19:49

na terenach ONW można wysiewac azot mineralny dopiero po 1 marca

Na ONW na ziemię zamarzniętą głębiej niż 30 cm na wodę i śnieg...

A nie przypadkiem na OSN? co ma się niekorzystne gospodarzenie do azotu?

#5232 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1670 postów

Napisany 22 luty 2014 - 19:51

Rzepak i nawożenie [połączone] na 3 zabiegi trzeba się szykować.
na chowacza minimum perytroid ze skracaniem,
na zielony pąk jak będzie ciepło i nalot słodyszka to dursban i w czasie kwitnienia, ja daję proteusa, załatwia się słodyszka i pryszczarka , można z zabiegiem na płatek

#5233 Share Mikua

Mikua

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 22 luty 2014 - 21:19

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie, na pierwszy rzut nada sie Polifoska 5 NPK(MgS) 5-15-30-(2-7) a później saletra?

Edytowany przez Mikua, 22 luty 2014 - 21:20.

#5234 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 22 luty 2014 - 21:58

Rzepak i nawożenie [połączone] po co ta polifoska? saltera na 1 lub saletrosan. jeśli polifoska to tylko 21 ale gorzej wypada

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#5235 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 23 luty 2014 - 01:04

dzisiaj rozsiany kizeryt (100kg/ha) i sól potasowa (100kg/ha) - miejscami robiły się koleiny. Jak utrzyma się taka aura to za tydzień będzie można przejechać bez problemu i pewnie pojadę z saletrosanem w przyszłą sobotę. Wykopałem kilka roślin i widać że wegetacja jeszcze nie ruszyła (brak nowych korzonków).
Co do siewu owsa to myślę, że za 2 tygodnie śmiało będze można wjeżdzać w pole - chyba że będzie nawrót zimy

a dlaczego nie siejesz pod korzeń tylko pogłównie sól potasową?? Przecież korzystniej jest jak nawóz jest przykryty a potas i fosfor i tak z gleby nie uciekną :)

Przeczytałem kilka postów i się zastanawiam się dlaczego sól potasową siejecie pogłównie, są tego jakieś większe plusy niż pod korzeń???

Edytowany przez dawid3p, 23 luty 2014 - 01:08.

#5236 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 23 luty 2014 - 07:47

Rzepak i nawożenie [połączone] Z tego co czytałem to zalecane jest dzielenie dawki potasu na jesień i wiosnę, dlatego tak.

#5237 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1331 postów

Napisany 23 luty 2014 - 09:39

Rzepak i nawożenie [połączone] kolego sól można dzielić ale na słabszych glebach, gdyż potas jest ruchliwy i szybciej jest wymywany podczas np deszczowej jesieni i zimy. Poza tym jeśli rośliny wiosną go nie pobiorą w całości(a na pewno tak jest) to będzie dostępny dla rośliny następczej.

#5238 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 23 luty 2014 - 09:39

Rzepak i nawożenie [połączone] na glebach lekkich moze i tak. na cieżkich nie daje efektu potas stosowany pogłównie

#5239 Share juras390

juras390

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 23 luty 2014 - 10:49

Rzepak i nawożenie [połączone] czy juz siejecie azoty na rzepak bo umnie sucho i mozna jechac ale niewiem czy nie zawczesnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5240 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 23 luty 2014 - 11:04

Rzepak i nawożenie [połączone] data nawóz dawka N P K S
10.8.12 polifoska M 400 20 64 96
19.4.13 saletra 100 34
19.4.13 saletrosan 216 56,16 28
27.4.13 saletra 230 78,2
suma 846 188,36 64 96 28 Co wy na takie nawożenie? w tym roku chciałbym zastosować podobne nawożenie co rok temu jakieś sugestie?
Na razie nposzedł lubofos pod rzepak z borem 500 kg. Rok temu przy tym nawożeniu osiągnąłem 4,04 t z ha (to był mój pierwszy rzepak)

Edytowany przez jacek472, 23 luty 2014 - 11:06.