tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
gomez181    197

Witam.co myślicie o salamgu 27.5 w stosowaniu w rzepaku czy tez w zbozach. Duzo tanszy a azotu nie wiele mniej. Ktos stosujej go dużo? ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

Ja wiem ale czy sprawdza sie w rzepaku i zbozach bo kazdy tylko saletra i saletra a ceny z nóg powalaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Aha to czyli te cyferki to mi nie zbyt potrzebne tak? Sugerować się stwierdzeniami że zasobność duża, mała i na tej podstawie dostosowywać nawożenie?

Wapno sypałem bo byłem pewny że jest kwaśnawo, ale po zrobieniu prób okazało się że jednak jest odwrotnie. Wapno sypałem wszędzie węglanowo magnezowe więc nie ma strachu o szybkość działania, ale po tym wapnie myślałem że Mg powinno być wyższe. Nawozy już kupiłem i obiecałem sobie i żonie że już więcej nie kupie, ale po tych wynikach chyba skuszę się i kupie ze 2 tony korn-kali i posypie po rzepakach, co wy na to?

   c710e6c9401a7ba1gen.png

681, 683, 675 było wapno przed jęczmieniem z myślą o rzepaku teraz zasianym, ale efektu Mg brak? dlaczego?

 

cyferki to poprostu wynik próby, a z ich przedziałów utworzono klasy zasobności. Z jednej strony dla rolnika bardziej ważna jest klasa, bo wystarczy Ci wiedzieć czy masz niską średnią czy wysoką zawartość składnika, ALE... na cyferki warto spojrzeć bo np. możesz mieć klase zasobności średnią ale przy jej najniższej wartości z próby a wtedy to już powód do interwencji. I właśnie układając bilans warto zerknąc na te cyferki. Ogólnie powinno się dążyć do stanu utrzymania zasobności składników przynajmniej na średnim poziomie (w górnym zakresie)

co do magnezu jednym wapnowaniem nie załatwisz odrazu magnezu. Poza tym skąd wiesz ile było tego magnezu w tym wapnie?

po tych wynikach które przedstawiłeś powiem ze tragedii nie masz.

Ze stosowaniem potasu pogłównie bywa róznie - nie wiadomo ile roslina z tego skorzysta. Potas nie jest zbyt ruchliwy, jedynie na lżejszych przepuszczalnych glebach trochę się przemieszcza. Ja na Twoim miejscu pozostałbym już na nawożeniu azotem i siarką a potas możesz częsciowo uzupełnić dolistnie. A regulacje zasobności zacząć od następnego sezonu pod przyszłą roslinę

Witam.co myślicie o salamgu 27.5 w stosowaniu w rzepaku czy tez w zbozach. Duzo tanszy a azotu nie wiele mniej. Ktos stosujej go dużo? ?

poza sprawą cenową jest inna kwestia. Nawóz ten gorzej się rozpuszcza więc przy suszy stosowanie mija się z celem. Jak już stosować pogłównie to tylko na pierwszą dawkę - kiedy zwykle wody nie brakuje


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

Mi sprzwdawca powiedział, że saletrosan wysiać tydz. przed ruszeniem wegetacji. Tylko jak to ugadnąć..

Najlepiej wyjechać jak będą przymrozki, ja siałem w zeszłym roku saletrę 22-23 lutego od 5 rano i ładnie się leciało na zamarzniętej ziemi, a w tym roku zdecydowałem się na saletrosan, ale wam szczerze powiem że już nie mogę się połapać która ta forma azotu działa najszybciej :/

 

a tak z innej beczki bo nie odpowiadają mi w innych tematach, ile można rzucić gnojowicy świńskiej na rzepak? bo wylałem pogłównie na jesieni 22 m3 i chcę wiosna lać jeszcze raz 22m3 (wjeżdżam w ścieżki) i saletrosanu rzucam 250-300kg i nie wiem ile można schodzić z dawkami N bo pierwszy rok stosuję, :D

Edytowano przez dawid3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

W z tych wyników próbek widzę, większość ma duże zawartości fosforu i niskie potasu, u mnie znowu jest zupełnie odwrotnie fosforu jest w granicach 6-7, a potasu od 17 do ponad 20 i to badane były rzepaczyska, ale słomę od lat zostawiam. Na jesieni dałem 60kgP i 60kgK + to co ze słomy. Starczy tyle potasu przy wysokiej zawartości w glebie. Od lat miałem problem, bo rzepak robił sie niebieski więc głównie nim nawoziłem i musze powiedzieć, że nie ma już tych objawów. Ale też poszła Polifoska bo przedtem Lubofos pod rzepak dawałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

dobre zawartości potasu masz, bo zostawiałeś słome czy po rzepaku czy pszenicy + uzupełnianie i to zrobiło swoje. kilka lat regularnych dawek powinno dać jakiś efekt, a rzepak robił się kolorowy bo brakowało mu fosforu a nie potasu.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2125

Tez mam bardzo duzo fosforu i malo potasu wszedzie ale to przez burak cukrowy :D ale teraz sie przestawilem na polifoske 5 :D

Edytowano przez mds212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

@skywalker89, w sumie trochę źle sprecyzowałem wypowiedź, to że rzepak był kolorowy to wiem, że od braku fosforu i go jesienią uzupełniłem nieco kosztem Potasu (bo w takich samych proporcjach Polifoska 8). Fosforu raczej nie będzie brakować zastanawiam się tylko czy wiosną nie dać soli ale z tego co piszecie to raczej sobie daruje. Z tego co kalkulowałem to ~70K w nawożeniu + 50K ze słomy + wysoka zawartość w glebie powinna teoretycznie wystarczyć. Celuje w plon 3,5 -4t.

 

Rzepak sieje dość często nawet za często ale mimo, że jest on wymagający względem Potasu to na moich polach i tak nie jest w stanie wykorzystać zasobności gleby przynajmniej jeśli chodzi o potas

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

a dlaczego nie jest w stanie wykorzystać? Ja w tym roku zadbam bardziej o bor i cynk, co najlepiej stosować? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

bo jak skosiłem rzepak to zrobiłem zaraz badania gleby i zawartość potasu była nadal wysoka na polach, więc wnioskuje że tego składnika mu nie brakuje, a wychodzi że nawet go pozostawia w glebie. Ale jak mówię tak jest na moich polach gdzie słoma zostaje już od wielu lat, a do tego dostawał Lubofos pod rzepak gdzie jest duża zawartość potasu względem fosforu czyli ni jak sie to miało do moich pól, bo widać było niedobory fosforu. Zobaczymy w tym roku co wyjdzie

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Dlatego ja juz sie nie bawię w żadne lubofosy amofoski tarnograny etc tylko daje po rzepak po 200kg soli potasowej i superfosfatu wzbogaconego i efekty widać zero przebarwień liści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

ja również sieję sól potasową i superfosfat, ponieważ są różne zapotrzebowania na różnych polach, i jak tu siać wieloskładniki  a siarkę dostarczy się wiosną i tyle, a w tym roku zrobiłem próby i będe robił co roku bo wiadomo jakie składniki dostarczyć optymalnie a nie walić te drogie nawozy na ślepo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

Dziśaj rozsiane 100kg soli + 100kg kizerytu...

Jechało się bardzo dobrze...

Za 3 tyg jeśli z pogodą się nic nie zmieni ruszam z saletrosanem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

ja też już skończyłem z tymi "tanimi" nawozami, ale z wieloskładników to jeszcze stosuję polifoskę bo ją jeszcze idzie dopasować do zasobności gleby przeciez mamy bodaj 4,5,6,8 ale to tylko ze względu na to, że nie bardzo widzi mi się jezdzić dwa razy po polu  z solą o fosforanem (rozsiewacz 600l, a sieje czasem 20ha rzepaku). W tym roku planuje spróbować jakiegoś importu 8-20-30 jeśli różnica w cenie będzie tak duża jak w tamtym roku względem Polifoski bo widzę, że sporo osób je stosuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364
panczo1922

 

również ruszam 22-23 luty jak w zeszłym roku chyba że pogoda na to nie pozwoli, 

 

a co do siania soli potasowej lub kizerytu pogłównie ok 1 marca na lekkie ziemie pogłównie warto jeszcze czy już niekoniecznie? Bo słyszy się włanie ze dużo gospodarzy właśnie sieją na piaskach potas o tej porze, ale ja nie wjade  :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

a co powiecie jakby polecieć po rzepakach i pszenicy na początku lutego z kizerytem?? oczywiście jak pogoda będzie się nadal taka utrzymywać. Jest zagrożenie wymywania Mg i S??

 


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Czy zastosowanie Caryx 0.4l/ha + Tebu 0.6l/ha + Dursban 0.6l/ha na pierwszy wiosenny zabieg w rzepaku (15-20 cm wysokości)  sprawdzi się dobrze ? Bo słyszałem opinie że tebukonazol na pierwszy zabieg to zły wybór. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Nie wiem kolego czy zły, ja już 2 lata po kolei jade tebu 1L + dursban i wydaje mi się że jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Dzięki kolego za informacje , mógłbyś powiedzieć co stosujesz na drugi zabieg fungicydowy? I jak ogóle sprawdza się Twoja ochrona w rzepaku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daros    11

Witam jak wyglądają wasze rzepaki ? Są jakoś bardzo pobudzone już ? U siebie zauważyłem dość wysunięty stożek wzrostu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3438

Korzenie boczne ładnie już puszczają oby nie było mrozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj