Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#5141 Share oskars

oskars

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 19 luty 2014 - 16:30

Rzepak i nawożenie [połączone] Po czym można poznać że ruszyła wegetacja rzepaku bo nie wiem czy nawóz siać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 10:53
  •  

#5142 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 19 luty 2014 - 16:42

Rzepak i nawożenie [połączone] wyrwij rosline i zobacz czy pusciła młode korzonki koloru białego

#5143 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 19 luty 2014 - 17:53

Rzepak i nawożenie [połączone] Dziś posiane po 100 kg soli i polifoski 21. Startową dawkę azotu wysieję nie wcześniej jak za tydzień mimo że ciepło sucho i słonecznie.

Edytowany przez magnum123, 19 luty 2014 - 17:54.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5144 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 19 luty 2014 - 18:10

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja osobiście nie śpieszę się z azotem. Jak będzie ta zapowiadana przez was wiosna to może ruszę około 10 marca. Niby wiosna ciepło ale w moim regionie nikt sie nie wychyla na pole

#5145 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 19 luty 2014 - 18:18

Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj skończyłem rzepaki 300 kg salmag. Akurat przyszedł deszczyk i teraz to niewiem kiedy ludzie wjadą

#5146 Share marcin9084

marcin9084

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 19 luty 2014 - 18:33

Rzepak i nawożenie [połączone] Polifoska rozsiana w ilości 200 kg i teraz czekam na zapowiadany deszczyk tak zrobiłem na 1 ha a na kolejne 2 pójdzie za tydzień saletrosan w ilości 250kg na ha zobaczymy czy będzie jakaś różnica

#5147 Share krycha_agronom

krycha_agronom

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 19 luty 2014 - 18:36

Rzepak i nawożenie [połączone] ja dziś zastosowałem w rzepaku mocznik w dawce 160 kg/ha a gdy wegetacja ruszy na dobre pójdzie saletrosan
rzepak zaczyna u mnie powoli sie budzic, wiec sypanie o tej porze saletry jest troche ryzykowne bo jak wadomo saletra rozchartowywuje rosliny a mocznik przy dodatnic temp. bedzie powoli pobierał.

#5148 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 19 luty 2014 - 18:36

Rzepak i nawożenie [połączone] ja czekam do marca, koło 5 będę ruszał w zależności od pogody
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#5149 Share ElectroSonic

ElectroSonic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 19 luty 2014 - 18:37

Rzepak i nawożenie [połączone] Czesc

U mnie rzepak powoli zaczyna przebarwiac liscie na kolor buraczkowy - czy to oznacza,ze brakuje mu pokarmu (zabarwienie wskazuje na fosfor i potas -poprawcie mnie jezeli sie myle a jezeli nie to podpowiedzcie jaki nawoz zastosowc optymalnie))

Pozdrawiam

#5150 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 19 luty 2014 - 18:41

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie w okolicy też wszyscy ruszyli jak tylko pojawił się pierwszy gospodarz w polu z rozsiewaczem. Czy robią dobrze, nie wiem ale każdy jak sieje, sieje za swoje więc decyduje sam. Ja, jak tylko pozwoli pogoda chcę także coś rozsypać.

Na start będzie szedł saletrosan i chciałem także w tym roku pierwszy raz sypnąć kizerytu, ile go sypnąć?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5151 Share kpiotr

kpiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 19 luty 2014 - 18:56

Rzepak i nawożenie [połączone] o tej porze kolego ElektroSonic to będzie się przebarwiał nie zbraku fosforu czy potasu a azotu. Często takie objawy ja również na jesieni. ja się nastawiłem na jutrzejsze manewry ranne z nawozem ale zaczyna deszcz padać....to o czym pisałem wczoraj.. i teraz pewnie poczekamy na zmianę pogody. Pamiętajcie aby nie sugerować się poczynaniami kolegów z innych rejonów kraju tylko , żeby samemu dostosować zabiegi do własnych warunków panujących w najbliższej okolicy.
jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

#5152 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 19 luty 2014 - 19:22

Rzepak i nawożenie [połączone] z braku fosforu też będzie się przebarwiał - temperatury są niskie więc pobieranie jest utrudnione. Przy fioletowym zabarwieniu w gre wchodzi fosfor i skrajny brak azotu
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#5153 Share kpiotr

kpiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 19 luty 2014 - 19:29

Rzepak i nawożenie [połączone] jesli by był to brak fosforu to wszystkie rzepaki powinny być fioletowe bo przecież chłodno jest i gleba zimna wszędzie na wiosnę a mimo to rzepak zasilony azotem się nie przebarwia przy ruszeniu wegetacji. Ja obstawiam na 99% , że przyczyna jest brak azotu.

#5154 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 19 luty 2014 - 19:30

Rzepak i nawożenie [połączone] Niedobór azotu to liście żółkną.

ja dziś zastosowałem w rzepaku mocznik w dawce 160 kg/ha a gdy wegetacja ruszy na dobre pójdzie saletrosan
rzepak zaczyna u mnie powoli sie budzic, wiec sypanie o tej porze saletry jest troche ryzykowne bo jak wadomo saletra rozchartowywuje rosliny a mocznik przy dodatnic temp. bedzie powoli pobierał.

Ten mocznik to zacznie działać powyżej 10 C, a kiedy to będzie? Ratuje Cię jedynie wilgoć jak narazie bo tej także potrzebuje od groma.

#5155 Share krycha_agronom

krycha_agronom

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 19 luty 2014 - 20:00

Rzepak i nawożenie [połączone] u mnie dziaj bylo 7 stopni na plusie w jutro i w piatek ma byc ponad 10 a jak na razie nie mam zamiaru za bardzo pobudzac rzepaku do zycia bo nie wiadomo co to bedzie z ta pogoda za 2 tyg. a mocznikowi za bardzo nic sie nie stanie pare procent wiadomo pojdzie w powietrze z reszta tak samo jak bym go wysial w kwietniu ale taka pogoda

#5156 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 19 luty 2014 - 20:02

Rzepak i nawożenie [połączone] w takiej temperaturze jak teraz praktycznie nic nie pójdzie w powietrze..

Edytowany przez losktos, 19 luty 2014 - 20:07.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#5157 Share przemas1989

przemas1989

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 19 luty 2014 - 20:12

Rzepak i nawożenie [połączone]

Dzisiaj skończyłem rzepaki 300 kg salmag. Akurat przyszedł deszczyk i teraz to niewiem kiedy ludzie wjadą

Nie martw sie kiedy ludzie wjadą tylko zeby zima nie powróciła i nie potrwała do kwietnia

#5158 Share kpiotr

kpiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 19 luty 2014 - 20:24

Rzepak i nawożenie [połączone] w tych temperaturach straty azotu z powodu parowania są bardzo niskie jeśli wogóle są. Nawóz po rozpuszczeniu już tylko przesiąka coraz niżej w głąb gleby.
kolego Tomek90 i tu się mylisz. Liście żółkną przy braku azotu a "czerwienieją" przy skrajnym braku azotu. To samo dzieje się jesienią na polach tam gdzie została ścieta słoma po zbożu i nie został zastosowany azot. Nie wszędzie oczywiście bo gleby o dużej zasobności w azot poradzą sobie...tzn bakterie pobiorą ten azot z zasobności.

#5159 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 19 luty 2014 - 21:00

Rzepak i nawożenie [połączone] ja pitole juz sie ktos martwi jak ludzie wjada.... mnie to rozbawilo ;) dopiero jest 19 luty.... jakby to byl marzec to to moze by sie ktos martwil;)
ja tam wczesnie niz kolo 10 marca nie sieje jeszcze jest czas nik nie sieje w mojej okolicy czekam na goscia co ma 500 ha on pierwszy zawsze rusza a na razie ani widu ani slychu....kolega ma racje z tym przebarwieniem brak N fosfor objawia sie pozniej jak ruszy na dobre wegetacja...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5160 Share krycha_agronom

krycha_agronom

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 19 luty 2014 - 21:19

Rzepak i nawożenie [połączone] pamietajmy ze przebarwienie na fioletowo to nie tyle może byc brak fosforu co poprostu nie pobieranie go zeby rzepak pobierał fosfor musi byc ciepło a nie jak jest narazie blisko zera w nocy a rosliny rosna i pobieraja składniki najwięcej noca, co do azotu nie byl bym taki pewien że te przebarwienia sa z powodu jego braku chyba ze wegetacja ruszyla juz z tydzien temu conajmniej, bo jak roslina spi jak ma pobierac azot badz jakikolwiek inny składnik.