Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11308 odpowiedzi na ten temat

#5041 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 13 luty 2014 - 17:11

Rzepak i nawożenie [połączone] 85 Kg czystej siarki danej na orke pod agregat to mało chyba nie jest a może sprobuje dac wlasnie saletrę magnezowa i dolisttne w oprysku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 07:57
  •  

#5042 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 13 luty 2014 - 18:43

Wątpię czy Ci się uda
Na mróz nad ranem duży nie ma co liczyć a żeby jechać normalnie za mokro po dzisiejszym deszczu ;)

pożyjemy zobaczymy - jak nie teraz to za tydzień :)

#5043 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 13 luty 2014 - 21:24

plon rzepaku jest zależny od bardzo wielu czynników(robaczki, grzybki), wszyscy się tutaj skupili na nawożeniu. Przy takiej pogodzie gdzie w nocy jest poniżej zera (dzisiaj -5) a w dzień 6-8 stopni, on dopiero się powoli się przebudza, wiec wysianie np za 10 dni nie będzie miało wielkiego wpływu na polon(szczególnie jak był dobrze odżywiony jesienią), a za 10 dni będzie już końcówka lutego + pogoda długoterminowa wtedy można podjąć decyzje.

Bo po 1 ten temat jest o nawożeniu, poza tym w rzepaku nawożenie w 60% determinuje plon, grzyby max w 10%.

Chyba na Suwałkach ... :-)

Widziałem ta prognozę, mówił że w marcu wróci zima z temp -15 na Suwalszczyźnie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5044 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 13 luty 2014 - 21:55

Rzepak i nawożenie [połączone] No może ... Dla tego trzeba podać azot przed nawrotem zimy. Najlepiej podać mocznik

#5045 Share michalhr

michalhr

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 13 luty 2014 - 22:46

Rzepak i nawożenie [połączone] Koledzy mam pytanie, a jak nie przyjdą te mrozy po -7 tylko przyjdzie sucha wiosna to i wysiejecie sobie S.........., S......... itp. to kiedy on się wam rozpuści w glebie. Z tego co się orientuje to S............ czasami nawet do 1 miesiąca leżał, a poza tym straty azotu też będą duże (ulotni się ) i co z tego że nawóz będzie rozsiany jak nie będzie w płukany w profil. Raczej z powierzchni gleby korzenie sobie go nie pobiorą. Wszystko zależy od tego jaka będzie pogoda. Myślę, jak ktoś rozsiewa formę amonową lub amidową to źle nie robi. Oczywiście w rozsądnych ilościach, bo sam by teraz nie wysiał 80 czy 100 kg N/ha.Ale 50-60 jak najbardziej.

#5046 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 14 luty 2014 - 10:57

Rzepak i nawożenie [połączone] Nawozów na S masz kilka Więc chodzi ci o saletrzak, saletrę, saletrosan, salmag czy jeszcze coś innego? Saletrosan wcale się tak strasznienie rozpuszcza, a bez obaw że wiosna będzie jakaś bardzo sucha. Z rozpuszczeniem pierwszej dawki raczej nigdy nie ma problemu :)

#5047 Share marcin9084

marcin9084

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 14 luty 2014 - 11:02

Rzepak i nawożenie [połączone] Hereford dlaczego mówisz żeby najlepiej podać mocznik ? a nie np saletrosan albo RSM dodam że jestem nowicjuszem w uprawie rzepaku więc każdy mądry pomysł mi się przyda :) A co powiecie o POLIFOSKA® 21 zawiera 21% azotu (N), w tym 8% w formie amidowej i 13% w formie amonowej. Nawóz zawiera 4% magnezu (MgO) całkowitego w formie węglanu i siarczanu rozpuszczalnego w wodzie i 35% trójtlenku siarki (SO3), czyli 14% S rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu. Zamiast saletrosanu dodam że chciał bym dać na 1ha 200 kg polifoskiej 21 na start a później RSM. Dzisiaj kupiłem 200kg Polifoskiej chcę rozsiać na ten gorszy rzepak a jeszcze zostało mi kupić nawóz na pozostałe 2 ha tylko dodam że nie było saletrosamu więc namówili mnie na Polifoskę nie wiem czy była to dobra decyzja więc kupiłem tylko na 1 ha i na resztę czekam na waszą opinię co mam kupić

#5048 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 14 luty 2014 - 11:26

Rzepak i nawożenie [połączone] Jezeli posiejesz wczesnie na przymrozku ta polifoske to ok. Natomiast jesli bedziesz ja sial po wiosennych roztopach to bedzie to strzal w kolano ;)

#5049 Share michalhr

michalhr

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 14 luty 2014 - 12:12

Nawozów na S masz kilka Więc chodzi ci o saletrzak, saletrę, saletrosan, salmag czy jeszcze coś innego? Saletrosan wcale się tak strasznienie rozpuszcza, a bez obaw że wiosna będzie jakaś bardzo sucha. Z rozpuszczeniem pierwszej dawki raczej nigdy nie ma problemu :)

Z moich obserwacji wynika że co druga wiosna jest suchą. Bynajmniej u nas.przypomnij sobie wiosnę 2012.

#5050 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 14 luty 2014 - 12:46

Hereford dlaczego mówisz żeby najlepiej podać mocznik ? a nie np saletrosan albo RSM dodam że jestem nowicjuszem w uprawie rzepaku więc każdy mądry pomysł mi się przyda :) A co powiecie o POLIFOSKA® 21 zawiera 21% azotu (N), w tym 8% w formie amidowej i 13% w formie amonowej. Nawóz zawiera 4% magnezu (MgO) całkowitego w formie węglanu i siarczanu rozpuszczalnego w wodzie i 35% trójtlenku siarki (SO3), czyli 14% S rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu. Zamiast saletrosanu dodam że chciał bym dać na 1ha 200 kg polifoskiej 21 na start a później RSM. Dzisiaj kupiłem 200kg Polifoskiej chcę rozsiać na ten gorszy rzepak a jeszcze zostało mi kupić nawóz na pozostałe 2 ha tylko dodam że nie było saletrosamu więc namówili mnie na Polifoskę nie wiem czy była to dobra decyzja więc kupiłem tylko na 1 ha i na resztę czekam na waszą opinię co mam kupić

jezeli chcesz siać polifoske to posiej wcześnie a jak tylko wegetacja ruszy na dobre lej RSM, lub popraw saletrą i może być takie rozwiązanie. Aczkolwiek czy nie lepiej pojechać raz saletrosanem i później za 2-3 tyg 2 dawka i finał? Zawsze to jeden przejazd mniej
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5051 Share rk1

rk1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 14 luty 2014 - 13:17

Rzepak i nawożenie [połączone] Jak sądzicie czy jak dam na początku marca ok 200 kg saletrosanu i około 20 dni po tym 250 saletry na rzepak będzie odpowiednie, dodam że rzepak nie jest zbyt duży, ale nie jest też taki najgorszy.

#5052 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 14 luty 2014 - 13:24

Rzepak i nawożenie [połączone] troche mało.. zwiększyłbym dawke saletrosanu do 300, saletra niech już tak zostaie jezeli chcesz zaoszczędzić ale i 300 by wcale nie było za dużo. Dorzuć do tego przynajmniej 2 opryski mocznikiem. No i ta druga dawka to tak 20 dni po pierwszej to najpóźniej
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#5053 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 14 luty 2014 - 13:36

Rzepak i nawożenie [połączone] Mocznik zaczyna działać kiedy ciepło to podstawa,rsm tez ok

#5054 Share marcin9084

marcin9084

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 14 luty 2014 - 13:40

Rzepak i nawożenie [połączone] Zrobię doświadczenie posieje polifoske szybko tak jak mówicie będę oglądał pogodę długoterminową i jak nic się nie zmieni to może już dam za Tydzień w sobotę bo u mnie ciepło teraz 8 w cieniu i słonecznie a w nocy 4 na plusie a na pozostałe 2 kawałki posieje saletrosan ( pod warunkiem że gdzieś go kupię bo w mojej okolicy nie ma :( jak już będzie jeszcze cieplej na początku marca i później za około 2 tygodnie bym polał rsm :)

#5055 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 14 luty 2014 - 13:44

Rzepak i nawożenie [połączone] w temperaturze + 5 stopni mocznik zaczyna działać po ok. 20 dniach, im temperatura niższa tym działa wolniej i odwrotnie

Edytowany przez losktos, 14 luty 2014 - 13:45.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#5056 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 14 luty 2014 - 17:11

Rzepak i nawożenie [połączone] No i zaczeła się wiosna RSP i kilku latają od kilku dni rozsiewaczami wielkopolska po rzepaku czyżby już po zimie było chyba jednak jeszcze przyjdzie

#5057 Share Meer

Meer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów
  • Zainteresowania:Interesuje sie wszystkim .. dosłownie .

Napisany 14 luty 2014 - 17:40

Rzepak i nawożenie [połączone] Mocznik zaczyna sie przekształcać kiedy temperatura ziemi jest około 15 stopni ..

#5058 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 14 luty 2014 - 19:39

Rzepak i nawożenie [połączone] U nas od 5 dni latają po polach rzepaku jak wściekli, sam zastanawiam się czy nie wyjechać, ale RSM.

#5059 Share emil9011

emil9011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 14 luty 2014 - 19:58

Rzepak i nawożenie [połączone] a czy aby wysiewanie nawozów azotowych przed 1.03 nie jest zakazane?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5060 Share Meer

Meer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów
  • Zainteresowania:Interesuje sie wszystkim .. dosłownie .

Napisany 14 luty 2014 - 19:58

Rzepak i nawożenie [połączone] chyba troche za wcześnie na azot .. sól jeszcze ok ale azot jak by nie patrzeć jest luty połowa