Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11303 odpowiedzi na ten temat

#5021 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 12 luty 2014 - 20:40

Widzę, że tu każdy zbiera minimum 4T i to na 5 klasie , ale jakoś w waszych galerich nie widać tego rzepaku. Może jeszce powiesz, że dawłeś wszystko w jednej dawce. Pokaż ten rzepak i opisz agrotechnikę to ci uwierzą.

Nie napisałem tego, żeby sie pochwalić a po to aby udowodnic np. Tobie, że nie ma większego znaczenia te 5 dni wegetacji, a to jak wyglądał rzepak przed zimą, oraz jaka była wiosna. A jak nie pamiętasz wiosna była wilgotna, więc nie wiem dlaczego jesteś zdziwiony.

Może i wysypałem na raz, moja sprawa... wiem jaki plon miałem, waga nie kłamie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 20:58
  •  

#5022 Share marcin9084

marcin9084

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 12 luty 2014 - 21:46

Rzepak i nawożenie [połączone] Koledzy mam problem posiałem rzepak pierwszy raz i na jednym kawałku 1 ha jest bardzo słaby zielony ale ma tak od 4 do 6 liści pogoda jest u mnie dość ciepła w dzień 8 stopni w cieniu a w nocy około 2 chodź dzisiaj było -1 i zastanawiam się czy nie pojechać w przyszłym tygodniu saletrosanem w ilości 200kg/ha proszę o odp pozdrawiam

#5023 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 12 luty 2014 - 21:58

Rzepak i nawożenie [połączone] Słaby ale jak mały,za żadki? Czym pryskałeś? Może go środek przytrzymał? Saletrosan 200 kg ciut mało . Jednak jak nierokuje to nie ma co kasy ładować .
Dyczkowski- masz wiele racji jednak ja bede upierał sie przy swojej wersji .
Jak już bym miał podać azot 20 kwietnia to zrobiłbym też tylko jedną dawkę

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5024 Share marcin9084

marcin9084

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 12 luty 2014 - 22:14

Rzepak i nawożenie [połączone] Rzadki to nie jest tylko po prostu mały słabo urósł oprysk go nie przetrzymał bo pryskałem późno po zasiewie bo deszcze padały

i myślałem żeby dać za tydzień 200 kg saletrosanu a później jak ruszy wszystko ładnie to bym dał 300 kg rsm

i też pryskałem TOPREX 375SC w dawce 0,3l ha i to może on przetrzymał mój wzrost rzepaku

na chwasty pryskałem bora 500 SC NAVIGATOR 360 SL LABRADOR 05EC WYSZŁO PONAD 300 ZŁ/ha wydaje mi się ze troszeczkę drogo może coś polecicie tańszego pod nowy zasiew

#5025 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 12 luty 2014 - 22:45

Koledzy mam problem posiałem rzepak pierwszy raz i na jednym kawałku 1 ha jest bardzo słaby zielony ale ma tak od 4 do 6 liści pogoda jest u mnie dość ciepła w dzień 8 stopni w cieniu a w nocy około 2 chodź dzisiaj było -1 i zastanawiam się czy nie pojechać w przyszłym tygodniu saletrosanem w ilości 200kg/ha proszę o odp pozdrawiam

Jeżeli obsada jest słaba to niestety ale wiele tego nie uratujesz. Rzepak już jesienią zaplanował sobie liczbę rozgałęzień i łuszczyn na roślinie. Teraz musisz zrobić wszystko aby tą ilość utrzymać, poprzez nawożenie azotem w odpowiednim terminie na start, potem względnie szybko daj regulator co pobudzi rozgałęzienia boczne do wzrostu. Toprex nie działa silnie skracająco jesienia i nie powinien powodować zahamowania wzrostu, chyba że może warunku atmosferyczne nie były dobre. Toprex możesz dać też wiosną, najlepiej dość wcześnie, ale w temp powyżej 10 stopni.
Azot powinieneś dać dość szybko ale wg mnie teraz jeszcze za wcześnie, zima jeszcze wróci. Chyba że mieszkasz na Opolszczyźnie to możesz zaryzykować.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#5026 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 12 luty 2014 - 23:36

myślę w sobotę wysieć kizeryt i sól potasową - jak pogoda pozwoli

Wątpię czy Ci się uda
Na mróz nad ranem duży nie ma co liczyć a żeby jechać normalnie za mokro po dzisiejszym deszczu ;)

#5027 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 12 luty 2014 - 23:40

Rzepak i nawożenie [połączone] mam pytanie czym zasilić rzepak magnezem bez siarki bo jesienią dalem siarke w postaci sulki wiec wiosna siarka raczej nie potrzebna a magnezu brak co myślicie np. o saletrze magnezowej w postaci oprysku?

#5028 Share patfilmax

patfilmax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 13 luty 2014 - 07:03

Rzepak i nawożenie [połączone] plon rzepaku jest zależny od bardzo wielu czynników(robaczki, grzybki), wszyscy się tutaj skupili na nawożeniu. Przy takiej pogodzie gdzie w nocy jest poniżej zera (dzisiaj -5) a w dzień 6-8 stopni, on dopiero się powoli się przebudza, wiec wysianie np za 10 dni nie będzie miało wielkiego wpływu na polon(szczególnie jak był dobrze odżywiony jesienią), a za 10 dni będzie już końcówka lutego + pogoda długoterminowa wtedy można podjąć decyzje.

Edytowany przez patfilmax, 13 luty 2014 - 07:14.

#5029 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 13 luty 2014 - 07:34

Rzepak i nawożenie [połączone] dobrze kolega mówił, też o tym wcześniej wspominałem aby poczekać pod koniec lutego i obserwować pogodę na dwa tyg i w pole... Kolego Maxiben dobrym nawozem jest Kizeryt, bo ma 25 Mg, ale i ma 20 S, ale ty niby już siałeś siarkę. Choć powiem, że jak byś dał go ze 100 kg/ha nie zaszkodziłoby chyba.

#5030 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 13 luty 2014 - 08:11

Rzepak i nawożenie [połączone] Kizeryt świetna sprawa . Możesz podać też wapno magnezowe od osadka .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5031 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 13 luty 2014 - 09:00

Rzepak i nawożenie [połączone] nie ponoc dalem a na pewno siarke w sulce 17% S 500 kg na ha a magnezu nic kizeryt znam ale po co dawac jeszcze raz siarke no i cena nie mala

#5032 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 13 luty 2014 - 10:07

Nie napisałem tego, żeby sie pochwalić a po to aby udowodnic np. Tobie, że nie ma większego znaczenia te 5 dni wegetacji, a to jak wyglądał rzepak przed zimą, oraz jaka była wiosna. A jak nie pamiętasz wiosna była wilgotna, więc nie wiem dlaczego jesteś zdziwiony.

Może i wysypałem na raz, moja sprawa... wiem jaki plon miałem, waga nie kłamie

Ja dałem w jednej dawce w ubiegłym roku 400 kg saletry bo wiosna była pózna i miałem 4 tony z ha ale rok był wyjątkowo korzystny rozkład opadów zasobność gleby w skłdniki NPK S Mg to podstawa plonu a termin nawożenia to już sprawa drugorzędna 10 dni w tą czy w tą to nie robi różnicy

#5033 Share marcin9084

marcin9084

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 13 luty 2014 - 10:41

milanreal1 ja jestem z Dolnego Śląska kotlina Kłodzka jeszcze się wstrzymam do przyszłej soboty z tym azotem i zobaczę jaka będzie długoterminowa pogoda jak będzie w miarę to bedę ryzykował i posieje na tym jednych hektarze saletrosan

#5034 Share mati15196

mati15196

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 13 luty 2014 - 10:56

Rzepak i nawożenie [połączone] u mnie w mazowieckim jeszcze jest troche sniegu na polach wczoraj w nocy padal troche snieg. u nas w rzepaki jeszcze nikt nie mysli wyjezdzac

#5035 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 13 luty 2014 - 14:28

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie w tamtym roku nie miało sensu podanie większej dawki, ponieważ przed zimą miałem strasznie wyrośnięty rzepak, a u mnie w regionie ziemia nie zamarzła i napadało śniegu przez co rośliny odrzuciły wszystkie liście, więc miałem trochę czasu do kwitnienia.
Dodam jeszcze, że rok temu robiliśmy usługi rozsiewu nawozu i opryski na suwalszczyźnie, pierwsza dawka poszła do 30 kwietnia. Ironią było to, że zajechaliśmy, na miejscu zimno i wiatr...praca w kurtkach, szwagier dzwoni do mojej siostry a ona mówi, że u nas było 27 stopni na słońcu :)

U nas wczoraj dopiero zszedł śnieg z pól, ziemia zamarznięta na 30 cm, więc szybko w pole nie wyjdę.

#5036 Share rolnik32

rolnik32

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 13 luty 2014 - 15:46

Rzepak i nawożenie [połączone] Korczyczak z polsatu zapowiada za dnia pod koniec lutego nawet 7 stopni mrozu. :(

#5037 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 13 luty 2014 - 16:19

Rzepak i nawożenie [połączone] Chyba na Suwałkach ... :-)

#5038 Share szarak

szarak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 13 luty 2014 - 16:26

Rzepak i nawożenie [połączone] W ubiegłym roku pierwszą dawkę azotu dawałem 15 kwietnia za 2 tyg. drugą plon rzepaku 4,2 t

#5039 Share kris7530

kris7530

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 13 luty 2014 - 16:27

mam pytanie czym zasilić rzepak magnezem bez siarki bo jesienią dalem siarke w postaci sulki wiec wiosna siarka raczej nie potrzebna a magnezu brak co myślicie np. o saletrze magnezowej w postaci oprysku?

Saletra magnezowa w postaci oprysku :blink: to może lepiej glifosat jakiś to taniej wyjdzie ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5040 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 13 luty 2014 - 16:34

Rzepak i nawożenie [połączone] z tym że siarka nie będzie potrzebna to nie byłbym taki pewny, pierwiastek ten ulega wymywaniu więc nie wiadomo czy odpowiednia jej ilość pozostała po tym nawożeniu. Daj siarczan magnezu lub mikrokomplex i będzie ok
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)