Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11300 odpowiedzi na ten temat

#5001 Share adi-180

adi-180

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 10 luty 2014 - 20:19

Rzepak i nawożenie [połączone] witam moje zdanie jest takie żeby zwrócić uwagę trochę na sąsiadów czyli sąsiednie plantacje i ich kondycje każdy stosuje inne nawożenie mówie teraz o jesieni ale i ziemia ziemi nie równa tak więc rzepaki będą inaczej wyglądać i jeżeli jest coś nie tak to jeszcze można poprawić chociaż z azotem wydaje mi się że jest troszkę za wcześnie. ale np. sól potasową można dać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 22:24
  •  

#5002 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 11 luty 2014 - 19:44

wiem że wiedze masz bo czytam twoje posty ale tutaj sie mylisz, napiszę Ci tak jestem rolnikiem ale pracuje też w jednej z najwiekszych firm obsługujcych rolnictwo w Polsce i powiem Ci tak byłem kilka razy w top farmsie nie jest to pgr a plony jakie maja to kolego można tylko pomarzyć.A czemu lali RSM bo mieliśly długą i ciepłą jesień rzepak był bardzo głodny azotu i trafili w dziesiątkę bo ich rzepaki są w idelanym stanie

Pytanie o sens rozlewania RSM, pogoda nie pewna a kasa leci.
Ja na ściernisko po pszenżycie, rozrzuciłem ok. 100kg mocznika i też nie narzekam na stan rzepaku po zimie

Co do nawożenia, jak tylko któraś nocka za tydzień przymrozi jadę rozsiać kizeryt ok. 150kg/ha.

Co do specjalistów to spotkałem wielu i wielu o wiedzy nikłej jak moja o balecie.

A co do nawozów azotowych wiosną to niech każdy sieje kiedy uważa za stosowne.

Edytowany przez dyczko0, 11 luty 2014 - 20:31.

#5003 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 luty 2014 - 21:45

wiem że wiedze masz bo czytam twoje posty ale tutaj sie mylisz, napiszę Ci tak jestem rolnikiem ale pracuje też w jednej z najwiekszych firm obsługujcych rolnictwo w Polsce i powiem Ci tak byłem kilka razy w top farmsie nie jest to pgr a plony jakie maja to kolego można tylko pomarzyć.A czemu lali RSM bo mieliśly długą i ciepłą jesień rzepak był bardzo głodny azotu i trafili w dziesiątkę bo ich rzepaki są w idelanym stanie

No dobra, to Twoje zdanie, a ja nie jestem nieomylny. To ze mam takie zdanie to nie znaczy że tak na pewno jest, rolnik trochę musi być jasnowidzem i ten który najlepiej trafi ma najlepiej.
Takie gospodarstwa mają taką zaletę że każdy zabieg u nich jest znacznie tańszy niż w statystycznym gospodarstwie i nawet wyższe dawki nawozu z których roślina nie skorzysta nie jest istotną stratą. Poza tym też do końca nie wiem jak wyglądają pola na zachodzie, w weekend trochę byłem w drodze i pola w okolicach poznania czy szczecina wyglądają znacznie inaczej niż w kujawsko-pomorskim.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5004 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 11 luty 2014 - 23:01

Rzepak i nawożenie [połączone] na nawóz jest jeszcze za wcześnie, dopiero 11 lutego,
moja wróżka mówi, że do końca lutego zimy nie będzie na 95%, będzie natomiast mokro i temp. całodobowa około zera i na +
w poprzednim roku nawozy większość podawała na początku kwietnia i rośliny zdążyły urosnąć

#5005 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 12 luty 2014 - 08:24

Rzepak i nawożenie [połączone] Na początku kwietnia? i co ? jakie plony były? z takiej uprawy? ja podałem w przerwie zimowej jak było dwa tyg ciepło i wygrałem a ci co dali w kwietniu to rzepaku po tony zbierali.
Najlepiej podać mocznik on czeka na pogodę i sam się uruchamia .
Tak jak napisałem wcześniej ze zwykłym azotem ruszam od połowy przyszłego tyg.

#5006 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 12 luty 2014 - 08:39

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja dawałem w tamtym roku wszystko na początku kwietnia RSM i plony miałem jedne z największych w okolicy, rzepak dał nawet na jednym kawałku 5,2t z ha.

#5007 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 12 luty 2014 - 08:51

Na początku kwietnia? i co ? jakie plony były? z takiej uprawy? ja podałem w przerwie zimowej jak było dwa tyg ciepło i wygrałem a ci co dali w kwietniu to rzepaku po tony zbierali.
Najlepiej podać mocznik on czeka na pogodę i sam się uruchamia .
Tak jak napisałem wcześniej ze zwykłym azotem ruszam od połowy przyszłego tyg.

Ja w ubiegłym roku dałem 25 kwietnia pierwszą dawkę, ponieważ w moim regionie dopiero dało się w pole wjechać. Czy przegrałem ? Myślę, że nie. Zebrałem 4 t/ha z 4-5 klasy. Nie ma co gadać czy wcześniej czy później, w maju przyjdzie susza i nici ze starań.

#5008 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 12 luty 2014 - 12:22

Rzepak i nawożenie [połączone] myślę w sobotę wysieć kizeryt i sól potasową - jak pogoda pozwoli

#5009 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 12 luty 2014 - 14:01

Rzepak i nawożenie [połączone] Mieliście szczęście . Generalnie to nawóz musi czekać na roślinę nie odwrotnie i koniec. W mojej okolicy każdy kto rzucił nawóz po drugim ataku zimy przegrał

#5010 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1301 postów

Napisany 12 luty 2014 - 14:48

Rzepak i nawożenie [połączone] co to znaczy szczęście w nawożeniu i plonowaniu? szczęście to można mieć z pogodą...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5011 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 12 luty 2014 - 16:02

Rzepak i nawożenie [połączone] Widocznie nie jest reguła ze nawóz ma czekać na rzepak.Przykład @tomka 73,tym bardziej teraz jak dłuższy czas temp.maja oscylować w granicach 5 stopni a w nocy przymrozki.Mamy początek lutego a największe szkody w uprawch przeważnie wyrządzały marcowe wiatry.Myślę że z azotem nie warto się spieszyć

Edytowany przez slawek2209, 12 luty 2014 - 16:16.

#5012 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 12 luty 2014 - 18:21

Rzepak i nawożenie [połączone] Większość moich znajomych tak jak pisałem plony miała słabe. I to byli ci co posiali nawozy na początku kwietnia,pisze tylko to co widzę . Mieć szczęście to znaczy w przypadku plonowania dobranie odmiany , odpowiednia pogoda itp. Gdyby na początku kwietnia przyszły intensywne opady i nie wiechałbyś w pole z nawozami potem susza i po szczęściu :-)
Róbcie jak chcecie ja daje azot od przyszłej środy

#5013 Share HORTUS

HORTUS

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 12 luty 2014 - 18:56

Rzepak i nawożenie [połączone] Hereford - twoje pieniądze, twoja decyzja, w.g mnie na azot jest za wcześnie, niezależnie od postaci w jakiej sie go stosuje.

#5014 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 12 luty 2014 - 19:00

Ja w ubiegłym roku dałem 25 kwietnia pierwszą dawkę, ponieważ w moim regionie dopiero dało się w pole wjechać. Czy przegrałem ? Myślę, że nie. Zebrałem 4 t/ha z 4-5 klasy. Nie ma co gadać czy wcześniej czy później, w maju przyjdzie susza i nici ze starań.

Widzę, że tu każdy zbiera minimum 4T i to na 5 klasie , ale jakoś w waszych galerich nie widać tego rzepaku. Może jeszce powiesz, że dawłeś wszystko w jednej dawce. Pokaż ten rzepak i opisz agrotechnikę to ci uwierzą.

#5015 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 12 luty 2014 - 19:10

Rzepak i nawożenie [połączone] nie każdy zbiera.Ja sie cieszę jak mam zazwyczaj 3.7-3.9 t na 3a-4b.rzepak jest na polach już u mnie w ciagu 12 lat uprawiany w trzy polówce wiec ciezko powalczyc o wieksze plony

#5016 Share Michal225

Michal225

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo , off road:)

Napisany 12 luty 2014 - 19:22

Rzepak i nawożenie [połączone] Ale niektórzy mają sr**zke z tym azotem . Ciekawe czy będą tak się mądrzyć i tu wypisywać gdy pobudzą rośliny , przyjdą mrozy i do kasacji .... ludzie jest dopiero 12 LUTY !!!!

#5017 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 12 luty 2014 - 19:32

Rzepak i nawożenie [połączone] Rzepak i żyto to rośliny które jako pierwsze zaczynają wegetację . Żyto rośnie i pod śniegiem , przy takiej pogodzie gdzie w dzień w słońcu jest 15 stopni a w nocy -2lub ok 0 to rośnie wszystko i zaczyna pobierać składniki z gleby . Macie racje że jak przyjdzie -8,-10 to będzie lipa ale żadne długoterminowe pogody tego nie zapowiadają wiec...? Decyzja jest wasza :-)

#5018 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 955 postów

Napisany 12 luty 2014 - 19:36

Rzepak i nawożenie [połączone] Mi też ciężko uwierzyć w te 4-5t/ha na 4 i 5 klasie. u mnie jakoś tylko jeden miał 5 ton ale był piękny rzepak, a tak to 4+t/ha ale ziemia 1-2 klasy.

#5019 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 luty 2014 - 19:44

Rzepak i nawożenie [połączone] .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 00:22.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5020 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 12 luty 2014 - 20:30

Rzepak i nawożenie [połączone] u mnie wyszło 4,6t/ha na IVa-IVb, posiane 5ha - to pole nigdy nie widziało rzepaku, pierwszy rok uprawy odmiana monolit.
saletrosan i sól potasowa rozsiana 27.03.2013 - pamietam że jeździłem po błocie