Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11308 odpowiedzi na ten temat

#4861 Share marcin9084

marcin9084

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 01 luty 2014 - 13:53

Rzepak i nawożenie [połączone] glebę mam bardzo ciężką i gliniastą

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 16:17
  •  

#4862 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 01 luty 2014 - 14:11

Rzepak i nawożenie [połączone] więc nie widze sensu dawania soli potasowej wiosną..
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4863 Share Heniekii

Heniekii

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 355 postów

Napisany 01 luty 2014 - 16:03

Saletrosan zawiera azot w formie amonowej (19%) i azotanowej (7%) Forma azotanowa zadziała szybko, forma amonowa zostaje wbudowana do kompleksu sorpcyjnego i zadziała później.
Polifoska 21 zawiera 13 % azotu amonowego i 8 % amidowego. Forma amonowa zadziała jak wyżej napisałem, a forma amidowa?
Forma amidowa musi najpierw ulec hydrolizie aby mogła być dostępna dla roślin. Przy temperaturze 5-10 stopni (a na początku wegetacji panują nawet niższe temperatury) zjawisko to nastąpi za ok. 21 dni i dopiero ten azot będzie dostępny dla roślin. Oczywiście były już badania że rośliny mogą pobierać formę amidową ale w niewielkim stopniu, bardziej preferują formą NH4 i NO3
Tak więc odpowiedź jest jasna. Z saletrosanu jedna forma azotu zadziała szybciej druga wolniej, z polifoski obie formy zadziałają wolno (późno) więc odpowiedź jest raczej jednoznaczna co do tego który nawóz jest lepszy.
Co do mocznika na 1 dawke sprawa wyglada tak samo - nigdy w zyciu. Jezeli nie ma konieczności dokrzewiania roślin to należy stosować formę amonową azotu a nie amidową

@wyrebski1 troche mało tej siarki, przedsiewnie dawałeś coś z S?

Z tym mocznikiem nigdy w zyciu na 1 dawke to akurat sie nie zgodze podobnie z formami w saletrosanie i polifosce a nie zgodze sie dlatego ze gospodaruje na mokrych ziemiach i wysiac nowoy musze gdy glema jest zamarznieta a nie gdy ziemia pusci a jet przymrozek nawt -5 bo ziemia jest juz ciepla i sie utopie.

tak jak wspomniales saletrosan dziala szybko wiec wysiew go sie tylko wtedy gdy jest zapowiadana odpowiednia temp. bo inaczej po 2 tyg zimna ten saletrosan pojdzie nie wiadomo gdzie ale napewno nie w rosline a ostatnie lata nauczy wielu z nas ze wiosna przychodzi pozno i napewno gdy temp by sie utrzymywala tak jak pisales 5-10 stopni to mocznik by wygral bo jego azot by zostal w glebie a reszta by poszla w powietrze

mocznik na 1 dawke moim zdaniem jest dobrym nawozem ze wzgledu ze dziala stopniowo i dlugo i nawet 2 tyg zlej pogody mu nie zaszkodza inaczej sie to ma do saletry i saletrosanu ktora roslina moga pobierac ale nie pobieraja bo nie ruszyla wegetacjaa w temp 5-10 roslina nie zje nam tego azotu po 2 tyg azot juz slabo dziala i wtdy widac dzialanie po moczniku a po saletrze saletrosanie

Nie powiem saletriosan , polifoski 21 czy saletra na pierwsza dawke jest to dobry nawoz ale musi byc temp po jego zastosowaniu bo inaczej zasilimy azotem ale powietrze

Osobiscie juz od kilku lat robilem sobie doswiadczenia z mocznikiem i z saletra na pierwsza dawke i powiem tyle wracam do mocznika a saletra bedzie szla w 2 i 3 dawce wtedy juz sa odpowiednie temp i azot z saletry bedzie wykozystany

a siarke zamiast podowac w saletrosanach i polifosce mysle po wapnie z siarka agrosulca i wtedy problem bedzie rozwiazany

pozdrawiam

Edytowany przez Heniekii, 01 luty 2014 - 16:07.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4864 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 01 luty 2014 - 16:04

Rzepak i nawożenie [połączone] potas podaje się na glebach lżejszych gdzie jest możliwosć jego szybkiego wymywania.

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#4865 Share Heniekii

Heniekii

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 355 postów

Napisany 01 luty 2014 - 16:09

Rzepak i nawożenie [połączone] potas podaje sie po to aby byl lepiej wykorzystywany azot poczytajcie literatury

#4866 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 01 luty 2014 - 18:46

Rzepak i nawożenie [połączone] Potas reguluje gospodarke wodna rośliny a siarka reguluje pobierania azoty przez rośliny
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#4867 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 01 luty 2014 - 19:45

Rzepak i nawożenie [połączone] kolega "Michalmeer" ma tutaj rację. Można dać nie wiem ile N, a będze brakowało w glebie S to N nie będzie wykorzystany do końca.

#4868 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 01 luty 2014 - 19:57

Z tym mocznikiem nigdy w zyciu na 1 dawke to akurat sie nie zgodze podobnie z formami w saletrosanie i polifosce a nie zgodze sie dlatego ze gospodaruje na mokrych ziemiach i wysiac nowoy musze gdy glema jest zamarznieta a nie gdy ziemia pusci a jet przymrozek nawt -5 bo ziemia jest juz ciepla i sie utopie.

tak jak wspomniales saletrosan dziala szybko wiec wysiew go sie tylko wtedy gdy jest zapowiadana odpowiednia temp. bo inaczej po 2 tyg zimna ten saletrosan pojdzie nie wiadomo gdzie ale napewno nie w rosline a ostatnie lata nauczy wielu z nas ze wiosna przychodzi pozno i napewno gdy temp by sie utrzymywala tak jak pisales 5-10 stopni to mocznik by wygral bo jego azot by zostal w glebie a reszta by poszla w powietrze

mocznik na 1 dawke moim zdaniem jest dobrym nawozem ze wzgledu ze dziala stopniowo i dlugo i nawet 2 tyg zlej pogody mu nie zaszkodza inaczej sie to ma do saletry i saletrosanu ktora roslina moga pobierac ale nie pobieraja bo nie ruszyla wegetacjaa w temp 5-10 roslina nie zje nam tego azotu po 2 tyg azot juz slabo dziala i wtdy widac dzialanie po moczniku a po saletrze saletrosanie

Nie powiem saletriosan , polifoski 21 czy saletra na pierwsza dawke jest to dobry nawoz ale musi byc temp po jego zastosowaniu bo inaczej zasilimy azotem ale powietrze

Osobiscie juz od kilku lat robilem sobie doswiadczenia z mocznikiem i z saletra na pierwsza dawke i powiem tyle wracam do mocznika a saletra bedzie szla w 2 i 3 dawce wtedy juz sa odpowiednie temp i azot z saletry bedzie wykozystany

a siarke zamiast podowac w saletrosanach i polifosce mysle po wapnie z siarka agrosulca i wtedy problem bedzie rozwiazany

pozdrawiam

no nie będę przekonywał Cię do swojej teorii ale tak niestety jest z tym mocznikiem. Ja również wysiewam nawóz po przymrozku aby się nie topić później. Saletrosan wcale nie działa tak szybko (tylko 7 % z 26 jest formą szybko działającą) Saletra trochę szybciej bo tam masz pół na pół.
Niby gdzie pójdzie Ci ten saletrosan lub saletra? Fakt część formy NH4 może się ulotnić ale na początku wegetacji jest duzo wilgoci więc nawóz szybko się rozpuści i wchłonie do gleby (forma amonowa działa dość dobrze w niższych temperaturach). Forma NO3 napewno w powietrze nie pójdzie bo żeby zaszła denitryfikacja to najpierw forma ta musi znaleźć się w warunkach beztlenowych (czyli głeboko w glebie), szybciej może jedynie być wymyta.
W temperaturze 5-10 forma amonowa i saletrzana juz działa a amidowa potrzebuje sporo czasu od zastosowania żeby zaczęła działać więc musiał byś ją wysiać prawie miesiąc przed ruszeniem wegetacji aby azot był dostępny w odpowiednim czasie
No ale każdy ma swoja teorie, nie będziemy się tu kłócić :)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4869 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 01 luty 2014 - 20:58

Rzepak i nawożenie [połączone] No właśnie co to braków składników może ktoś mi podpowie nieco choć pewno będzie ciężko. Tam gdzie rzepak sieje od wielu lat to jest pewien problem rośliny ładnie wschodzą, ale już jesienią słabo sie rozwijają są małe krępe słabo na boki rozrośnięte i małe listki mają choć mocno zielone, najstarsze i największe czasem żółkną jesienią, choć daje azot na słome przed oraniem. Jesienią sypie Lubofos Pod Rzepak. Mam porównanie bo na jednym kawałku zaorałem łąkę i aktualnie rośliny tam są 2 razy większe bardzo ładnie rozwinięte. W tamtym roku na słabiutkim kawałku gdzie wcześniej siałem tylko mieszankę posiałem pierwszy raz rzepak i wyglądał dużo ładniej niż te ze "starych" pól. Może problem w zmianowaniu? Bo dość słabe jest rzepak staram się chociaż co 3 lata siać ale zdarza się że i co 2 jest, oprócz tego pszenica i jęczmień.

#4870 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 01 luty 2014 - 21:15

Rzepak i nawożenie [połączone] a jakie plony osiągasz z tego kawałka? Podstawowe pytanie, które pewnie każdy zaraz zada, więc uprzedzając - jaki masz tam odczyn gleby, jak sprawa z wapnowaniem?
Jak od wielu lat siejesz na tym kawałku rzepak, i stosujesz lubofos to może warto było spróbować innego nawożenia np. polifoska 6 lub 8 ?
Ja bym teraz po rzepaku doprowadził pole do porządku z Ph, zastosował polifoskę i zasiał pszenicę, a później jakieś strączkowe..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4871 Share Arturos21

Arturos21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 01 luty 2014 - 22:17

Rzepak i nawożenie [połączone] koledzy proze o porade mam zamiar siać na 1 dawkę saletre amonową z kędzierzyna w ilosci 350-400kg czy siac jakieś nawóz z siarka jesli tak to co jaki polecacie myslałem o nawozie z luveny luboplon ma magnez i siarke

#4872 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 luty 2014 - 23:04

Rzepak i nawożenie [połączone] .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 00:31.

#4873 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 01 luty 2014 - 23:18

Rzepak i nawożenie [połączone] ja w tamtym roku dałem sam saletrosan na 1 dawkę. w Tym roku daję saletrosan z saletrą plus do tego sól potasowa. W pszenicy również w tym roku po raz pierwszy zastosuję niewielką ilość saletrosanu wraz z solą potasową. Zobaczymy jakie będą efekty.

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#4874 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 02 luty 2014 - 08:00

Rzepak i nawożenie [połączone] Ile dajecie ogólnie azotu ogólnie na rzepak ?

Edytowany przez Michalmeer, 02 luty 2014 - 08:03.

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#4875 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 02 luty 2014 - 08:13

a jakie plony osiągasz z tego kawałka? Podstawowe pytanie, które pewnie każdy zaraz zada, więc uprzedzając - jaki masz tam odczyn gleby, jak sprawa z wapnowaniem?
Jak od wielu lat siejesz na tym kawałku rzepak, i stosujesz lubofos to może warto było spróbować innego nawożenia np. polifoska 6 lub 8 ?
Ja bym teraz po rzepaku doprowadził pole do porządku z Ph, zastosował polifoskę i zasiał pszenicę, a później jakieś strączkowe..

Aktualnie PH 6,2 a i w tamtym roku wapnowane było ; Fosfor niski; Potas średni do wysoki, Magnez średni tyle z badań wyszło. W tamtym roku średnie plony miałem 3,6t z ha i to był dobry rok bo bywało i mniej, niestety nie zwracam uwagi na poszczególne pola bo sporo kawałków jest. Dodam, że nie stosuje obornika tylko słoma zostaje na polu. Pod zboza zawsze daje Polifoske i zrobiłem tak jak napisałeś czyli wapnowałem, Polifoska i pszenica poszła. Wiem, że przydało by się coś innego posiać ale raczej nie ma na to szans. W tym roku spróbuje Polifoske dać pod rzepak może PK trzeba by zwiększyć

#4876 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 02 luty 2014 - 09:55

Ile dajecie ogólnie azotu ogólnie na rzepak ?

Planowane jest 190 kg jak zima nie pokrzyżuje planów

#4877 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 02 luty 2014 - 10:01

Ile dajecie ogólnie azotu ogólnie na rzepak ?

Ja nie więcej jak 190 N/ha. Wiem, że powyżej 200 jest nie uzasadniona dawka i rzepak tyle nie pobierze. Ale poprawcie mnie w razie czego.

#4878 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 02 luty 2014 - 10:36

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam, w tym roku posiałem rzepaki na dzierżawkach chcąc wyrobić ziemię. zrobiłem w grudniu badania gleby, wyszedł mi niedobór potasu w glebie. zastanawiam się nad podaniem soli potasowej wiosną, powiedzcie jaką dawkę zastosować bezpiecznie i sensownie. pozdro

#4879 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 luty 2014 - 11:30

Rzepak i nawożenie [połączone] .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 00:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4880 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 02 luty 2014 - 11:39

Rzepak i nawożenie [połączone] Też czytałem i słyszałem, że do 200kg N/ha jest uzasadnione ekonomicznie, powyżej już nie. Ułożyłem tak: 1dawka= Saletrosan-4q, 2 dawka Saletra 34%-3q.
A jakie konkretnie dawki P i K stosujecie przedsiewnie?

Ja dla zasobności średniej przyjąłem:
Pod pług a nawet pod agregat podorywkowy Polidap-2q=92P (36N na rozkład słomy)
Przedsiewnie Sól potasowa-3q=180K

Co o tym sądzicie? PIerwszy raz będe uprawiał rzepak, jestem na 90% zdecydowany. A co do siarki na jesieni to po 4 liściu razem z Oriusem lub Toprexem siarczan magnezu 1-wodny 6kg/ha/200l wody.