tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

milanreal1    319

Nawozy NPK typowo pod rzepak nie zawsze są najlepsze. Wystarczy że w glebie mamy niezły bałagan, tzn rożną zawartość p i k i wtedy takie nawozy są bezsensowne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

zgodza się, ja u siebie zrobiłem badania i wyszła niska zawartość fosforu, a duża potasu i magnezu i gotowe nawozy mi nie pasują bo wszędzie jest dużo potasu. Niestety żaden skład w całej okolicy nie ma fosforanu i soli potasowej tylko te gotowe mieszanki Lubofoskę albo Polifoskę. Zawsze stosowałem Lubofoskę pod rzepak ale jesienią rzepak robił mi sie filoletowy i chyba spróbuje dać tą Polifoskę 6 jak nie dostanę osobno fosforu

 

Jednak udało mi się znaleźć skład gdzie mają polidap i sól wiec co lepiej wybrać i jakie dawki sypnąć jeśli dałbym polidap + sól? Czy ten polidap dać przed orką czy po orce?

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Można, tylko musisz załatwić jakoś samosiewy. Najlepiej siać bez orkowo chyba w takiej sytuacji. Chodz zasiałbym pszenice, a po pszenicy rzepak jak już.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

zgodza się, ja u siebie zrobiłem badania i wyszła niska zawartość fosforu, a duża potasu i magnezu i gotowe nawozy mi nie pasują bo wszędzie jest dużo potasu. Niestety żaden skład w całej okolicy nie ma fosforanu i soli potasowej tylko te gotowe mieszanki Lubofoskę albo Polifoskę. Zawsze stosowałem Lubofoskę pod rzepak ale jesienią rzepak robił mi sie filoletowy i chyba spróbuje dać tą Polifoskę 6 jak nie dostanę osobno fosforu

 

Jednak udało mi się znaleźć skład gdzie mają polidap i sól wiec co lepiej wybrać i jakie dawki sypnąć jeśli dałbym polidap + sól? Czy ten polidap dać przed orką czy po orce?

Zależy na jaki plon liczysz, jak niska zawartość P to zwiększyłbym jego dawkę o 30-50%. Na Twoim miejscu dałbym przed orką, fosfor nigdzie nie ucieknie. Forma amonowa N również szybko nie ucieknie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

losktos jaką dawkę dajesz fosforanu+sól na 1h

w ubiegłym roku było 100 fosforanu i 200 soli. W tym roku będzie pewnie podobnie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

wydaje mi się coś mało tego fosforanu mi przy takim nawożeniu rzepak robił sie fioletowy jesienią , a czy przy niskiej zasobności w fosfor i wysokiej w potas (efekt wielu lat siekania słomy) można by zastosować Polifoskę 8 jakieś 350kg na ha pod rzepak i ewentualnie potem pod pszenice? Jednak chciałbym uniknąć 2 przejazdów juz nawet nie o paliwo chodzi, a o czas bo mi to akurat dość długo schodzi.

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

oczywiście, że od razu nie zacznie brakować fosforu. Takie nawożenie może być przez kilka lat bez większych problemów tak zresztą było i u mnie ale prędzej czy później fosforu zacznie brakować w glebie chyba, że masz bardzo dużą zasobność. Rzepak przy średnim plonie powinien dostać min 80-90kg P na ha aby był bilans. Ale trzeba przyznać, że wyglądał ładnie. Sąsiad aby osiągnąć plon 4t daje 200kg polidapu i jakieś 200 soli potasowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba87    0

panowie zamierzam zasiac rzepak na stanowisku po jeczmieniu jarym,jak najlepiej przygotowac stanowisko pod rzepaczek....dyspomuje obornikiem,ale nie wiem czy wczesniej wapna nie podac potem talerzowka po czasie obornik i orka co o tym sadzicie?

mowa o 7 h (ziemie na tych kawalkach ta redziny)

Edytowano przez seba87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jak plonował w tym roku i czy nadaje się na IV klasę?

sypał słabo.. Dużą część położyło puścił zielone odrosty z których praktycznie nic nie było, moim błędem było jeszcze to że nie dosuszyłem


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

no to możemy podać sobie ręce...:)

u mnie rzepak po zimie, wiosną i jeszcze w czerwcu wyglądał na 5 ton... położyło ponad połowę pola i uciułałem niecałe 4t/ha... jestem zły bo apetytu tylko narobił (Monolit)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja gdybym dosuszył to jeszcze "parę kilo" bym zyskał w plonie ale i tak szału by raczej nie było


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Dzisiaj zakupiłem rzepak mieszańcowy jednostka waży 9.5 kg MTN 5.8, Siła kiełkowania 94% zamierzam to wysiać na 2.5 ha nie wyjdzie za gęsto ? i dam po 350 kg/ha NPK 7-20-30 czy to wystarczy? pytam bo nigdy wcześniej nie siałem :) sieje głownie ze wzgledu na płodozmian ;)

Edytowano przez Renault9514

ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Dzisiaj zakupiłem rzepak mieszańcowy jednostka waży 9.5 kg MTN 5.8, Siła kiełkowania 94% zamierzam to wysiać na 2.5 ha nie wyjdzie za gęsto ? i dam po 350 kg/ha NPK 7-20-30 czy to wystarczy? pytam bo nigdy wcześniej nie siałem :) sieje głownie ze wzgledu na płodozmian ;)

wystarczy NPK

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Wyjdzie sporo za dużo, jaka to obsada będzie pewnie coś w granicach ~60szt/m^2. Dobre ale dla populacyjnej odmiany i to nie zawsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

A jaką odmianę Kamil będziesz siał w tym roku i kiedy zaczynacie.

najprawdopodobniej Xenon F1,miałem go jednego roku i całkiem fajnie wyglądał. Zastanawiam się jeszcze nad jakąś liniówką albo posieje wszystko Xenonem. A zaczne gdzieś po 20

Dzisiaj zakupiłem rzepak mieszańcowy jednostka waży 9.5 kg MTN 5.8, Siła kiełkowania 94% zamierzam to wysiać na 2.5 ha nie wyjdzie za gęsto ? i dam po 350 kg/ha NPK 7-20-30 czy to wystarczy? pytam bo nigdy wcześniej nie siałem :) sieje głownie ze wzgledu na płodozmian ;)

norma wysiewu za bogata. Taką jednostką możesz spokojnie obsiać niespełna 4 ha. Co do nawożenia to jeżeli zasobność gleby jest na średnio-wysokim poziomie to wystarczy


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

na 4 ha??? nie było by wtedy za rzadko? to jednak wysieje to na pełnych 3 ha ;) ? to warto jeszcze dodać 100 soli potasowej na ha? :)

 

 

Jaka odmiana tego mieszańca

 

Visby

Edytowano przez Renault9514

ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

możesz dodać soli.

2,5 kg/ha to optymalna norma wysiewu więc nie masz się czego bać


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj