Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11309 odpowiedzi na ten temat

#4721 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 21:07

Rzepak i nawożenie [połączone] Przyjmuję przeprosiny. :) To jednak mi udało się uzyskać lepszy wynik od Ciebie, nawożenie 250kg polifoski 6 + 330kg saletry kędzierzyńskiej wydało 3,5t rzepaku z hektara. Zbiór 2012, nieźle go wtedy pomroziło, saletrę sypało się na łyse pole, odmiana pioneer D03, średnio 20 roślin/m2.. Czyli 30kg N włożonego N dało 1t ziarna, ale stanowisko pod rzepak było wybitne, po drugie pole przed siewem ostatnio gościło rzepak 20 lat wcześniej.

Ja próbowałem siewnikiem mechanicznym i mam takie doświadczenie, ze jeżeli nie sieje się punktowo to różnica jest raczej in minus. A siew punktowy w najszerzej 37cm, widziałem rzepak siany w szersze rzędy (było ok. 45-50cm), źle to wyglądało, mimo 2giej klasy gleby, rzepak nie utworzył jednorodnego łanu, co na pewno odbiło się na plonie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 03:54
  •  

#4722 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 958 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 21:58

Rzepak i nawożenie [połączone] Jeżeli chodzi o siew punktowy w rozstawie 45cm rzędy i odstęp między roślinami 8cm żle to wygląda. ziemia 3ai3b plon 3,3t/ha. słabo rzepak sypał i łan był nie równy. ja osobiście sieję co 13cm za rok spróbuje co 26cm.

#4723 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 22:08

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja siałem co 25cm i radzę, żeby taki wysiew zrobić tylko na małym areale na próbę. Wbrew pozorom żadnych plusów takiego siewu nie zauważyłem, rzepak gorzej sypał niz rok wcześniej.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4724 Share JackDaniels7

JackDaniels7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,nowoczesne technologie uprawy, Motoryzacja,Piłka Nożna

Napisany 07 styczeń 2014 - 02:53

Rzepak i nawożenie [połączone] Od kilku lat siejemy w rozstawie powyżej 20cm, ostatnie 2 lata było w granicach 28cm, i w przypadku rzepaku mieszańcowego widać, różnicę poprzez lepsze rozkrzewienie, a co za tym idzie lepszy plon, jest również mniejsza presja roślin na pobór wody bo nie są tak zagęszczone.

#4725 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 07 styczeń 2014 - 08:32

Rzepak i nawożenie [połączone] jak jest z tą częstotliwością siewu rzepaku na danej działce?
im rzadziej tym lepiej? pomijam tutaj ryzyko kiły-głównie chodzi mi o plon...
Planuję w tym roku zasiać rzepak na działce na której nigdy nie był uprawiany... czego mogę się spodziewać? Przedplonem będzie zasiany za 3 m-ce jęczmień.

#4726 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 11:00

Rzepak i nawożenie [połączone] Spodziewać się możesz lepszych plonów, niż na polach, gdzie rzepak (kapustowate) występuje w płodozmianie

Od kilku lat siejemy w rozstawie powyżej 20cm, ostatnie 2 lata było w granicach 28cm, i w przypadku rzepaku mieszańcowego widać, różnicę poprzez lepsze rozkrzewienie, a co za tym idzie lepszy plon, jest również mniejsza presja roślin na pobór wody bo nie są tak zagęszczone.

Z tego co wyczytałem, to jedynym plusem takiego siewu (dla siewnika mechanicznego) jest lepsze przewietrzenie łanu i przez to podobno niższa presja chorób. U siebie nic takiego nie zauważyłem. A rzepak gorzej się krzewi, bo odległości pomiędzy roślinami sa mniejsze (w rzędzie) i do tego są większe na boki, więc rzepak trochę nienaturalnie rozwija swój system korzeniowy (patrząc z góry prostokątnie). Siejąc w każdą redlicę sprawiamy, że minimalne odległości między poszczegónymi nasionami są większe, rzepak ma więcej miejsca i korzeń rozwija się bardziej "kuliście", czyli naturalnie, patrząc od góry. Były badania niemieckie - pomijając siew punktowy, zdecydowanie lepszym pomysłem jest siew w odstępy 12-15cm, wtedy rzepak lepiej plonuje.

Piszesz, że jest mniejsze zagęszczenie roślin w przypadku siewu w szerokie rzędy - jakim cudem? Bo norma wysiewu jak najbardziej może być taka sama, i w przypadku siewu w wąskie rzędy jak najbardziej można ją zmniejszyć. Większa presja na pobór wody i składników pokarmowych jest w przypadku siewu w szerokie rzędy, wtedy odległości między roślinami w rzędzie są niewielkie, dochodzi do konkurencji pomiędzy posczególnymi roślinami w rzędzie o składniki pokarmowe, a w konsekwencji, do zmniejszenia plonu (opisane wyżej i zbadane przez niemców). Wyniki badań były ukazane niedawno w top agrar albo są w ich poradniku odnośnie uprawy rzepaku.

Edytowany przez eMWu, 07 styczeń 2014 - 11:03.

#4727 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 07 styczeń 2014 - 11:41

Rzepak i nawożenie [połączone] jeśli już piszemy o nawozach to powiem wam ciekawostke kuzyn ważył kiedyś big bagi z nawozem i wyszło że w prawie kazdym z gatunków nawozu brakuje żależnie od rodzajau nawozu od 15 do nawet 30 kg w big bagu .. wage miał dokładną hakową granica błedu przy tonie to okooło 5 kg
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#4728 Share mtz55

mtz55

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 16:14

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam mam pytanie o uzupełnienie npk? Rzepak dostał 320kg polifoski petroplon chciałbym coś jeszcze rzucić na wiosne co polecacie. Z azotowych to na pierwsza dawke pójdzie 380kg saletrosanu druga 200kg saletry. Zawartosć potasu i fosforu niska, magnezu wysoka.

Edytowany przez mtz55, 07 styczeń 2014 - 16:16.

#4729 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 958 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 16:40

Rzepak i nawożenie [połączone] Fajnie rzepak już ruszył wypuszcza nowe liście chyba poczuł wiosnę????? i większy mróz pozamiata

#4730 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 07 styczeń 2014 - 18:14

Rzepak i nawożenie [połączone] to po co tak wcześnie go siałeś... ogólnie u mnie tez rzepak jak i zboża sobie powoli ale rosną.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4731 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 958 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 19:11

Rzepak i nawożenie [połączone] gdzie wcześnie 23-24.08 i 2,09 to wcześnie???

#4732 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 19:40

Rzepak i nawożenie [połączone] Przy tych temperaturach to normalne że zaczyna się wegetacja.
W tamtym roku kawałem siałem co 25cm 30 szt/m i tak sobie, ale raczej ładniejszy był.
W tym jakoś nawet nie pomyślałm, a zwiększeniu roztawu, bo byłem zdenerwowany że musiałem orać i odpóściłem zmianą roztawu.
Ja rzepak staram się siać jak naj wcześniej, a jestem z Dolnego Śląska, termin mam do 30, a sieję jak mogę 22 i to jest to, dużoładniejsze rośliny, a skrócić zawsze mogę.
Po drugie każdy dzień spóźnienia to przynajmniej 50 kg/ha mniejszy plon.
Po drugie koniec z Randapowaniem.

#4733 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 735 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 21:58

Witam mam pytanie o uzupełnienie npk? Rzepak dostał 320kg polifoski petroplon chciałbym coś jeszcze rzucić na wiosne co polecacie. Z azotowych to na pierwsza dawke pójdzie 380kg saletrosanu druga 200kg saletry. Zawartosć potasu i fosforu niska, magnezu wysoka.

przy tych zawartościach potasu i fosforu dosyć nikłe nawożenie zastosowałeś, ja przy co najmniej średnich zawartościach stosuję 400kg/ha polifoski 6 bądź 8 i to zastanawiam się czy nie za mało, ale plony przyzwoite od ok 4t wzwyż uzyskuję.. Ja bym ten petroplon dał właśnie na wiosnę jakbym już go koniecznie chciał dawać.
Najszybciej i najłatwiej będzie chyba zastosowanie właśnie polifoski 6 czy 8, w dawce co najmniej 200kg/ha. Ja na jednym kawałku dałem mniej i właśnie na wiosnę tez planuję dosypać i mam zakupiony ten npk ze wschodu 7-20-30, zobaczymy co z tego będzie, bo na jesieni też będzie dawany pod rzepak ;)

#4734 Share Joachim

Joachim

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 23:02

Rzepak i nawożenie [połączone] ja bym proponował przeliczyć jaki jest zysk z hektara przy tych cenach nawozów i cenie rzepaku na tą chwile 1500zł

#4735 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 735 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 01:34

Rzepak i nawożenie [połączone] masz rację, przy tych nakładach i tej cenie zysk staje się niewielki, ale co - nic nie dawać to nie wiem czy opłaci się zbierać.. Z tego co widziałem na forum to są użytkownicy, którzy jeszcze więcej "ładują" w ten rzepak..
Szkoda, że ta cena tak poleciała a tym bardziej, że zaryzykowałem i posiałem więcej..

#4736 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 08 styczeń 2014 - 13:53

Rzepak i nawożenie [połączone] jeszce nic nie wiadomo wiosna pokarze co bedzie i wtedy bedziemy sie martwić jak bedzie czym .. kiedy już cos robic to robic to dobrze a zasiać i zaniedbać to głupota i ziemi szkoda
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#4737 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 08 styczeń 2014 - 15:41

gdzie wcześnie 23-24.08 i 2,09 to wcześnie???

kolega miał na myśli ze wcześnie ale rano! popoludniu byłoby w sam raz a tak na poważnie co do pogody tez mi się nie podoba i zgadzam się z kolega michalmeer oraz dodałbym ubezpieczenie by wiosna nie plakac

#4738 Share Igor03

Igor03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 415 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 18:03

Rzepak i nawożenie [połączone] Dziś jechałem samochodem to widziałem ,że już top farms Głubczyce pryska rsm na rzepaki.

#4739 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 18:20

Rzepak i nawożenie [połączone] w jakim celu teraz pryskają? czy ma to sens teraz?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4740 Share Igor03

Igor03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 415 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 18:32

Rzepak i nawożenie [połączone] Rozmiawłem z kierowcą ciągnika to mówił ,że leją 80 l/ha... a po co , a po to żeby lepiej przezimował (odpowiedz kierowcy) .