Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11295 odpowiedzi na ten temat

#4601 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 02 grudzień 2013 - 18:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Odmiana bardzo dobra u mnie w tym roku bez jesiennego nawożenia dostał wiosną 400 kg saletry plon ok 4 ton na 4 i 5 klasie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 19:28
  •  

#4602 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 02 grudzień 2013 - 21:15

Rzepak i nawożenie [połączone] Odnośnie zabiegu na opadający płatek jak duże mogą być straty jeżeli go nie wykonamy?

#4603 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 02 grudzień 2013 - 21:21

Rzepak i nawożenie [połączone] 400-600 kg/ha tak podają. .Ale nie zawsze się to sprawdza, kiedyś sąsiad nie spryskał i moze z 200 kg mniej skosił.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4604 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 02 grudzień 2013 - 22:28

Rzepak i nawożenie [połączone] Skąd wiesz ze 200 kg mniej ukosił ? miał jakieś porównanie z pola obok które opryskał?

#4605 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 06:12

Rzepak i nawożenie [połączone] Wszystko zależy od presji ze strony zgnilizny twardzikowej.W tym roku akurat nie było z nią problemów.Jednak potrafi wyrządzić duże szkody

#4606 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 08:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja obok miałem spryskane i kosiłem o 200 kg wiecej.

#4607 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 15:43

Rzepak i nawożenie [połączone] Przejeżdżajać po takim wyrośniętym rzepaku na opadający płatek bardzo go sie niszczy traktorem? Czy straty nie sa aż takie duże ?

#4608 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 03 grudzień 2013 - 15:46

Rzepak i nawożenie [połączone] stosuje się rózne osłony na przód ciagnika aby "położyć" rośliny, jezeli jeździsz w jednym kierunku po śladzie to straty nie są tak tragiczne :) no chyba że niski ciągnik z zaczepionym np. dolnym zaczepem..
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4609 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 17:48

Rzepak i nawożenie [połączone] Opadający płatek to pojęcie względne pryskasz jak jest bodaj 10 -15 pierwszych łuszczyn zawiązanych jak większość płatków opadnie to już po ptakach

#4610 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 17:54

Rzepak i nawożenie [połączone] ja zawsze praktykuje zabieg w momencie opadania pierwszych płatków
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4611 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 955 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 18:25

Rzepak i nawożenie [połączone] A jakby opryskać np. acanto lub amistar w dawce 0.7l/ha na zielonego pąka, a w momencie opadanie płatków np. coś z triazoli

#4612 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 18:50

Opadający płatek to pojęcie względne pryskasz jak jest bodaj 10 -15 pierwszych łuszczyn zawiązanych jak większość płatków opadnie to już po ptakach

"Opadający płatek" < gdzie tu wyczytałeś że większość płatków opadła? Blizej mu do pierwszym opadjących niż ostatnich.

@tomek73 przeciez sąsiad może mieć zupełnie inna agrotechnikę

#4613 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 grudzień 2013 - 18:50

Odnośnie zabiegu na opadający płatek jak duże mogą być straty jeżeli go nie wykonamy?

Chodzi Ci o fungicyd? Ogólnie choroby w rzepaku ok na 5-10% determinują plon, czyli wiele to nie jest. Za to środki na opadanie płatka nie należą do tanich, amistar xtra czy pictor trochę kosztują. I powiem tak jeżeli masz rzepak na 3 tony to wątpię aby te fungicydy przyniosły Ci przyrost plonu o 0,5t. Duża opłacalność takiego zabiegu jest w sytuacji gdy celujesz w naprawdę wysoki plon. Oczywiście przy słabszym rzepaku tez możesz dać i cieszyć oko że strobiluryna zabezpieczyła rzepak do samego zbioru.

Przejeżdżajać po takim wyrośniętym rzepaku na opadający płatek bardzo go sie niszczy traktorem? Czy straty nie sa aż takie duże ?

Straty nie są duże, zdecydowanie bardziej szkodliwe są zabiegi na dosuszenie i sklejanie łuszczyn a mimo to wielu rolników to robi.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4614 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:22

Rzepak i nawożenie [połączone] Tomek mamy podobne agrotechniki z sąsiadem, i przeważnie podobne plony mamy.
Co do stosowanie strobiluryny na płatka to osobiście nie jestem zadowolony. Lepiej mi wychodzi Alert 375, w tym roku jest wycofany,

#4615 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:25

Straty nie są duże, zdecydowanie bardziej szkodliwe są zabiegi na dosuszenie i sklejanie łuszczyn a mimo to wielu rolników to robi.

A i z tym się zgadzam. Wielu rolników łaczy te zabiegi wykonując jeden przejazd, a oba zabiegi należałoby wykonać w różnych terminach
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4616 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:33

Rzepak i nawożenie [połączone] No zdecydowanie, sklejanie nawet na 4-6 tyg przed zbiorem. Dosuszanie glifosatem tańsze ale ryzykowne, za szybko to strasznie MTN poleci, za późno to sporo nasion wyleci z łuszczyn zanim rzepak doschnie. Można też reglone, dosycha w kilka dni @tomek73 po żniwach chwalił mimo że w porównaniu do glifosatu znacznie droższy.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4617 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:38

Chodzi Ci o fungicyd? Ogólnie choroby w rzepaku ok na 5-10% determinują plon, czyli wiele to nie jest. Za to środki na opadanie płatka nie należą do tanich, amistar xtra czy pictor trochę kosztują. I powiem tak jeżeli masz rzepak na 3 tony to wątpię aby te fungicydy przyniosły Ci przyrost plonu o 0,5t. Duża opłacalność takiego zabiegu jest w sytuacji gdy celujesz w naprawdę wysoki plon. Oczywiście przy słabszym rzepaku tez możesz dać i cieszyć oko że strobiluryna zabezpieczyła rzepak do samego zbioru.

Bardziej chodziło mi o owady łuszczynowe niż o choroby. Jeżeli w okolicy nie ma sporo rzepaków jak wygląda sytuacja z owadami? Jak wielkie moga byc straty jeśli chodzi o owady?

#4618 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:41

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja w tym roku pryskałem samym sklejaczem z 3 tygodnie przed planowanym zbiorem, żadnych strat , a 3 dni przed koszeniem pryskałem reglone, to biało było na ścieżkach.
Rolnicy przywozili po 5 % do skupu, ja nie kosiłem a jak zaczełem to dochodził do 12% średnio sprzedałem 10%, wilgotności. Ale dzieki temu plon był bardzo ładny, a ile zyskałem na tonażu w skupie dzięki tych 5%, parę ton do przodu.Na 50 tonach mam 2,5t do przodu.
Ale tylojuż tak będe robił , lub będe całkiem rezygnował z desykacji, i po pszenicach bede kosił rzepak.
Ale znając życie nie wytrzymam.

#4619 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 grudzień 2013 - 20:02

Rzepak i nawożenie [połączone] .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 19:03.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4620 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 21:44

Rzepak i nawożenie [połączone] No z pewnościa troche zarobiłeś ale Napewno Ci cene zmniejszyli w porównaniu do innych i nie wiem czy Ci na czysto te 2.5 tony w kieszeni zostną szczerze mówiąc wątpie