tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Famer21    6

widzę wszyscy podonie dawkujecie, a po jakich cenach kupiliście ?

 

widzę wszyscy podobnie dawkujecie, a po jakich cenach kupiliście ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroon    1

U mnie YARA Mila 7-12-25 500 kg/ha i siarczan amonu krystaliczny 100 kg/ha to pod korzeń później dolistnie bor i siarka. na wiosnę saletra amonowa ~550kg/ha i dolistnie siarka, bor i mikroelementy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Jendrek - a ile płaciłeś jeśli można? Siarczan Amonu lepiej pod korzen ale ja daje na wiosne w pierwszej dawce wraz z Saletrą i równiez w ilości 100kg/ha.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maneus    0

Jeju. Ja naprawdę was nie rozumiem.

 

Czym się kierujecie w wyborze nawozu? Nazwą? Ceną?

Posypię Polifoska 6 albo 8. Przecież to nie to samo! Jedna jest zbilansowana (tyle samo fosforu co potasu) a druga ma zdecydowanie więcej potasu - który łatwiej się wypłukuje.

Teoretycznie jest tak, że powinno się więcej dać potasu. I dlatego też nawozy raczej takie zawierają proporcje. Ale bez badań to można się mylić:)

Jakoś mnie to bawi bo odczytuję to jako snobizm. Jakby była Polifoska 9 i kosztowała 100zł więcej to może ją dać... :))))

 

Co do innych wieloskładników uważam, że często warto. Na pewno Police mają najlepszą granulę i są najbardziej skoncentrowane. Jednak to takie "golasy" i w przeciwieństwie do innych prawie nie zawierają mikroskładników.

 

Zawsze warto przeliczyć NPK i wtedy decydować się na zakup nawozu, który najtaniej nie za tonę, ale w składniku. I dodatkowo ma odpowiednie dla nas proporcje składników.

 

Aha - warto zwrócić uwagę na fosfor. Ten składnik bardzo ciężko się rozpuszcza w wodzie. Warto popatrzeć na worek albo kartę charakterystyki. Tam jest w jakim stopniu jest on rozpuszczalny w wodzie, ta część będzie dostępna dla naszej rośliny uprawnej. Dla przykładu popularny Superfosfat wzbogacony 40%: zawiera 40% fosforanów rozpuszczalnych w kwasach mineralnych, a z tego 25% fosforanów rozpuszczalnych w obojętnym roztworze cytrynianu amonu, a w tym (tych 25%) 93% fosforanów rozpuszczalnych w wodzie.

Innymi słowy jak posypiesz 100kg tego superfosfatu to liczysz, że dostarczasz roślinom 40kg fosforu. A tu skucha! Nawet 25 kg nie dostaną, tylko 23 z "hakiem" :)

No i w wieloskładnikach często jest podobnie.

 

Ja sypię 100kg/ha mocznika i do tego 300kg/ha polifoski PK (21-32)

Z ciekawości zapytam. Nie widziałem w cenniku Polic PK 21-32. To była Polifoska?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Azotu tyle ładujecie pod korzeń? Nie boicie się, że to wpłynie na wybujałość roślin i gorsze ich przezimowanie? Pytam bo na rzepaku mało się znam.

 

Ja posiałem przed orką 300 kg Amofoski pod rzepak, na ściernisko po przedplonie granulowane wapno z magnezem po 600 kg/ha, przed siewem daje jeszcze 200 kg/ha polifoski 6. To już mam 27 kg/ha azotu w czystym składniku.

 

Co do nawożenie wiosennego to jeszcze się nie zastanawiałem. Mam zakupioną na razie saletrę amonową ale coś z S i Mg bym musiał jeszcze dokupić.

 

Dolistnie podam mikroelementy.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
amarok4    0

Witam kolegów:)

Mam pytanie odnośnie rzepaku. W tym roku będzie siany 1 raz w gospodarstwie na polu 7ha teren pagórkowaty i duzo gliny klasa ziemii- III ogólnie cięzka do obróbki.Dziś było wapnowanie na rżysko po pszenżycie 7t/ha gleba była lekko kwaśna a w niektórych miejscach obojętna.Nastepnie będzie gruberowanie,orka,nawożenie i siew poznaniakiem 2,7m. Zakupiony jest nawóz Lubofos:)

I chciałbym prosić kolegów o porady w siewie i uprawie rzepaku tzn co jak i kiedy jaka ilość wysiewu na ha dla tej gleby ilośc nawozu itp;)Wszystko o rzepaku;p pozdrawiam;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja też pod korzeń daje 450 kg lubofos pod rzepak i mysle jeszcze czy nie dać polifoski 8 trochę

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
amarok4    0

A Lubofos ogólnie jakościowo jakim jest nawozem? I jak tom się ma w porównaniu z innymi nawozami jakość\cena?

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Ja liczyłem to najtaniej mi polifoska wychodziła, oczywiście nie za tonę, tylko w przeliczeniu na składniki, no i jest bardzo dobra jakościowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    151

kiedy zaczynacie pryskać symulatorami np. kelpak, i odżywkami ?? Czy chociaż warto ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

A jak to jest z tym nawożeniem rzepaku azotem jesienią, gdzies kiedyś czytałem, ale nie pamiętam, że do końca września rzepak ma ośiągnąć jakaś fazę rozwojową, a jeśli jej nie osiągnie to trzeba, dolistnie go potraktować, a jeśli przekroczy tą fazę, to regulatorem wzrostu. Móglby ktoś napisać jak to dokładnie jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek83    16

mam pytanie czy warto teraz na jesień dawać nawóz dolistny a w szczegulności chodzi mi o siarkę ,pod korzeń dałem polifoske 8 200kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maneus    0

mam pytanie czy warto teraz na jesień dawać nawóz dolistny a w szczegulności chodzi mi o siarkę ,pod korzeń dałem polifoske 8 200kg/ha.

Każda z firm ma swój program nawożenia dolistnego.

To że dałeś P8 nic nie zmienia - tam prawie nie ma dodatków.

Najważniejszy jest teraz bor (nie za dużo w 1 dawce - lepiej powtórzyć) i siarka, ale inne też potrzebne - molibden, mangan etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

@maneus - ile tego boru a ha jesienią? Jak jest z siarczanem magnezu w rzepaku na jesień? Są jakieś przeciwwskazania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Siarczan Magnezowy-10kg

Bormax-1l

Molibdenit-0,4l

Do tego w zależności od stanu można mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja tam dalem 250kg polifoski i sloma scieta na polu , byc moze ze przez susze nie moze pobierac fosforu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj