Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11296 odpowiedzi na ten temat

#4521 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 październik 2013 - 22:21

Rzepak i nawożenie [połączone] Optymalna to 4 liście. Zastanawiasz się nad toprexem i caryx+tebu? Taniej chyba wyjdzie toprex, poza tym w takich fazach dobrze powinny triazole skracać, toprex powinien wystarczyć. Chyba że jesień będzie wyjątkowo długa i ciepła jak obecnie to rzepak może trochę wybujać.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 16:13
  •  

#4522 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 18 październik 2013 - 23:13

Rzepak i nawożenie [połączone] Tylko gdybym chciał popryskać przy 4 liściach to duża część zaczęła dopiero wschodzić więc lepiej było trochę poczekać. Mam zasianą hybrydę Garou, czyli następcę Visbiego i myślę że chyba lepiej będzie caryx plus jakiś tebukonazol plus odżywki i bor

#4523 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 19 październik 2013 - 06:44

Rzepak i nawożenie [połączone] jesli masz niską obsadę to rzepak nie wybuja się i lepiej poczekać aż ten mniejszy rzepak podrośnie do tych 4 liści i dopiero skracać

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4524 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2423 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 20 październik 2013 - 07:38

Rzepak i nawożenie [połączone] toprex jest na tyle "delikatnym" środkiem że i temu małemu rzepakowi nic by nie zrobił
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4525 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 20 październik 2013 - 09:27

Rzepak i nawożenie [połączone] to rozbije to na poszczególne koszta:
- npk 4-15-30-4S 350kg, sól potasowa 100kg, mikroelementy, wapno granulowane 1403zł
- materiał siewny 239zł
- wapnowanie (wapno weglanowe) 375zł
- command, navigator, toprex, fusilade 300zł
- zabiegi agro (40L ON tak troche na oko liczone + 100zł usługa siewu) 314zł
- ubezp 160zł

Nie wiem jak Wam wychodzi 1400zł albo 2300 z N. Ja u siebie nie widze na czym mógłbym oszczędzić. Może podpowiedzie na przyszłość? Fakt pola mam kwaśne i muszę to urególować więc koszta w kilku następnych latach będą wieksze o wapno.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#4526 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 październik 2013 - 11:25

Rzepak i nawożenie [połączone] Zaoszczędzić można przy dobrych glebach, odpowiedniej agrotechnice, wiedzy i doświadczeniu. Teoretycznie rzepak wymaga bardzo dużych nakładów i wielu gospodarstwach tak jest. A koszt wapnowania nie jest tak wysoki bo w końcu rozkłada się na kilka lat, chociaż koszt zakupu jest spory.

Tylko gdybym chciał popryskać przy 4 liściach to duża część zaczęła dopiero wschodzić więc lepiej było trochę poczekać. Mam zasianą hybrydę Garou, czyli następcę Visbiego i myślę że chyba lepiej będzie caryx plus jakiś tebukonazol plus odżywki i bor

Gdy 40-50% roślin ma 4 liście to już warto skracać preparatami opartymi na triazolach. Caryx jest bardziej agresywny i na te młodsze rośliny może mocno skrócić. Tak jak @losktos napisałem toprex lub inne środki triazolowe nie są szkodliwe dla młodego rzepaku. W Czechach toprex ma rejestracje do 1 liścia, choć to nie powód aby już wtedy skracać. Odpowiednia faza to 4 liść, zbyt szybki zabieg to krótsza ochrona przed chorobami jesienią, a zbyt późny zabieg to słabsze skracanie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4527 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2423 postów

Napisany 20 październik 2013 - 18:51

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie koszt uprawy rzepaku to ok. 2800-3000 zł/ha razem ze wszystkimi nawozami i paliwem. Plony, w ubiegłym roku 4 t. Gleby przeważnie I klasa, czarnoziem.
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4528 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 20 październik 2013 - 19:28

Rzepak i nawożenie [połączone] 1 klasa, czarnoziem. Moja 4-3b lekka. W kolejnych latach może uda się te koszta ograniczyć, jakieś doświadczenie już będzie.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#4529 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 955 postów

Napisany 20 październik 2013 - 19:38

Rzepak i nawożenie [połączone] Kolego majes moj koszt z tamtego roku to 2400 + 80l On i 4,2t oddał . w tym roku na ha 2300 przewidziane + paliwo i finito. oto moje koszty 100 kg soli potasowej 100kg fosforan amonu koszt 410zł , command, metazanex, toprex i supero około 300zł materiał siewny Marathon 250zł/ha i adrianna 104zł/ha. na wiosne 500kg saletry 625zł + 400-500 opryski = Marathon na maksa 2000-2100 + niech 500zł paliwo a adriana 150 zł mniej i i tak wyciągnę to co ma oddać w danym roku

#4530 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 20 październik 2013 - 19:39

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie Tez sama 4 5 czase 6 nawet i to rarytasy jak ktoś Ma 3b:) Marzenie jest mieć 1:) Ale na 4a i b daje na luzie 4 tony Rzepaku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4531 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 20 październik 2013 - 19:52

Rzepak i nawożenie [połączone] ja w tamtym roku miałem koszt 3600zł/ha klasa ziemi IV plon 4,6t/ha - celowałem w 4t/ha, w tym roku celuję podobnie(jak warunki pogodowe pozwolą licze na 5t/ha), ale zweryfikowałem błędy z tamtego roku i stwierdzam że koszty można ograniczyć - jak wyjdzie czas pokaże - wysokich plonów wszystkim forumowiczom życzę :)

#4532 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2423 postów

Napisany 20 październik 2013 - 20:02

Rzepak i nawożenie [połączone] gleby do IV klasy to są jeszcze dobre gleby, oczywiście kłania się też typ gleby bo IV klasa IV klasie nie równa :) miałem IV a piachu i IV a gleby ilastej także różnica jest :) i na IV klasie można niezły plon wycisnąć tak jak piszecie z tym że z troche większym nakładem i gleba taka mniej błędów w agrotechnice wybacza i plony są bardziej zależne od ilości opadów.

Jak z czasem uda mi się już doprowadzić pola do porządku to może i uzyskam te 5 t z ha o jakich się słyszy w mojej okolicy :)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4533 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3534 postów

Napisany 21 październik 2013 - 07:01

Rzepak i nawożenie [połączone]

U mnie koszt uprawy rzepaku to ok. 2800-3000 zł/ha razem ze wszystkimi nawozami i paliwem. Plony, w ubiegłym roku 4 t. Gleby przeważnie I klasa, czarnoziem.

Jak na takie gleby to masz bardzo niskie plony...

#4534 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2423 postów

Napisany 22 październik 2013 - 19:31

Rzepak i nawożenie [połączone] 4 t to bardzo niski plon? no nie wydaje mi się :) gleba glebą ale bez przesady, rekordowy plon to to nie jest, ale też nie bardzo niski :P
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4535 Share Quercus78

Quercus78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów

Napisany 22 październik 2013 - 19:34

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam. Czy pryskał ktoś rzepak preparatem Topsin albo Horizon? Czy warto nimi pryskać i czy nie jest już za późno. Rzepak jest nierówny,jeden ma 5 liści inny 3-4, a niektóry dopiero wschodzi.
Zetor Team

#4536 Share Chlopmalorolny3

Chlopmalorolny3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 27 październik 2013 - 07:18

Rzepak i nawożenie [połączone] ja pryskałem horizonem ale prawie 2 tygodnie temu rzepak miał 4-8 liści .U ciebie rzepak wschodzi a ja sie martwie czy u mnie nie za duży będzie przed zimą .

#4537 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 27 październik 2013 - 15:41

Rzepak i nawożenie [połączone] To trzeba było dać Caryxa 1l i był byś spokojny.

#4538 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 27 październik 2013 - 15:59

Rzepak i nawożenie [połączone] 5t/ha marzenia ściętej głowy chyba, że naprawdę rok z pogodą dopasuje jak to miało mieśce rok temu.

#4539 Share kamilaimateusz

kamilaimateusz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 27 październik 2013 - 17:46

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie pierwszy raz zasialem rzepak poradzcie co na wiosne jak wspomagac nawozowo i opryski

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4540 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2423 postów

Napisany 27 październik 2013 - 19:08

Rzepak i nawożenie [połączone] no 2 dawki azotu, pierwsza w momencie ruszenia wegetacji, najlepiej nawóz zawierający dodatkowo siarke, i forme amonową i saletrzaną azotu (np. popularny Saletrosan), za ok. 2 tyg druga dawka (może być Saletra) .Do tego 2 opryski od grzyba, pierwszy po ruszeniu wegetacji drugi na opadający płatek.No i jeszcze walka ze szkodnikami, to już w zależności od wystepowania, zazwyczaj 3-4 zabiegi (bynajmniej u mnie tak wychodzi) Do tego warto dorzucić odzywki z mikroelementami, głownie bor,mangan, molibden. Niektórzy stosują opryski mocznikiem i siarczanem magnezu. Tu już "co kraj to obyczaj" :P
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)