tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

slawek2209    161

W poniedziałek pojdzie saletrosan.Mam nadzieje że deszcz przyjdzie i ładnie sie rozpuści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Ja też w poniedziałem lub jutro jak się wyrobie, tylko mam dylemat bo mam zamiar posiać coś koło 250 saletrosan i 100 saletry, czy może lepiej zrobić tak jak maciek 56 pisze żeby dać teraz saletrosan, a za jakiś tydzień może dłużej saletre. Podobnie myśle po zbożach dać tylko troche szkoda czasu i pieniędzy na 2 krotne nawożenie pierwszej dawki :wacko:

Dodam że na jesień nie dawałem po zbożach żadnych nawozów mineralnych, tylko po rzepaku 500 kg lubofosu.

 

A tak poza tym skoro po azocie ma wymarznąć to co powiedzą rolnicy gospodarujący na glebach bogatych w azot lub po przedplonach motylkowych, strączkowych, to w tej sytuacji mieli by gołe pole po większym mrozie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

masz rację kolego, mam koło domu pszenicę po fasoli, to każdego dnia patrząc przez okno wydaje się coraz zieleńsza.. :)

Z tą dawką to (i ja tak robię) daj najpierw tego saletrosanu, a później więcej saletry 200-300kg. Może i szkoda czasu i paliwa żeby dzielić dawki na nie wiadomo ile, ale myślę, że jeśli nie ma się kilkuset ha, to można się w to bawić na tych kilkudziesięciu hektarowych grajdołkach :)

Jeżeli masz dobre zawartości potasu i fosforu to ok, ale jeśli jest inaczej to później nie dziw się, że mimo takiej i takiej dawki azotu plon nie jest zadawalający..

 

Ja wczoraj zaaplikowałem na równych kawałkach saletrosan 250-300kg, żadnego błota czy kolein - no może jedynie tam gdzie troszkę śnieg jeszcze zalega, ale z przymrozkiem byłoby super... Teraz właśnie muszę czekać albo na przymrozek żeby posiać na górach (jeszcze sporo śniegu tam zalega;/) albo jak już wszystko podeschnie, jeżeli ta druga opcja to zamiast saletrosanu na te góry na pierwszy rzut pewnie pójdzie rsm..

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

saletrosan nie potrzebuje deszczu aby sie rozpuścic. nie martwcie sie na zapas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek56    4

Kolego Skywalker z jakiej czesci powiatu tomaszowskie jestes ja jestem z gminy Krynice??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

masz rację kolego, mam koło domu pszenicę po fasoli, to każdego dnia patrząc przez okno wydaje się coraz zieleńsza.. :)

Z tą dawką to (i ja tak robię) daj najpierw tego saletrosanu, a później więcej saletry 200-300kg. Może i szkoda czasu i paliwa żeby dzielić dawki na nie wiadomo ile, ale myślę, że jeśli nie ma się kilkuset ha, to można się w to bawić na tych kilkudziesięciu hektarowych grajdołkach :)

Jeżeli masz dobre zawartości potasu i fosforu to ok, ale jeśli jest inaczej to później nie dziw się, że mimo takiej i takiej dawki azotu plon nie jest zadawalający..

 

Ja wczoraj zaaplikowałem na równych kawałkach saletrosan 250-300kg, żadnego błota czy kolein - no może jedynie tam gdzie troszkę śnieg jeszcze zalega, ale z przymrozkiem byłoby super... Teraz właśnie muszę czekać albo na przymrozek żeby posiać na górach (jeszcze sporo śniegu tam zalega;/) albo jak już wszystko podeschnie, jeżeli ta druga opcja to zamiast saletrosanu na te góry na pierwszy rzut pewnie pójdzie rsm..

Zrobie tak jak mówisz rzuce koło domu na rzepak i pszenice saletrosan, a na dalsze działki to się zastanowie czy się opłaci 2 razy jeździć, czy pojechać raz za 2 tyg. byłem przed chwilą na rzepaku to na glinie buty się nie kleją, a na scieżkach jak na betonie.

Zasobność u mnie nie wiem jaka jest, ale po tegorocznym sezonie porównałem w jęczmieniu jarym azit z centrali na jednej działce gnojowica na gorszej połowie, a na lepszej polifoska 6 200kg na ha, azot przed siewem 200 saletrzak i potem 100 saletra nie trzeba było plonu ważyć naocznie było widać jak kosiłem efekt gnojowicy. A tego towaru mam sporo, średnio prawie co roku na wszystkie działki idzie gnój i gnojowica, tylko tam gdzie mi braknie przed siewem, lub na nowych dzierżawach daje NPK, no i oczywiście pod rzepak i kuku na ccm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oskars    0

Z tych co siali lub sieją na dniach.. dawał ktoś saletrę???

Siałem 300 kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Jak zaplanowane tak zrobione, saletra na rzepak, pszenżyto i pszenicę poszła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

a to kolego @jacek472 spoczko, bo jak napisałeś że nie dawałeś NPK, to myślałem, że nic nie dawałeś.. :) Udanego rozsiewu saletrosanu życzę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

dzisiaj rozsiane 300kg/ha saletrosanu, za 2-3tyg pójdzie 300kg/ha saletry.

 

strasznie wygląda ten wypadek

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

@Dagmarka własnie to widziałem, masakra. Trzepło tym New Hollandem jak szmatą. Od dziś inaczej będę patrzeć na wyprzedzające mnie pojazdy ;)

 

Dziś wysypane 320kg Saletrosanu. Miało być więcej ale jakoś nie mogłem wyczuć tego nawozu. Niby rozsiewacz ustawiony wg tabel a wysiał inaczej. Tydzień wcześniej poszło 250kg Polifoski6 wiec azotu troche sie nazbiera.

 

Ile proponujecie teraz sypnąc CANu Yary na druga dawkę za 2tyg? (Nie mam saletry niestety)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

@Dagmarka, mam nadzieję, że kierowcy traktora nic poważnego się nie stało...:/ lipa straszna, jak walnął z taką siłą kabiną o ziemię to myślałem, że nic z tego nie zostało.. ale ciągnik tak czy siak pewnie do kasacji.. :/ trzeba uważać na takich wyprzedzających debili :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

troche nie przesadzacie z tą druga dawką ? za 2 tygodnie bedzie 14 marzec dopiero a wy już bedziecie po nawożeniu azotowym? Nie wiem czy to dobra strategia no chyba ze jeszcze 3 dawke planujecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buczek    9

panowie pytanie po jakim czasie dać saletrę na rzepak po wysianiu polifoski 21 przy obecnych warunkach (temp. około 8 stopni w dzień)??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

zależy ile planujesz dawek. Ogólnie po sianiu Polifoski za ok tydzień (jezeli nie będzie przymrozków) pasuje poprawić saletrą no i później jeszcze jedna dawka


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

@knoro93 jak zauważyłeś nie stosuje azotów szybko działających więc jeśli wysieję drugą dawkę do 20 marca to na na przełomie kwietnia i maja gdy akurat rzepak będzie kwitł wykorzysta cały azot a o to chodzi bo pobieranie azotu z gleby od kwitnienia jest niewielkie bo rzepak od tej pory żyje ze zgromadzonych zapasów w zielonej masie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

@Dagmarka własnie to widziałem, masakra. Trzepło tym New Hollandem jak szmatą. Od dziś inaczej będę patrzeć na wyprzedzające mnie pojazdy ;)

 

Dziś wysypane 320kg Saletrosanu. Miało być więcej ale jakoś nie mogłem wyczuć tego nawozu. Niby rozsiewacz ustawiony wg tabel a wysiał inaczej. Tydzień wcześniej poszło 250kg Polifoski6 wiec azotu troche sie nazbiera.

 

Ile proponujecie teraz sypnąc CANu Yary na druga dawkę za 2tyg? (Nie mam saletry niestety)

 

A polifoska 6 w jakim to celu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Taniej pewnie tak ale czy lepiej? Działka o niskiej zawartości fosforu więc jeśli jeszcze dodatkowo nie podam w nawozie mineralnym moga wystąpić spore niedobory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

tak tylko fosfor podany teraz zadziała na roślinę następną - mała ruchliwość w glebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beret1990    27

azot powinien być wysiany jak najszybciej, nie później niż 6 tygodni przed kwitnieniem...dlaczego? żeby nie było przerostów i odnowień-potwierdzone badaniami naukowymi i obserwacją na swoich i sąsiadów polach...do 15 marca wysieje 500-600kg saletry i koniec nawożenia azotowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Wiesz że 2 tygodnie zimne i suche nie jest równe ciepłym i przekropnym?? Taka gadka że dawka za 2 tyg jest bez sensu. Co do kwitnienia to ostatnia dawka miesiąc przed i to róznie z tym bywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj