Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11293 odpowiedzi na ten temat

#4141 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 29 lipiec 2013 - 21:27

Rzepak i nawożenie [połączone] Pierwszy raz uprawiałem rzepak (odmiana Monolit), dziś sprzedany, plon 4,175t/ha. Nie był desykowany i od dołu łodygi bardzo zielone.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 03:21
  •  

#4142 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 29 lipiec 2013 - 23:20

pomozcie z odmiana Panowie

Nie napisałeś jakie województwo i czy hybryda czy populacja. Ostatnio czytałem rekomendacje odmian na region i praktycznie na obszarze całej polski zalecano visby i technic. Tyle że visby jednak woli lepsze gleby, a technik jest zalecany na słabsze gleby. Jedną z lepiej plonujących odmian wg COBORU jest też Kolumb który też jest zalecany na słabsze gleby.
Swoja drogą jak ktoś mówi że ma 3b i to jest słaba to się co najmniej dziwie. Ja o takiej glebie mogę pomarzyć, a ogólnie nie brakuje takich którzy sieją rzepak nawet na V klasie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4143 Share metiu20

metiu20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 02:27

Rzepak i nawożenie [połączone] my sialiśmy rzepak właśnie Visby na przeplataninie klas od 3 do 5, w sumie 4 ha a plon 4,2t/ha więc nie jest źle.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4144 Share emo87

emo87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 07:48

Rzepak i nawożenie [połączone] jaką odmianę polecacie na ziemię głównie IVa i IVb i niestety gleba mało zasobna w składniki

aaabbb

#4145 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 08:52

Nie napisałeś jakie województwo i czy hybryda czy populacja. Ostatnio czytałem rekomendacje odmian na region i praktycznie na obszarze całej polski zalecano visby i technic. Tyle że visby jednak woli lepsze gleby, a technik jest zalecany na słabsze gleby. Jedną z lepiej plonujących odmian wg COBORU jest też Kolumb który też jest zalecany na słabsze gleby.
Swoja drogą jak ktoś mówi że ma 3b i to jest słaba to się co najmniej dziwie. Ja o takiej glebie mogę pomarzyć, a ogólnie nie brakuje takich którzy sieją rzepak nawet na V klasie.

Północna część mazowieckiego. Raczej populacja, tak jak mówiłem będe siał pierwszy raz to z populacją chyba mniej problemów i na nauke lepsza?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#4146 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 09:04

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja sieje rzepak na 4a i b i nawet 5 i to sa jak na naszym rejonie bardzo dobre ziemie":) średnie plony 4-4,5 rzepaku Pozdrawiam

#4147 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 10:09

Ja sieje rzepak na 4a i b i nawet 5 i to sa jak na naszym rejonie bardzo dobre ziemie" :) średnie plony 4-4,5 rzepaku Pozdrawiam

A jakie odmiany?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#4148 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 10:52

Rzepak i nawożenie [połączone] Visby i Marathon wiadome ze na piachu będzie słabiutki ale już na 4a i b jest bardzo ładny.

#4149 Share Patryk198913

Patryk198913

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 12:17

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam mam pytanie czy stosował z was ktoś nawóz pod korzeń agrafoska 20 30 ???? Dobry to nawóz jakie inne polecacie ?

Z góry dzięki za odpowiedź

#4150 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 30 lipiec 2013 - 23:34

jaką odmianę polecacie na ziemię głównie IVa i IVb i niestety gleba mało zasobna w składniki

Raczej nie ma odmiany która będzie tolerowała słabą zasobność przy małym nawożeniu. Zresztą rzepak urośnie nawet na słabszej glebie pod warunkiem że jest w wysokiej kulturze. Możesz siać ale dać wysokie ilości nawozów. Rzepak bardzo lubi pola gdzie zasobność w PK i Mg jest minimum średnia.

Północna część mazowieckiego. Raczej populacja, tak jak mówiłem będe siał pierwszy raz to z populacją chyba mniej problemów i na nauke lepsza?

Czy ja wiem czy mniej problemów... Ale na pewno hybryda nie wybacza błędów. Nie orientuje się w odmianach populacyjnych, jutro popatrzę na wyniki COBORU i opisy danych odmian. Dzis za bardzo już czasu nie mam.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4151 Share emo87

emo87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 31 lipiec 2013 - 00:00

Rzepak i nawożenie [połączone] nawożenie będzie spore, to jest dzierżawa i tam już powoli ph się reguluje ale nadal niska zawartość w składniki.... skłaniam się zasiać tam monolita....

aaabbb

#4152 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 31 lipiec 2013 - 23:21

Rzepak i nawożenie [połączone] Przygotuj się na dodatkowe koszty na odzywki, w takiej sytuacji mogą okazać się niezbędne.

Napisze już o tych odmianach, chociaż nie powinienem w tym temacie. Jak coś to o odmiany pytajcie w temacie "Odmiany rzepaku"
Monolit ok, sherlock też ładne plony ponad 100% wzorca wg COBORU. Ale zastanawiam się jak możliwe jest że np NK Morse uzyskał 145%, a NK Bold 137% wzorca. Chyba jakiś rekord, lub błąd. Przy takich plonach pewnie nawet lepiej wychodzą od odmian mieszańcowych. A wg wielu badań akurat mieszańce wypadają korzystniej pod względem plonu.
Zapraszam na swój profil

#4153 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 06 sierpień 2013 - 22:02

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam,
zrobiłem badanie gleby na działkach na których planuje posiac rzepak,
Pierwsza działke obrabiam od wiosny, posiana była tam facelia która wymiekła, a oto wyniki
Ph 6,52, P 8,7(niska), K 17,0 (średnia), Mg 20,0 średnia(b. wysoka), B 0,99(średnia), Mn 172,0 (średnia), Cu 9,8 (wysoka), Zn 12,8 (średnia), Fe 1940 (średnia)
Klasa gleby 2-3, Wapno weglanowe juz lezy i czeka na rozsianie. Myslicie ze juz moge tam posiac rzepak?
Na pozostałych działka nie robiłem badan na mikro tylko podstawowe, klasa gleby głównie IV, ale troche gorzej to wyglada
ph 5,8 P 8,4(niska), K 4,5 (b. niska) Mg 10,6 (b. wysoka)
ph 5,2 P 10,7 (średnia) K 7,5 (b. niska) Mg 5,5 (średnia)
Na tych działkach był posiany dolomit dwa lata temu... przedplonem było pszenzyto nawozone przyzwoicie ( N140 P60 K90) Zastanawiam sie czy sobie nie darowac na tych działkach rzepaku w tym roku.

#4154 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 06 sierpień 2013 - 22:49

Rzepak i nawożenie [połączone] Na tej 1 działce jak najbardziej możesz siać rzepak, ewentualnie będziesz musiał dodawać odzywek fosforowych do zabiegów opryskiwaczem.
Na pozostałych bym posiał za rok, a w tym roku rzucić sporo nawozów żeby trochę te wartości poprawić. Jeżeli wapno węglanowe daje słabe efekty to daj kredę a pH powinno szybciej skoczyć.
Zapraszam na swój profil

#4155 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 06 sierpień 2013 - 22:55

Rzepak i nawożenie [połączone] tylko kurcze pasuje mi tam w płodozmianie rzepak... Ile proponujesz dac weglanu na tej pierwszej działce?

#4156 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 07 sierpień 2013 - 20:18

Rzepak i nawożenie [połączone] jak najlepiej zestymulować nasiona do skiełkowania? wykonać płytką uprawkę czy też pozostawić nieruszone ściernisko na 2 tygodnie?

#4157 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 07 sierpień 2013 - 20:28

Rzepak i nawożenie [połączone] jesli sa opady to mozna zostawic az skiełkują a jak sucho to płytka uprawa

#4158 Share Roxer

Roxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 08 sierpień 2013 - 19:49

Rzepak i nawożenie [połączone] @kissmy...
Też teraz się głowię jak będzie lepiej zrobić.
Ze strony KWS:

"Pozostałe po zbiorze, osypane nasiona rzepaku mogą przetrwać w glebie dłuższy czas i pojawić się w uprawach roślin następczych jako samosiewy rzepaku. Aby tego uniknąć należy odpowiednio zagospodarować glebę po zbiorze rzepaku. Płytka uprawa roli powinna sprowokować osypane nasiona rzepaku do skiełkowania.W celu usunięcia skiełkowanych nasion rzepaku na ściernisku rzepaczanym, posłużyć się można metodami zarówno mechanicznymi jak i chemicznymi
Metoda mechaniczna: siewki osypanych nasion rzepaku zostają w trakcie drugiego, mechanicznego etapu uprawy wymieszane z glebą. Im później, tym skuteczniejsze jest oddziaływanie tego zabiegu.

Jeżeli zależy nam na skutecznym, jednoczesnym usunięciu siewek rzepaku oraz chwastów, należy zastosować herbicyd zawierający glifosat. Aby oprysk zadziałał w sposób pewny, należy wykonać go po upływie ok. 3 tygodni od uprzednio wykonanej płytkiej uprawy gleby."

#4159 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 08 sierpień 2013 - 21:36

tylko kurcze pasuje mi tam w płodozmianie rzepak... Ile proponujesz dac weglanu na tej pierwszej działce?

Na tej 1 działce? Ona nie wymaga koniecznie wapnowania, ale większość węglanów działa dość wolno szczególnie na cięższych glebach więc możesz bez problemu dać 4t.
A jak chcesz na tych słabszych polach siać rzepak to przedsiewnie daj kredę bo działa szybko(z tlenkiem bym nie ryzykował), ewentualnie wiosną można dosypać kredy granulowanej. Przedsiewnie pełna dawka P, K przedsiewnie 60%, 40% wczesną wiosną.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4160 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 09 sierpień 2013 - 08:08

Rzepak i nawożenie [połączone] czy uwzględniacie w nawożeniu posiekaną słomę? Ja z racje tego że nie było co zrobić ze słomą po pszenicy wszystko posiekałem potem dałem trochę azotu i zgruberowałem. Teraz się zastanawiam o ile obniżyć mogę dawkę NPK. Planuje dać lubofos pod rzepak 3,5-10-18,5