tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

infinityPG    0

Juto na suchsze działki tez zaczynam siac polifoske21 :) Marcin9084 ile będziesz dawał Polifoski na pierwszą dawkę? Ja planuje dac 250/ha...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

chyba naprawdę nie ma sensu głodzić rzepaku do połowy marca skoro zapowiadają że zima się nie pojawi. Zresztą wskazuje na to cyrkulacja zachodnia i duża aktywność atlantyku. Chyba w weekend czas na saletrosan i sól potasową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

kret to se moze powiedziec ze zima wroci czy nie niech lepiej pilnuje tej od wiadomosci :);)

na powaznie to to nie wiadomo do konca moze wroci moze nie ale ktos dobrze napisal ze jak przyjdzie zima to te podkarmione rosliny ktore wystartowaly zalatwi ja raz tak mialem jak sialem nawoz rzepak wygladal bardzo ladnie pozniej byl mroz i bylo tylko gorzej wiec nie mam zamiaru sie spieszyc nawoz nie tani a jes wczesnie dzien krotki ziemia zimna nie wiele ten rzepak bedzie korzystał a jak bedzie wiosna na poczatku marca to najwyzej rsm rozleje i tez urosnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

2 lata temu saletra 34N po całości upraw rzucona przed ruszeniem wegetacji. Wegetacja ruszyła, potem śnieg i mrozy do -12 w dzień i jedynie muszelka ruda, ale odbiła bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

a moje zdanie jest w tej sprawie takie , że azot z nawozów w tych temp , które teraz mamy nie będzie aż tak bardzo wyparowywał tym bardziej , że szybko się rozpuści.

Po drugie nie zostanie wymyty ponieważ ziemia jest jeszcze trochę zamarznięta. Także ja bym się tu stratami nie przejmował. W tamtym roku zastosowałem azot przed wystawa w kielcach i u nas na lubelszczyźnie zima wróciła... ale nie żałuję. Lepiej to wyszło niż zastosowany po roztopach.

Ale prawda jest taka , że na tak wczesne stosowanie lepsze są nawozy typu saletrosan czy polifoska 21, ponieważ azot NH4+ jest trudniej wymywany z gleby niż NO3- lecz NH4+ będzie działał wolniej. Dlatego moje zdanie takie , że kto może (biorę pod uwagę tylko swój region i warunki tu panujące) nawozy, które wymieniłem siac może. pozdrawiam

Edytowano przez kpiotr

jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin9084    0

infinityPG ja planuje dać 200kg/ha Polifoskiej a jak się już będzie robić naprawdę ciepło to dam 150l RSM i na drugą dawkę 250 l RSM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Ale że co rozrzucić już Saletrosan w takiej dawce jak przewidziana 400kg i sól 100kg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Sól potasowa już dawno powinna być rzucona na zmarzlaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

prawda jest taka , że rzepak jak będzie chciał ruszyć wegetację to ruszy czy z azotem czy bez. A ja wolę , żeby nawóz czekał na rzepak niż odwrotnie. Jeśli na 1 dawkę dajesz 400 saletrosanu i warunki są sprzyjające tzn brak śniegu, przymrozki rano umożliwiające bezproblemowe przejazdy to ja bym ruszał w tym tygodniu. Ale oczywiście mówię to na podstawie warunków u mnie. U mnie mają być opady deszczu w najbliższym czasie więc... nawóz bardzo szybko się rozpuści...lecz może uniemożliwić to przejazd po polu.


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Dokładnie jak kolega wyżej pisze. Jeżeli będą wysokie temp przez pare dni tak jak było ostatnio to rzepak i zboża rusza czy ten nawóz będzie rzucony czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Tylko w tym sęk że jest wilgotno w polu a przymrozków nie ma zbyt dużych bo temperatura oscyluje w granicach -1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Witam mam troche rzadki rzepak i chcialbym cos zrobic zeby rzepak rozrastal sie na boki a nie szedl ostro w gore. Mam taki plan zeby na poczatku marca rozsiac 150 kg saletry i 150 saletrosanu, jak rzepak sie troche zasieleni opryskal bym to mocznikiem siarczanem i do tego litr CCC. Zmiana dawki nawozu nie wchodzi w gre chodzi mi bardziej czy ten oprysk cos da?? Czy pobudzi troche rzepak do tworzenia bocznych rozgalezien??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

to lepiej daj jakiś tebukonazol (orius) albo coś bardziej specjalistycznego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

tebukonazol ma zamiar dac za jakis tydzien po tym zabiegu razem z borem i odzywkami fosforowo- potasowymi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quercus78    5

Czy posianie początkiem marca siarczanu magnezu granulowanego na rzepak dostarczy mu siarki? Jesienią dałem siarczan magnezu tylko dolistnie.


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oskars    0

Po czym można poznać że ruszyła wegetacja rzepaku bo nie wiem czy nawóz siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Dziś posiane po 100 kg soli i polifoski 21. Startową dawkę azotu wysieję nie wcześniej jak za tydzień mimo że ciepło sucho i słonecznie.

Edytowano przez magnum123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ja osobiście nie śpieszę się z azotem. Jak będzie ta zapowiadana przez was wiosna to może ruszę około 10 marca. Niby wiosna ciepło ale w moim regionie nikt sie nie wychyla na pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Dzisiaj skończyłem rzepaki 300 kg salmag. Akurat przyszedł deszczyk i teraz to niewiem kiedy ludzie wjadą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin9084    0

Polifoska rozsiana w ilości 200 kg i teraz czekam na zapowiadany deszczyk tak zrobiłem na 1 ha a na kolejne 2 pójdzie za tydzień saletrosan w ilości 250kg na ha zobaczymy czy będzie jakaś różnica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja dziś zastosowałem w rzepaku mocznik w dawce 160 kg/ha a gdy wegetacja ruszy na dobre pójdzie saletrosan

rzepak zaczyna u mnie powoli sie budzic, wiec sypanie o tej porze saletry jest troche ryzykowne bo jak wadomo saletra rozchartowywuje rosliny a mocznik przy dodatnic temp. bedzie powoli pobierał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja czekam do marca, koło 5 będę ruszał w zależności od pogody


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czesc

 

U mnie rzepak powoli zaczyna przebarwiac liscie na kolor buraczkowy - czy to oznacza,ze brakuje mu pokarmu (zabarwienie wskazuje na fosfor i potas -poprawcie mnie jezeli sie myle a jezeli nie to podpowiedzcie jaki nawoz zastosowc optymalnie))

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

U mnie w okolicy też wszyscy ruszyli jak tylko pojawił się pierwszy gospodarz w polu z rozsiewaczem. Czy robią dobrze, nie wiem ale każdy jak sieje, sieje za swoje więc decyduje sam. Ja, jak tylko pozwoli pogoda chcę także coś rozsypać.

 

Na start będzie szedł saletrosan i chciałem także w tym roku pierwszy raz sypnąć kizerytu, ile go sypnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj