Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11296 odpowiedzi na ten temat

#381 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 10:33

Rzepak i nawożenie [połączone] Chyba amonowa działa szybciej od azotanowej to wtedy Twoja wypowiedź miała by większy sens. Mi doradzali że saletrosan najkorzystniej dać 2 tyg przed ruszeniem wegetacji zaś saletre już jak ruszy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 02:13
  •  

#382 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 10:45

Rzepak i nawożenie [połączone] Fakt, nie do końca czytelnie to napisałem :). Poprawiłem to.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#383 Share pOngO88

pOngO88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 11:07

Rzepak i nawożenie [połączone] Wczoraj rozsiałem pierwszą dawkę po rzepakach, poszło 330kg saletrzaku 27,5% na hektar. Ogólnie warunki do siania super tylko ten wiatr... a na mokrzejszych kawałkach jednak ciapa się robi. Patrząc na rzepaki to z tego co widzę to te które na jesień dostały tebukonazol to lepiej przezimowały a reszta nie opryskana zapowiada się do zaorania.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#384 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 11:11

Rzepak i nawożenie [połączone] A co myślicie o czymś takim:
I dawka: polifoska 21 - 4,5dt/ha
II dawka: saletra amonowa - 2dt/ha

N=95kg + 68kg = 163kg
Do tego na jesień:
Sól potasowa - 3dt/ha + Polidap - 2dt/ha

wtedy łącznie:
N=199kg P=92kg K=180 Mg=18kg S=73kg

#385 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 06 marzec 2011 - 12:25

Rzepak i nawożenie [połączone] Czasami wyższe dawki N nie idą w parze z ekonomią....

#386 Share funkmaster1993

funkmaster1993

Młody Przyszły Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 1278 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 12:35

Rzepak i nawożenie [połączone] Silva do tego pasowało by dorzucić Potasu bo rzepak pobiera go tyle samo a raczej trochę wiecej niż Azotu.
FUNKMASTER

Sprzedam

Kosiarkę bijakową Samasz KB 250

#387 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 06 marzec 2011 - 13:04

Rzepak i nawożenie [połączone] wczoraj pyknęliśmy jakies 350kg saletry kędzieżyńskiej na hektar na jednej z 3 odmian rzepaku

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#388 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 21:06

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja może jutro pojadę?

#389 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 06 marzec 2011 - 21:10

Rzepak i nawożenie [połączone] Czy jest sens sypać azot na rzepak którego już nie ma?
kto sieje ten zbiera....

#390 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 06 marzec 2011 - 21:18

Rzepak i nawożenie [połączone] jesteś pewnien, że go nie ma?

spotkałem się z taką opinią, że w optymalnych warunkach azot rozkłada się i "wędruje" w głąb ziemi z prędkością 1cm dziennie, czyli po 3 tygodniach jest już nie dostępny dla systemu korzeniowego.
Dla mnie jest to bardzo ciekawa teoria i ze względu na prędkość rozkładu i ze względu na długość systemu korzeniowego.

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#391 Share damianTDD

damianTDD

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów
  • Zainteresowania:sprzęt rolniczy

Napisany 06 marzec 2011 - 21:59

Rzepak i nawożenie [połączone] a mam do was takie pytanie czy po wysiewie siarczanu można siać zaraz saletre czy lepiej zrobić jakaś przerwę

#392 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 00:22

Rzepak i nawożenie [połączone] To zależy jaka forma jest tego azotu. Jeden wędruje drugi nie a trzeci się utlenia. Można dawać razem. Nic się nie stanie.

#393 Share suzuki21l

suzuki21l

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanizacja rolnictwa, motoryzacja i jazda na motocyklu

Napisany 07 marzec 2011 - 08:08

jesteś pewnien, że go nie ma?

spotkałem się z taką opinią, że w optymalnych warunkach azot rozkłada się i "wędruje" w głąb ziemi z prędkością 1cm dziennie, czyli po 3 tygodniach jest już nie dostępny dla systemu korzeniowego.
Dla mnie jest to bardzo ciekawa teoria i ze względu na prędkość rozkładu i ze względu na długość systemu korzeniowego.

ale słuchaj jak jest taka sytuacja jak np u mnie, w nocy ziemia zamarza całkowicie a w dzień puszcza do 3-4cm, to jak myślisz, czy azot nie wędruje niżej jak do zmarzliny

#394 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1331 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 15:11

Rzepak i nawożenie [połączone] Dziś rozsiałem polifoskę 21 i zastanawiam się nad saletrą. Ten tydz. ma być ciepły a następny znów ochłodzenie jakieś z przymrozkami. Czy jak rzepak ruszy od saletry to przymrozki mu potem nie dowalą?

#395 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 marzec 2011 - 18:55

Chyba amonowa działa szybciej od azotanowej to wtedy Twoja wypowiedź miała by większy sens. Mi doradzali że saletrosan najkorzystniej dać 2 tyg przed ruszeniem wegetacji zaś saletre już jak ruszy.

Od kiedy to azot w formie amonowej działa szybciej od tego w formie azotanowej :blink:
Wszak forma azotanowa to inaczej saletrzana, czyli taka w jakiej znajdują się azot znajdujący się w np. saletrze wapniowej zwanej inaczej azotanem wapnia.
Saletra amonowa zawiera obie formy azotu i zgodnie z regułami ta saletrzana(azotanowa ) działa szybciej, natomiast amonowa dłużej, podobnie jak azot zawarty np, w siarczanie amonu.

#396 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 19:34

Rzepak i nawożenie [połączone] To dlaczego na ostatnim szkoleniu pewien niemiec mówił żeby nie dawać formy azotanowej na początku. Zaś na końcu najwięcej?

#397 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 marzec 2011 - 20:31

Rzepak i nawożenie [połączone] Na początku wegetacji forma azotanowa czyli saletrzana jest jak najbardziej O.K.
Niestety ani parę dni temu, ani dzisiaj tego początku jeszcze nie ma, a forma azotanowa jest narażona na wymywanie w największym stopniu spośród wszelkich dostępnych form azotu w nawozach mineralnych i pewnie to Szkop miał na myśli a nie szybkość działania.
Cała sztuka wczesnowiosennego wysiewu nawozów to kompromis pomiędzy możliwością wjazdu w pole, a momentem ruszenia wegetacji.Jeśli ten okres jest dłuższy niż 7-10 dni to niestety są straty, choć całe szczęście ze brak opadów i zamarznięte podglebie w dużym stopniu je ogranicza.
Wysiew nawozu azotowego w obecnym sezonie w terminie 15-25 lutego jest niestety posunięciem chybionym, tym bardziej że każdy dzień od tamtej daty umożliwiał wysiew nawozu z uwagi na codzienne przymrozki, a do ruszenia wegetacji niestety potrzebne są pewne uwarunkowania termiczne.

Edytowany przez xemit, 07 marzec 2011 - 20:35.

#398 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 20:34

Rzepak i nawożenie [połączone] Skoro niemiec tak mówił to rozwiń swoja odpowiedź i powiedz dlaczego tak mówił?
Chętnie posłuchamy rad niemca.

A jeśli chodzi o szybkość działania to najszybsza jest forma azotanowa, a potem amonowa.

xemit --> daj pochwalić się wiedzą chłopakowi. Chętnie posłucham jego teorii.

Edytowany przez marekgizio, 07 marzec 2011 - 20:36.

#399 Share menos

menos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 20:44

Rzepak i nawożenie [połączone] witam mam pytanko czy wysiew teraz saletry+siarczan na rzepak nie będzie zbyt wczesnym posunięciem u nas w Małopolsce na niedziele zapowiadają 14C a później niby ochłodzenie co o tym myślicie do środy mówią u nas mroź więc można wjechać spokojnie

Edytowany przez menos, 07 marzec 2011 - 20:46.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#400 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 21:13

To dlaczego na ostatnim szkoleniu pewien niemiec mówił żeby nie dawać formy azotanowej na początku. Zaś na końcu najwięcej?

Forma azotanowa (saletrzana) po rozpuszczeniu przechodzi w jon NO3, który nie jest wiązany przez kompleks sorpcyjny, jak to się dzieje z jonem NH4, ale pozostaje w roztworze glebowym.
Tym samym jest łatwiej pobierany przez rośliny, ale również łatwiej wypłukać go z gleby.

Ogólnie to chyba problem z rozkminką tego jest widzę.
DEZERTER