Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#3941 Share gutmen123

gutmen123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 20 maj 2013 - 13:30

Rzepak i nawożenie [połączone] w zależności od dawki jaką zastosujesz . 100 g ok 10 dni , ale w związku, że ten rok jest szczególny, działanie jest krótsze --> ok. 5 dni

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 07:06
  •  

#3942 Share karllo

karllo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 20 maj 2013 - 14:28

Rzepak i nawożenie [połączone] ile za saletre?

#3943 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 maj 2013 - 16:59

Rzepak i nawożenie [połączone] czy chlor z korn kali zaszkodzi rzepakowi? uwzględniając zawartość siarki oraz magnezu w tym nawozie wychodzi on korzystniej niż sól potasowa, tylko obawiam się negatywnego wpływu chlorków

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3944 Share gutmen123

gutmen123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 20 maj 2013 - 22:32

Rzepak i nawożenie [połączone] nie zaszkodzi

#3945 Share rolnikPawel

rolnikPawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 21 maj 2013 - 13:04

Rzepak i nawożenie [połączone] Chlor jakoś rzepakowi zaszkodzić nie powinien. A u nas to co drugi to zamiast soli sieje Corn Cali.A ja to różnie.

#3946 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 22 maj 2013 - 11:47

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam
Szukam pomysłu na zmianowanie i troche doprowadzenie ziemi do kultury. Pytanie czy rzepak ma większe wymagania glebowe niz np pszenica? Czy na ziemi lekkiej, 3b, ph 4,86-5,16, P 23,8; K 8,6; Mg 8,2 moge posiać rzepak? Tzn. zabronić mi nikt nie zabroni :) ale czy ma to sens? w tej chwili posiana jest tam pszenica która wykazuje objawy niedoboru Mg, niskiego PH i mega problem z miotłą.

Edytowany przez majes, 22 maj 2013 - 11:48.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#3947 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 22 maj 2013 - 11:52

Rzepak i nawożenie [połączone] wystarczy rozsiać pod orkę wapno magnezowe drobnej granulacji o wyższej reaktywności i można zaryzykowac jeżeli gleba jest w dośc dobrej kulturze
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#3948 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 22 maj 2013 - 12:19

Rzepak i nawożenie [połączone] @majes
Zapraszam do lektury na AF - temat wapniowanie
http://www.agrofoto....lcalc__st__1480
Zwróć uwagę na kolegę Agronom_kujawy

#3949 Share emo87

emo87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 22 maj 2013 - 12:23

Witam
Szukam pomysłu na zmianowanie i troche doprowadzenie ziemi do kultury. Pytanie czy rzepak ma większe wymagania glebowe niz np pszenica? Czy na ziemi lekkiej, 3b, ph 4,86-5,16, P 23,8; K 8,6; Mg 8,2 moge posiać rzepak? Tzn. zabronić mi nikt nie zabroni :) ale czy ma to sens? w tej chwili posiana jest tam pszenica która wykazuje objawy niedoboru Mg, niskiego PH i mega problem z miotłą.

IIIB to raczej nie jest lekka ziemia.... masz niska zawartość potasu i magnezu i niskie ph wiec wapnowanie przed siewem rzepaku niewiele może dać. przy tak niskim ph możesz mieć wysokie stężenie glinu który jest toksyczny dla rzepaku i może rzepak w ogóle nie powschodzić. rzepak pod względem ph jest bardziej wymagający od pszenicy urośnie na lżejszej ziemi ale nie na niższym ph. no ale raz mieliśmy rzepak w pierwszym roku na dzierżawie na ziemi 4b i V ph 5,1 i zawartości P K Mg były albo niskie albo bardzo niskie i plon był lekko ponad 3,5 t, do tej pory nie wiem jak to się stało :P

aaabbb

#3950 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 22 maj 2013 - 15:09

Rzepak i nawożenie [połączone] pytanie moje brzmi tak, aktualnie rzepak jest u mnie w pełni kwitnienia, na pędzie głównym od dołu są już pierwsze łuszczyny, zdarzają się pojedyncze wykręcone, dodam że rzepak nie był chroniony fungicydem na wiosnę, dostał tylko toprex na jesieni. Jakie przyczyny mogą być ?

normalnie na ziemii cięzkiej ph 5 to jest duża lipa ale na piachu jeszcze tragedii nie ma i już tak nie widziwniajcie że nie powschodzi, owszem przyswajalność wszystiego jest ograniczona i inna niż przy ph 6 ale moja rada jest nadal j/w. kolego emo akurat potas można akurat to jest pole przed nawożeniem a np. zwiększanie Mg czy K nie należy do jakieś trudnej rzeczy w przeciwieństwie do pH które latami się psuje i latami odbudowuje. A jak wam tak bardzo zależy żeby podnieść szybko pH to kreda o reaktywności 90% odmieni glebę w ciągu 3 miesięcy

Edytowany przez atomik, 22 maj 2013 - 16:01.

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3951 Share emo87

emo87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 22 maj 2013 - 16:08

Rzepak i nawożenie [połączone] no ph 5 na cieżkiej ziemi to lipa ale na powiedzmy V jeszcze jakoś ujdzie ale tam jest IIIB wiec trochę lepsza i jak pisał majes w pszenicy na objawy niskiego ph, ja widziałem już u ludzi którzy nie stosują wapna pola gdzie nie powschodził rzepak ale myślę ze ph mogło być około 4. tu na tym polu można zaraz na sciernisko dać jakąś krede i spróbować zasiać rzepak jak nie będzie się mu chciało rosnąć to zawsze jest sporo czasu na zasiew np pszenżyta tylko wiadomo koszty, nasiona i uprawa bo nawozy nie zginą i pryskać zaraz po siewie nie trzeba można później navigator i metazenx zastosować jak powschodzi rzepak.

aaabbb

#3952 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 22 maj 2013 - 21:07

Witam

U mnie 3b to najlepsza ziemia. troche masz mało potasu ale fosforu i magnezu to nawet dużo u mnie na najlepszej ziemi nie mam tyle magnezu co u ciebie a plony rzepaku mam bardzo dobre. I troche ph masz małe.

#3953 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 23 maj 2013 - 07:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Czyli myślicie że jak bym dał wapno (i tak w tym roku pole będzie wapnowane) to jest szansa na średni plon. Tylko jeszcze jeden warunek żeby szybko pszenica zeszła z pola i w terminie posiać. Ewentualnie mam podobne stanowisko po pszenżycie i chyba jednak po nim zasieję w tym roku rzepak. Pierwszy raz będę uprawiał więc czeka mnie 198 stron czytania, o matko :(

#3954 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 23 maj 2013 - 09:32

Rzepak i nawożenie [połączone] ogólnie rzepak lepiej zasiać w glebę w dobrej kulturze jeśli masz do dyspozycji inne pole, to to doprowadź do ładu i składu i na przyszły rok zasiej tam rzepak

#3955 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 23 maj 2013 - 15:17

Rzepak i nawożenie [połączone] Jak tam u was rzepaki jeszcze kwitną ?
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#3956 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 23 maj 2013 - 15:41

Rzepak i nawożenie [połączone] mój już powoli kończy kwitnienie, w niedziele będzie 3 tygodnie od początku kwitnienia
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#3957 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 maj 2013 - 16:06

Witam

Rzepak ma nawet mniejsze wymagania, ma korzeń palowy, znacznie głębiej sięga niż system korzeniowy pszenicy. Najważniejsze ureguluj pH, radziłbym ci posiać tam rzepak rok po wapnowaniu.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3958 Share ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu

Napisany 23 maj 2013 - 18:00

Czyli myślicie że jak bym dał wapno (i tak w tym roku pole będzie wapnowane) to jest szansa na średni plon. Tylko jeszcze jeden warunek żeby szybko pszenica zeszła z pola i w terminie posiać. Ewentualnie mam podobne stanowisko po pszenżycie i chyba jednak po nim zasieję w tym roku rzepak. Pierwszy raz będę uprawiał więc czeka mnie 198 stron czytania, o matko :(

i duża skarbonka do rozbicia przed uprawą ;)

#3959 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 24 maj 2013 - 09:54

Rzepak ma nawet mniejsze wymagania, ma korzeń palowy, znacznie głębiej sięga niż system korzeniowy pszenicy. Najważniejsze ureguluj pH, radziłbym ci posiać tam rzepak rok po wapnowaniu.

A jak bym dał wapno granulowane, wiem że to nie odkwasi ziemi ale szybko działa już w pierwszym roku. Kombinuję z tym rzepakiem bo tak jak mówię zalezy mi na przerwaniu monokultury zbóż, a w okolicy nic poza rzepakiem i zbożami nie sprzedam. A nie mam też ilości samochodowych żeby z polski ktoś po coś innego przyjechał.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3960 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 24 maj 2013 - 11:09

Rzepak i nawożenie [połączone] W zeszłym roku miałem posiany rzepak na polu o PH 3,8-4,6 sredni plon 3,3t/ha więc nie tak źle :) daj wapno pod agregat i bedzie bobrze