Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11307 odpowiedzi na ten temat

#361 Share rasello

rasello

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 01 marzec 2011 - 16:33

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam wszystkich mam takie małe pytanie. Jak to jest z tym rozsiewaniem nawozów azotowych jak są przymrozki...?? Ja mieszkam w Świętokrzyskim i mamy jak na razie temp. dzień od -4 do +2, a w nocy to spada do ok -10. czy jak jest taka temp to można już rozsiać nawozy azotowe na pole?? Bo Ojciec, od którego to u nas zależy twierdzi, że mróz spowoduje wyparowanie azotu i nic z tego nie będzie. A tu na forum wszyscy piszą, że już sieją nawóz jak mróz na polu... To kiedyś rolników inaczej uczyli czy co...??? czy może nawozy były inne...??? Może ktoś mądry mi to wytłumaczyć??:) Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 16:31
  •  

#362 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 01 marzec 2011 - 16:59

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie wiesz, że w każdej wsi musi być jeden rolnik który MUSI pierwszy siać nawozy, pierwszy siać zboże, pierwszy kosić? Są tacy co sieją pod śnieg, albo na śnieg, czy bronują śnieg.
Najważniejszy jest zdrowy rozsądek, a nadgorliwość jest gorsza od sraczki.

#363 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 01 marzec 2011 - 17:11

Rzepak i nawożenie [połączone] u mnie siew nawozow sie zaczal w dzien jest ok 5+ a w nocy -5 wiec rano sie super sieje ja dzis wysialem wigor S a jutro jade ze saletra bo sasiedzi juz siali dzisiaj . na szkoleniu gosc mowil ze nawoz nie ulatnia sie w niskich temp . tylko w wysokich

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#364 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 01 marzec 2011 - 17:24

Rzepak i nawożenie [połączone] A ja jednak zaczekam aż zejdzie śnieg na zamarzniętą może jeszcze troche glebe pojedzie Yara 16:16:16 + sól i saletrosan a jak już lepiej rozmarznie to pojedzie saletra

Edytowany przez silva, 01 marzec 2011 - 17:57.

#365 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 01 marzec 2011 - 17:47

Rzepak i nawożenie [połączone] u mnie sniegu juz nie ma

#366 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 marzec 2011 - 18:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Może ktoś doradzi? co lepiej dać na dawkę startową w rzepaku? saletre czy saletrosan? dodam,że rzepak jest dość marny?

#367 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 02 marzec 2011 - 19:02

Rzepak i nawożenie [połączone] najlepiej pół na pół, saletra zadziała szybciej, następnie zadziała saletrosan, a na drugą dawkę znów saletra

#368 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 02 marzec 2011 - 19:12

u mnie sniegu juz nie ma

U nas to na razie nic innego nie widać oprócz śniegu, a ziemia zmarznięta do 50cm toteż ciągle nawet nie wiemy czy coś przezimowało. :o Co do zasilania to w naszym klimacie to od 25marca nie wcześniej, a i wtedy zdarza się że jeszcze wegetacja nie ruszyła.

#369 Share pandanger

pandanger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 02 marzec 2011 - 21:08

Rzepak i nawożenie [połączone] Na razie wysypałem sól potasową i część pól także siarczanem. Jutro skończę "rejs" z siarczanem. Tak na dobrą sprawę to co zrobiłbym w ciągu jednego dnia zajęło mi trzy! - da się pracować tylko do 10.30, potem ciapa jak diabli. Z RSM-em wstrzymam się jeszcze trochę, żeby nie zasolić za bardzo wierzchniej warstwy ziemi. W dzień odmarza tylko kilkucentymetrowa warstwa gleby i jak za dużo na raz się da to można rzepakowi kuku zrobić ;) Wiem, bo w zeszłym roku tak zrobiłem i potem cała "kapusta" poparzona. Oczywiście rzepak to odbudował i sypał ponad 4t, ale po co go nadmiernie stresować :)
Everything is dust in the wind

#370 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 02 marzec 2011 - 21:19

Rzepak i nawożenie [połączone] ja dzisiaj sialem nawet po poludniu ale pronarem 4x4 i robil mniej sladow niz zetor 7011 ktory sie zepsol rano ;[

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#371 Share shadow182

shadow182

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 02 marzec 2011 - 22:06

Rzepak i nawożenie [połączone] Czy można np. wywieść gnojówkę na rzepak czy teraz by mu to mogło zaszkodzic czy odwrotnie???

#372 Share radi103

radi103

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 02 marzec 2011 - 22:37

Rzepak i nawożenie [połączone] czy mozna mieszac saletre z siarczanem amonu ??

#373 Share pracaipasja

pracaipasja

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 03 marzec 2011 - 10:48

Czy można np. wywieść gnojówkę na rzepak czy teraz by mu to mogło zaszkodzic czy odwrotnie???

W polowie stycznia widzialem jak w Niemczech lali gnojowice na rzepak i pszenice.Ziemia byla zamarznieta temp ok. -5 w Nadreni Westfali

#374 Share lukaszbor

lukaszbor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 03 marzec 2011 - 18:31

Rzepak i nawożenie [połączone] ja planuje jutro obleciec rzepak 200kg polifoska 21 i do tego 100kg saletry co wy na to nie za wczesnie w dzien 5 a w nocy -10 zastanawiam sie czy sie jeszcze nie wstrzymac do przyszlego tygodnia

#375 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 marzec 2011 - 23:38

Rzepak i nawożenie [połączone] Trzymanie cugli na wodzach, nad wyraz wskazane ;) .

#376 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 04 marzec 2011 - 12:49

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja mam z nawożeniem spokój ,natomiast czeka mnie siew rzepaku jarego. Może ktoś ma doświadczenie z jarym ? plonowanie?

#377 Share patryk3512

patryk3512

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 05 marzec 2011 - 17:18

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja dzis posiałem na probe nawozu na około 1ha rzepaku wyszło mi tak gdzieś 300kg siarcznu amonu i 170 saletry amonowej. Po południu juz nie było sladu po nawozach wszystko sie ladnie roztopiło wiec za kilka dni jak sie zrobi cieplej to rzepak bedzie mogł czerpac azot i siarke . Mam nadzieje ze sie poprwi bo po tej zimie to marnir jest :(

#378 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 08:19

Rzepak i nawożenie [połączone] ja dzisiaj obejrze pogodę na 2 tyg i zobaczymy, być może sypnę polifoskę 21 w najbliższych dniach kiedy będzie jeszcze mrozik z rana.

#379 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 10:00

Rzepak i nawożenie [połączone] Monoć niebawem mróz i śnieg z tego co ostatnio słyszałem Troche się wstrzymam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#380 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 10:25

najlepiej pół na pół, saletra zadziała szybciej, następnie zadziała saletrosan, a na drugą dawkę znów saletra

Zanim udzielisz w przyszłości komuś odpowiedzi to dowiedz się najpierw co to saletrosan :).
Saletra amonowa działa szybciej od saletrosanu co za bzdury. Saletrosan zawiera 26% azotu z czego 19% to forma amonowa -tak jak w saletrze- i 7% w formie azotanowej. Forma azotanowa jest formą szybciej działającą do formy amonowej.

EDIT:Nie do końca jasno napisałem: saltra amonowa zawiera po połowie formy azotanowej i amonowej, co na pewno nie powoduję szybszego działania saletry amonowej w stosunku do saletrosanu, jedynie to że saletra amonowa ma więcej w swoim składzie formy azotanowej dobrze przyswajalnej przez rośliny, ale nie wiązanej w glebie i silniej narażonej na wymywanie.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA