Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#3461 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 08:58

Rzepak i nawożenie [połączone] ja dziś rozsiałem 300 kg/ha saletrosan na lekki śnieg. straty azotu pewnie będą ale lepsze to niż mam wjechać za 2 tygodnie jak będzie po zawodach
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 21:46
  •  

#3462 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 09:39

Rzepak i nawożenie [połączone] Na dniach zasiliłem rzepak drugą dawką saletry amonowej, nawożenie rzepaku na ten sezon u mnie już zakończone, teraz pada deszcz ze śniegiem a pola praktycznie są bez śniegu, ma być coraz cieplej także z utęsknieniem czekamy za wiosną ;)

#3463 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 kwiecień 2013 - 10:14

Rzepak i nawożenie [połączone]

Były już doświadczenia o podawaniu azotu w tych fazach

Daj namiary na te doświadczenia i ich metodyke?

Do mojej wyobrażni trafia coś takiego

Tabela 1. Dynamika pobierania azotu przez rośliny rzepaku ozimego
na przedwiośniu i w okresie wiosenno-letniej wegetacji (wg IUNG-PIB)
Okres wegetacji Procent pobrania azotu
Od wznowienia wegetacji wiosennej do pąkowania 35-40
Od pąkowania do wykształcenia
się pierwszych łuszczyn 25-30
W czasie formowania łuszczyn i dojrzewania 15-20

A ty link do całości http://www.dodr.pl/III/4/1/3/1/9.pdf

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3464 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 10 kwiecień 2013 - 10:57

Rzepak i nawożenie [połączone] nie zapominaj ze azot w dużych ilościach potrzebny jest do budowania zielonej masy, dlatego większą część pobiera na początku wzrostu. Nie jest w stanie go zakumulować w roślinie. Dopiero gdy roślina jest już większa to jest w stanie zgromadzić w sobie większe ilości składnika który będzie potrzebny dalej do wykształcenia nasion.

Na pytanie rolnika czy można zastosować azot w rzepaku na płatek TopAgrar pisze tak:
"Zastosowanie azotu w fazie kwitnienia rzepaku może wpłynąć na wzrost plonu, gdyż od kwitnienia rzepak nie pobiera już tego składnika z gleby. Dostarczony N w formie dolistnej, rzepak wykorzysta do nalewania nasion...... W tym terminie można podać 10-20 kgN/ha...."

W tym artykule od Ciebie również piszą o podaniu azotu po przekwitnięciu z tym że w dawce 20-30 kg i dają do wyboru saletrę lub roztwór mocznika. Twórca tego artykułu chyba nigdy nie wie co to znaczy rozsiać nawóz rozsiewaczem w tej fazie :P
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#3465 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 kwiecień 2013 - 12:08

Rzepak i nawożenie [połączone] Jeśli chodzi o newsy zawarte w Top Agrar , to warto brac je z przymrużeniem oka.
Ręczę Ci, że dużą częsc tych Expertów , średnio kumaty rolnik zapędzi w "kozi róg" w czasie nie dłuższym jak 15 min konwersacji ,
Zapytaj na łamach tego pisma , że jesli mit o braku pobierania składników pokarmowych z ziemi jest prawdą , to jakim cudem wysuszona roślina rzepaku w chwili rozkwitania waży ponad dwa razy mniej jak identycznej budowy , tyle że w okresie zbioru .
Idac jeszcze glębiej, w fizykę, to i jakim cudem wartość energetyczna rzepaku w momencie dojrzewania jest kilkukrotnie większa od tego w momencie kwitnienia , skoro rzepak od tego momentu zyje tylko z tego co zgromadził w sobie.
Idąc ta droga rozumowania ,mozna by opracowac metodę pozwalająca wylać z pólitrowej butelki wódki , taką ilośc trunku by zapelnić 4 ćwiartki i to o wiekszym procencie . lub zamianie 200 kg drewna opałowego, w 400 kg węgla kamiennego lub koksu.

Edytowany przez xemit, 10 kwiecień 2013 - 12:13.

#3466 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 14:18

Rzepak i nawożenie [połączone] Wczoraj firma sufle robiła badania rzepaku na zawartość azotu. Rzepaku który nie dostał żadnego azotu miał 0 a ten któremu sypneliśmy w marcu ok 80 kg miał tylko 20 . Gdzie reszta!!!!!!!! Napewno maszynka im sie spierdzieliła

#3467 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 10 kwiecień 2013 - 17:21

Rzepak i nawożenie [połączone] zawartosc azotu w roslinach rzepaku? ciekawe... pewnie jakby zbadali zawartosc azotu w glebie to tam by znaleźli reszte;p

#3468 Share sebaskorpio

sebaskorpio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów
  • Zainteresowania:elektronika, systemy mikroprocesorowe, nowoczesne technologie

Napisany 10 kwiecień 2013 - 19:22

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam, ja w poniedziałek od 5 rano siałem saletrę amonową w dawce 300kg/ha. Pięknie się siało do jakiejś 8 także 1 dawka już na całym rzepaku rozsiana. Miejscami jeszcze przy granicy śnieg leżał. Jestem z okolic Sandomierza jak wyprzedzałem było ok -4 C.

#3469 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 19:27

Rzepak i nawożenie [połączone] Może u was gdzie nie ma już śniegu to 2 dawkę będziecie siać. U nas jest jeszcze śnieg, ludzie nie posiali 1 dawki nawet a co mowa o 2... U was zakwitnie w połowie maja a u nas jakies 1/2 tyg później bo na wschodzie zawsze tak jest

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#3470 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 19:48

Rzepak i nawożenie [połączone] U nas jak nie będzie przymrozku to wjade za tydzień albo dwa bo glina a śnieg zginie jutro max do piątku , więc bede starał sie wysiać pełną dawke ok 160N w jednym przejeździe w piątek albo sobote rano , macie jakiś dobry środek na chwasty bo planuje dać galere

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3471 Share marcinboniek

marcinboniek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 20:01

Rzepak i nawożenie [połączone] Czy jest sens siać azot na 20 cm śniegu, ponieważ kilku znajomych wczoraj tak posiało ? Ja narazie wolę poczekać

#3472 Share gutmen123

gutmen123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 20:41

Rzepak i nawożenie [połączone] koledzy... bo poczułem się przywołany.. Jeszcze raz powtarzam, nie dzielimy dawek, jest na to za późno. Oczywiście śnieg musi wpierw zejść. Ja juz wczoraj skończyłem nawożenie i zastosowałem już dawkę azotu w przenicy.Gwoli jasności : Dolny Śląsk -okolice Wrocławia.. W tym roku na pewno hybrydy pokażą swoją przewagę bo ich rozwój będzie krótki ale intensywny... Liniówki - sam jestem ciekawy jak sobie poradzi californium :)

#3473 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 20:49

Rzepak i nawożenie [połączone] I co może powiesz że dałeś pod pszenice całą ilość azotu na to przeznaczoną??

#3474 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 20:59

Rzepak i nawożenie [połączone] ja dzisiaj wjechałem na śnieg rozsiałem bo za dwa dni nie wjechałbym wcale, już w jednym miejscu prawie siadłem. 160 kg N ? no przepraszam bardzo mimo wszystko jeżeli tyle zapakujesz saletry to ja nie widzę jaki jest sens skoro rzepak jeszcze u mnie jeszcze wiosny nie czuje ? może jedna dawka ma prawo bytu za tydzień - dwa ale teraz można sobie i tak pozwolić na podzielenie 5-6 dni np. 100 kg N na raz i potem dokładka. @gutmen spokojnie jak ma być strata plonu to czy tak czy siak skrócenie wegetacji da się we znaki. pomiędzy Wrockiem a moim terenem (Łódź ale Wzniesienia Łódzkie) gdzie śnieg leży nie krócej jak na Podlasiu jest 2 tygodnie różnicy. Rok temu u mnie startował a kolo Wrocka pąki kwiatowe miał. Saletra działa szybko jak szatan więc jak to mówią jeszcze nie zjadłeś a już martwisz się o sr***e :) będzie dobrze, Ponoć na zachodzie słabo stoją rzepaki więc może cena powtórzy się z zeszłego roku tylko plony będą normalniejsze.
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

#3475 Share gutmen123

gutmen123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 21:47

Rzepak i nawożenie [połączone] pszenica 60% dawki całkowitej

nie generalizujmy :) rzepak nie pszenica :)

Do do cen. Nawet mało wiecie jak mało ma wpływ na cenę sytuacja w Europie. Każdy z nas jest uzależniony od koniunktury giełdowej. Ostatnie 2 lata to iście hossa na rynku surowcowych, zwłaszcza płodów rolnych. Po prostu dodrukowany pieniądz amerykański poszedł na giełdy. Stąd też ceny. Nikt nie wie kiedy to pęknie. Póki co to ok :) Rzepak w tamym roku powyżej 2 000 netto pszenica powyżej 800.. A jeszcze 8 lat temu rzepak poniżej 1000 pszenica poniżej 400 zł...

#3476 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 21:59

Rzepak i nawożenie [połączone] szkoda dyskusji w tym dziale ale porównaj ceny środków produkcji 8 lat temu ceny chociażby ON I NAWOZÓW SZTUCZNYCH nie wpsominając już o innych kosztach nasion, ŚOR itd. A hossa jest dlatego właśnie że rybek zmienia zapotrzebowania a to zmienia strukturę upraw. Niemcy nie są już samowystarczalni w produkcji zbóż ponieważ silenie narasta liczba biogazowni czytaj uprawa kukurydzy oraz produkcja rzepaku na bioetanol. A klęski pogodowe nie śpią i ludności przybywa a czymś te gęby trzeba wykarmić. Cwańszego narodu w Europie od Niemców ja nie znam. Przepraszam za wolne sądy, wracając do tematu jakby nie było w tym roku plantacje stoją o niebo lepiej jak w zeszłym roku a to już duża zaliczka. Ważne żeby te 160 kg N przełożyło się na plon i jeśli nawet ktoś podzieli dawkę w odstępach 14 dni jak to zazwyczaj to przynajmniej szybciej po żniwach mu się resztki rozłożą :) nic w przyrodzie nie ginie nawet jak pójdzie w powietrze :) :lol:

#3477 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 22:20

Rzepak i nawożenie [połączone] jakie 8 lat temu po ile była pszenica 3 lata temu jak juz robimy oftop http://www.agrofoto....p/page__st__600 czy tam nie pisze 390 brutto i nikt nie chce kupować ?

Edytowany przez garek, 10 kwiecień 2013 - 22:26.

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#3478 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 23:40

Rzepak i nawożenie [połączone] moze by ktos jakies foto wstawil jak rzepak wyglada byloby jakies porownainie ja jutro wstawie cos :)

#3479 Share golab

golab

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 07:22

Rzepak i nawożenie [połączone] Rzucilem saletrosan na rzepak 8 marca w ilosci 300kg/ha, obawialem sie strasznie ze azot poszedl w ziemie dlatego zrobilem proby na azot mineralny. Wyszlo ze ogolem mam 90 kg azotu na hektarze, strata jest jakas napewno. Piszecie zeby nie dzielic dawek tylko od razu sypac calosc, ja zastosuje troche inna strategie. Dzis posieje jeszcze 100 kg saletry ktore planowalem dac 9 marca, i za jakis tydzien dwa gdy rzepak bedzie mial 20-30 cm dam ostatnia dawke. Patrzac na to co dzieje sie w moim rejonie mysle ze dobrze zrobilem ze posialem w marcu saletrosan dlatego ze nie wiem czy dzis dam rade wejsc w pole, w sumie jeden siewnik juz wysialem i narobilem strasznych kolein i zastanawiam sie czy siac jeszcze. A niektorzy jeszcze nie dali pierwszej dawki wiec kiedy ja dostarcza skoro zapowiadaja opady?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3480 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 07:35

Rzepak i nawożenie [połączone] Rzepak zbiera sie do rośniecia expresowo szybko . Ja w przeciagu dwóch dni widze diametralną różnice . Hybryda nadrabia straty naprawdę szybko sam jestem w szoku.

Edytowany przez milanreal1, 11 kwiecień 2013 - 17:37.
indeks górny