Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11308 odpowiedzi na ten temat

#3381 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 07 kwiecień 2013 - 17:10

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja dziś się zbroiłem na jutrzejsze wczesnoporanne sianie Canwilu. Licze na jakiś przymrozek w nocy bo jak byłem na polu to bagno choć pod bagnem jeszcze zmarzlina. Co będzie się okaże. Martwi mnie tylko spory odsetek roślin fioletowych. Nie wiem czy to wynika z niedoborów czy z mrozu. Jesienią dostał 300kg Polifoski 6 więc wydawałoby się być wszystko w porządku a tu tyle sinych roślin.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 20:07
  •  

#3382 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 17:17

Rzepak i nawożenie [połączone] kolor mu sie poprawi jak dostanie azotu i zrobi sie cieplo.

#3383 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 18:21

Rzepak i nawożenie [połączone] Jeżeli dałeś radę wysiać nawóz w jedna niedzielę to dałbyś radę w poniedziałek lub wtorek.

Edytowany przez milanreal1, 08 kwiecień 2013 - 20:13.
caps lock

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3384 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 18:27

Rzepak i nawożenie [połączone] Fioletowy kolor to oznaki niedoboru fosforu, więc albo masz braki w glebie, albo pogoda nie sprzyjała jesienia bo było sucho i nie mogła roślina pobierać tego składnika.

@Wicherek a co masz innego w niedziele do roboty?? Pod sklepem pewnie stoisz :mellow:

#3385 Share Michal225

Michal225

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo , off road:)

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:50

Rzepak i nawożenie [połączone] No tak się składa że mam jeszcze ponad 100 do rozsiania a nocne przymrozki mają być do środy wiec mam gdzieś że jest niedziela ....

#3386 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 20:36

Rzepak i nawożenie [połączone] a ja dzis rozsiałem 2 i ostatnią dawkę azotu. W sumie poszło195 kg N/ha.Najpierw saletrosan a teraz saletrzak.Czas okaże czy słusznie zrobiłem
Do kościoła też zdąrzyłem-siałem od 5 rano

#3387 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 kwiecień 2013 - 20:56

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja 2 dawke planuje za tydzien moze 1.5 tyg tylko jak da sie wjechac to akurat bedzie , cholera troszku mi zalalo rzepaki miejscami , jak rzepak bedzie kilka dni pod woda to zregeneruje sie jeszcze pozniej? bo nie mialem takiej sytuacji ?

#3388 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 21:47

Fioletowy kolor to oznaki niedoboru fosforu, więc albo masz braki w glebie, albo pogoda nie sprzyjała jesienia bo było sucho i nie mogła roślina pobierać tego składnika.

@Wicherek a co masz innego w niedziele do roboty?? Pod sklepem pewnie stoisz :mellow:

Skoro jeszcze mogę pisać to nie stałem pod sklepem.

#3389 Share gutmen123

gutmen123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 22:36

No tak się składa że mam jeszcze ponad 100 do rozsiania a nocne przymrozki mają być do środy wiec mam gdzieś że jest niedziela ....

Niektórzy twierdzą, że jak ktoś w niedziele sieje to zawsze jakiś grad przychodzi :)

#3390 Share herrfilip1

herrfilip1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 22:37

Rzepak i nawożenie [połączone] Wicherek ma racje ja mogę w tygodniu "48/24h" robić, ale niedziela rzecz święta i należy świętować.

Fioletowe przebarwienia to skutek utrudnionego pobierania fosforu z kompleksu sorbcyjnego gleby na skutek jej niskiej temp, 90% niezależnie od jej zasobności w ten składnik. Dlatego jest to wybitnie częste zjawisko na wczesnowiosennych/póżnojesiennych plantacjach zarówno rzepaku jak i zbóż gdy gleba się ogrzeje to one zejdą, ale i tak mamy do czynienia z pewną wielkością ubytku plonu. Są one także oznaką ruszenia wegetacji - odbudowa systemu korzeniowego bo ten pierwiastek w dużej mieze odpowiada za korzeń. Teraz już nic nie zrobisz no chyba za zabiek dolistny P - ale moim zdaniem do mija się z celem przy cenach tych nawozów. Ja radze sobie w ten sposób, że w rzepaczku przedsiewnie nie stosuje fosforu - rzepakowi wystarczają zasobności glebowe jedynie na początku października stosuje 100kg fosforanu amonu jego granule ładnie się rozpuszczają przez dobre 2 miesiące i woda wsiakająca wraz z nawozem jest dostępna dla roślin tj. 6miesięcy to okres zanim KS nie zwiąże fosforu i jest on łatwo dostępny dla roślinek, tak samo na wiosnę stosuje 50kg/ha nawóz Yara nitrofoski. Nitrofoski bo one szybko się rozpuszczają w porównaniu do fosforanu czy polifoski. Ale i tak stosuje ją juz w lutym. I powiem że ten wariant działa ale i tak tylko 95% bo i tak idzie znaleźć pojedyńcze roślinki koloru fioletowego:(.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3391 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 07:03

Rzepak i nawożenie [połączone] Wy tu sie grzejecie bo chcecie 2 dawke siać a jeszcze 1 nie wysialem i wiekszosc sasiadow tego nie zrobila :) Czekamy az da sie wjechac i wegetacjia ruszy:)

#3392 Share klauss

klauss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 07:06

Rzepak i nawożenie [połączone] Hej koledzy prosze o porade, na polu miejscami prześwituje czarna ziemia a miejscami leży cienka warstwa śniegu, i nie wiem czy siać saletrosan jutro z rana jak bedzie jeszcze przymrozek czy czekać aż to zniknie. Myśle że nie ma na co czekać, lecz chce sie w tym upewnić.

#3393 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 07:25

Wy tu sie grzejecie bo chcecie 2 dawke siać a jeszcze 1 nie wysialem i wiekszosc sasiadow tego nie zrobila :) Czekamy az da sie wjechac i wegetacjia ruszy:)

Tak samo u mnie, a podobno jeden spalił rzepak RSM.
Ja myślę w połowie tygodnia wyjechać, za zimno jeszcze.
Mam RSM i tak będę musiał.Już myślę żeby saletry nie kupić, ale z 3 dni zaoszczędzę to raczej nie ma sensu.

#3394 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 479 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 08:30

Rzepak i nawożenie [połączone] Mam zakupioną Poifoskę21 ,którą zamierzam rozsiać w pierwszej dawce,na drugą mam RSM.Zastanawiam się czy i o ile przyśpieszyć dawkę RSM

#3395 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1690 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 08:34

Rzepak i nawożenie [połączone] a ja dziś wjechałem w pole i ujechałem z 5 metrów :) a później do tyłu, koleiny zostały po kolana, przymrozek nie pomógł, w tym tygodniu pewnie nie dam rady wjechać

#3396 Share pracus74

pracus74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 10:31

Rzepak i nawożenie [połączone] Na Kujawach tez dziś rano był za maly przymrozek żeby wjechać w pole z nawozem. Chociaz z wjechaniem nia ma problemu-gorzej z wyjechaniem. :)

#3397 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 08 kwiecień 2013 - 10:51

Rzepak i nawożenie [połączone] Podobnie ja :/ Wyszedłem o 4 zobaczyć czy chwycił mróz a tam snieg z deszczem więc nawet nie było sensu wlec się na pole. Dziś w nocy ostatnia szansa, jeśli nie przymrozi pozostaje czekać na obeschnięcie pól i sypanie już za dnia.

#3398 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 11:56

Rzepak i nawożenie [połączone] no niestety, u nas było -1,5... i nikt nie siał, a jutro już niby bez przymrozku, teraz to tylko można czekać aż da się wjechać w pole, na szczęście rzepaki dostały już papu na początku marca, gorzej zboża, no ale RSM ma ten plus że szybko działa więc trudno trzeba wytrzymać jeszcze z tydzień bo puki co to błoto na polu-śniegu już nie ma

#3399 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 12:34

Rzepak i nawożenie [połączone] @herrfilip1 co świętować? Pójście do świątyni możesz raz sobie odpuścić bo jak trzeba to ona rodziny tobie nie wyrzywi. Brać biorą, ale komuś dać to już nie tak łatwo idzie.

U mnie jeszcze śnieg, miejcami rzepak się przebija u ludzi, na swój daleko jechać troche, jeszcze niby do środy przymrozki, apotem na plusiei śnieg raczej nie zejdzie. Sypać w ostatni dzień przymrozków saletrosan nawet jak śniegu bedzie jeszcze?? Dodam odrazu że takie 6ha że ~2 tygodnie bedzie obsychać przy dobrej pogodzie bez deszczu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3400 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 15:16

Rzepak i nawożenie [połączone] Dokładnie ja mam ten sam problem z RSM teraz mokro ale poczekamy troche i wjedziemy w pole:) Mam same równe kawalki:)
Długa Lina i do przodu:):) bedzie dobrze wazne ze slonko świeci Pszenica juz prawie bez sniegu(nawet ładnie wyglada:) na rzepaku jeszcze troszke ale do środy juz bedzie bez śniegu:) Takze kolo niedzieli ruszamy z RSM