Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11307 odpowiedzi na ten temat

#3321 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 13:04

ktos siał 2 dawkę azotu w rzepaku? Ja posieję jutro albo w sobotę rano.Czytałem dzisiaj w gazecie ,że już trzeba bo rzepak pobiera azot tylko do 4 tyg przed kwitnieniem a kwitnienie opozni się w tym roku tylko kilka dni ,choć wegetacja powinna być już od 3 tyg.
Co Wy na to? Po namyśle trochę przyznaje temu racji.W każdym bądz razie na rekordy juz nie liczę-a tak pięknie rzepaczek przezimował :(

jutro sieję 2 dawkę na rzepak, pierwsza posiana 18 marca, śniegu nie ma

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 17:03
  •  

#3322 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 kwiecień 2013 - 13:29

koledzy mieliście kiedyś 40 sztuk saren na rzepaku 5ha ja właśnie mam z tym problem zgłosiłem do koła i czekam na h.... możne ktoś miał doświadczenie z tym rodzaju zagrożeniem na rolnictwo z góry dzięki za jakaś podpowiedz.

40 saren to normalne zjawisko. Kilkanaście tysięcy dzikich gęsi robi dużo większe wrażenie,

#3323 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 05 kwiecień 2013 - 14:06

czy ktoś wnosił sprawę do sądu, jak jest rozpatrywane ile wynosi koszt takiej operacji bo z kołem łowieckim to raczej się nie dogadam...

Do sądu wnosi się opłatę w wysokości 5% wartości sporu. Czyli jak ktoś wyliczył że na sarnach w rzepaku stracił 10tyś to opłata sądowa wynosi 500zł. Koło łowieckie zawsze bierze radcę prawnego którego stawka wynosi 2400zł. Koszt radcy prawnego ponosi przegrywający. Może być tak, że rolnik uzyska w procesie 50% tego co chciał wtedy musi pokryć 50% kosztów radcy prawnego koła łowieckiego.Rolnik może wziąść też prawnika. Jeśli prawnik(pełnomocnik rolnika w procesie) wygra to wtedy koło łowieckie płaci za radcę prawnego rolnika. Rolnik może też występować w procesie osobiście nie biorąc radcy lub adwokata. Opłata sądowa w wysokości 5% jest zwracana rolnikowi przez koło łowieckie(pozwanego) jeśli rolnik wygra proces. W swoim procesie występowałem w sądzie bez radcy prawnego wychodząc z założenia że sam najlepiej dopilnuje swoich spraw.Średnie plony w wojeództwie można uzyskać w wojewódzkim oddziale GUS lub wojewódzkim ośrodku doradztwa rolniczego.

Edytowany przez sajgon, 05 kwiecień 2013 - 18:43.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3324 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 17:56

Rzepak i nawożenie [połączone] Podziękował koledzy @sajgon i @patrykDF- macie racje.
Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy wygraliście sprawe o odzskodowanie jeśli chodzi o sarny???

#3325 Share dammat

dammat

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 18:44

Rzepak i nawożenie [połączone] @sajgon dzięki a na ile procent oszacowałeś straty wyrządzone przez sarny przy ugryzieniu stożka wzrostu bo niektórzy tu piszą że 10% a inni 50% i nie chce się przeliczyć

#3326 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 18:54

Rzepak i nawożenie [połączone] Wtorek wzrostu uszkodzony przez zwierzynę to 70% plonu najmniej - sprawdzone w sądzie no może nie w sądzie ale przed komisja gminną w moim gosp.

Stożek oczywiście

#3327 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 05 kwiecień 2013 - 18:56

Rzepak i nawożenie [połączone] u mnie został tylko korzeń rzepaku. Górne części zjedzone. Rzepak puścił pędy boczne i wyrósł tak mniej więcej na wysokość kolan. Wyszło mi 50% zniszczenia.

#3328 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 05 kwiecień 2013 - 19:06

Nie daleko jesteśmy od siebie a jaka różnica w ilości śniegu u mnie pszenica przebija się liście widać, rzepak też. Saletre lepiej szybciej kopa dostanie, umnie już saletrosan kupiony to po ptakach.
Ja Bielsk Podlaski ;)

bo u mnie łukaszenka posypuje, co niektóre pola to 1 km od granicy, i zawsze więcej śniegu mroźniej i praktycznie deszcz często pada troche śmieszny mikroklimat mam ale puszcza knyszyńska opady przyciąga, żubry i jelenie też, a ostatnio łosie zaczęły się rozmnażac.

#3329 Share traktorzysta12

traktorzysta12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 19:11

Rzepak i nawożenie [połączone] dzieki za info chyba najlepiej będzie swoich roszczeń dochodzić w sadzie

#3330 Share herrfilip1

herrfilip1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 00:17

Rzepak i nawożenie [połączone] Sajgon doradź mi i powiedz co ja mam w tej sytuacji zrobić: Na jednym polu mam rzepak i tak oceniam że 0,5 ha poszło pod ząb saren, w innej wiosce na drugim polu tak samo mam rzepak i tam oko 1ha poszło pod ząb, trzecie pole żytko 0,4ha pod ząb. Z doświadczenia roku ubiegłego po szkodach w grochu pierwszą szkode zgłosiłem łowczemu na piśmie w już w lutym, a oni mają tydzień na szacowanie i do tego czasu ich nie było, kontaktowałem się z łowczym telefonicznie a on nadal w kulki. Na dodatek powiedziałem mu że ma mi dać znać tydzień przed przyjazdem bo chec się umówić jeszcze z człowiekiem z izb, później w zeszłym tygodniu została zgłoszona szkoda w życie i drugim rzepaczku. I tak myślę że jeżeli teraz po roztopach znów w przeciągu tygodnia nie przyjedzie to też będę szedł do sądu. I tu sie pojawia moje pytanie czy do każdej szkody osobne podanie do sądu cz jedna sprawa do wszystkich 3 szkód?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3331 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 06:13

Rzepak i nawożenie [połączone] jedna do wszystkich jak na terenie jednego koła, koła ma 2 tyg na oszacowanie i jak pisałeś poleconym i masz karteczkę a lepiej to avizo, u nich w kole na książce musi być i w razie sprawy masz + że ci nie odpowiedzieli i nieoszacowali, przy szacowaniu powinieneś też wynająć biegłego sądowego, który chba z 10 % odszkodowania pobiera.
pamiętaj też że mogą ci taki numer wykręcić że w sądzie też sa myśliwi i jak ci ze cztery lata sprawę przeciągną to też słaby interes. mi kiedyś sami oszacowali straty na 13000 ale zapłacili 3500 bo byli niewypłacalni. niestety ciepłe zimy, kukurydza i rzepak bezerukowy robi swoje, hodujemy stada zwierzyny na naszych polach. najlepsze wyjście to jest siatka ale kogo na nią stać.

#3332 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 08:33

Rzepak i nawożenie [połączone] Szacowanie dokonuje sie w terminie 7 dni od zgłoszenia.

#3333 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 09:01

Rzepak i nawożenie [połączone] Bez sądu sie nie obejdzie Panowie bo Koła niechca Placic nic:)

#3334 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 09:07

Rzepak i nawożenie [połączone] nie chcą i nie zapłacą są koła które musiałyby np. 1 mln odszkodwania zapłacić i sa bankrutami, moim zdaniem tu myśliwi do końca winni nie sa, to prawo w państwie jest chore bo ważniejszy zwierzak niż człowiek i to na każdym kroku czy to na polu ,drodze czy budowie.

#3335 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 06 kwiecień 2013 - 09:32

Rzepak i nawożenie [połączone] Państwo stworzyło ustawę która powinna rozwiązywać ten problem. Koło powinno mięć pieniądze ze sprzedanych półtusz zwierzyny, ponadto jeżeli w danym okręgu występują duże szkody ze strony jeleniowatych oznacza to ze jest przekroczona "pojemność środowiska" i powinni zacząć działania mające na celu obniżenie liczebności, czyli zwiększyć odstrzał który przynosi dodatkowa kasę dla koła. Zaraz ktoś powie, że niby oni sami tego zrobić nie mogą, a właśnie ze to koło ustala wieloletni plan który jest akceptowany przez nadleśniczego( a następnie idzie dalej). Ze swoich doświadczeń wiem, ze nadleśniczowie raczej nie odrzucają planów z powodu zbyt wysokiego odstrzału, lecz zbyt małego, bo oni tez ponoszą szkody w lasach i im tez koło musi płacić tylko na trochę innych warunkach, mianowicie jeżeli koło nie wykona rocznego planu pozyskania jeleniowatych to ponosi cześć kosztów poniesionych przez nadleśnictwo na ochronę przed jeleniowatymi(grodzenie, osłonki, servacol). Ze swojego doświadczenia wiem, ze jeżeli chodzi o kozy i łanie, to jest z nimi problem, bo myśliwym nie chce się do nich strzelać bo to za dużo roboty etc, a mało frajdy bo to nie byk i na łbie nic nie ma:)
P.S Ponadto z tego co pamiętam z zajęć to na szacowaniu szkody musi być przedstawiciel koła, członek izby rolniczej, no i rolnik. Dodatkowo w kole powinna być osoba która posiada przeszkolenie z wycen szkód, ale ten kurs to pic na wódę...

#3336 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 11:52

Rzepak i nawożenie [połączone] proszę mądre głowy o radę we wtorek lub środę będe sypał saletrę na rzepak i w tygodniku rolniczym gość z uniwersytetu przyrodniczego w poznaniu piszę żę nie ma czasu na dzielenię dawek. teraz do tych co uprawiają pare lat i rzepak im dobrze obradza. sypać 500kg saletry na raz czy 300 i za tydzień 200.

#3337 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 12:08

Rzepak i nawożenie [połączone] a czy sypac jeszcze potas czy juz dac spokoj bo za pozno? co roku sialem ale bylo to paczatkiem marca a nie kwietnia czy teraz rzepak jeszcze z niego skorzysta ??

#3338 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 12:11

Rzepak i nawożenie [połączone] podziel dawki tak jak napisales.100 kg czystego azotu na poczatek spokojnie wystarczy.druga dawka na poczatku wybijania w ped

#3339 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 12:47

Rzepak i nawożenie [połączone] Byłem na polu i tam gdzie sarny żerowały i rozgartywały śnieg w czasie mrozów wszystko jest zmarznięte ,galareta !

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3340 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 kwiecień 2013 - 13:41

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie u was tez liscie troche poodpadaly z rzepakow ? jeszcze do tego sarny i same stozki prawie sa :(