Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#3281 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 18:38

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie bede z tabą sie sprzeczał xemit . Wódkę można podać też za 5 min do pierwszego kielicha i ciepłą ... Ja mówię jak ja robię i jest zawsze ok ty robisz tak-masz tam jakiś plon starcza ci i jest ok

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 03:28
  •  

#3282 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 20:43

Rzepak i nawożenie [połączone] ja nie posialem i nie zaluje na jesien dalem prawie 40 N i byl bardzo ladny rzepak i teraz tez dosc ladnie wyglada mimo ze nic nie sypalem jeszcze pogoda jest do bani a twoje gadanie ze nie splynie jest nie prawdziwe sam nie raz sie o tym przekonalem ziemia jest zamarznieta przyjamniej u mnie a to co odmarza to wierzchnia warstwa gdzie robi sie bloto roslina potrzbuje jesc ale wegatacja muszy ruszyc na dobre a nie w nocy -5 na dniu kolo 0 lub minimalnie na plus to co to za wegatacja? wszytko sie szykuje dopiero i jak posiejesz nawoz 3 dni przed spodziewanym ociepleniem na pewno bedzie dobrze straty N zawsze sa nie da sie uniknac

Edytowany przez maly00, 02 kwiecień 2013 - 20:45.

#3283 Share ArekJD1177

ArekJD1177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 21:00

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja już tu wcześniej pisałem że wysoki plon to nie tylko nawożenie. Jak sąsiad (kolega) ma mniejszy plon to nie znaczy to że zasiał nawóz trochę później, a może mu robak zjadł część plonu? Pozdrawiam i czekam na wiosnę.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3284 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 21:27

Rzepak i nawożenie [połączone] Jasne panowie . Każdy z was ma swoje doświadczenia , każdy wie co robi. Ja pisze o swoich i o swoich wynikach. W tytule napisane jest nawożenie i rzepaku a nie walka z chorobami i robakami:-) . Kolego Maly00 proponuje poczytać fachowa literaturę kiedy rusza wegetacja :-)
Doświadczenia i badania nie sa prowadzone to tak sobie dla zabawy sa robione dla nas abyśmy wyciagali wnioski. Ja staram robić to jak najlepiej. Kiedyś ok 8 lat temu jak pierwszy raz usłyszałem ze podczas oprysku na kwiata w rzepaku dodaje sie mocznik to sie ze śmiechu zanosiłem teraz powinienem postawić tym ludziom wakację.

#3285 Share gutmen123

gutmen123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 22:00

Rzepak i nawożenie [połączone] Koledzy polecam portal rapool.de konkretnie i na temat o rzepaku. Powiem wam, warto podpatrywać sąsiadów, bo wiedzą co robią. Mają o niebo lepszy system ostrzegania o patogenach rzepaku. Zalecenia nawozowe, czy warto dawać teraz czy nie. Tutaj możemy się sprzeczać, ale czytając widzę, że niektórzy są słabi w temacie. Mało kto nawet zna fazy rozwojowe. Fakt da się uprawiać bez wiedzy, ale z wiedzą można osiągnąć większy zysk..

#3286 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 22:01

Rzepak i nawożenie [połączone] masz swoje zdanie ale kazdy rok jest inny a ten to juz w ogole zapowiada sie dziwnie wegatacja rusza jak masz srddnia dobowa 5 stopni a od tego ocieplenia 8 marca jest tylko gorzej ale jak masz kase syp nawoz ja nie zamierzam i z tego co widze to prawie nikt nie sypie kolo mnie jest z 50 ha rzepaku i jeszcze gosc nie sypal a co roku sypia bardzo wczesnie bo maja ogrom hektarow.
do tego na naworzeniu sie nie konczy liczy sie stanowisko opryski itd
jutro we czwartek ma spasc 20 cm sniegu wiec w tym tygodniu nic z tego nie bedzie.

#3287 Share Grzegorz88

Grzegorz88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 22:51

Rzepak i nawożenie [połączone] Najciekawsze jest w tym zawodzie to, że o tym kto z Was będzie miał rację zadecyduje przebieg pogody, na który nikt z nas nie ma wpływu (to prawie jak hazard). ;)

#3288 Share herrfilip1

herrfilip1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 23:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Maly00 jak posiejesz nawóz 3 dni przed spodziewanym ociepleniem to wtedy będziesz miec straty a nie teraz. Forma NH4+ bardzo ładnie będzie na glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego ulatniać sie w powietrze. Głupotom jest siać nawóz na śnieg bo wtedy wraz z jego topnieniem może spłynąć po powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem było posiać saletre na począdku marca ponieważ zdążyła się ona rozpuścić i zalega w warstwie 1-2cm. A z tej warstwy 20 cm śniegu to tylko 15l wody więc o jakim wy wymyciu mówicie dzięki tej wodzie azocik ładnie się przemieści w profilu glebowym. Rzzepak sięga korzeniami do 2m. To co płynie rurkami melioracyjnymi to woda z głębszych warstw gleby a ta co ze śniegu z N zajmuje jej miejsce. Aby został wymyty azot na glebie lekkiej musiało by spaść 250l bo taka jest pojemność sorbcyjna 1m3 wody gleb lekich. Dla uściślenia jeszcze NH4+ się nie wymywa bo jest kationem a kompleks sorbcyjny gleb ma minus, jedynie NO3- może się wymyć ale jak mówiłem na glebie lekkiej musiało by spaść z 250 litrów wody dlatego nawożenia azotowego w całości nie stosuje sie jesienią jak PK gdyż przy opadach 100l wody zimą większość N byłaby w warstwie 0,5 m pod powierzchnią gleby. jak ktoś nie posiał jeszce nawozu to wiele nie stracił pod warunkiem że jak po rozsianiu nawozu spadnie deszcz który przaemieści azot w strefe korzeniową a nie będzie on zalegać na powierzchni. Dla uściślenia wegetacja - fotosynteza zachodzi już od 0stopni, tylko że wtedy przeważa oddychanie wiec nie ma przyrostów tylko jest zużywanie zapasów, a w temp oko 5stopni fotosynteza przeważa nad oddychaniem i dlatego tą tęperature przyjmuje się za ruszenie wegetacjii. Najbardziej jeszcze podobają mi się Ci co chcą jeszce dzielić dawki azotu:) - niedojść że nie będą mieli plonu to nadodatek pogorszą sobie jeszce jego jakość bo mianowicie o co chodzi. Otóż 80% N rzepak pobiera przed kwitnieniem tj. zostały mu jeszcze 4 tygodnie bo czy komuś się to podoba czy nie rzepaczek z początkiem maja zakwitnie bo tak działają jego hormony - długość dnia, jedynym sposobem jest chamowanie wzrostu stężenia giberelin co można osiągnąć np CCC czy triazolami ale to kwestia tylko kilku dni. Rzepak tak jak każda roślina tworzy plon z wytworzonej biomasy a ją właśnie tworzy przed kwitnieniem. także jak niema zielonki przd kwitnieniem to niebędzie plonu. A jak rzepaczek będzie miał jeszce duże stężenie N w glebie w czasie kwitnienia to będzie on kwitł przez miesiąc abo i dłużej bo będzie wytwarzał rozgałęzienia III rzedu i może i dalej tak że nie dojżeje równo a co za tym idzie wilgotność w czasie zbioru ziarna będzie duża. Ktoś może powie że rzepaczek tworzy biomase także po kwitnieniu tj łuszczyny to jest prawda ale on do ich tworzenia nie pobiera składników z gleby tylko reutylizuje je z liści. Liście opadają i asymilaty wytwarzają łuszczyny. Także jedno jest pewne plony napewno nie będą za urodzajne no chyba że rzepaczek będzie miał po nadejściu luksusowe warunki do wzrostu.

My 4 marca daliśmy 100% N dawki pod rzepaczek.Pod zboża poszło 60% dawki N bo ze zbozami to jest jeszcze inna bajka. Po nadejściu wiosny 1-2tyg później dostaną pozostałe 40% bo już się krzewić nie będą.

#3289 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 03 kwiecień 2013 - 08:03

Rzepak i nawożenie [połączone] Habemus Papam!!!!! :) ja nie mam siły tego tłumaczyc,jednak 100% dawki? kiedyś słyszłem o takim podejściu u helmutów ale zrezygnowali cos tam z plonem namieszne że nizższy nie pamiętam dokładnie. Ja w tym roku żyto hybrydowe tak potraktowałem ale tylko na 10ha cały azot dałem ze względu na małe opady

#3290 Share gutmen123

gutmen123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 03 kwiecień 2013 - 09:25

Rzepak i nawożenie [połączone] 100 procent miesiąc temu, troche karkołomne :) 100 procent dawki teraz to już bardziej poprawnej.
P.S Niemcy nigdy nie proponowali 100 procent dawki. Ten rok jesty wyjątkowy i w zaleceniach z 28.03.2013 sugeruą w rzepaku tak naprawdę 2 dawki w krótkich odstępach tj. tygodniowych. Najlepiej w tym tygodniu a drugą za tydzień.
Dlatego panowie jeśli chodzi o rzepak najwyższy czas aby dawka 1 już była w polu, ale bez przesady 0,5 tony saletry która leży od miesiąca , ktoś był w gorącej wodzie kąpany. :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3291 Share mocher

mocher

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja, komputery

Napisany 03 kwiecień 2013 - 10:21

Rzepak i nawożenie [połączone] z tym kwitnieniem na początku maja to też nie byłbym taki pewien, na połowę maja to się zgodzę, kwitnienie na pewno będzie przesunięte w czasie jak wiosna w tym roku

Edytowany przez mocher, 03 kwiecień 2013 - 10:21.

Pomogłem, napisałem coś z sensem? kliknij zielony kwadracik ze strzałką :) To się opłaca xD

#3292 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 03 kwiecień 2013 - 11:02

Rzepak i nawożenie [połączone] kwitnienie rzepaku zależy odsumy temp. i długości dnia tak wiec się okaże kiedy zakwitnie. u mnie szybko to nie będzie miejscami 50 cm śniegu a średnio ze 30, nawóz posieje jak będe dał rady wjechać w pole. tylko nie wiem co pierwsze siać saletre czy saletrosan.

#3293 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 03 kwiecień 2013 - 12:07

Rzepak i nawożenie [połączone] Po mrozie siej saletrosan .

#3294 Share gutmen123

gutmen123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 03 kwiecień 2013 - 15:14

Rzepak i nawożenie [połączone] koledzy Sami sobaczycie. Rzepak będzie kwitnał w pierwszym tygodniu maja. Tutaj akurat nie powinno być dyskusji. Przyroda będzie zasuwać jak szalona, rzepak tym bardziej.
I tutaj uwaga , nie spieszyć się z regulatorami wzrostu dla rzepaku.Stosować jak rzepak będzie wysokości gumowych butów, to wtedy. (Termin wysokość gumowych butów zaczerpnięty z najnowszych opracowań niemieckich :))

#3295 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 03 kwiecień 2013 - 15:20

Rzepak i nawożenie [połączone] zależy kto jakiej wysokości ma te gumowe buty jeszcze

#3296 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 03 kwiecień 2013 - 16:09

Rzepak i nawożenie [połączone] A moga byc wodery?:-D:-D

#3297 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1678 postów

Napisany 03 kwiecień 2013 - 17:06

kwitnienie rzepaku zależy odsumy temp. i długości dnia tak wiec się okaże kiedy zakwitnie. u mnie szybko to nie będzie miejscami 50 cm śniegu a średnio ze 30, nawóz posieje jak będe dał rady wjechać w pole. tylko nie wiem co pierwsze siać saletre czy saletrosan.

ja bym pakował saletrę, albo pół na pól, saletra się szybciej rozpuści, jeśli jest wilgotna ziemia to w jedną noc zniknie bez deszczu

#3298 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 kwiecień 2013 - 17:18

Maly00 jak posiejesz nawóz 3 dni przed spodziewanym ociepleniem to wtedy będziesz miec straty a nie teraz. Forma NH4+ bardzo ładnie będzie na glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego ulatniać sie w powietrze. Głupotom jest siać nawóz na śnieg bo wtedy wraz z jego topnieniem może spłynąć po powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem było posiać saletre na począdku marca ponieważ zdążyła się ona rozpuścić i zalega w warstwie 1-2cm. A z tej warstwy 20 cm śniegu to tylko 15l wody więc o jakim wy wymyciu mówicie dzięki tej wodzie azocik ładnie się przemieści w profilu glebowym. Rzzepak sięga korzeniami do 2m. To co płynie rurkami melioracyjnymi to woda z głębszych warstw gleby a ta co ze śniegu z N zajmuje jej miejsce. Aby został wymyty azot na glebie lekkiej musiało by spaść 250l bo taka jest pojemność sorbcyjna 1m3 wody gleb lekich. Dla uściślenia jeszcze NH4+ się nie wymywa bo jest kationem a kompleks sorbcyjny gleb ma minus, jedynie NO3- może się wymyć ale jak mówiłem na glebie lekkiej musiało by spaść z 250 litrów wody dlatego nawożenia azotowego w całości nie stosuje sie jesienią jak PK gdyż przy opadach 100l wody zimą większość N byłaby w warstwie 0,5 m pod powierzchnią gleby. jak ktoś nie posiał jeszce nawozu to wiele nie stracił pod warunkiem że jak po rozsianiu nawozu spadnie deszcz który przaemieści azot w strefe korzeniową a nie będzie on zalegać na powierzchni. Dla uściślenia wegetacja - fotosynteza zachodzi już od 0stopni, tylko że wtedy przeważa oddychanie wiec nie ma przyrostów tylko jest zużywanie zapasów, a w temp oko 5stopni fotosynteza przeważa nad oddychaniem i dlatego tą tęperature przyjmuje się za ruszenie wegetacjii. Najbardziej jeszcze podobają mi się Ci co chcą jeszce dzielić dawki azotu:) - niedojść że nie będą mieli plonu to nadodatek pogorszą sobie jeszce jego jakość bo mianowicie o co chodzi. Otóż 80% N rzepak pobiera przed kwitnieniem tj. zostały mu jeszcze 4 tygodnie bo czy komuś się to podoba czy nie rzepaczek z początkiem maja zakwitnie bo tak działają jego hormony - długość dnia, jedynym sposobem jest chamowanie wzrostu stężenia giberelin co można osiągnąć np CCC czy triazolami ale to kwestia tylko kilku dni. Rzepak tak jak każda roślina tworzy plon z wytworzonej biomasy a ją właśnie tworzy przed kwitnieniem. także jak niema zielonki przd kwitnieniem to niebędzie plonu. A jak rzepaczek będzie miał jeszce duże stężenie N w glebie w czasie kwitnienia to będzie on kwitł przez miesiąc abo i dłużej bo będzie wytwarzał rozgałęzienia III rzedu i może i dalej tak że nie dojżeje równo a co za tym idzie wilgotność w czasie zbioru ziarna będzie duża. Ktoś może powie że rzepaczek tworzy biomase także po kwitnieniu tj łuszczyny to jest prawda ale on do ich tworzenia nie pobiera składników z gleby tylko reutylizuje je z liści. Liście opadają i asymilaty wytwarzają łuszczyny. Także jedno jest pewne plony napewno nie będą za urodzajne no chyba że rzepaczek będzie miał po nadejściu luksusowe warunki do wzrostu.

My 4 marca daliśmy 100% N dawki pod rzepaczek.Pod zboża poszło 60% dawki N bo ze zbozami to jest jeszcze inna bajka. Po nadejściu wiosny 1-2tyg później dostaną pozostałe 40% bo już się krzewić nie będą.

No troszeczkę przesadziłeś. To że azot amonowy ulega ulatnianiu to prawda ale weź tez pod uwagę że np taka saletra amonowa jest nawozem silnie higroskopijnym i bardzo szybko się rozpuszcza, więc naprawę by trzeba się postarać żeby straty w wyniku ulatniania przekroczyły 10%.
Prawda, korzenie rzepaku sięgają 2m ale nie w tej fazie rozwojowej. Teraz korzeń jest bardzo dobrze zbudowany w warstwie do ok 20-30cm. A pojedyncze korzenie mogą sięgnąć 2m ale w fazie kwitnienia a nie wczesną wiosną.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3299 Share mano

mano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 03 kwiecień 2013 - 18:01

Koledzy polecam portal rapool.de konkretnie i na temat o rzepaku. Powiem wam, warto podpatrywać sąsiadów, bo wiedzą co robią. Mają o niebo lepszy system ostrzegania o patogenach rzepaku. Zalecenia nawozowe, czy warto dawać teraz czy nie. Tutaj możemy się sprzeczać, ale czytając widzę, że niektórzy są słabi w temacie. Mało kto nawet zna fazy rozwojowe. Fakt da się uprawiać bez wiedzy, ale z wiedzą można osiągnąć większy zysk..

podpatrywać może tak ale nie sugerować się nimi. W tamtym roku to i ich system zawiódł bo na potęgę rozlewany był rsm na pszenice która padła z mrozu a i tak czekali na cud, ale tego cudu nie było wszystko poszło pod pług.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3300 Share gutmen123

gutmen123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 03 kwiecień 2013 - 19:13

Rzepak i nawożenie [połączone] mano portal rapool.de dotyczy rzepaku :) Apropo : topagrar Polska to w większości przedruk artykułów z Niemiec.