Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11300 odpowiedzi na ten temat

#3261 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 31 marzec 2013 - 18:46

Rzepak i nawożenie [połączone] do drzew to jest cos takiego jak servacol, stosoany w duzych ilosciach i duża skutecznoscia w lesnictwie:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 07:27
  •  

#3262 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 19:37

hmmm. Kolego z tego co wiem przycięcie rzepaku przez sarny to jest spadek rzędu 10%.
Jak możesz pokaż mi punkt w kodeksie łowieckim chętnie zapoznam się z nim (nie chcieli mi zostawić kodeksu).

Tutaj masz 2 letnie badania dotyczące wpływu uszkodzenia rzepaku przez zwierzynę łowną. I spadek rzędu 10% to troche mało.
http://www.progress....0_Wegorek_P.pdf

Ustawa Prawo łowieckie z dnia 13 października 1995 przyblizy Ci za co i komu należy się odszkodowanie.

Napisz mi także w jaki sposób jest liczony protokół szkód w przypadku saren??

Jeżeli uszkodzenie występuje na całej powierzchni to możesz np: iść po przekątnej pola i co np. 50metrów liczyć obsadę na 1m2 uwzględniając rośliny nieuszkodzone, uszkodzenie liści w 50%, uszkodzone w 100%, bądź pozbawione stożka wzrostu następnie w zależności od wyników negocjujesz z kołem odszkodowanie podbierając się ww. badaniami bądź innymi posiadanymi prze Ciebie bądź koło.

#3263 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 01 kwiecień 2013 - 13:40

Rzepak i nawożenie [połączone] Przedwczoraj rozsialiśmy nawozy, a wczoraj nasypało śniegu z 15cm.. i teraz topnieje woj. opolskie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3264 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 01 kwiecień 2013 - 19:45

Rzepak i nawożenie [połączone] ziemia zamarznieta wszystko spłynie pozdrawiam

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#3265 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 01 kwiecień 2013 - 23:10

Rzepak i nawożenie [połączone] To zalezy od tego jak szybko sie bedzie rozpuszczac, moim zdaniem jak bedzie tak 2 stopnie na plusie, to nie ma mowy o tym by był jakis spływ, no chyba ze na duzych nachyleniach. ja rozsiałem w piątek i poki co mam nadzieje ze cos tam zostanie.(sól + saletrosan)

#3266 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 09:11

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja 3 tyg temu przy takiej pogodzie nic nie spłynie na 100% lepiej żeby nawóz czekał niż odwrotnie. Teraz ci co nie posiali sa w gorszej sytuacji .

#3267 Share zetorcrystal

zetorcrystal

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Zainteresowania:Fotografia Cyfrowa

Napisany 02 kwiecień 2013 - 09:24

Ja 3 tyg temu przy takiej pogodzie nic nie spłynie na 100% lepiej żeby nawóz czekał niż odwrotnie. Teraz ci co nie posiali sa w gorszej sytuacji .

przesań gadać kto zrobił dobrze a kto źle , bo wiadomo że ten kto posiał powie że dobrze zrobił a ten kto nie posiał też powie że dobrze zrobił. znajdz mi osobe która posiała i powie że źle zrobila to będziesz mistrz. Ja mam pola takie ze dziś śnieg stopnieje pojutrze mogę wjechać z nawozem, i takich pól jest 80 procent w polsce. Nagle wszyscy maja dobre gleby, podmokłe? Mi się zdaje że mniektórzy zabardzo koloryzują.
sprzedam białoruske z masztem (widlakiem) z przodu stan dobry cena 7 tys

#3268 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 kwiecień 2013 - 09:45

Rzepak i nawożenie [połączone] ta 80% napewno jak u mnie kilka powiatow sieje na mroz zreszta wieksze gospodarstwa tylko na mroz bo inaczej nie ma opcji na wjazd a ty mi 80% piszesz ciekawe

#3269 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 11:38

Rzepak i nawożenie [połączone] ja dziś byłem na lustracji rzepaku, zaczyna się przebijac przez śnieg, ziemia pod śniegiem jest nie zmarznieta a rzepak zieloniutki i wygląda bardzo obiecująco, zasilony był 6 marca i chyba jednak mu to służy :)

#3270 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 12:02

Rzepak i nawożenie [połączone] Pewnie że służy . Nawóz musi czekać na roślinę a nie odwrotnie. 80% zmelirowanych gleb??przestań chyba ze 100ha:-) i co z tego że ty jutro posiejesz nawóz? Jak zanim zacznie działać to min 4-6 dni a tak pod śniegiem już jest w wierzchniej warstwie gleby i wystarczy promyk słońca i roślina ma co jeść. Ja akurat posiałem tylko na rzepaku i życie to sa rośliny które np : żyto , wykożystuje to pod śniegiem jak tylko jest 1 stopień powyżej zera.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3271 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3536 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 12:41

Rzepak i nawożenie [połączone] U nas wszystkie działki są zmieliorowane, ziemie są średnie i nawet kilka dni po roztopach nie ma szans wjechać w pole bo się robią głębokie koleiny.

#3272 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 kwiecień 2013 - 13:55

Rzepak i nawożenie [połączone] Czy plon rzepaku jest zagrożony, gdy opóznię pierwszą dawkę nawozu do przyszlego poniedziałku-wtorku, zakładając że ta prognoza dla mojego rejonu się sprawdzi? Co stracę, a co ewentualnie zyskam podejmując ryzyko przesunięcia wysiewu nawozu na pierwsze dni kwietnia , zamiast w końcu lutego bądz początku marca , jak uczy teoria? http://www.twojapogo...erutow/16dniowa

Edytowany przez xemit, 02 kwiecień 2013 - 14:00.

#3273 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 15:06

Rzepak i nawożenie [połączone] Hehe, wyczuwam ironię. :) Z początkiem przyszłego tygodnia ma nieco przymrozić w nocy, wtedy sam mam zamiar lać azot. Tą prognozę, co wcześniej przytoczyłeś to można o kant poopy rozbić, chociaż całkiem pokrywa się z tą, której sam używam.
http://meteomodel.pl/gfspl/T2M/162
windguru.cz

Nie wiem też, jak ze śniegiem u Ciebie, u mnie ma jeszcze jutro i pojutrze ładnie dosypać (a dziś rano było 30cm, teraz co nieco stopniało), nie mam zamiaru aplikować na śnieg, bo z RSM-u cały azot amonowy uleci.

#3274 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 15:10

Rzepak i nawożenie [połączone] Tak jak opóźnisz dawkę azotu to plon może być zagrożony nawet do 40 % przykład z zeszłego roku : posiałem w koleiny po kolana brnąłem jak amfibia ale posiałem plon po wymarznięciach 3 tony ziemia 4-5 mozaika. Kolega śmiał sie ze mnie posiał bez kolein początek kwietnia koniec marca - plon 2.5 tony i strata w nawozach bo dał więcej myślał że nadrobi. Teraz należało wysiać wieloskładnik z azotem lub mocznik ja wysiałem saletrzak bo nie spodziewałem sie takiej pogody i nie kupiłem mocznika. Roślina odrzuca pewne rozgałezienia z powodu głodu i automatycznie redukuje plon więc należy podać jak najszybciej jej jedzenie :-). Absolutnym błędem jest natomiast podanie nawozu na śnieg lub zamarznięta ziemie przed spodziewanym opadem deszczu

#3275 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 15:18

Rzepak i nawożenie [połączone] Teraz wysiew mocznika nie ma sensu, przemiana z formy amidowej w azotanowa zachodzi dopiero przy temperaturze 10 stopni C. A roślina raczej nic nie odrzuca, bo procesy życiowe zachodzą w niej obecnie bardzo powoli. W przyszłym roku zakupię siarczan amonu i będę mieć wy... na pogodę. Nie trzeba robić kolein, wystarczy poczekać do niedzieli, chociaż fakt faktem, saletra (szczególnie kędzierzyńska) od razu się nie rozpuści.

#3276 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 kwiecień 2013 - 16:04

Rzepak i nawożenie [połączone] Rzepak wcale nie potrzebuje 100 kg lub więcej dostępnego azotu w pierwszym dniu wegetacji. Ideałem był by nawóz uwalniający 5 kg tego składnika dziennie , gdyż taka ilość nawozu w zupełności wystarczy na dobowy przyrost wszelkich organów tej rośliny. Gleba , choćby nie zasilona posiada niewielką ilość N , która pochodzi z rozkładu substancji organicznej przyoranej przed siewem i tej z obumarłych szczątek mikroorganizmów oraz opadłych liści samego rzepaku. Oczywiście tego azotu jest mało, ale na tyle dużo by zapewnić wszystkie funkcje życiowe tej rośliny do czasu osiągnięcia średnich temperatur dobowych 5 stC. Jeszcze tak nie bywało , by po zimie przymrozków brakowało , więc opcja zakładająca jakieś super koleiny i niemożność wysiewu nawozu w innym terminie jak pełnia zimy , jest mało prawdopodobna.i nie mająca uzasadnienia w naszym klimacie .
Katastrofą zaś był by sezon, w którym średnie plony zboża sięgały by 6 ton/ha , a rzepaku 4 t , gdyż pd dawien dawna wiadomo jaka jest korelacja pomiędzy podażą, a ceną. Zaufajmy więc naturze-ona wie co robi.

#3277 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 16:20

Rzepak i nawożenie [połączone] W Niemczech były robione doświadczenia które potwierdziły zasadność: dawano mocznik już w końcu grudnia nie wielką ilość i ok 100 kg w połowie lutego , leżał on sobie w zimnym i czekał na ciepłe dni i był pierwszy dostępny dla rośliny. 100 kg nie potrzebuje na raz ale aby dać plon każdy dzień spóxźnienia to strata . I jeszcze jedno jak sie ma 20 ha rzepaku to sobie można pozwolić na łapanie najlepszej pogody jednak i w tym przypadku uważam że szkoda plonu. Azot należy podać jak najszybciej !!

#3278 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 02 kwiecień 2013 - 16:45

Rzepak i nawożenie [połączone] przyjmuje się że roślina pobiera 5 kg dziennie, ale.. Jeżeli zapotrzebowanie będzie większe a zastosowany nawóz nie zadziała na czas to będzie strata a tego już się niczym nie nadrobi. Oczywiście trzeba też powiedziec że nawóz nie będzie czekał w nieskończonośc, straty będą napewno. Ale teraz warto sobie zadac pytanie czy lepiej bylo posiac wcześniej i liczyc się ze stratami czy czekac i siac później. Jeżeli będzie się dało wjechac w miare wcześniej w pole i zastosuje się nawóz szybko działający to może wielkich strat w plonie nie będzie, ale w innym wypadku straty pewnie będą większe. Nie można mówic że ktoś kto posiał nawóz na początku marca jest baranem itd (bo tak w niektórych tematach jest) Wczesna dawka azotu jest bardzo dobra, no a że pogoda pokrzyżowała plany to już niczyja wina.
Natura wszystko zweryfikuje
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#3279 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 kwiecień 2013 - 16:53

Rzepak i nawożenie [połączone] "W Niemczech były robione doświadczenia które potwierdziły zasadność: dawano mocznik już w końcu grudnia nie wielką ilość i ok 100 kg w połowie lutego , leżał on sobie w zimnym i czekał na ciepłe dni i był pierwszy dostępny dla rośliny"
To podobnie jak wódka weselna kupiona na 3 msc przed nim. Też była dotępna, tyle że w nieco mniejszej ilosci , gdyż rogów nie miała i nie bodła gdy przyszly smaki , stąd rzeczowe manko i konieczność uzupełniania zapasu . Ta zaś kupiona w przeddzień wesela , miała identycznego kopa , a brak poroża nie stanowił żadnego problemu , gdyż jak wiadomo- coś czego nie ma, nie kusi . Nieobecność tego trunku na dlugo przed weselem miała dodatkową korzyść , a mianowicie superatę , która starczyła na zbliżające się chrzciny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3280 Share gutmen123

gutmen123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 17:03

Rzepak i nawożenie [połączone] a u mnie rzepak na dolnym śląsku stracił dużo liści , na polu zółto, ale stożek cały i korzenie potężne, także czeka na wiosnę . :)