Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11308 odpowiedzi na ten temat

#3241 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 18:06

Rzepak i nawożenie [połączone] @synproboszcza
Myślałem że już nie ma odmiany Orlando i nie idzie tego dostać.
@uaksz52
Za sarny odszkodowanie się nie należy. U mnie też jest z 30 saren a rzepak skrócony aż "miło patrzeć".
@mich i reszta
Może nie wymarzł ponieważ nie mogłem wyrwać żadnego z korzeniem (ziemia zmarznięta) po za tym masę liści leży i gniję lecz lepiej nie chodzić i się nie wkur...

Edytowany przez tespis17, 30 marzec 2013 - 19:40.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 04:02
  •  

#3242 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 18:39

Rzepak i nawożenie [połączone] Dlaczego się nie należy?

#3243 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 30 marzec 2013 - 18:57

Rzepak i nawożenie [połączone] Jak byłem lustrować na trzech kawałkach plantacje rzepaku to tragedii nie ma, owszem te większe liście klapły i sarny troszkę pod goliły ale ogólnie nie jest źle, z kolei pszenica tam gdzie wiatr zwiał śnieg to liście po żółkły ale niby od dołu łodyżka zielona, na szczęście tych placów nie ma dużo. Jeśli chodzi o pogodę to zaczyna mnie już trochę irytować dzisiaj było 9stC ale w święta ochłodzenie i po świętach w nocy 3 na minus a w dzień 3 na plus nawozy z rana może posiać i posieję, ale kiedy siać jare??? piernik wie kiedy obeschnie...

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3244 Share margoo78

margoo78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 19:08

Rzepak i nawożenie [połączone] Według dzisiejszej prognozy to w przyszłym tygodniu nie ma szans na posianie jakiego kolwiek nawozu, śnieg nie zejdzie z pola a dzisiaj w nocy jeszcze ma go dosypac. Deprecha.

#3245 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 19:45

Rzepak i nawożenie [połączone] Na depreche najlepsze zimno piwko.
Za dziki się należy odszkodowanie ale za sarny nie. Zawsze możesz powiedzieć że Ci dziki przycięły rzepak ale nie wiem czy uwierzą. :) Jak rzepak wymarznie połowę sieję QQ a połowę chciałem pszenicę jarą ale teraz nie wiem czy zdążę.

#3246 Share margoo78

margoo78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 19:49

Rzepak i nawożenie [połączone] Coś mi się wydaje, że w tym roku na polach zagości sporo kukurydzy, a piwko to super pomysł.

#3247 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 19:49

@synproboszcza
Myślałem że już nie ma odmiany Orlando i nie idzie tego dostać.

No ja dostałem w Lublinie sprzedają w oddziale centrali nasiennej

#3248 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 20:05

Za dziki się należy odszkodowanie ale za sarny nie. Zawsze możesz powiedzieć że Ci dziki przycięły rzepak ale nie wiem czy uwierzą. :) Jak rzepak wymarznie połowę sieję QQ a połowę chciałem pszenicę jarą ale teraz nie wiem czy zdążę.

W myśl Prawa łowieckiego odszkodowanie należy się za szkody wyrządzone przez dziki, jelenie, daniele, sarny i łosie. Zjedzone liście, uszkodzony pąk wierzchołkowy rzepaku może powodować straty plonu nawet do 50%. Nie daj sobie wmówić ze odszkodowanie się nie należy.

#3249 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 09:23

Rzepak i nawożenie [połączone] hmmm. Kolego z tego co wiem przycięcie rzepaku przez sarny to jest spadek rzędu 10%.
Jak możesz pokaż mi punkt w kodeksie łowieckim chętnie zapoznam się z nim (nie chcieli mi zostawić kodeksu).

Edytowany przez tespis17, 31 marzec 2013 - 17:09.

#3250 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 31 marzec 2013 - 10:40

Rzepak i nawożenie [połączone] Ciekawa teoria. W oparciu o co stwierdzasz, że spadek plonu wynosi 10%. Jak sarny zjedzą wszystkie liście i stożek wzrostu w rzepaku to zostanie Ci z 30-40% plonu i to maks. Rzepak puści pędy boczne i wyrośnie gdzieś tak do kolan. Koło łowieckie powinno płacić za zjedzony rzepak, a jak twierdzą inaczej to jest to bujda na resorach. Ciągam się trochę po sądach w podobnych sprawach więc się w przepisach orientuję.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3251 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 31 marzec 2013 - 13:12

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie z kolei taka heca z sarnami, że znaleziono padłego lisa i podobno ze wścieklizną, niestety jakiś ,, nadgorliwy" obywatel zadzwonił do weterynarii i ta instytucja nałożyła całkowity zakaz polowań na całą zwierzynę. Ale jak łatwo zauważyć wściekłe są tylko lisy a co ma lis do sarny??? czort ich tam wie, każdy teraz rozkłada ręce, weterynaria że wścieklizna, myśliwi niby, że nie mają co strzelać a co za tym idzie nie ma kasy na odszkodowania na rolników a saren jak było do czorta tak jest dalej. W naszym regionie myśliwskim mieli odstrzelić bodajże 90 sztuk nie strzelili żadnej bo niby wścieklizna, niestety te ówże zwierzątka nie mają u nas żadnego wroga naturalnego i teraz łatwo się domyślić ile tego będzie na przyszły rok. Jeszcze jak dawniej ludzie chowali więcej bydła to kosili dwa raz do roku to dużo wykasowali kosiarkami, sarny nie miały gdzie siedzieć, a teraz nikt prawie bydła nie trzyma koszą ludzie raz do roku przeważnie końcem lipca a to zdąży dorosnąć i zwiać... Pocieszające jest to, że dużo rzepaków ludzie na siali to przynajmniej nie golą tylko jednemu...

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#3252 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 31 marzec 2013 - 13:42

Rzepak i nawożenie [połączone] Z rzepakiem to jest różnie, niby jest go dużo, ale znam dużo z autopsji przypadków gdzie ludzie posiali rok temu pierwszy raz i od razu mruz je wykosił i wyleczyli się z rzepaku. Areał też nie był mały bo albo 20ha, albo 40 jak słyszałem a takich ludzi jest więcej zapewne.
Na moim rzepaku sarny też się żywią, jest sporo też takich roślin że zjedzone do samego stożka, ale myślę że korzeń jest, na jesień był duży i ładnie rozwinięty, dostał obornik, npk i teraz saletrosan i powinno to mu dać kopa jak wiosna wróci więc za ok 2tyg dostanie saletre i myślę że powinien się zregenerować, odmiana Visby.

#3253 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 31 marzec 2013 - 13:45

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie zjadły liscie, a stożki zostawiły, wiec jestem dobrej myśli.

#3254 Share margoo78

margoo78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 14:43

Rzepak i nawożenie [połączone] Przydało by się opracowac jakiś oprysk, który by odstraszał zwierzynę lub ewentualnie na tyle zmienił smak roślin aby stały się nieapetyczne. Tego rodzaju preparaty są np w sadownictwie do ochrony drzew przed zajęcami (skutecznośc taka sobie).

#3255 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 16:10

Rzepak i nawożenie [połączone] Jak wam tyle jedza to ogrodzic teren siatka i po sprawie Ja ogrodzilem i po Problemie:)

#3256 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 16:22

Rzepak i nawożenie [połączone] Szkoda kasy i czasu, chyba że kawałek 10ha w górę.

#3257 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 16:25

Rzepak i nawożenie [połączone] Skoro tak uwazasz to ok

#3258 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 17:05

Ciągam się trochę po sądach w podobnych sprawach więc się w przepisach orientuję.

Kolego podaj mi te przepisy bo Ja też lubię się ciągać po sądach :) .
Napisz mi także w jaki sposób jest liczony protokół szkód w przypadku saren??

Edytowany przez tespis17, 31 marzec 2013 - 17:07.

#3259 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 31 marzec 2013 - 18:02

Rzepak i nawożenie [połączone] Ustawa prawo łowieckie z dnia 13 października 1995r. a w szczególności art. 49 tej ustawy w oparciu o który wydane zostało rozporzadzenie Ministra Środowiska z dnia 08 marca 2010r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych.
W przypadku szkód wyrządzonych przez sarny w zimie w uprawie rzepaku powinna być określona liczba roslin na m2(czyli określenie czy obsada jest prawidłowa,a nastepnie procentowo określona wielkość szkody. Jesli obsada roslin jest prawidłowa to mnoży się szkodę wyrażoną w procentach przez średnią wojewódzką plonów rzepaku z ostatnich lat. Jeśli rolnik udokumentuje że zbiera więcej niż średnia wojewódzka(faktury sprzedaży rzepaku z poprzednich lat) to wstawia się plon z gospodarstwa.Cena rzepaku jest brana z dnia szacowania szkody. W przypadku kiedy kwota odszkodowania jest za niska, a rolnik jest pewny tego to składa wniosek do sądu o zabezpieczenie dowodu.(art. 310 Kodeksu Postepowania Cywilnego). Sąd przysyła biegłego z zakresu rolnictwa, który na miejscu ustala wielkość szkody. Sąd na podstawie opinii biegłego w trakcie rozprawy sądowej ustala kwotę odszkodowania.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3260 Share 1496

1496

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 18:25

Rzepak i nawożenie [połączone] W czwartek rano rozsiałem nawozy, w piątek rzepak przykrył już śnieg. Na dodatek pada dziś od samego rana. Coś z nich zostanie czy nie mam na co liczyć?