tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

martini89    4

Ja mam z nawożeniem spokój ,natomiast czeka mnie siew rzepaku jarego. Może ktoś ma doświadczenie z jarym ? plonowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk3512    1

Ja dzis posiałem na probe nawozu na około 1ha rzepaku wyszło mi tak gdzieś 300kg siarcznu amonu i 170 saletry amonowej. Po południu juz nie było sladu po nawozach wszystko sie ladnie roztopiło wiec za kilka dni jak sie zrobi cieplej to rzepak bedzie mogł czerpac azot i siarke . Mam nadzieje ze sie poprwi bo po tej zimie to marnir jest :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

ja dzisiaj obejrze pogodę na 2 tyg i zobaczymy, być może sypnę polifoskę 21 w najbliższych dniach kiedy będzie jeszcze mrozik z rana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Monoć niebawem mróz i śnieg z tego co ostatnio słyszałem Troche się wstrzymam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

najlepiej pół na pół, saletra zadziała szybciej, następnie zadziała saletrosan, a na drugą dawkę znów saletra

 

Zanim udzielisz w przyszłości komuś odpowiedzi to dowiedz się najpierw co to saletrosan :).

Saletra amonowa działa szybciej od saletrosanu co za bzdury. Saletrosan zawiera 26% azotu z czego 19% to forma amonowa -tak jak w saletrze- i 7% w formie azotanowej. Forma azotanowa jest formą szybciej działającą do formy amonowej.

 

EDIT:Nie do końca jasno napisałem: saltra amonowa zawiera po połowie formy azotanowej i amonowej, co na pewno nie powoduję szybszego działania saletry amonowej w stosunku do saletrosanu, jedynie to że saletra amonowa ma więcej w swoim składzie formy azotanowej dobrze przyswajalnej przez rośliny, ale nie wiązanej w glebie i silniej narażonej na wymywanie.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Chyba amonowa działa szybciej od azotanowej to wtedy Twoja wypowiedź miała by większy sens. Mi doradzali że saletrosan najkorzystniej dać 2 tyg przed ruszeniem wegetacji zaś saletre już jak ruszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Fakt, nie do końca czytelnie to napisałem :). Poprawiłem to.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pOngO88    4

Wczoraj rozsiałem pierwszą dawkę po rzepakach, poszło 330kg saletrzaku 27,5% na hektar. Ogólnie warunki do siania super tylko ten wiatr... a na mokrzejszych kawałkach jednak ciapa się robi. Patrząc na rzepaki to z tego co widzę to te które na jesień dostały tebukonazol to lepiej przezimowały a reszta nie opryskana zapowiada się do zaorania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A co myślicie o czymś takim:

I dawka: polifoska 21 - 4,5dt/ha

II dawka: saletra amonowa - 2dt/ha

 

N=95kg + 68kg = 163kg

Do tego na jesień:

Sól potasowa - 3dt/ha + Polidap - 2dt/ha

 

wtedy łącznie:

N=199kg P=92kg K=180 Mg=18kg S=73kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Silva do tego pasowało by dorzucić Potasu bo rzepak pobiera go tyle samo a raczej trochę wiecej niż Azotu.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

wczoraj pyknęliśmy jakies 350kg saletry kędzieżyńskiej na hektar na jednej z 3 odmian rzepaku


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Czy jest sens sypać azot na rzepak którego już nie ma?


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

jesteś pewnien, że go nie ma?

 

spotkałem się z taką opinią, że w optymalnych warunkach azot rozkłada się i "wędruje" w głąb ziemi z prędkością 1cm dziennie, czyli po 3 tygodniach jest już nie dostępny dla systemu korzeniowego.

Dla mnie jest to bardzo ciekawa teoria i ze względu na prędkość rozkładu i ze względu na długość systemu korzeniowego.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianTDD    24

a mam do was takie pytanie czy po wysiewie siarczanu można siać zaraz saletre czy lepiej zrobić jakaś przerwę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

To zależy jaka forma jest tego azotu. Jeden wędruje drugi nie a trzeci się utlenia. Można dawać razem. Nic się nie stanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki21l    5

jesteś pewnien, że go nie ma?

 

spotkałem się z taką opinią, że w optymalnych warunkach azot rozkłada się i "wędruje" w głąb ziemi z prędkością 1cm dziennie, czyli po 3 tygodniach jest już nie dostępny dla systemu korzeniowego.

Dla mnie jest to bardzo ciekawa teoria i ze względu na prędkość rozkładu i ze względu na długość systemu korzeniowego.

 

ale słuchaj jak jest taka sytuacja jak np u mnie, w nocy ziemia zamarza całkowicie a w dzień puszcza do 3-4cm, to jak myślisz, czy azot nie wędruje niżej jak do zmarzliny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Dziś rozsiałem polifoskę 21 i zastanawiam się nad saletrą. Ten tydz. ma być ciepły a następny znów ochłodzenie jakieś z przymrozkami. Czy jak rzepak ruszy od saletry to przymrozki mu potem nie dowalą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Chyba amonowa działa szybciej od azotanowej to wtedy Twoja wypowiedź miała by większy sens. Mi doradzali że saletrosan najkorzystniej dać 2 tyg przed ruszeniem wegetacji zaś saletre już jak ruszy.

Od kiedy to azot w formie amonowej działa szybciej od tego w formie azotanowej :blink:

Wszak forma azotanowa to inaczej saletrzana, czyli taka w jakiej znajdują się azot znajdujący się w np. saletrze wapniowej zwanej inaczej azotanem wapnia.

Saletra amonowa zawiera obie formy azotu i zgodnie z regułami ta saletrzana(azotanowa ) działa szybciej, natomiast amonowa dłużej, podobnie jak azot zawarty np, w siarczanie amonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

To dlaczego na ostatnim szkoleniu pewien niemiec mówił żeby nie dawać formy azotanowej na początku. Zaś na końcu najwięcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na początku wegetacji forma azotanowa czyli saletrzana jest jak najbardziej O.K.

Niestety ani parę dni temu, ani dzisiaj tego początku jeszcze nie ma, a forma azotanowa jest narażona na wymywanie w największym stopniu spośród wszelkich dostępnych form azotu w nawozach mineralnych i pewnie to Szkop miał na myśli a nie szybkość działania.

Cała sztuka wczesnowiosennego wysiewu nawozów to kompromis pomiędzy możliwością wjazdu w pole, a momentem ruszenia wegetacji.Jeśli ten okres jest dłuższy niż 7-10 dni to niestety są straty, choć całe szczęście ze brak opadów i zamarznięte podglebie w dużym stopniu je ogranicza.

Wysiew nawozu azotowego w obecnym sezonie w terminie 15-25 lutego jest niestety posunięciem chybionym, tym bardziej że każdy dzień od tamtej daty umożliwiał wysiew nawozu z uwagi na codzienne przymrozki, a do ruszenia wegetacji niestety potrzebne są pewne uwarunkowania termiczne.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Skoro niemiec tak mówił to rozwiń swoja odpowiedź i powiedz dlaczego tak mówił?

Chętnie posłuchamy rad niemca.

 

A jeśli chodzi o szybkość działania to najszybsza jest forma azotanowa, a potem amonowa.

 

xemit --> daj pochwalić się wiedzą chłopakowi. Chętnie posłucham jego teorii.

Edytowano przez marekgizio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

witam mam pytanko czy wysiew teraz saletry+siarczan na rzepak nie będzie zbyt wczesnym posunięciem u nas w Małopolsce na niedziele zapowiadają 14C a później niby ochłodzenie co o tym myślicie do środy mówią u nas mroź więc można wjechać spokojnie

Edytowano przez menos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

To dlaczego na ostatnim szkoleniu pewien niemiec mówił żeby nie dawać formy azotanowej na początku. Zaś na końcu najwięcej?

Forma azotanowa (saletrzana) po rozpuszczeniu przechodzi w jon NO3, który nie jest wiązany przez kompleks sorpcyjny, jak to się dzieje z jonem NH4, ale pozostaje w roztworze glebowym.

Tym samym jest łatwiej pobierany przez rośliny, ale również łatwiej wypłukać go z gleby.

 

Ogólnie to chyba problem z rozkminką tego jest widzę.


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj