Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#3161 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 19:49

Rzepak i nawożenie [połączone] @ tobago ja od 5 lat ubezpieczam uprawy i jeszcze nie było roku aby moja składka nie wróciła na konto ze sporą nawiązką, co roku coś sie dzieje i problemów z odszkodowaniem nigdy nie miałem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 17:19
  •  

#3162 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 768 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 27 marzec 2013 - 20:22

Rzepak i nawożenie [połączone] west a co ma nowożenie wspólnego z ubezpieczeniem w tej wiosny to narazie nićsięnie da nawozić bo umnie w nocy na warmi to jest -10c w dzień -2c trzeba czekać ale dam sulfan 24 jak będzie pora na tp

#3163 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 20:23

Rzepak i nawożenie [połączone] west to chyba masz kogoś z rodziny w tej firmie ubezpieczeniowej bo do wypłaty jakichkolwiek pieniędzy to oni skorzy za bardzo nie są. a w tym roku to już napewno nie będą, muszą odkuć się za zeszły rok.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3164 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 20:35

Wreszcie firmom ubezpieczającym poleci troche kasy. Przez ostatni rok skasowali forsę od rolników nie musząc wypłacać chyba ani jednemu za wymarznięcia. Choć znając życie znajdą jakiś powód by nie płacić, choćby zbyt wczesne wysianie azotu.

Coś Ci się pomyliło ,firmy ubezpieczające wypłaciły w ubiegłym roku ogromną kasę a w tym podniosły stawki i mało osób ubezpieczało,sprawa następna szkody będą bardzo małe r/r .

#3165 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 20:39

Rzepak i nawożenie [połączone] @ rami to ma wspólnego że padło stwierdzenie tobago że rosiane wcześniej nawozy bedą brane pod uwagę przy odmowie wypłacenia odszkodowania za ewentualne szkody w rzepaku. W zeszłym roku też miałem wysianą pierwszą dawkę i uznaną szkodę całkowitą w rzepaku. W tym nie będzie tak źle zasilony był 5 marca, są miejsca które wiatr odkrył za śniegu ale większość jest ok. Szkodę dziś zgłosiłem i po świętach powinien sie pokazac likwidator.

#3166 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 20:45

Rzepak i nawożenie [połączone] takie pytanie z innej beczki ma ktos rozsiewacz sulky dpc 1155 lub cos podbnego? potrzebujesz ustawienia wysiewu zdobyc;)

#3167 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 20:48

Rzepak i nawożenie [połączone] to dziwne u nas śniegu nie było był mróz i wiatr i wszystko przetrwało a u Ciebie był śnieg i jeszcze nie stopniał a Ty straty zgłaszasz ciekawe jakie i to rok w rok i odzkodowanie co roku dostajesz. Coś mi tu śmierdzi albo poprostu się przechwalasz. innej opcji nie ma.

#3168 Share d4r4s

d4r4s

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 27 marzec 2013 - 22:14

Rzepak i nawożenie [połączone] Mój rzepak póki co bardzo ładnie wygląda pod śniegiem jest bardzo zielony większość roślin ma nawet młode listki a to za sprawą prawdopodobnie rozsianego saletrosanu na początku marca. Teraz niech tylko śnieg stopnieje przyjdzie ciepło to będzie dobrze no chyba ze po roztopach znów przyjdą mocne morzy ale to raczej nie możliwe w końcu prawie już kwiecień, mnie tylko nurtuję jedna rzecz co z drugą dawką czy nie będzie czasem jej przyspieszyć ? jak myślicie ?

#3169 Share ramona

ramona

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 23:08

Rzepak i nawożenie [połączone] Ci co posiali na poczatku marca to będzie potrzebna trzecia dawka bo po pierwszej,to tylko wspomnienia.Rzepak po pierwszej dawce to ma po
2 tygodniach z 30 cm a tu miesiąc i gleba .Napewno coś tam zostało
ale marnie czas pokaże.Będziemy porownywać i obserwować te zasilone
wcześnie ite po zimie.Kto ile razy będzie siał nawóz albo dolistnie.

#3170 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 05:19

Rzepak i nawożenie [połączone] Byłem na szkoleniu i Fachowiec twierdził że o tamtym wcześnie wysianym nawozie trzeba już zapomnieć co wszystkich po ruszyło ,na potwierdzenie kazał zrobić analizę gleby ,jego tam już niema twierdził .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3171 Share mucha7

mucha7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 06:48

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie okolice Piask lubelskich jest około od 10-15cm sniegu wiec z pierwsza dawka trzeba zaczekac jeszcze około tydzien jak nie dłuzej.

#3172 Share rolnik32

rolnik32

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 06:50

Rzepak i nawożenie [połączone] Od poniedziałku znowu zapowiadają powrót zimy :(Tak że dalej trzeba czekać kiedy stopnieje śnieg i ruszy wegetacja.

#3173 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 28 marzec 2013 - 07:41

Byłem na szkoleniu i Fachowiec twierdził że o tamtym wcześnie wysianym nawozie trzeba już zapomnieć co wszystkich po ruszyło ,na potwierdzenie kazał zrobić analizę gleby ,jego tam już niema twierdził .

to musiał być" wybitny" fachowiec ,że takie bzdury opowiada.Czy on wie co to jest kompleks sorbcyjny,trzeba się było go zapytać to co się stało z tym azotem w formie amonowej .Jeżeli ktoś posiał saletrę to się zgodzę ,że forma saletrzana jest stracona ,ale nigdy amonowa chyba ,że nawóz został wysiany na śnieg .Dam prosty przykład uprawiam ziemniaki skrobiowe późne i cała dawka azotu ok 130kg jest wysiana przed sadzeniem ,okres wegetacji to ok 5 miesięcy i co po miesiącu w glebie nie ma już tego azotu większej bzdury dawno nie słyszałem. Jedyne co mądrego powiedział to analiza gleby zawartość N min. na głębokości 0-30 cm to po zimie max 60 kg,wystarczy zrobić badanie teraz i macie odpowiedź .

#3174 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 07:52

Byłem na szkoleniu i Fachowiec twierdził że o tamtym wcześnie wysianym nawozie trzeba już zapomnieć co wszystkich po ruszyło ,na potwierdzenie kazał zrobić analizę gleby ,jego tam już niema twierdził .

to bardzo ciekawe gdzie on jest ? a może fachowiec jeździ na wakacje sponsorowane przez producentów nawozów ?
takie gadanie głupot i próba wymuszenia na rolnikach zakupu kolejnej partii nawozów bo to przecież czysty interes !

powiedzcie mi wszyscy mądrzy gdzie jest niby mój nawóz ?skoro został wysiany na zmarzniętą glebę, potem przez trzy dni było na plusie i nawóz rozpuścił się w ziemi, potem przyszedł przymrozek i śnieg ! to gdzie niby on jest ? wyparował ? a niby gdzie skoro jest pod ziemią ? ja rozumiem że jakby był wysiany na zmarzniętą ziemię i by leżał na niej i na to przyszedł śnieg to by pewnie poszedł w powietrze, ja rozumiem że może go wypłukać przy intensywnych opadach, czy też gwałtownie topniejącym śniegu... co jak każdy wie nie występuje w tym roku więc nie ma mowy o wypłukiwaniu.. takie ot

czytając co niektóre wypowiedzi to niektórzy będą siać pierwszą dawkę w połowie kwietnia, czyli pobierze ją na koniec kwietnia... o tym czasie to rzepaki w naszym regionie już zaczynają kwitnąć :)

ja nie zamierzam rzucać trzeciej dawki na pewno, zgadzam się że może i są jakieś straty, wysiałem saletrosan w ilości 400kg/ha, niech wam będzie że nawet 25% się gdzieś ulotniło... to jeszcze sporo w glebie zostaje, druga dawka pójdzie nie 200 a 230 litrów RSM32 i po sprawie,

dla przykładu :
ubiegły rok, wylane przedsiewnie 400 litrów RSM32 (520kg - 166 czystego N) pod kukurydzę, wszystko w jednej dawce... i co wyparowało ? wypłukało ? nic takiego a chyba każdy pamięta jaka była wiosna i lato zeszłego roku... ciągle mokro, był problem z koszeniem zbóż... a kukurydza dała plon od 12,8 do 15 t/ha, wnioski ? sami wyciągnijcie :P

Edytowany przez BARABUS, 28 marzec 2013 - 07:52.

#3175 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 marzec 2013 - 09:01

Rzepak i nawożenie [połączone] mnie poprostu martwi brak wegetacji a w pogodzie jej nie widać, u nas w opolskim to niepokojące. co do nawozów też rozsiałem na początku marca. w tamtym roku rozsiałem na rzepak końcem lutego 300kg saletrosanu w połowie marca 300kg saletry a pożniej doszedłem do wniosku, że trzeba zaorać rzepak bo jest za słaby, zasiałem na tym polu pod koniec kwietnia kukurydze nie stosując żadnego nawożenia poza 100kg fosforanu amonu pogłównie nic , żadnych odżywek , plon jaki uzyskałem to 15 ton z ha przy wilgotnosci 30%, pszenice też miałem zasilone wcześniej i wymarzły to siałem po nich jęczmień także bez nawożenie i plony w granicach 6 ton. najlepsi są eksperci co nie maja praktyki.
dla mnie to najmniejsze zmartwienie jeśli miałbym dać 200kg saletry wiecej, o wiele większym jest brak wegetacji

Edytowany przez piotrekja24, 28 marzec 2013 - 09:07.

#3176 Share Radan

Radan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:no napewno nie rolnictwo :P

Napisany 28 marzec 2013 - 09:07

Rzepak i nawożenie [połączone] Był u mnie człowiek " Alfa i Omega" i zaproponował mi zmianę dotychczasowego nawożenia na takie:
Przed siewem - Polifoska 6 - 300kg/ha
Na wiosnę przed startem rośliny - Saletrosan 100kg/ha
W fazie przed kwiatowej - Yaramila NPKS 25:5:10:5 - 400kg/ha + Saletrosan 300kg/ha

Co wy o tym myślicie?

#3177 Share HORTUS

HORTUS

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 09:14

Rzepak i nawożenie [połączone] W tam roku jak posialiscie nawóz, nie było juz takiego nawrotu zimy. Ja w tej kwsti ekspertem nie jestem, ale wiele lat temu posialem nawóz wcześnie na pszenicę potem wróciła zima na kilka tygodni, jak ruszyła wegetacja nie było widać efektu działania tego wczesnie wysianego nawozu. Żadnych analiz nie robiłem.

#3178 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1251 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 28 marzec 2013 - 09:35

Rzepak i nawożenie [połączone] west jak możesz to dodaj fotkę Twojego rzepaku, jak on wygląda masz zamiar zlikwidowac plantacje? Bo procentowo nie wypłacają o ile mi wiadomo.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#3179 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 669 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 09:46

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam. nie dośc że 1 dawka opózniona to rzepak wysmaliło :( przed nawrotem zimy był ładny zielony i wytworzył nowe liscienie a teraz szare bure suche liście.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3180 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 28 marzec 2013 - 11:11

@ tobago ja od 5 lat ubezpieczam uprawy i jeszcze nie było roku aby moja składka nie wróciła na konto ze sporą nawiązką, co roku coś sie dzieje i problemów z odszkodowaniem nigdy nie miałem.

West to może pochwal nam się wszystkim jaka ubezpieczalnia jest taka hojna w wypłacaniu repatriacji za wyrządzone szkody przez naturę i zwierzątka chętnie się dowiemy... Skoro są tacy szczodrzy to może i my zaczniemy tam ubezpieczać:)

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)