Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11296 odpowiedzi na ten temat

#3061 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 14:25

Ja na pierwszą dawke daje 300 kg saletry34%N +200 polifoski 21%N kilka lat tak stosuje wcześniej zamiast polifoski dawałem siarczan amonu 20,5%N ,

Nie no jeszcze lepiej, 144 kg N w jednym strzale.

Kolega wcześniej napisał, że od kilku lat daje 400 kg saletrosanu, zgoda, możesz dawać....jest wiosna i po rzepaku nie zauważysz jakichkolwiek uszkodzeń spowodowanych przez nadmierną ilość N, ale nie świadczy to o tym iż rzepak całą jego ilość którą wysypałeś zdoła pobrać. Moim i myślę, że nie tylko moim zdaniem BEZSENS. Zanim roślina wykorzysta taką ilość składnika podąży on w głąb, albo się ulotni....nie jest w stanie przez tak krótki okres, w jakim saletra, bądź saletrosan się rozkłada go zużyć, pobrać...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 23:58
  •  

#3062 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 marzec 2013 - 15:36

Rzepak i nawożenie [połączone] Czlowieku skad ty takie teorie bierzesz ze nie zdola pobrac? saletrosan ma 2 formy gdzie amonowa utrzymuje sie bardzo dlugo w glebie i rzepak ja sobie spokojnie bierze , a azotanowa sobie odrazu wezmie , polifoska ma rozne formy takze zanim one sie przemienia to minie czasu, jak ma sie azot ulotnic? to czyli ja dam 100kg saletrosanu i mi sie ulotni? jeszcze nie widzialem wiosny zeby 1 dawka nawozu sie ulotnila bo jest duzo wilgoci i wsiaka w glebe wszystko sa jakies tam straty ale to malutkie

#3063 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 16:17

Rzepak i nawożenie [połączone] Jak zaobserwować ulatnianie się nawozu? Jakieś specjalne okulary ?:D

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3064 Share ENDURAK91

ENDURAK91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 494 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika rolnicza, motocykle, motoryzacja,

Napisany 23 marzec 2013 - 16:17

Rzepak i nawożenie [połączone] a co myślićie o siarczanie amonu? można go pod rzepak dawać w 1 dawce i w jakiej ilości?

on jest w formie kryształu?

#3065 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 16:19

Rzepak i nawożenie [połączone] źle go się sieje troche bo jest sypki jak wapno...

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#3066 Share garu

garu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 16:30

Rzepak i nawożenie [połączone] A ten nawóz który został już posiany to się nie ulotni ?

#3067 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 16:39

Nie no jeszcze lepiej, 144 kg N w jednym strzale.

Kolega wcześniej napisał, że od kilku lat daje 400 kg saletrosanu, zgoda, możesz dawać....jest wiosna i po rzepaku nie zauważysz jakichkolwiek uszkodzeń spowodowanych przez nadmierną ilość N, ale nie świadczy to o tym iż rzepak całą jego ilość którą wysypałeś zdoła pobrać. Moim i myślę, że nie tylko moim zdaniem BEZSENS. Zanim roślina wykorzysta taką ilość składnika podąży on w głąb, albo się ulotni....nie jest w stanie przez tak krótki okres, w jakim saletra, bądź saletrosan się rozkłada go zużyć, pobrać...

To ciekawe ile ty sypiesz chyba po 100 kg i latasz w pole co 3 dni , tak jak pisali saletrosan ma 2 formy to po 1 ,a po 2 wiesz ze rzepak nie pobiera pełnej dawki N , więc skoro nie widzisz że nie ma objawów niedoboru N to nie znaczy że go nie potrzebuje , i wszystko wychodzi jak wjeżdżasz z przyczepą na wage. A tak wgl to jakie masz uszkodzenia po zimie związane z N jedynie to przenawożenie wiosenne i przemarzniecie ale to i tak plantacja do przesiania, i chyba nikt nie jest taki głupi żeby sypać nie wiadomo ile N na wiosne . Straty to masz jak sypiesz na suchą ziemie przy + 40 , A tu sie przemieszcza w glebę rzepak sobie pobiera

Jak zaobserwować ulatnianie się nawozu? Jakieś specjalne okulary ? :D

:D

@garu a gdzie on ma ci sie ulotnić jak jest w ziemi człowieku

Edytowany przez synproboszcza, 23 marzec 2013 - 16:41.

#3068 Share ursusOSTROPA

ursusOSTROPA

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 17:27

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam panowie :) Chciałbym się was poradzić bo się zastanawiam nad tym, czy jak posiałem 4 marca saletre 300kg/ha to czy rzepak coś wykorzysta z tej dawki ? bo od tego czasu to ciągle prawie jest na minusie :/

#3069 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 17:29

A ten nawóz który został już posiany to się nie ulotni ?

Ile razy juz pytałeś, ile odp dostałeś a dalej pytasz po co?? Nie trzeba było siać tak wcześnie to teraz byś nie srał.

Następny... :ph34r:

Edytowany przez Tomek90, 23 marzec 2013 - 17:32.

#3070 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 23 marzec 2013 - 17:32

Rzepak i nawożenie [połączone] powiem Wam tyle nie wiem w jakich rejonach mieszkacie ani ile macie śniegu ale przez te pare dni słonecznych i ciepłych mój rzepak wystartował liście ma skierowane ku górze narazone na mróż, aktualnie boryka sie z sarnami i mrozem, do wczoraj była jeszcze nadzieja ale gdy dziś stopniało jedyne pare cm śniegu miejscami jest już wymarznięty na moje oko zrobił się kremowy wraz ze stożkami placami jedynie bruzdy się trzymią także nadal przepychajcie się z prognozowanymi plonami i jak to Wam łądnie przezimował, u mnie natomiast decydujące będą nadchodzące noce z mrozami i przebyte bo rzepak ruszył wtedy i teraz nawet -5 st C wg mnie działa jak -20st albo z większą siłą i oddziaływaniem także ja już powoli się żegnam z uprawą. Ci co mają nieco więcej śniega i rzepak im jeszcze zbytnio nie wystartował mogą być spokojniejszej myśli.

Pozdrawiam

Edytowany przez proxy8441, 23 marzec 2013 - 17:33.

My siejemy, a Bóg daje plony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3071 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 18:00

Rzepak i nawożenie [połączone] A tak z innej beczki: macie ubezpieczone uprawy?

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#3072 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 18:13

Rzepak i nawożenie [połączone] No u nas w Lubelskim te ostatnie śniegi pomogły bo sporo napadało, cały jest przykryty więc - mu aż tak nie przeszkadza ,ale od wtorku ma to wszystko sie ocieplić przez parę dni , i potem złapać przymrozek więc pewnie też sie bede martwił

Ja nie ubezpieczam bo mam za mały areał nie opłaca mi sie za dużo formalności względem areału

#3073 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 19:08

Rzepak i nawożenie [połączone] od kiedy mozna ubezpieczac rzepak wiosna?

#3074 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 19:37

No u nas w Lubelskim te ostatnie śniegi pomogły bo sporo napadało, cały jest przykryty więc - mu aż tak nie przeszkadza ,ale od wtorku ma to wszystko sie ocieplić przez parę dni , i potem złapać przymrozek więc pewnie też sie bede martwił

Ja nie ubezpieczam bo mam za mały areał nie opłaca mi sie za dużo formalności względem areału

A jakie to formalnosci dzwonisz do konsultanta i on przyjeżdza do ciebie pół godziny roboty to jest max. A ile masz ha?

#3075 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 19:45

Rzepak i nawożenie [połączone] Proxy- Twoja wypowiedż jest przerażająca ,to pierwszy głos że jest tak żle, w ubiegłym roku byłem na 100% pewny ze moja pszenica przezimuje bo była przykryta śniegiem ok 6 cm. Jak śnieg stopniał okazało się że 80% padło .

#3076 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 19:48

Rzepak i nawożenie [połączone] Co do tego sypania azotu nie będę przekonywał, każdy ma swoją szkołe.... A jak macie taki mądry nawóz to wysypcie od razu drugą dawke, jest mokro więc sie rozpuści i poczeka w ziemi aż rzepak zgłodnieje B)

Przezimowanie upraw- powtarza się sytuacja z poprzedniego roku, teoretycznie najcieplejsze rejony wypadają a na północnym-wschodzie, gdzie śnieg leży nieustannie od grudnia oziminy super.

Byłem jakiś miesiąc temu u ubezpieczyciela, powiedział mi, że wszedł jakiś przepis, że oziminy mozna ubezpieczać tylko na jesień, konkretów nie znam.

#3077 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 20:02

A jakie to formalnosci dzwonisz do konsultanta i on przyjeżdza do ciebie pół godziny roboty to jest max. A ile masz ha?

Tak ubezpieczyć szybko , tylko zadzwoń do nich 2 raz i powiedz że chcesz kase bo ci rzepak przemarzł :)
6ha w tym roku

#3078 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 marzec 2013 - 20:03

Witam panowie :) Chciałbym się was poradzić bo się zastanawiam nad tym, czy jak posiałem 4 marca saletre 300kg/ha to czy rzepak coś wykorzysta z tej dawki ? bo od tego czasu to ciągle prawie jest na minusie :/

nawoz sie nie ulotni jak pisza niektorzy nic sie nie boj , jak masz srednie-ciezkie gleby to nawoz czeka caly czas w ziemi straty moga wystapic z azotem azotanowym ale to niewielkiekilka kilkanascie % , jak masz gorki to z gorek zmyje najprawdopodobniej wiekszosc .

#3079 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 20:23

Rzepak i nawożenie [połączone] Panowie byłem dzis na polu sniegu niewiele rzepak jest przemarznięty (najmłodsze liście się kruszą) było -13 + wiatr, żyto hybrydowe 3ha zjedzone przy samej ziemi przez sarny, a wyglądało za***iście przed tymi mrozami.
co myślicie? pewnie czekać?

Edytowany przez aro1975, 23 marzec 2013 - 20:24.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3080 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 marzec 2013 - 20:38

Rzepak i nawożenie [połączone] Dokładnie .Pospiech jest wskazany przy łapaniu pcheł.