Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11309 odpowiedzi na ten temat

#281 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 luty 2011 - 09:23

Rzepak i nawożenie [połączone] Gnojowica jest bardzo dobrym nawozem pod rzepak. W 2009r wiosenne nawożenie azotowe zastąpiłem w 100% nawożeniem gnojowicą (kawałek 5ha) efekt był porównywalny do nawożenia Azotem.
Nie wiem czy badasz zawartość składników w gnojowicy - ułatwia to plany nawozowe. Jezeli nie to przyjmij srednią:

N 9kg/1m3
P205 5,6kg/1m3
K20 4,4kg/1m3
CaO 2,8kg/1m3
MgO 3,8kg/1m3

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 05:50
  •  

#282 Share rafco1991

rafco1991

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 04 luty 2011 - 15:09

Rzepak i nawożenie [połączone] najbardziej boje się poparzenia roślin gdyż są bardzo małe max 5 liści. W Top Agrar napisali ostatnio ze od połowy lutego można rozlać gnojowice ale przecież jest zakaz wywozu nawozów naturalnych do końca lutego także nie wiem co tu robić czekać do marca?? i nie można rozlewać przed i po silnych mrozach
Sprzedam Orkan 2 w db stanie

#283 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 luty 2011 - 16:37

Rzepak i nawożenie [połączone] Z tym kiedy można a nie można to powiem tyle że to tylko przepis. W praktyce możesz rozlewać i w styczniu. Nic się nie stanie, oczywiście najkorzystniej jest rozlać tuż przed ruszeniem wegetacji, ja lałem jesienią na mniejsze rośliny i po tej dawce ,,koksu'' świetnei wyglądały.
Nie bój się o poparzenia.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#284 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 04 luty 2011 - 16:46

Rzepak i nawożenie [połączone] Gnojowice to każda roślina lubi. Tylko jedni ją mają a drudzy nie :P

#285 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 05 luty 2011 - 10:49

Rzepak i nawożenie [połączone] Zostało mi 2 czy 3 5l bi58 i zaczyna mi się kończyć termin przydatności do sporzycia :D , wyczytałem ze kres prewencji na pszczoły to 21 dni.Pytanie jest takie czy jak dam pół dawki bi58 i pół dawki mospilanu w pierwszym zabiegu w rzepaku to czy pszczoły się nie pogniewają? Czy jednak rzepak zakwitnie przed upływem 21dni. Czy lepiej zużyć go np. w pszenicy przy zabiegu fungicydowym na kłos?

#286 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 05 luty 2011 - 13:17

Rzepak i nawożenie [połączone] bi lubi wyższe temperatury,lepiej zostawić go na pszenice i nie drażnić pszczół :D mi też terminy powychodziły, aby sanepid nam do d... się nie dobrał :D

#287 Share leniwy27

leniwy27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 05 luty 2011 - 16:21

Rzepak i nawożenie [połączone] dobrze że jeszcze są rolnicy którzy zwracają uwage na pszczoły(chwalić) bo nieraz widze jak ludzie pryskaja w pełni kwitnienia a każdy zabieg w tej fazie jest grozny i to za zwyczaj ci co maja od zaj... gleby bo wieczorami sie nie wyrobiają !

#288 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 05 luty 2011 - 16:58

Rzepak i nawożenie [połączone] ale mospilankiem to raczej wolno w czasie kwitnienia(przynajmniej tak pisze na ulotce). 30% rolników nie wie co to jest kres prewencji niestety.

#289 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 05 luty 2011 - 17:00

Rzepak i nawożenie [połączone] a na grzyba jaki srodek zastosowac na opadanie ktory pszczolom nie szkodzi?

#290 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 05 luty 2011 - 18:27

Rzepak i nawożenie [połączone] kiedyś ci nie zalezało na pszczołach, ważne jest by po nich nie pryskać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 05 luty 2011 - 18:45

Rzepak i nawożenie [połączone] może Pictorem?

#292 Share leniwy27

leniwy27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 05 luty 2011 - 22:16

Rzepak i nawożenie [połączone] no nie własnie kazdy oprysk jest szkodliwy jak bezposrednio bedzie podany na pszczoły i mospilan nie jest szkodliwy ale i tak trzeba pryskac pod wieczór po oblocie.

#293 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1690 postów

Napisany 05 luty 2011 - 22:44

Rzepak i nawożenie [połączone] z tego co kojarzę to jest przynajmniej jeszcze jeden środek nie robiący krzywdy pszczołom prócz mospilanu, jak sobie przypomnę to napiszę jaki

#294 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 05 luty 2011 - 23:52

Rzepak i nawożenie [połączone] miszka31
zalezy mi na pszczolach ale chcem takzed miec jak najwiekszy plon rzepaku ale nieprzeplacajac . nigdy do tej pory nie pryskalem jak rzepak kwitl , w tym roku 1 raz i okazalo sie ze bardzo duzo to pomoglo .
z tego co znajomi mowia to alert sprawdzal sie bardzo dobrze ale juz nie wolno nim pryskac i czym go teraz zastapic zeby efekt byl i cenowo bylo ok

#295 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1690 postów

Napisany 06 luty 2011 - 11:07

Rzepak i nawożenie [połączone] możesz go zastąpić dowolnym środkiem dwuskładnikowym, , a żeby było taniej to wymieszać dwa na przykład coś z traiazolem , powiedzmy tebu, i do tego coś z innej grupy , na przykład prorok
co do oprysków na robala to ja zawsze robiłem jak były już pąki i pojawiał się słodyszek to dawałem nurelle, lub sam ją robiłem z dursbanu i fastacku, a na drugi zabieg już jak kwitł to mospilan.

#296 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 06 luty 2011 - 12:29

Rzepak i nawożenie [połączone] Ważne żeby pryskać wieczorem. Bo po za tym to większość insektycydów na rzepaki nie jest taka groźna na pszczoły.

#297 Share groszek

groszek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 09 luty 2011 - 21:50

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam byłem dziś na rzepaku, jak do tej pory przezimował 100%, Zapowiadają mrozki na weekend co myślicie aby go posiać azotem już tak wczeście, później może być różnie i nie bedzie można wjechac na pole jak w ubiegłym roku, posiałem dopiero 15marca (wykopałem kilka korzeni i wydaje mi się że pojawiają się tegoroczne odrościki co świadczy o ruszeniu wegetacji czy to możliwe ?? wydaje mi sie ze tak, ostatnio ciepło w moim regionie ) niewiem czy na saletre jeszcze nie za wczeście, może posiać mocznikiem lub saletrzakiem siał ktoś tak wcześnie azot na rzepak tj około 10 luty co o tym sądzicie ??

Edytowany przez groszek, 09 luty 2011 - 22:02.

#298 Share popo73

popo73

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 09 luty 2011 - 22:19

Rzepak i nawożenie [połączone] za wczesnie zapowiadaja mrozy i snieg i azot pojdzie w dreny.

#299 Share johndeere23

johndeere23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów
  • Zainteresowania:hodowla koni, trzody chlewnej

Napisany 09 luty 2011 - 22:55

Rzepak i nawożenie [połączone] zeby to było po 20 lutego, ale teraz jeszcze za wcześnie...zima wraca....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#300 Share Grzela

Grzela

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 10 luty 2011 - 07:13

Rzepak i nawożenie [połączone] W sezonie 2008 posiałem azot 14 lutego i to była bardzo dobra decyzja, też wtedy przymroziło i to był ostatni atak zimy. Rzepak posypał właśnie miedzy innymi tym wcześnie posianym azotem. Móc przewidzieć pogode to byłaby dobra sprawa. Ale ja też w tym roku zaryzykuje i 250kg saletry w sobotę tj. 12 lutego walne.